Per Telegraaf. -v- Z. M. dc koning heeft heden verscheidene ministers bij zich ten ge- hoore ontvangen. Naar men verneemt, zal Z. M. zich aanst. Zaturdag naar Wiesbaden begeven. Worgenverjaardag van H. M. de koninginzal er ten hove groot di ner en gala gegeven worden. Des namiddags ten 3 ure zal er eene groote parade in de Maliebaan plaats hebben en Maandag avond illuminatie in het Bosch. Maandag aanst. zal door Z. K. H. den prins van Oranje een groot diner worden gegen. De luit.-kolonei C. A. M. Nagtglas, gouverneur der Nederlandsche be zittingen op de westkust van Afrika, is alhier aangekomen. Het prov. geregtshof heeft gisteren behandeld de vroeger reeds bekende zaak van E. Hengstmengelbeschuldigd van poging tot moord op zijne bij zit. De adv. generaal heeft zjjue schuldig verklaring geëischt en veroordee ling tot eene tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 26 jaren en 8 maan den. De uitspraak zal Vrijdag aanst. plaats hebben. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. EKCiELAKD. LONDEN, 14 Junrj. De koningin zal omstreeks den 23sten dezer eene wapenschouwing houden over al de vrijwillige corpsen der hoofdstad. De vrijwilligers nit de provin ciën zullen mede toegelaten worden. Prins en prinses Frederik der Nederlanden en hunne dochter hebben Maandag 11. een bezoek bij de koningin afgelegd. De prins heeft met den koning der Belgen aan het diner ten hove deelgenomen. H. M. heeft den prins een tegenbezoek gebragt. In den Times las men dezer dagen een ingezonden stnk van den eerw. heer G. W. Bridges, die zich den 17dcn Febr. 1848 te Palermo bevond en na de bestorming van het policie-bureau door de opstandelingen met het volk naar binnen drong. Uit het tafereel, dat deze geestelijke van hetgeen hij met eigen oogen gezien heeft ophangtkan het volgende een denkbeeld geven van de Napelsche policie. Een gedeelte van het gebouw scheen ontoegankelijk, tot men achter eene boekenkast eene nog niet lang geleden digtgemelselde deur vond. Daar achter vond men zeven ka mers vol geraamten en lijken, het een in een meer, het ander in een minder ver gevorderden staat van ontbinding; verschillende waren in ketenen ge klonken, terwijl er twee gekruisigd aan den muur hingeu. Dit schouwspel deed het volk tot de hevigste woede overslaanzoodat het ongeveer 40 sbirren, die vroeger door de revolutionairen goed behandeld werden en slechts voor hunne eigen veiligheid opgesloten waren, om later naar Napels te worden gezonden, uit de gevangenis haalde en doodschoot. Een der sbirrendien ik te vergeefs trachtte te reddenwilde mij wijs makendat de aan den muur hangenden niet levend gekruisigd, maar eerst na hun dood aan den muur genageld waren, om het Ijjden der nog levende gevan genen te vergrooten. De houding dier twee gekruisigden was daarmede in strgdzij schenen zich als het ware nog te krommen en te wringen. Door de Amerikaansche oorlogstoomboot Wyandotte is op 8 Mei ter hoogte van het Pijnboomen-eiland genomen de bark William, aan boord hebbende 550 negerslaven. De slavenhaler is den 12de» te Key West opge- bragt. De negers bevonden zich in deerniswaardigen toestand, bijna naakt en als haringen op elkander gepakt. 15 hnr.ner waren gedurende den over- togt overleden. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Junij. De Moniteur deelt onderscheidene keizerlijke besluiten medewaarbij de dienst der douane en de militaire organisatie in Savoye en Nizza gere geld wordt. Aan het wetgevend ligchaam is een wels-ontwerp voorgelegd, volgens hetwelk Savoye in twee departementen verdeeld, en een keizerlijk geregtshof te Chambéry gevestigd zal worden. De inlijving van Savoye en Nizza is heden, overeenkomstig de daar omtrent gegeven voorschriften, feestelijk gevierd. Het Te Deum werd door de hooge staatsligchamenmaar niet door den keizer bijgewoond. Het corps diplomatique kon moeijelijk daarbij tegenwoordig zijn, omdat de mogend heden de inlijving nog niet erkend hebben. Door 's keizers afwezigheid liep het echter niet in het oog. De door den keizer gehouden wapen schouwing was zeer schitterend. De nationale garde was zeer talrjjk op gekomen. Het weder was gunstig en het militaire schouwspel werd door eene ontzaggelijke volksmenigte bijgewoond; zoowel onder het publiek als onder de troepen heerschte veel geestdrift. De keizerin en de grootvorstin Maria van Rusland met hare beide zonen woonden dit militair feest bij. De heer Thouvenel heeft, als een blijk van 'skeizers tevredenheid, het groot- kruit van hel Legioen van Eer ontvangen. Op last der regering zal het portret van de keizerin-moeder van Rus land in het museum van Versailles geplaatst worden. Op den 7den dezer had in de teregtzitting van de tweede kamer van het keiz. hof te Toulouse een zonderling voorval plaats. Ten 2 ure, toen de raadsheeren hunne zitplaatsen verlieten om zich naar de raadkamer te begevenstond een persoondie achter de bank der advocaten was geze ten op en loste een pistool op de regters. De kogel drong in den wand van de trap die de regters afgingenterwijl het wapen in stukken sprong zoodat het een wonder mag genoemd worden dat niemand werd getroffen. De dader werd dadelijk gevat en voor het hof gebragt. Hij scheen een man van 60 a 65 jarenen werdhoewel hrj zijnen naam niet wilde op geven, door den voorzitter herkend als