LEYDSCHE COURANT. raW 18C0. N°. SO. r WOENSDAG 4 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. a. n Je •ir&Jt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 3 Julij. Be wel eerw. heer dr. H. G. Hagenpred. te Koog aan de Zaanheeft liet beroep tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente alhier aangeno- men_fir. L. W. E. RauwenhofT, alhier, heeft zich ook de benoeming lot buitengewoon hoogleeraar aan onze hoogesehoól laten welgevallen. Het akademisch kabinet van pleisterbeelden, teekeningen en prenten, alhier, heeft dezer dagen van Z. Exc. den minister van staal, minister van koloniën, ten geschenke ontvangen een exemplaar van de eerste en tweede aflevering, met toezegging der overige nog te verschijnen afleveringen, van een belangrijk en fraai uitgevoerd plaatwerk, waarvan de uitgave uit de koloniale fondsen ondersteund wordt, getiteld: Souvenir du Japonvues d'après nature avec te.rtc par le Comte de Lyndenpremier aide-de-camp de S. UIIe Hoi des Pays-Bas. Planches chromolithographiques exe'cu- tées a la lithographie royale de C. kV. Mieling. Iedere aflevering bevat twee afbeeldingen en twee bladen tekst en het geheel zal in tien afleverin gen volledig zijn. Wij ontvangen de eerste aflevering van een nieuw tijdschrift; tot dus verre eenig in zijn soort hier le lande en dat zeker een goed debiet wacht, omdat het voorziet in ccne bepaalde behoefte. Wij bedoelen de Houvelliste Polyglotte, een tijdschrift in de Engelsche, Duitsche en Fransche taal. Te oordeelen naar de eerste afleveringbelooft het eene zeer aangename en nuttige lectuur te worden en eene algemeene verspreiding zal zeker bijdra gen om die talen, waarvan de kennis tegenwoordig bijna onmisbaar is, te onderhouden. De zeer geringe prijs brengt het onder ieders bereik. Z. M. de koning heeft eene som gclds toegezonden aan de bemanning der Katwijksche reddingsboot, die in den jongslen storm, bij het stranden van liet Noordsche scheepje aldaar, zulke uitmuntende diensten bewezen heeft. Gedurende de zes eerste maanden dezes jaars heeft het Neder 1. zende- liug-genootsehap aan giften en legaten ontvangen de som van 15,058.38^. Uit eene particuliere mededeeling betreffende het stranden van de mail boot Malabarop de kust van Ceylon blijkt nog, dat op dien bodem zich ook bevonden een 12-tal machinisten, allen Rotterdammers, die voor de Spaansclie marine geëngageerd waren. Deze machinisten hebben bij het siranden hunne geheele uitrusting verloren en voor hunne redding 10 moeten betalen. Voorts blijkt nog uit die mededeeling, dat aan den kapi tein het stranden van de boot moet worden geweten. In de Staals-Cour. leest men omtrent de bedoelde schipbreuk nog het volgendeVolgens een van de Britsche postadministratie ontvangen berigt zijn bij de schipbreuk van de pakketboot Malabar, welke op den 22sten Mei jl. bij het verlaten der haven van Point de Galle op Ceylon heeft plaats gehad, onder meer anderen, 50 van de 56 voor Java bestemde kisten met brieven en gedrukte stukkenwelke zich aan boord van die pakketboot be vonden en welke behoorden tot de landmailwelke in de tweede helft der maand April jl. uit Europa naar Indië verzonden is, verloren gegaan; ter wijl er slechts 6 kisten voor de zoo even gemelde beslemming zijn gered geworden. Omtrent den inhoud der verongelukte kisten, en bepaaldelijk of dezelve geheel uit dit rijk afkomstig was; of hij bestond uit brieven, dan wel uil gedrukte stukken, of uit beide soorten te gelijk, en eindelijk in welke verhouding de verzendingen langs de drie daarvoor openstaande we gen, te weten: over Southampton, over Triest en over Marseille door de ramp zijn getroffen geworden, hieromtrent zijn nog gcene berigten ontvangen. De eerste haringjager is Zaturdag 11. te Vlaardingen aangekomen met 43; ton haring. De vooruilzigten voor de visscherij waren gunstig. In de afgeloopen week keerden twee dames met den spoortrein van 'sGravenhage naar Rotterdam terug. De eene, 29 jaren oud, werd bij Rijs wijk ongesteldalwaar men haar aan het station een glas water toediende. Kort na het vertrek van daar, verergerde haar toestand zoodanig, dat zij, ofschoon hare reisgenoot, waarmede zij alleen in een der rijtuigen zat, alles aanwendde om haar te hulp te komenvoor de aankomst te Schie dam reeds dood was. Uit Alkmaar meldt men het volgende: Dc arrond.