LEYDSCHE COURANT. 1800. MAANDAG 18 JUNIJ. N\ 73. (n 4S> W De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond '(Sr De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 16 Junij. Op het nabij de stad zoo aangenaam gelegen Zomerzorg werd gisteren avond het op het feest-programma aangekondigde groot vauxhall en bal gegeven, van wege het studenten-concert Sempre Crescendo. Dit feest, mede door fraai weder begunstigd, was in alle opzigten een waardig tegenhanger van dat op Woensdag 11. gevierd, want ook hier was niets ver zuimd om daaraan luister bij le zetten. Eene talrijke schaar genoodigden had zich ook daar laten vinden en ieder was verrukt over de smaakvolle wijze, waarop het geheel was ingerigt. De verlichting van den uilgestrekten tuin, welker glans zich zoo heerlijk in het water van den vijver afspiegelde, was met kwistige hand aangebragt en uitermate schitterend, terwijl de groote muziektempel van de Ruïne, derwaarts overgebragt, zoo door hel decoratief als door de verlichting, het geheel als overschaduwde. Niet min der schoon was de uilwerking van het Bengaalsch vuur dat bij tusschen- poozen op het feesttrcin werd ontstoken. Groepsgewijze gezeten of wande lend bragt men daar aangename uren door, terwijl de toonen der muziek, door het beroemde corps van Dnnkler uitgevoerdhet oor streelden en eene feestelijke stemming deden ontstaan, uic later door deelneming aan den dans in de keurig versierde zaal meer en meer werd aangewakkerd. Geen wonder dat men eene plaats, zoo uitlokkend, een genot, zoo heerlijk, niet spoedig kon vaarwel zeggen, maar dat ook hier het morgenlicht moest aanbreken om tot scheiden le nopen. Gewis zal niemand zich huiswaarts hebben begevenzonder vervuld le zijn met de beste wenschen voor den bloei van Sempre Crescendodat niet alleen dezemaar ook reeds zoo vele aangename oogenblikkcn aan Leydens ingezetenen heeft verschaft. Heden had in den tuin der sociëteit Minerva nog eene matine'e musicalc plaats en zal dé rij der Akademische feesten aan den avond door een hee- ren-concert op die sociëteit worden besloten. Met dankbaarheid vervuld mag men op die feesten terugziendaar zij in alles met eenen zoo gunstigen uitslag bekroonden door niets gestoord werden. Zij waren, in ontwerp en uitvoeringhet Leydsche studentencorps waardig en hebben ongetwijfeld bij gedragen om den band lusschen dat corps en de burgerij te bevestigen. Men is op het Ruïne-plein onvermoeid bezig met het maken van loebe reidselen voor het feest op Dingsdag avond aanst, waarmede de burgerij eene hulde van erkentelijkheid aan hel studentencorps wil brengen. Naar die loebereidselen te oordeelen zal dat feestterrein zich in eenen geheel an deren vorm en niet minder luisterrijk dan op Woensdag II. voordoen. Moge ook aan dat feest een even goede uitslag zijn beschoren. Naar wij vernemen heeft Z. K. II. de prins van Oranje de commissa rissen tot regeling der maskerade, den heer Colenbrander, die bij den optogt den hertog van Anjou voorstelde, den heer Vlieiander nein, praeses van hel collegium supremum en nog eenige andere heeren tegen aanst. Maandag te 's Hage bij 2ich ter maaltijd doen noodigen. Ter aanvulling van ons verslag omtrent de maskerade diene nog, dat toen de trein des avonds op het Ruïne-plein eenige oogenblikken rust nam, Z. K. II. de prins van Oranje hh. deelhebbers aan den optogt aldaar met een bezoek vereerde. De kerkcraad der Ned. hervormde gemeente alhier heeft uit het on langs opgegeven 6 tal van hecren predikanten gisteren dit 3-tal geformeerd: dd. d'. H. G. Hagen, te Koog aan de Zaan; A. G. Jans, le Weslzaan en dr. A. Pierson, te Rotterdam. Dit welk 3-lal terstond beroepen is de wel- eenv. zeer gel. heer 11. G. Hagentheol. doet.pred. te Koog aan de Zaan. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 78 tot 101 personen. De; taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen zal overmorgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Door de Neder!, handelmaatschappij zijn 26 schepen bevracht: voor Amsterdam 15, voor Rotterdam 6, voor Dordrecht 1, voor Middelburg 2 en voor Schiedam 2. In liet hoofdkiesdistrict Eindhoven, alwaar de heer mr. J. li. Bots, als lid der tweede kamer, in de periodieke aftreding moest deelcn, maar die tevens ook door de aanneming van een bezoldigd staatsambt had opge houden lid der kamer te zijnis bij eene dubbele verkiezing genoemde heer hgrkpzen. In het hoofdkiesdistrict Alkmaar moet eene herstemming plaats hebben tusscheu jbr. tnr. C. van Foreestdie 525en mr. P. Blussé van Oud-Alblas, die 507 stemmen verkreeg. Tegen eene verkiezing is door twee kiezers geprotesteerd, zijnde die van den heer Wijbenga le Sneek, bij welke verkiezing 226 van de 1076 uitge- bragte stemmen van onwaarde zjjn verklaard, omdat zij de duideljjke aan wijzing des persoons zouden missen. