LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 27 JUNIJ. BINNENLANDSCeE BERIGTEN. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. LEYDEN, 26 Junij. Heden middag had alhier eene aandoenlijke plcgtigheid plaats. Het stof- felijk overschot van den hoog-edel gestrengen heer Cobet, luit.-kolonel hij het Ned. Indisch leger, met verlof hier te lande, die Zaturdag 11. door cène hevige ziekte aan zijne familie-betrekkingen en vrienden werd ontrukt, 28g men met de aan zijnen rang verschuldigde militaire eerbewijzen graf waarts dragen. De lijkkoets werd voorafgegaan door treurmuziek van het re", rijdende artillerie en gevolgd door de bloedverwanten en vrienden van den overledene, waarbij zich de officieren van de hier in bezetting liggende infanterie en artillerie en die van de dienstdoende schutterij hadden aangesloten, lie slippen van het ljjkkleed werden door kapiteins gedragen, terwijl een aantal onderofficieren, als dragers, de rouwkoets omringden. Op de be graafplaats gekomen waren allen diep geroerdbij de gedachte aan het ver lies, dal niet alleen familie en vrienden, maar ook het vaderland leed door het afsterven van den achtenswaardigen mandie zijn land zoo trouw had gediend, en die in zoo vele opzigten nuttig werkzaam was. Tot organist der Waalsche kerk is benoemd de heer P. de Haas, in plaats van wijlen den lieer A. Ie Lièvre. Zoo als reeds gemeld is, is door Z. M. bepaald dat van 21 Augustus Int 20 September a. s. een groot gedeelte des legers in de legerplaats te Milligen zal kamperen. In de volgende maand zal reeds een begin worden gemaakt met het in gereedheid brengen van gemeld kamp, welke verrigting door Z. M. is opgedragen aan den kolonel von Molz, van den generalen staf, bijgestaan door den kapitein RolofT en de eerste luitt. Nollhenius de Man en van Helden. Den 9dl'° July zullen deze officieren op het terrein aanwezig zijn. Den 10de» zal uit Utrecht aldaar aankomen een detachement van het balaillon mineurs en sappeurs, tot hel verrigten der vereischte werkzaamheden. Voorts zal den 16den in de legerplaats aankomen een de tachement van ieder bataillon, dat is aangewezen om aldaar te kamperen, sterk 1 officier, 2 onder-officieren, 4 korporaals, 1 tamboer of hoornblazer en 30 soldalen. Deze detachementen zijn: liet l8tc, 2dc en 3dc balt. van het rcg. grenadiers en jagers, uit 's Gravcnhage en Leyden; hel lsll!, 2dc en 3dl! balt. van liet lsU reg. infanterie, uil Arnhem, Grave en Nijmegen; idem van het 5dc reg.uit Woerden en 's Boschidem van het 7de reg, uit Am sterdam Helder en Delft. Den 21slc" Augustus zullen deze detachementen zich bij hunne baiaillons aansluiten. De N. Noordbrab. weêrspreekt de medegedeelde verandering, die onder de r. katli. kerkvoogden zou plaats hebben. Te Utrecht zijn bij het gehouden examen van liendie verlangen tot de akademische lessen locgelaten te wordenvan de 22 die zich aangemeld hadden, 17 toegelaten en 5 afgewezen. Op hel Iandliuishoudkundig congres te Amersfoort is o. a. ook behan deld de vraag of het nuttig en noodig was om de goede hoedanigheid van den boter bij den uitvoer naar het buitenland te verzekeren? Dc afdeeling, waarin deze vraag ter sprake werd gebragt, was var. oordeel dat het stre ven om de boter haren ouden roem te doen ophouden, moest worden over gelaten aan de verkoopers zelf, die daarbij het meeste belang hadden.Als plaats van zamenkomst voor het volgende congres is Dordrecht aangewezen. Men meldt uit Nijmegen van den 22s,c" dezer het volgende: Er biedt zich sedert eenige dagen in de nabijheid van onze stad een merkwaardig verschijnsel aan. Wij kunnen ons aan de eikenboomendie zich op den weg naar Hees, lusscheii Veld- en Landzigt en den logementhouderGiesing bevinden, overtuigen welk eene verwoesting een klein insect, de eikenrups namelijkkan te weeg brengenen zullen dan daarbij kunnen opmerken hoe de zware stammen met een schoon donsachtig bekleedsel zijn bedekt, dat den stam hier en daar geheel onziglbaar maakt; hij onderzoek blijkt dat dons uil enkel rupsen te bestaan. Merkwaardig zijn de guirlandes, die deze insecten van boven tot heneden om den stam leggen. Zij sluiten zich daarbij een aan een, paar aan paar of drie aan drie op de meest regelmatige wjjze aan elkander. Hel is inderdaad een bevvonderenwaardig schouwspel. Het is echter te wenschen dat de opbouwers dier regelmatige slingerlijnen spoedig mogen verdelgd zijn. Naar men uit Harderwijk schrijft bestaat bij dc regering het vaste plan dit jaar geene verzending van troepen naar de koloniën te doen plaats hebben. Uit Zwolle meldt men dat de door den voerman W. Damman en den rijksveldwachter H. Kempers gevangengenomen persoon zich doormiddel van de koorden zijner hangmat in zijne gevangenis heeft opgehangen. Volgens de opgaven, die van hem den vorigen dag waren ontvangen, was hij ge naamd Jan van den Berg, oud CO jaren, geboren te Antwerpen, en had bij in dit land nergens vaste woonplaats. ITe Steenwijkerwold heeft