leydsche courant. MAANDAG 2 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 30 Junij. In het hoofd-kiesdistrict Alkmaar is bij herstemming lot lid van de tweede kamer herkozen de heer jh', mr. C. van Foreestmet 861 van de 1551 uitgebragle stemmen. De lieer mr. P. Blussé van Oud-Alblas verkreeg 082 stemmen. Hiermede zijn de verkiezingen voor de helft der leden van de kamer, die dit jaar moesten aftreden, afgeloopen. De uilslag was dat 32 leden zijn herkozen, en dat 4 nieuwe leden zijn gekozen, te weten: de Id). mr. P. Myer en H. C. F. Eerstens, in de plaats van de hh. mr. B. \V. A. E Sloel lot Oldhuis en mr. J. B. J. Hengst, die verzocht hebben bui ten aanmerking te blijvenen de lib. S. Cool en mr. P. Blussé van üud- Alblas, in de plaats van de hh. W. Poolman en mr. J. D. van der Poel. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 72 lot 89 personen. Heden is van het reg. veldart. te Utrecht een detachement naar Alphen vertrokkenten einde aldaar van het detachement van de 4üe comp. van geuield korps uit 's Gravenhage over te nemen de nieuwe vuurmonden (getrokken kanonnen van vier pond). Aan de koninklijke academie te Delft is voldoend examen afgelegd als civiel-ingenieurdoor de hh.: 11. E. de Bruyn, P. II. A. Martini Buys, C, J. van Doorn, W. llocufït, A. van UoofT, L. J. Kesper, P. J. Troost en S. J. Vermaes. Voor het thans aangevangen examen voor de betrekking van 0. I. ambtenaar lslc kl. hebben zich 8 en voor dat van de 2dc kl. 20 personen aangemeld. Gisteren is te Amsterdam de algemecne vergadering gehouden van de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij. Daarin is het uit te kceren dividend op ƒ3 bepaald. liet schip ff illemiiia en Clara, kapt. Abrahams, eergisteren te Texel binnen gekomen, heeft de reis naar Batavia en terug {afgelegd in 7 maanden en 17 dagen, waaronder begrepen zijn 50 dagen voor de lossing en de lading. Be reis uaar Batavia werd volbragt in 82 dagen. De algemcene vergadering van de Nederl. maatschappij tot bevordering der geneeskunde is op den 20slen en 21stcn dezer te Zutphen gehoudenonder voorzitting van dr. G. II. van Volleuhoven, die in zijne openingsrede sprak over den toestand der maatschappelijke zamcnleving en de daaruit voort vloeiende verpliglingen voor den geneesheer. 19 afdeelingen waren op de vergadering vertegenwoordigd. Als hoofdbestuurder-secretaris werd herkozen dr. J. P. lleye en als hoofdbestuurder-penningmeester dr. II. Boursse Wils. Tot leden van hel hoofdbestuur werden verder gekozen dr. J. J. llomoet en dr. L. J. Egeling. De volgende vergadering zal te Hoorn worden gehouden. Be officier van justitie te Zwolle bcrigt, dat onlangs aldaar is uitge geven cn aangehouden een stuk van 25 cents Nederl. munt, dat door het niimtcollegie te Utrecht voor valsch is verklaard. Het is gebleken, dat de persoon, die zich te Zwolle bijna dade lijk na zijne inhechtenisneming heeft van 'Heven beroofd, zekere Brinkman was, reeds in 1822 lot gceseling cn 6 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, en in 1833 tot de doodstraf; zijn vonnis werd toen in geeseling en brandmerk en 40 jaar tuchthuisstraf veranderdafslag bekomen hebbende werd hij in 1854 te Leeuwarden ontslagen. In zijne woning heeft men een aantal za ken gevonden van verschillende in den laatsten lijd gepleegde diefstallen, waarom ook zijn zoon en dochter gevangen genomen zijn. Te Groningen is Dingsdag een hevige brand uitgebarsten in de restau ratie van den heer Rolfers, achter het raadhuis gelegen. De verre afstand der grachten van de plaats van den brand was oorzaak dat het lang duurde eer de brandspuiten in werking waren gebragt, zoodat spoedig het vuur zich aan de belendende gebouwen mededeelde. Er bestond zelfs gevaar voor het raadhuis cn het fraaije magazijn van den heer Bahlmann. Eerst laat in den uacht was men den brand meester, liet huis, waarin de brand ont stond, is geheel en van drie belendende huizen zijn de boven-verdicpingcn in de ascli gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was, naar gemeld wordtvoor brandschade verzekerd. In de provincie Zeeland, alwaar de storm op 28 Mei 11. minder lievig heeft gewoed dan in deze streken staan de boomen weder met eenen groenen bladcrendos te prijken. De gewassen staan uitmuntend te velde, inzonder heid erwten, aardappelen, boonen en vlas, terwijl de tarwe, gerst en rogge een goed beschot kunnen opleveren. Aangaande de boomvruchten is de goede verwachting, die men er van koesterde, niet zoo algemeen, wijl er boomgaarden zijndie een goeden oogt belovenmaar ook anderen een klein beschot zullen geven, hetgeen minder het gevolg van den harden Wind is dan wel van de nachtvorst. In de Midd. Cour. leest men in een bijzonder sclirjjven het volgende: Den vrienden