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de herstemming ter benoeming van een lid voor de tweede kamer in de hoofdkiesdistriclen Delft, Rotterdam, Dordrecht, Gorinchem, Alkmaar, Zwolle en Roermond, zal geschieden op Dingsdag den 26ste° Junij aanst. De berigten over de veldgewassen luiden over het geheel gunstig. Dit is bijzonder het geval ten opzigle zoowel van het zomer- als van het winter koren, zoo als gerst, rogge en tarwe, die weinig van den ïaatsten storm schijnen le hebben geleden. Ook voor haver en boonen is het vooruitzigt goed; de vruchtboomen beloven een uitmuntenden oogst, vermits er, ondanks veel bloesem door den wind is afgeslagennog meer dan genoeg over is. Het grasgewas is zeer voordeelig. Alleen de aardappelen zijn eenigzins achterlijk, terwjjl het koolzaad grootendeels mislukt is, doordien van het uitgezaaide te naauwernood gen derde is blijven staan. De stad Leeuwarden is in den nacht van Donderdag op Vrjjdag door eene zware ramp getroffen. De groote prins-Frederik-kazerne aldaar, be woond door 8 a 900 militairenis een prooi der vlammen geworden. Het gebouw, de magazijnen met de daarin aanwezige goederen, de wapenka mers enz., niets werd gespaard, zoodat de schade op eenige tonnen gouds wordt geschat. De brand moet ontslaan zijn op de bovenverdieping. Twee personen, waaronder een der brandmeesters, moeten bij dit ongeval het leven hebben verloren. Ook zijn er eenige personen gekwetst geraakt. Voor huisvesting en voeding van het garnizoen is gezorgd. Naar men uit Deventer meldt zullen de miliciens, behoorende tot het 5de reg. dragonders (Limburgscb bondscontinenl), onder de wapenen geroepen worden om aan dc oefeniugen in hel kamp van Millingen deel te nemen. Bij den gemeenteraad van Goes is, naar men meldt, dezer dagen inge komen een adres van metselaarsknechts, die klaagden, dat hun loon te gering was, terwijl de bazen beweerden dit niet te kunnen verhoogendaar dit beschikken zog wezen over de beurzen hunner begunstigers. Natuurlijk heeft de raad beslist, dat deze regeling der loonen, buiten de bevoegd heid der vergadering lag. Dit het voorloopig verslag over het aanhangig ontwerp lot den aanleg van spoorwegen blijkt, dat vele leden naar aanleiding van al het gebeurde met bevreemding van deze voordragt kennis genomen hebben en zich weinig geneigd gevoelden hel ministerie op den ingeslagen weg te volgen. Door vele leden werd het stelsel van staats-spoorwegen zeer bestreden. Anderen miskenden die bezwaren niet, maar waren in den gegeven toestand en na al het gebeurde meer geneigd toe te treden. Zoo de bedoeling was om het punt der rangorde van aanleg onbeslist te laten, dan moesten ook de voor standers der wet zich daartegen ten sterkste verklaren; zoo mede legen de exploitatie van staatswege. Op beide punten werd inlichting verlangd, maar de slotsom was dat, als de staat de wegen bouwt, hij ook de risico der exploitatie moet dragen, waarin echter voor de tegenstanders van hel ont werp een bezwaar te meer lag tegen het geheele plan. Er zijn velerlei finantiele bezwaren geopperd. De kostenmeende menzouden veel meer beloopen dan geraamd werd; misschien 200 in plaats van 100 millioen. Andere leden meenden dat dit niet moest afschrikken om geregeld 10 mil lioen 'sjaars te besteden. Naar aanleiding van dit gevoelen werd dc vraag besproken of men op een jaarlijksch zuiver overschot van 10 millioen reke nen kan. De gevoelens waren ook hieromtrent, even als op* de vorige punten, zeer verdeeld; zoo Ook over de vraag, of dé aanleg van staatswege voordeeliger dan concessie was. Daarop volgen in het verslag velerlei be denkingen op de rigling der lijnen en rivier-overgangen. Maarsbcrgen als uitgangspunt met den rivier-overgang bij Tiel vond vele bestrijders. Be paalde inlichtingen worden gevraagd omtrent dc verbetering der gemeen schapswegen van Amsterdam en Rotterdam met de zee. Vele andere leden wilden dc zaak der spoorwegen zoo min mogelijk afhankelijk maken van die der bedoelde waterwegen. Ten slotte wordt de wensch geuit naar eene wet, houdende zamenstel en rigting der spoorwegen, en uitlokking van aan vragen om concessie binnen een zekeren termijn, b. v. eene maand. Na den afloop daarvan zou de regering alsdan de wetgevende magt kunnen doen oordeelen over de meest voordeelige wijze van uitvoering, hetzij bij concessie of des noods van staatswege. Tijdverlies zou niet te vreezen zijn, daar aan liet tegenwoordig plan toch niet dan na de vastgestelde begrooting voor 1861 begin van uitvoering kan gegeven worden. 's GRAVENHAGE 16 Junij. Aan den heer F. W. Conrad, inspecteur van den waterstaat, is een eervol ontslag verleend als speciale commissaris der regering voor het toe- zigt over den Hoil. ijzeren spoorweg cn de exploitatie van dien weg. Z. M. de koning is van het Loo alhier teruggekeerd. Ook zijn HH. KK. 1111. prins en prinses Frcdcrik cu prinses Maria uit Engeland op het huis dc l'aauw aangekomen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1