het delven naar wit zandwaardoor in dien omtrek reeds menig betreurenswaardig voorval plaats had, op nieuw een slagtoffer geeischt. De vrouw van den arbeider Berend Jongbloed was bezig in een ruim 18 voeten diep uitgeholden kuil naar dit zand te graven, toen de bovengrond zich losliet, zoodat deze eensklaps naar beneden stortte, en zij onder de nedervallende aarde werd bedolven, en bij gevolg haar graf in dien kuil vondnadat men te vergeefs alles beproefd hadwat mogelijk was, om haar te redden; deze ramp is des te betreurenswaardiger, door dien zij in hoog zwangeren staat verkeerde, en reeds móeder was van drie kleine zorgbehoevende kinderen. Naar men verneemt hebben dc leden der balie te Groningen zich bij adres tot Z. M. den koning gewend, met het verzoek, dat indien het aan hangige wets ontwerp betrekkelijk de regterlijks inrigting tot wet zal wor den verheven, het althans in dier voege worde geewijzigd, dat de stad Groningen daarbij worde aangewezen als zetel voor het gereglshof der drie noordelijke provinciën. Te Leeuwarden is tot ondersteuning van de 22 militaire huisgezinnen die hunne bezittingen bij het afbranden van de kazerne verloren hebben, reeds verre over de ƒ2000 ingeschreven. Tot hetzelde doel zal er ook eene algemeenc collecte hij dé militairen van het garnizoen gedaan worden, en op den 29sle" dezer een militair concert plaats hebben. Te Bakkeveen (Friesland) kwam, op den middag van den 19den dezer, bij eenen aldaar woonachtigen landbouwer de hond van zijnen schaapher der. die des morgens met de schapen naar het veld was gegaan, al jan kende het huis binnenloopenterwijl hij tevens tegen den landbouwer op sprong. Deze joeg hem weder het veld in; maar het dier kwam spoedig terug, blafte nog heviger en sprong bij vernieuwing tegen den landbouwer op. Dit vreemd gedrag van den hond trof zijne aandacht. Ilij ging op nieuw met den hond naar huiten en besloot hem te volgen. Toen zy om streeks een half uur in de heide hadden geloopenzag de boer de schapen wei-, maar geen herder, de hond sprong in eene sloot; daarop naar het dier ijlendezag liy op den kant van de sloot twee pakjes kleêren en tol zijn grooten schrik twee lijken in de sloot, waar de hond onophoudelijk rondom heen zwom. Na onderzoek bleek hetdat het eene het lijk was van den herder en het andere van diens broeder. De herder was J4 en zyn broe der 16 jaren oud. Men ondersteltdat zij zanten gezwommen hebben cn door het een of ander ongeluk zijn omgekomen! Te Groningen is Vrijdag 11. een kleedermaker Engels genaamd, iri ver zekerde bewaring genomen, onder vermoeden van zijne echtgenoot gedurende een tusschen hen ontstane twist zoodanig te hebben geslagen en verwond dat zij bewusteloos nedergezegen en kort daarna overleden is. Ook te Lntjebroek, in Noordholland, heeft een landbouwer zijne vrouw, naar men meent in een vlaag van verstandsverbijstering, eene zwgre wonde locgebragtdie voor haar leven doet vreezen. De herigtenper telegraaf uit Nederl. Indië ontvangen, deelcn geen nieuws van staalkundig belang mede. Op Java was het rustig en ook in Banjermassing werd de toestand al meer en meer beter. Uit Curasao wordt ons van den 13den Mei geschreven: De droogte heeft hier zeer lang geduurd, cn er is op vele plantaadjes gebrek aan water, zoodat het vee naar elders moet om te drinken, 'tgeen op enkele plaatsen in geen 27 jaar was geschied. In het westen was echter nog voor eene maand goed regen gevallen. De zoutoogst belooft goed te zijn. (U. C.) Blijkens het thans openhaar gemaakt voorloopig verslag omtrent de wets ontwerpen betrekkelijk de afschaffing der slavernij in West-Indië, wa ren er onder de 45 leden der kamer, die aan het onderzoek deel namen, slechts zeer weinigen, bij wie de voorgestelde bepalingen verdediging von den. In vergelijking met de vroegere voorstellen werdmeende menhier een aanmerkelijke stap achterwaarts gedaan. Ofschoon afschaffing der slavernij op den voorgrond werd gesteld, beperkten de volgende bepalingen het denkbeeld van vrijheid zoo zeer, dat men daarbij naauwlijks anders dan aan de instandhouding eener vermomde slavernij hoogstens aan voor bereiding en langzamen overgang tot vrijheid denken kon. 'sGRAVENHAGE, 26 Junij. Z. M. heeft bevorderd tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw mr. A. I. L. baron Slratenus, Nederl. gezant hij het hof van Hanover. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den lieer C. J. M. Nagiglas, gouverneur der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea, thans met verlof in Nederland. Tot bclooning dergenen, die zich bij de lste en 2dc Ilonische expeditie, of hij eene derzelvenhebben onderscheidenheeft Z. M. goedgevonden hij besluit van 22 dezer: 1°. in liet algemeen aan de tot de voormelde expe dition behoord hebbende schepelingen en militairen van de zee- en iandmagt in Nederlandsch Indië, hoogsldeszelfs tevredenheid te betuigen over hunnen

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1