Per Telegraaf. van Lyon had van den minister van ecredienst cene uilnoodiging ontvangen om wegens de inlijving van Savoyc een Te Deum te zingen. In eene cir culaire aan de geestelijkheid zegt de aartsbisschop eenvoudig dat hij de priesters toelaat aan het verlangen van den minister te voldoen. Hij moet tevens aan het bestuur te kennen hebben gegeven dat hij in dien geest han delde, omdat hij in de aanwinst van grondgebied door Frankrijk den prijs ziet voor den geweldadigen roof, die ten opzigte van de pauselijke staten in Italië heeft plaats gehad, Uit Marseille meldt men de aankomst van den broeder des keizers van Marokko en van den Marokkaanschen gezant. Zij werden met groote eer bewijzen ontvangen en zullen morgen of overmorgen naar de hoofdstad vertrekken. De heer de Martino is van hier naar Napels teruggekeerd, zonder naar Londen te gaan. Te oordeelen naar de wijze, waarop lord Palmerston zich over de Siciliaansche zaak heeft uitgelaten, was ook daar voor hem geen troost te vinden. De heer Martin, een der redacteurs van den Constitutionnelheeft thans een vlugschrift uitgegevengetiteld la question Irlandaise. Hjj stelt den toestand van Ierland als zeer bedenkelijk voor, maar gelooft niet dat men thans deze aangelegenheid op het tapijt zal brengen, daar Frankrijk toch niet alles gelijktijdig kan doen. Hij meent echter dat Europa eene Iersche quaestie zal hebbenzoodra het die verlangt. De tentoonstelling van landbouw, thans in de champs Elyséesgeopend, lokt vele bezoekers uit. Heden zijn met de spoortreinen 80,000 personen tot dat doel hier aangekomen. Mevr. de Laraoricière is alhier uit Rome teruggekomen. Men meent uit hare woorden te moeten opmaken, dat zij niet gaarne naar Rome zou terugkeeren en dat de generaal over den tegenwoordigen toestand en den loop der zaken alles behalve tevreden is. ITALIË. Uit Napels wordt gemeld dat een corps van 2000 man van de troepen van Garribaldi, naar men meent, onder aanvoering van kolonel Medici, te Gatanzaro, in Calabrie, is geland en er de bevolking in opstand heeft gebragt. In brieven uit Palermo van 8 dezer worden de strijdkrachten van Garribaldi op 40,000 man geschat. Garribaldi had 9 personen, die zich aan aanranding op den eigendom hadden schuldig gemaakt, doen dood schieten. Door de bevolking waren eenige politie-agenten vermoord. Het bevel nopens de ontruiming der stad had op de koninklijke troepen een slechten indruk gemaakt en hen ontmoedigd. Garribaldi had eene nationale inschrijving voor den oorlog geopend; alle familiën en de aartsbisschop had den daarop ingeschreven. De recruten van de nieuwe ligting moeten den 20slen in dienst treden. Ook paarden en andere benoodigdheden zijn gere- quireerd. Het deswege uitgevaardigde besluit geeft de noodzakelijkheid om den oorlog tot vestiging der Italiaansche eenheid met kracht door te zetten als reden van die maatregelen op. Met het gieten van geschut was een be gin gemaakt; duizenden pieken waren onder de bevolking van Palermo uit gedeeld, en er was bevel gegeven om de versperringen in die stad zorgvuldig in stand te houden. De aartsbisschop van Palermo had aan Garribaldi een bezoek gebragt. Men verzekert dat niet alleen de heer la Farina, voorzitter van de nationale Italiaansche vereeniging, maar ook Mazzini op Sicilië is aangeko men. De tegenwoordigheid van deze personenwier inzigten zoozeer ver schillen, zou Garribaldi in moeijelijkheden kunnen wikkelen. Ook zegt men dat het Siciliaansche parlement binnenkort zal bijeengeroepen worden op den voet als bij de wet van 1848 is voorgeschreventen einde de Bour bons van de regering vervallen te verklaren en de vereeniging van Sicilië met het rijk van Victor Emmanuel af te kondigen. Gelijk men weet heeft de keizer van Frankrijk, nadat hem van wege de inwoners van Rome een eeredegen was aangebodendaarover in eenen brief zijnen dank betuigd, en daarbij doen uitkomen dat het hem genoegen deed dat de Paus tot de aanbieding verlof had gegeven. Naar mer. ver neemt heeft thans de heer Castellani, die den degen had vervaardigd, bevel ontvangen binnen 24 uren Rome te verlaten. PIS TUI 9 SEW. BERLIJN, 18 Junij. Uit Baden meldt men omtrent de zamenkomst der Duitsche vorsten en keizer Napoleon het volgende: De prins-regent van Pruissen heeft Vrij dag avond ten half negen ure een bezoek gebragt aan keizer Napoleon en zich gedurende drie kwartier uurs met hem onderhouden. Gaarne had de keizer eerst een bezoek aan de Duitsche vorsten gebragt, maar de laatsten meenden dat de keizer thans hun gast was, en dat dus het eerste bezoek van hunnen kant [moest uitgaan. De keizer nam er genoegen mede, maar sloot er den hoogbejaarden koning van Wurtemberg buiten, aan wien hij zelf het eerste bezoek wilde brengen. Vervolgens heeft de keizer de thee gebruikt bij den groothertog van Badenwaarbij alleen de groothertog van Saksen-Weimar en de hertog van Coburg, welke op het groothertogelijke slot gehuisvest zijn, tegenwoordig waren. Zaturdag werd op het oude slot een groot déjeuner gegevenwaaraan al de souvereinen deel namen. Zondag middag heeft er bij den koning van Beijeren eene zamenkomst der Duitsche vorsten plaats gehad; de prins-regent en de hertogen van Baden, Weimar en Saksen-Coburg namen daaraan geen deel. Vóór het dinerhetwelk bij den groothertog werd gehoudenheeft de keizer aan den koning van Hanover het grootkruis van het Legioen van Eer ge- I bragt. Des avonds hebben al de vorsten zich bij de hertogin van Hamilton vereenigd, alwaar keizer Napoleon afscheid heeft genomen, om des avonds ten 10 ure weder naar