gfans en hunne praehlvolie bewerking bijna het geheel in de schaduw stel len. Op den belendenden gang ontmoet men, behalve fraaije matrassen (inz. J. P. J. van Ewijk), eenige transparant-gordijnen van E. J. Zirkzee, van wiens talent reeds vele proeven in de stad worden aangetroffen. De localen n°. 7 en 8 worden grootendeels ingenomen door de meubelstukken, ingezonden door S. H. Molenbroek, P. Randoe en anderen. In het mid den van n». 7 staat een fraai torenuurwerk van J. W. Bertrand en Zoon, dat heel en half slag slaat en acht dagen loopt, en aan de wanden ziet men proeven van damast (inz. J. en A. Ie Poole), vlaggedoek en grein (inz. P. Clos en Leembruggen) en behangselpapier (inz. J. van den Berg). De localen n°. 9 en 10 eindelijk bevatten nog vele stukken van gemengden aard, waaronder een torenuurwerk (inz. L. Hesselink), een zuig- en pers pomp, om naar keuze regen- of putwater te pompen, fraaije haarden (inz. J. L. Leefers) enz. enz., terwijl ook van het gesticht voor jeugdige ont slagenen alhier eenig mandenwerk is opgenomen. Door eene in werking zijnde zetterij en snelpers (inz. A. W. SytholT) wordt aan die zalen leven digheid bijgezet. Alles op te noemen zou ons te uitvoerig doen wordenmaar de boven staande opgave toont genoegzaam aan dat er in de tentoongestelde voorwer pen eene groole verscheidenheid heerscht. Moge die opgave nog velen tot de bezigtiging uitlokkenmen zal zeker niet onvoldaan terugkeeren. Dat niet alles uitmuntend kan genoemd worden en een en ander tot gegronde aanmerkingen aanleiding zou kunnen geven is onbetwistbaarmaar welke tentoonstelling is er, waar dit niet het geval is? Het geheel echter maakt cenen goeden indruk, en loont aan, dat, mogen sommige takken van nij verheid in andere plaatsen op hooger trap van ontwikkeling slaan, daaren tegen ook menig voorwerp, dat van elders wordt aangevoerd, even goed in ons midden te verkrijgen is. Moge ook dit niet onopgemerkt gelaten worden. De uitslag der verkiezingen voor leden van de tweede kamer is ge weest als volgt: 's Gravenhageherkozen jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot. Goudaherkozen jhr. mr. W. M. de Brauw. Delft, herstemming lusschen de hh. C. Hoekwater en jhr.mr.H.G.C.L.Janssens. Rotterdam, herstemming lusschen de hh. mr. N. Olivier en J. D. Fransen van de Putte. Dordrecht, herstemming tusschen de hh. mr. P. Blussé van Oud-Alblas en mr. J. D. van der Poel. G or ine hemherstemming tusschen de hh. mr. A. J. Korteweg en jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude. Amsterdam, herkozen mr. J. Heemskerk Azn. en mr. C. van Heukelom; gekozen S. Cool ter vervanging van den heer W. Poolman. Hoorn, herkozen mr. P. M. Tutein Nolthenius. Utrecht^erkozen mr. E. van Voorthuyzen. Amersfoort, herkozen mr. J. K. baron van Goltstein. Arnhem, herkozen mr. W. baron van Lynden. Nijmegen, herkozen jhr. G. G. C. K. Dommer van Poldersveldt. Zutphen, herkozen mr. P. P. van Bosse. Deventer, herkozen mr. J. R. Thorbecke. Almelo, herkozen dr. W. R. baron van Hoëvell. Steenwijk, herkozen jhr. C. M. Storm van 's Gravesande. Zwolle, herstemming tusschen de hh. mr. P. Mijer en T. J. Stieltjes. Assen, herkozen mr. L. graaf van Heiden Reinestein. Leeuwarden, herkozen mr. J. Dirks. Sneek, herkozen mp. S. Wybenga. Dokkumherkozen de heer M. Kingma Hz. Groningen, herkozen mr. B. Wichers. Appingadam, herkozen dr. R. Westerhoff. Middelburgherkozen inr. D. van Eek. Goes, herkozen de heer B. P. G. van Diggelen. 