zijnde zekere Casimir Guilhem, ge boortig van Graulhet. Als beweegreden zijner misdaad gaf hij op dat hjj zich op het hof wilde wrekenomdat het vroeger eene beslissing ten zijnen nadeele had genomenhij was daardoor gedwongen geworden om 8355 fr. aan de nalatenschap van zijne ouders terug te betalen en was op die wjjze arm geworden. Verre van berouw te tooncnzeide hij tot zjjnen bewa ker: Ik heb nu mijn doel gemist, maar indien ik er goed afkom, zal ik het wel bereiken. Zijn verdediger, door het hof hem toegevoegd, heeft getracht te bewijzen dat hij waanzinning was en dus niet wist wat hjj deed, maar het hof heeft hem schuldig verklaard aan poging tot moord, en geoordeeld dat hij tijdens het bedrijven van de daad in het volle bezit van zijne verstandelijke vermogens was. Dientengevolge veroordeelde men hem, zijne opgewondenheid na het verlies van zijn proces als verzachtende om standigheid in aanmerking nemende, tot altijddurenden dwangarbeid. Uit Madrid meldt men dat aldaar het berigt is ontvangen dat bij Kaap Negro in Marokko twee Spaansche officieren, die aan den Marokkaanschen commissaris een bezoek wilden brengendoor Mooren overvallen zijn waarbij de eerste gekwetst en de tweede gedood is. Deze misdaad werd gestreng vervolgd. 11 woningen, aan den stam der schuldigen behoorende, zijn verbrand. Bij de Marokkanen zou groote verontwaardiging over het gebeurde heerschen. ITALIË. Volgens berigt uit Turijn heeft de regering bjj de kamer van afge vaardigden een wets-ontwerp ingediend tot het aangaan eener leening van 150 millioen fr. De maarschalk Vaillant berigt, dat hij bij zijne komst aldaar zijn intrek in het kon. paleis genomen heeft. Door de Napelsche regering wordenmet het oog op eenen mogeljjken inval van Garribaldi, dagelijks versterkingen gezonden naar Calabrië, de Abruzzen en de Romeinsche grenzen. Omtrent den staat van zaken te Palermo verneemt men geene nadere bijzonderheden. Garribaldi wijdt thans waarschijnlijk al zjjne zorgen aan de regeling van een nieuw bestuur. Te Messina blijft eene doodsche stilte heerschen. De schependie door de Napelsche zeemagt zjjn genomenhad den, naar men verneemt, 400 vrijwilligers en 5000 geweren aan boord. PRVI9IEN. BERLIJN, 15 Junij. Voor het vertrek van den prins-regent naar Baden heeft de koning van Hanover hem een bezoek gebragt. De vorstelijke personen hebben ge durende twee uren zich met elkander onderhouden. Uit Baden-Baden meldt men de aankomst van den prins-regent en van den groothertog van Baden, den koning van Beijeren en den Groothertog van Saksen-Weimar. De koningen van Saksen, van Wnrtemberg en van Hanover, de groothertog van Hessen en de hertogen van Coburg en Nassau werden spoedig verwacht. De komst van keizer Napoleon zag men heden avond te gemoet. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 Junij. Men verneemt, dat aan het hoofdbureau der stedelijke belastingen alhier verregaande bedriegerijen ten nadeele der stadskas zijn gepleegd. Een 10-tal ambtenaren, belast met de ontvangsten, is in verzekerde bewaring genomen. In een der mijnen bij Eibenschitz zijn, waarschijnlijk door gasont ploffing, 50 arbeiders omgekomen. Men heeft met groote moeite reeds 41 lijken uit de ingestorte groeve opgedolven. LONDEN, 16 Junij. (Reuters Office.) De heer Thouvenel tracht zich te verstaan met graaf Cavour, omtrent de gedragslijn, die men in de Sici- liaanscbe zaken zal volgen. De Fransche gezant Brenier is van meening dat de omwenteling op hel punt is van uit te barsten. De zending van den heer de Martino is mislukt. PARIJS, 16 Junij. De Moniteur berigt dat de Keizer te Baden aange komen is. Hij is door den groothertog ontvangen en naar zijn hotel bege leid. Op zijnen weg door de stad en bij eene wandeling is aan den keizer het meest vleijende onthaal te beurt gevallen. WEENEN, 16 Junij. De Oest. Zeitung berigt dal de Pruissische gezant officiële mededeeling heeft gedaan van de aanstaande bjjeenkomst te Baden, en verklaringen heeft gegeven over de aanleidende oorzaak tot en het doel van die bijeenkomst, waardoor zelfs de geringste bedenkingen daartegen zijn opgeheven. BADEN, 16 Junij. Keizer Napoleon heeft een onderhoud gehad met den prins-regent van Pruissen, dat van 8£ tot 9| uur duurde. STA»S-BERI«TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, ontvangen heb bende eene circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhollandvan den 20slcn Februarij jl.Provinciaal-Blad N°. 31, houdende, om, door het aansporen der Ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majestcits dispositie, van den 16del> November 1820, N». 81, door de Districts-Com- missie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder landen, zal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemagtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dingsdagden 18den en 19del> Junij aanstaande, aanvangende 's morgens ten negen ure, aan de huizen der Ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de Ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning en uitbrei ding der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de be stemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede nitkomst verzekert en voor ieder regtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iedcren strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2