Straatsburg te vertrekken. Geheel Duitschland, Oostenrijk uitgezonderdwas thans te Baden vertegen woordigd, want naast den prins-regent en de vorsten, die zijne staatkunde l zijn toegedaan, zag men er ook de koningen van Hanover en van Saksen, die bepaalde tegenstanders zijn zoowel van de Prnissische als van de Fran- sche staatkunde. Over de bijeenkomst wordt dan nu ook door geheel Duitschland een meer gunstig oordeel geveld dan vroeger. Vooral in de officiële kringen te Berlijn is, blijkens de Preuts. Zeit.het wantrouwen grootendeels weggenomen. Reeds nu beweert men dat men zich over den vredelievenden uitslag der bijeenkomst mag verheugen, maar het is voorzig- tiger daarmede nog te wachten. Te Ems is, naar men verneemt, een der hotels ten behoeve van prinses Frederik der Nederlanden afgehuurd. Men meldt uit Thorn aan den Weichseldat sedert eenigen tijd aldaar eene groote massa scheepstimmerhout voor rekening der Fransche regering wordt geveld. Er bevindt zich daaronder een aantal masten van de grootste soort, welke per stuk ongeveer 400 th. kosten, In het Noorden hebben twee vorsten mede eene zamenkomst gehou den. De koning var. Zweden heeft op den 10dcn Junij te Kronburg een bezoek gebragt aan den koning van Denemarken. De koning van Denemar- wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachlens het 3dc art. der wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge- magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrijstellin gen bij de wet toegekendzijn de navolgende 1°. Die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel voor bet tegenwoordig oogenblikof wel geheel, ongeschikt maken. 2°. Die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. De Geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen. ken zal daarentegen op den 160<!11 hel Zweedsche kamp bezoeken. Men schrijft aan deze zamenkomsten geen staatkundig doel toe. PARIJS, 19 Junij. Omtrent de conferentie te Baden bevat de Moniteur o. a. het volgende: De reis van den keizer zal, wij twijfelen er niet aan, gelukkige gevolgen hebben. Het vrijwillig ondernemen van eenen zoo be- teekenisvollen stap was noodig om die overeenstemming van kwaadwillige geruchten en scheeve beoordeelingen te doen ophouden. Door openhartig aan de te Baden vergaderde vorsten te gaan verklaren, dat zijne politiek nimmer van regt en geregtigheid zou afwijken, heeft de keizer in hoofden zoo verheven en zoo vrij van vooroordeelen de overtuiging doen geboren worden, dat hij rondborstig zijne ware gevoelens bloot leide. Ook is de wederkeerige verhouding der leden van de conferentie meer dan hoffelijk geweest. Hierop laat het blad eene uitvoerige opgave van de verschillende bijeenkomsten volgen en eindigt het aldus: alzoo moeten allen, die het her stel van hel onderlinge vertrouwen en de voortzetting van de goede ver standhouding tusschen de natiën van Europa verlangen, zich geluk wen- schen met eene conferentie, die den vrede van Europa op hechte grondslagen vestigt. BADEN, 18 Junij (des avonds). De prins-regent van Pruissen heeft heden namiddag den op het slot bijeengekomen Duitschen vorsten dank gezegd dat zij hem in zijne ontmoeting met den keizer der Franschen hebben ter zijde gestaan, om gemeenschappelijk de vredelievende verzekeringen van dezen aan te nemen. De handhaving der onschendbaarheid van Duitschland zal steeds de eerste zorg van den regent zijn. Hij zal zich in de ver vulling dezer taak ook daardoor niet van den weg laten leidendat zijne opvatting van den gang en het doel der Pruissisch-Duitsche politiek door eenige bondgenooten niet gedeeld wordt. Oostenrijk heeft stappen tot zamenwerking gedaanhetgeen door den regent op grooten prijs gesteld wordt. Als die zamenwerking tot stand wordt gebragt, zal hij er den Duitschen vorsten kennis van geven. De prins-regent zal den weg blijven vol gen, dien hij in Pruissen en Duitschland tot nu toe bewandeld heeft, en op welken hij steeds meer regeringen van Duitschland hoopt te ontmoeten. Morgen vroeg zullen de koningen van Hanover en van Saksen vertrekken. •tTADS-BERlCTKN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 13 der Algemeene Policie-Verordeningvastgesteld den 9dcn October 1856; Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, is be noemd lot lieer der Gebuurte N°. 3 of N". 1 van Wijk II, de Heer Johannes van der Velde, in plaats van den Heer Hendrik Jacob Meerburg, overleden. En zal deze door plaatsing in de Leydsohe Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 18 Junij 1860. v. PUTTKAMMER, Secretaris. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen tc welen, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de daarbij belanghebbenden zal liggen ter Secretarie dezer Gemeente, van den 21 tot den 28 Junij aanst. (deZondag uitgezonderd), van des voormiddags ten 10 tot 's namiddags ten 1 ure, en dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuis, en wel op Vrijdag den 29 Junij 1860, 's voormiddags ten 10 ure. Terwijl de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze Gemeente met der woon hebben gevestigd, tot eene naloting worden opgeroepenmede op Vrijdag den 29 Junij 1860, 's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschrevcne plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt, terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten worden zeiven tot de lo ting op te komen, zich door een gemagtigde kannen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der Leden van de Commissie uit het Gemeente-bestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3