's Bosch, herkozen dr. J. H. II. de Poorter. Breda, herkozen de heer C. W. Oomen. Tilburg, herkozen nir. C. C. A. Beens. Boxmeer, gekozen de heer H. C. F. Eerstens, in plaats van mr. J. B. J. Hengst, die verzocht had buiten aanmerking le blijven. Maastricht, herkozen mr. E. van Winlershoven. Roermond, herstemming tusschen de hh. mr. M. P. H. Strens en mr. Cornelis. Eergisteren zijn de eerste partijen nieuwe aardappelen uit het West- land te Rotterdam aangebragt, om naar Londen te worden verzonden. Of schoon de laatstelijk gewoed hebbende stormen eenige vertraging in den groei dezer vrucht hebben veroorzaakt, staat die thans wederom schoon te velde en levert bij opdelving, voorloopig ten minste, een gunstigen oogst. Het prov. geregtshof heeft op den 11 «t™ dezer de persoon van J. M. Kennemans schuldig verklaard aan poging lot moedwilligen doodslag en hem veroordeeld tot de straf van deportatie. Het prov. geregtshof van Noordholland heeft in de zaak van Carolina Wilhelmina Loopwijk, beschuldigd van vergiftiging, aangenomen, dat door de bekentenis der beschuldigde, bevestigd door verschillende nadere omstan digheden, de schuld van de beschuldigde aan de misdaad van vergiftiging wettig en overtuigend was bewezenen haar derhalve veroordeeld lot de straffe des doods, uit te voeren binnen de gemeente Zaandam. Bij die ge legenheid hield de voorzitter mr. J. M. van Maanen eene hoogst treffende toe spraak tot de 17-jarige veroordeelde. Te Harlingen heeft men bij het doen van herstellingen aan de zeewe ringen een geheel tjalkschip in den grond gevonden. Men is in het hol nedergedaald en daarbij bleek dat het hout nog gaaf was en met boekweit geladen moet geweest zijn. 's GRAVENHAGE, 14 Junij. Bij kon. besluiten van 11 dezer is de heer T. J. Stieltjes, eervol ont slagen officier der artillerie van het leger hier te lande, benoemd tot adviseur voor technische zaken bij het dep. van koloniën, en hem tevens eene zen ding opgedragen naar Nederl. Indië tot het doen van een onderzoek om trent de bestaande middelen van vervoer op Java, en het voorstellen van al hetgeen tot verbetering daarvan noodig is, in verband met ingeleverde ont werpen en voorstellen tol den aanleg en de exploitatie van spoorwegen op dat eiland, en de heer John Dixon benoemd tot hoofd-ingenieur voor spoor- I wegen en industrie in Nederl. Indiër Z. M. de koning heeft bepaald datgedurende het verblijf der troepen in de legerplaatsen te MillingenWaalsdorp en Zeist, aan de opper-, hoofd en verdere officieren, in de plaats van kampagne-vivres, zullen worden ver strekt raaandelrjksehe toelagenen dat de soldij van icderen onderofficier of militair van minderen rang met 10 cents per dag zal worden verhoogd. Z. M. heeft aan den te Arnhem gedetineerden en tot de straffe des doods met den kogel veroordeelden soldaat J. K. Ineicher van het koloniaal werfdepot, bestemd voor het leger in Oost-lndië, gratie van de doodstraf verleend en die straf verwisseld in 15-jarige kruiwagenstraf. Gisteren had er bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik eene groote parade in de Maliebaan plaats. Door den minister van binnenl. zaken zijn als leerlingen voor de tele grafie toegelaten: P. J. Verweeden le Woensel; C. Prent van Dalen te Alkmaar; A. Kruyt te Sluipwijk; 11. Laan te Zegveld; B. Tinbergen te 's Gravenhage; H. A. Peerlkamp te Amsterdam; W. C. Bedding te Rotter dam; A. Winkelman jr. te Delft; J. L. Verment te Amsterdam, W. K. van Horn te Delft; A. C. Loff'elt te Utrecht; D. Schaap te Delft; J. Luymes te Borculo; H. W. L. Leur le Amsterdam; C. D. Canne te Delft, H. J. i Doedens te Eerbeek; A. van Riel le Delft; H. W. Lieveloo te Gouda; J. L. Meys te 's Gravenhage; A. Pos te 'sGravenhageE. A. Bergsma te Gro ningen; H. J. de Boeuff te Amsterdam; P. J. Crombet te 's Gravenhage; J. G. Bemelmans te Maastricht. Op Maandag 11., bij gelegenheid van het feest te Leyden, zijn van hier, naar men verneemt, 4000 personen derwaarts vertrokken. Men be rekent het getal der treinen die tusschen de beide plaatsen hebben geloopen op 30. De laatste trein naar Rotterdam ging des morgens ten 4 ure voorbij deze stad. Hoe groot ook