der afschaffing van sterken drank zal het zeker aangenaam zijn te vernemen, dat de minister van marine, ten minste als de geruchten waarheid behelzen, besloten heeft het gebruik daarvan aan boord geheel af te schaffen en slechts in zoo ver toe te latendat den kommandanten de bevoegdheid wordt toegekend bij slecht weder op zee en bij feestelijke ge legenheden dien te verstrekkenzoo als thans een «extra oorlam" wordt ge geven. In vergoeding daarvan zouden de manschappen gratis tabak ont vangen, voor welk artikel hun nu nog 10 cents per pakje in rekening wordt gebragt. Te Middelburg had Dingsdag 11. een treurig voorval plaats. Het 11-jarig zoontje van een beurtschipperbezig met spelenwilde eene op de kade liggende kanasser suiker, die ter inlading aldaar was nedergelegdmet een haak tot zich trekken; ongelukkig schoot de haak eensklaps uit, waardoor het kind liet evenwigt verloor en met het hoofd op het gangboord iieder- storttemen nam het kind dadelijk op. doch het was reeds dood. Het nekbeen was gebroken en er had eene uitschudding der hersenen plaats ge had. De ouders van het kind lagen met hun schip naast liet vaartuig waarop het ongeluk gebeurde; de moeder was slechts eenige oogenblikken uitgegaan tot het vcrriglen van boodschappen, terwijl de vader ooggetuige was van den dood van zjjn kind. Voor het prov. geregtshof in Noordbrabant stond eergisteren teregt een 18-jarig jongelinguit Drimmelen, onder beschuldiging van brandstich ting. Uit de acte van beschuldiging bleekdat hij brand had gesticht bij zijnen oomom zoodoende zijne moederdie eenige huizen van haren broe der af woonde, naar den brand te lokken, en in dien tijd uit de kast zij ner moeder geld te stelenom daarmede den volgenden dag naar Breda een uitstapje te maken. Het openb. min. heeft eene tuchthuisstraf van 10 jaren gtfiMhti dlqnoi n mMMhl li» ftoMMfethi «po» lik n.rd .uthn».! Uit 's Hertogenbosch meldt men dat bij de regelings-commissie van het in September aanstaande te houden zesde Nederlandsche taal- en letterkun dig congres ontvangen is eene prachtige verzameling boekwerken over oud- llollasdsche letterkunde, van wege Z. M. den koning aan het congres aan geboden. Een daarbij gevoegd schrijven getuigt van de hooge ingenomenheid cn belangstelling van Z. M. in deze zaak. Het programma der werkzaam heden van het congres zal binnen kort opgemaakt en aan belanghebbenden verzonden worden. Uit Breda schrijft men dat van de voor Nederl. Indie bestemde militairendie aldaar bij het 6de reg. infanterie voor eenen onbepaalden tijd zijn ingedeeld, reeds meer dan een gedeserteerd is. Men acht het niet goed die manschappenmeestal Zwitserszoo nabij de grenzen in garnizoen te leggen. Te Sitlard waren dezer dagen 4 werklieden aan den opbouw van der, kerktoren bezig. B(j de plaatsing van een steen, ruim 1000 pond zwaar, stortte een hunner, met name W. Frisschen, van eene hoogte van 140 voet naar beneden, met het noodlottig gevolg, dat hij 3 uren daarna overleed. Volgens berigten uit Suriname blijft de aandacht aldaar op den arbeid aan de nieuwe wetgeving gevestigd; men scbijiit de invoering daarvan tegen de maand September voor te bereidenom daarna die wetgeving op de eilanden in werking te brengen. Van St. Martin verneemt men, dat mét belangstelling de aankomst van deu heer Perrinoneen der directeuren van de maatschappij lot zoiitaanwinning op groote schaal, verwacht wordt. Ilij zou in den loop van Junij op St. Martin aankomen. Terwijl sommigen, aan ouden sleur gewoon, tegen de maatschappij gestemd zijn, vindt de oprigting daarvan bij menig een veel bijval, daar men nu de middelen zal hebben om eene groote hoeveelheid zout aan te winnen cn daardoor den handel op de Ver. Staten en elders aan te wakkeren. 's GRAVENHAGE, 30 Junij. Z. M. heeft aan jhr. mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, minister van buiteul. zaken, vergunning verleend tot het aannemen en dra gen der onderscheidingsteekenen van ridder der lsle kl. der orde van de Medjidie, hem door den Sultan van Turkye geschonken. Bij kon. besluit van 22 Junij is bepaald dat voortaan de exspectanlen der Duilschc orde, Balye van Utrecht, gemagtigd tot het dragen van het kleine kruis dier orde, den titel zullen voeren van ridder-exspectant der Duitsche orde, Balye van Utrecht; en dat aan de jongste leden van hel ka pittel der orde, in plaats van eerste en tweede jonkheer, de titel van eerste en tweede kapittel-ridder van meergenoemde orde zal worden toegelegd. De 2dc lufMf. K. A. Beekhuis, van het lste reg. infanterie, is in rang en anciennetcil overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndie. Naar men verneemt zuilen IIII. KK. 1111. prins en prinses Hendrik,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1