-regtbank alhier heeft nietig verklaard een huurcontract van circa 200 bunders landaange gaan voor den tijd van 40 jaren, met vooruitbetaling der huurpenningen over den geheelen huurtijd. De cisch tot die vernietiging was ingesteld door het polderbestuur, op grond, dat deze huur gedurende 40 jaren verkoop of executiewaarde ontnam aan de gronden en alzoo was aangegaan ter be- driegelijke verkorting van de regten van het polderbestuur, om van deze grouden lasten te heffen, die men dan ook reeds in gebreke was gebleven te voldoen en die, zoolang de huur bestond, niet waren te verhalen. De Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid zal hare al gemeene vergadering houden le Arnhem op 10 en 11 Julij aanst. Op den volgenden dag, 12 Julij, zal aldaar ook het nijverheids-congres geopend worden. Bjj die gelegenheid zullen onderscheidene nijverheids-inrigtingen voor de leden open staanalsmede de stads-bibliotheek en de landgoederen van den heer baron van Heeckeren. Zaturdag 11. heeft er boven Kampen en omstreken een hevig onweder gewoedvergezeld van hagel en regen. Twee koeijen zijn door den bliksem doodgeslagen. De prijsverhandeling, waaraan de reglsgeleerde faculteit der Groning- sche hoogeschool de eer eener loffelijke vermelding heeft toegekend, is ge schreven door der. heer A. F. de Savornin Lohman, kandidaat in het Ro- meinsche regt aan de hoogeschool te Groningen. In de vorige week is te Groningen in eene algemeene vergadering van de leden van het instituut voor doofstommen verslag gedaan van den toe stand van die inrigting. In de daarop gevolgde prijsuitdeeling zijn aan 19 kweekelingenwelke den cursus hebben doorloopen, ontslag-akten uitgereikt. n. t Volgens de Arnh. C. heeft de weduwe van een der omgekomen passa giers der Capelsche stoomboot bij de reglbank te 's Hertogenbosch tegen de ondernemers eene reglsvordering ingesteld, tot uitkeering eener.aanzienlijke som als schadevergoeding. De weduwe grondt hare vordering daarop dat het ongeluk aan de roekeloosheid van den kapitein is le wijten geweest en dat de stoomboot niet van eene kleine boot was voorzienzoo als de bepalingen der concessie voorschreven. De uilslag van de examens der aspiranten om als kadet aan de kon. akademie te Breda geplaatst te worden is geweest dat aan de vereischter. van het examen voldaan hebben: Voor de dienst hier le lande: voor het wapen der infanterie 12; kavallerie 5; artillerie 22; genie 4. Voor de dienst in de koloniën: voor het wapen der infanterie 23; kavallerie 2; artillerie 8. genie 4. Het getal der aspiranten heeft 163 bedragen; daarvan zijn 33 door de geneeskundige commissie afgekeurd3 hebben van het examen afgezien 127 hebben examen afgelegd, en daarvan hebben 81 voldaan. De Staats-Courant bevat het rapport aan den minister van binnen), zaken van de commissie voor de internationale ruiling van voorwerpen van wetenschap en kunst over het jaar 1859. Daaruit blijkt dat er van den agent Vatlemare twee bezendingen zijn ontvangen, le zamen uitmakende 222 nommers, waarvan 165 uit Frankrijk, 56 uit de Vcreenigde Staten van Noord-Amerika en 1 uil Toskanc. Hel van binnen 's lands ingekomenc bedroeg slechts 66 nommers. De commissie (de lib. L. J. F. Janssen, J. W. Holtrop en R. Bakhuizen van den Brink) komt tot de slotsom dat het ruilstelsel dit jaar zijn bestaan voortgesleept heeft, zonder bepaalde ziekteverschijnselen, maar ook zonder merkbare teekencn van toegenomen kracht aan bloei, en gelooft dit te moeten toeschrijven aan het onvervuld blijven der voorwaarden aan het stelsel verbonden: 1°. krachtige onder steuning van de zijde onzer natie, en 2°. uitbreiding van het stelsel builen 's lands. Na de uiteenzetting dezer punten laat de commissie zich aldus uit: Wij oordeelen dat eene proefneming mogelijk is, om langs een anderen weg de beide voordeelen te erlangen, welke wij hierboven opgaven. De weg is, onzes inziens, deze: er ga van dc regering eene aanschrijving uil aan al onze gezantenconsuls cn diplomatieke agenten, om er bij de respective staten, waar zij ons rijk vertegenwoordigen, op aan le dringen, dat van alle werken van staatswege of met staatsloelagen uitgegevene'e'n of meer exemplaren ten behoeve van onze openbare boekerijen worden afgestaan, met magtiging tevens aan onze vertegenwoordigers builen 's lands om dc toezegging te geven, i(at door onze regering met de meest ruime reciprociteit zal worden gehandeld. Dc commissie vleit zich niet alleen met dc voorstel ling dat door dit middel onze boekerijen op eene onkostbare wijze met de belangrijkste voorwerpen van buitenlandsche wetenschap zullen worden verrijkt, maar zij ziet er tevens eene aanleiding in voor de regering de wetenschappelijke ondernemingen hier le lande op eene ruime wijze door inteekening als anderzins te ondersteunen. IJwe Exc. zal thans te beslissen hebben, of dit het voorlaatste verslag zijn zal, dat onze commissie als zoodanig zal uitbrengen. Zij mag echter niet onbetuigd laten, dat zij met eenig leedgevoel haar mandaat in uwe handen teruggeeft. Zij had betrekkingen aangeknoopt met onzen agent, den heer Valtemare, welke haar dierbaar waren geworden om de hoogach ting welke zij steeds aan 's mans onbekrompen, onbaatzuchtigen ijver voor eene goede zaak heeft moeten toedragenzij is er door in aanraking ge- bragt met genootschappen en bijzondere personenwier onbekrompen be doelingen en edel streven zij hooger heeft leeren waarderenzij herdenkt vooral met innige dankbaarheid de ondersteuning, welke zij steeds van Uwe Exc. en van hare ambtsvoorgangers heeft mogen ondervinden. Hoe verbazingwekkend dc uilkomsten reeds zijn, die men tot dusver

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1