LEYDSCHE COURANT. 1860. N°. 76. MAANDAG 25 JUNIJ. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN23 Junij. By besluit van 22 dezer heeft Z. M. goedgevonden, met intrekking der I bjj zijn besluit van 20 Febr. gedane benoeming van den lieer W. Moll, j hoogleeraar in de godgeleerdheid aan het athenaeum te Amsterdam, tot gewoon hoogleeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool alhier, in die faculteit te benoemen tot buitengewoon hoogleeraar den heer L. W. E. llauwenholF, doctor in de godgeleerdheid en predikant bij de hervormde gemeente alhier. Voor het examenom tol de akademische lessen le worden locgelaten dat den 19de" dezer en volgende dagen alhier heeft plaats gehad, hadden zich 25 adspiranten aangemeld. Van deze zijn er 12 toegelaten en 13 afgewezen. De 76s,e algemeene vergadering van de maatschappij tot Nut van 't Al gemeen zal op Dingsdag den 14den Augustus in de kerk der doopsgezinden te Amsterdam gehouden worden, onder de leiding van mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leyden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 81 lot 90 personen. Het oudste van de twee kinderen, die zoo ongelukkig met het kinder wagentje te Haarlem in het water geraakten, is aan de gevolgen overleden. Het landhuishoudkundig congres le Amersfoort wordt, naar gemeld wordt, door weinig minder dan 700 leden bijgewoond, en de tentoonstel ling van landbouw moet allezins aan de verwachting beantwoorden. De ingezonden werktuigen zijn talrijk, en de voorwerpen betreffende de bijen teelt trekken inzonderheid de aandacht. Wat de werktuigen betreft, is de eerste prijs van ƒ200, door den koning uitgeloofd, toegewezen aan de firma Peignat en O.de 2de van ƒ150 aan de firma Kcyser en Swcrtz, beiden te Amsterdam; de 3dc van ƒ100 aan den heer Jeuken, bij loting tegen Ripha- gen en C". le Haltem, en Stout te Tiel, van welke de eerstgenoemde de 4Je prijs van ƒ50 en de laalstgemeldc vier medailles voor afzonderlijke werktuigen ontvingen. Van Lobith meldt men de volgende daad van edele zelfopoffering, op den 18dcn dezer door een ingezeten van die gemeente vcrrigl. Een hout vlotter stak met een rank bootje van wal en had het ongeluk dwars voor de boeg van een bovenlandsch vaartuig te komen, met het gevolg, dal hij onder dit vaartuig in de diepte verdween. Een kolendragcr en vader van 3 kinderen, de Bruin, die| zich aan boord bevond, sprong, zonder zich te bedenken, den vlotter achterna en haalde hem van onder het vaartuig te voorschijn, hem met den cenen arm boven water houdende en den ander gebruikende om zwemmende met zijn last den oever te bereiken, waartoe hem alstocn door met een bootje toegeschoten toeschouwers hulp werd ge boden. Genoemde de Bruin heeft zich reeds meermalen in dergelijke om standigheden onderscheiden. Dit Zwolle meldt men van den 21stfD dezer het volgende. Gisteren ontdekten cenige kinderen in de nabijheid van de herberg de Mol in den grond verborgen twee zakkenwaarin onderscheidene breekgereedsehap- pen. Hiervan wilde men den naastbij wonenden rijks-veldwachter ter stond kennis gevendoch vond dezen niet le huis. Gelukkig kwam toen de rijks-veldwachter II. Kempers, van een transport van Ommen terug keerendedaar voorbij vergezeld van den voerman W. Damman van hier. Niet zoodra hoorden zij wat er gaande was. of Damman van den karabijn van Kempers voorzienen Kempers zelf zijne overige wa penen bij de hand genomen hebbende, maakten zich tot onderzoek gereed. Al spoedig zagen zij twee personen, die hun verdacht voorkwamen. Op hunne nadering zetten beiden het op een loopen en Kempers en Damman begrepen ieder er een voor zijne rekening te moeten nemen. Damman achterhaalde den een, doch juist toen hij hem meende te vatten, keerde deze zich om en hield hem een dubbel geladen pistool voor. Met de kara bijn hoopte hij hem voor te komen, doch ongelukkig ketste die, daar Kem pers voorzigtigheidshalve het dopje er had afgenomen en er niet aan gedacht had, er een nieuw op te doen. Het geweer weigerde en de boosdoener schoot zijn pistool af. Gelukkig ontweek Damman het schot, vatte den booswicht, en had de tegenwoordigheid van geest een tweede schot af te wenden en zich voor goed van zijne gevaarlijke tegenpartij meester te maken. Middelerwijl was Kempers met den tweeden boosdoener aan 't worstelen geraakt en had hel ongeluk, een steek in den buik te bekomen, die, hoe wel niet gevaarlijktoch zijn tegenpartij een oogenblik deed winnen en hem de gelegenheid lot ontkomen verschafte. De aangehoudene is terstond naar Zwolle overgebragt, en de officier van justitie heeft alle mogelijke pogin gen in het werk gesteld om den ontvlugle op le sporen. De garnizoens-kommandant te Leeuwarden heeft van Z. M. den kouing ƒ1000 ontvangen, om die som te verdeelen onder de militairen, die bij den brand der kazerne hebben geleden. De officier van justitie te Groningen berigtdat aldaar in Mei jl. in omloop is gebragt een 25-centstuk, met de beeldlenis van koning Willem II, en een moeijelijk te lezen jaartal, alsmede in het begin van Junij jl. een guldenstuk, met dezelfde beeltenis en het jaartal 1848. Beide stukken zijn verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijks-muntspeciën. 