de toevloed was, zijn er echter geene ongelukken voorgevallen. In de zitting van het prov. geregtshof van Zuidholland van heden is op nieuw behandeld de zaak van K. Hengslmengelbeschuldigd van poging tot moord op J. W. Veltenaar. Gelijk men weet, werd de behandeling dezer zaak op 31 Mei uitgesteldop grond van de weigering der eerste getuige om in deze zaak getuigenis onder eede af te leggen. Deze getuige was toen tot gijzeling veroordeeld. Het hof heeft thans beslist dat de zaak moet worden voortgezet, op grond eener geneeskundige verklaring dat de getuige door eenen ziekelijken toestand van het zenuwleven in de gezonde uiting harer geestvermogens werd belemmerd. Het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot aanleg van spoorwe gen voor rekening van den staat is thans verschenen. De gevoelens der leden over deze voordragt zijn zeer uiteenloopend. De algemeene collecte, ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte Scheveningsche visschers alhier gehouden, heeft ruim ƒ6400 opgebragt. BUITENLANDSCÜE BER1GTEN. BELGIË. BRUSSEL, 12 Junij. De kamer der vertegenwoordigers heeftna uitvoerige beraadslagingen over het wets ontwerp tot afschaffing der stedelijke accijnsen, het eerste artikel der voordragt, bepalende dat de stedelijke accijnsen afgeschaft worden en nooit weder zullen mogen worden ingevoerd, eenstemmig aangenomen. 100 leden stemden daarvoorgeen tegenterwijl slechts e'e'n lid zich buiten stemming hield. De kamer zal nu overgaan tot de beraadslaging over het punt, waarin eigenlijk de moeijelijkheid gelegen is, te weten de middelen om aan de stedelijke kassen het verlies der accijnsen te vergoeden. FRANKRIJK. PARIJS, 12 Junij. De Moniteur berigt dat de senaat met algemeene stemmen het sena- tusconsult heeft aangenomenwaarbij Savoye er. Nizza met Frankrijk ver- eenigd wordenen dat de Fransche constitutie en wetten met 1 Januarjj 1861 in die gewesten van kracht zullen zijn. De Moniteur heeft het verdrag met Sardinië betreffende den afstand van Savoye en Nizza afgekondigd. Het wordt voorafgegaan door een rap- port van den heer Thouvenel aan den keizer. Daarin wordt voorname lijk gewezen op den geheel bijzonderen aard dezer nieuwe uitbreiding van j Frankrijks gebied. De keizerlijke staatkunde is niet geleid geworden door eerzucht, maar door voorzigtigheidmen heeft geene veroveringen maar j waarborgen gezocht; het nieuwe gebied is niet verkregen door geweld van wapenen, maar door de vriendschap en dankbaarheid van eenen souverein, gestaafd door de vrijwillige en eenstemmige verklaring der bevolking. De admiraal Parseval Deschênes, de ondsle vlag-officier der Fransche zeemagt, is overleden. Volgens alhier ontvangen beriglen uit Konstantinopel, die echter on der voorbehoud worden medegedeeldzou de Russische regering eene nota bij de Porte hebben ingediendbetreffende de grieven der Christenen. Daarin zou de beschuldiging voorkomen, dat in den tjjd van 3 maanden 19 Griek- sche meisjes met geweld voor de harems waren geroofd. De groot-vizier wordt op zijne reis, tot onderzoek der grieven, door 50 ambtenaren ver gezeld. ITALIË. Het voorloopig bewind van Siciliëte Palermo gevestigdheeft een officieel blad uitgegeven, onder den naam van Unita Italiana. De daarin medegedeelde besluiten van Garribaldi dragen tol onderschrift: Generaal Garribaldi, dictator in Sicilië, in den naam van Z. M. Victor Emmanuel, koning van Italië. Onder meer andere stukken vindt men in hel nommer van 3 Junij eene proclamatie van genoemden dictator, waarin hij de bevol king te wapen roept. Daarin zegt hijIeder oogenblik wordt de staat der zaken gunstiger voor ons; maar dat mag ons niet weêrhouden van onzen pligt te doen en voor de volkomene zege der heilige zaak te strijden. Zoekt

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2