'sGRAVENHAGE, 23 Junij. Z. M. heeft tot belooning dc-rgenen van de zee- en landmagt in Nederl. Indië, die zich hebben onderscheiden bij ecne in de maand April 1859 plaats gehad hebbende expeditie van de korvet Pallas naar de kampong Watelee (Aroe-eilanden)goedgevonden: 1°. te benoemen tot ridder der 4de kl. van de Milit. Willems ordeden luit. ter zee 2dc kl. jhr. W. F. van Spengler, en 2°. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: van de zeemagt: den officier van gezondheid 2de kl. W. F. Mcyboom; den konstabel-majoor P. II. Röther, den 2den kuiper W. Korsten, en den 4d™ zeilmaker E. J. van Cleef, en van de landmagt: den sergeant der infanterie P. F. J. O. de la Raparlier. Tot ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Lissc, de heer F. J. C. van Weel, thans te Berlieum; te Berlicum, de heer jhr. II. J. J. Bowier, uitgevallen inspecteur der jagt en visscherij in Zeeland, en te Heusden, de heer T. Greidanus, thans te Dalfsen. De lste luitenant P. T. Boer, van het lste reg. vesting-artillerie, is overgeplaatst bij het wapen der artillerie van de landmagt in West-Indië. Z. M. de koning is heden morgen ten 5j- ure met een extra-spoortrein uit de residentie naar Wiesbaden vertrokken, alwaar Z. M. nog heden avond denkt aan te komen. Heden is in eene plegtige algemeene vergadering van den hoogen raad het nieuwe benoemde lid mr. H. U. Huguenin geinstalleerd. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren morgen heeft op plegtige wijze de bijzetting, op de burger lijke begraafplaatsplaats gehad van hel stoffelijk overschot van prins Caradja, in leven gezant van de Porie bij het Nederl. hof. De leden van het corps diplomatique, de ministers, het gemeentebestuur enz. waren bij deze stille pleglighcid tegenwoordig, terwijl Z. M. en de verdere leden van het kon. huis daarbij waren vertegenwoordigd, liet lijk zal later naar Turkye worden overgebragt. Naar men verzekert, zal de tweede kamer der slaten-generaal in de eerste dagen der maand Jiilij aanst. hare werkzaamheden hervallen. Het prov. gereglshof in Zuidholland heeft gisteren K. Hengstmengcl schuldig verklaard aan poging tot moord op J. M. Veltenaar, verlaten huisvrouw van P. J. Zijderveld, en hem veroordeeld lot tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren. Dit het ontwerp der begrooling der kosten van het provinciaal bestuur van Zuidholland, voorzoo veel het rijksbestuur is voor het jaar 1861, bljjkl, dat die begrooting bedraagt ƒ68,280, en uit het ontwerp van de begrooling der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uilgaven van de pro vincie Zuidholland, voor de dienst van 1861, dat de provinciale inkomsten en uitgaven voor 1861 worden geraamd op een bedrag van ƒ206,974.20. BUITENLANDSEHE HERIGTEN. ENGELAN O. LONDEN 21 Junij. De koningin verleende Dingsdag 11. aan een drietal overzeesche bezoe kers gehoor. Een hunner, die lot de Canadasche roodhuiden behoortdraagt den weiluidenden naam Nah-ne-baw-wee-quay, de twee anderen zijn Nieuw Zeelandsche opperhoofden, met name Wiremu Totoe en Nang-a-Whia uit de provincie Auckland, en Ilemara Rehcran, uit Muhu in dezelfde pro vincie. Deze vreemdelingen werden II. M. door professor von Hochstelfer uil Wecnen voorgesteld, die aan de laatste Oostenrijksche expeditie met de Novara heeft deelgenomen. In het hoogerhuis heeft de regering de verklaring afgelegd, dat Sar dinië bij de opeisching der prijsgemaakte schepen van Garribaldi niet door Engeland is ondersteund. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen lijd door dr. Emerton eene prijsvraag werd uitgeschrevendie tol onderwerp had het groote gewigl van een naauw verbond tusschen Frankrijk en Engeland. Thans verneemt men, dal de prijs is toegekend aan den eerw. W. N. Molesworih. De commissie lot beoordeeling bestond uit de lords Brougham, Clarendon en Shaftesbury. Door onderscheidene regeringen zijn reeds vertegenwoordigers aange wezen op het statistisch congres, dat van 16 tol 21 Juljj alhier zal gehou den worden. (Voor Nederland zullen optreden de bh. von Bamnhaurr en Ackersdijk.)

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1