leydsche VRIJDAG 15 JUNIJ. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke ISominers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTËN. LEYDEN, 14 Junij. PROCESVERBAAL. van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van een Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal den 12llen Junij I860 zijn ingeleverd. Op heden den dertienden Junij des jaars achttienhonderd zestigin de gemeente Leyden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leyden, is door het bureau van stem opneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal plaats genomen op liet raadhuis, des morgens ten negen ure. Hel bureau is zamengcsteld uit den heer mr. D. Tieboel Siegenbeek, burgemeester, voorzitteren de heeren P. I. de Fremery en 11. C. Harteveltleden van den ge meenteraad stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel vijfentwintig stembussen, bij hem gisteren en heden overgebragt uit de onder-kiesdistricten als uit de gemeenten Leyden, Oegst- geest, Uijnsburg, Katwijk, Valkenburg, Sassenheim, Warmond, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Lisse, Hillegom, Haarlemmermeer, Leyderdorp, Koudekerk, Soeter- woude, Voorschoten, Alkeinadc, Woubrugge, Ter-Aar, Oudshoorn, Rijnsaterwoude Aalsmeer, Leymuiden, Uithoorn en Nieuw veen. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te) zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zes honderd drie en vijftig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn grooter en wel één meer dan het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn ondereengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard drie en dertig stembriefjeswaarvan zeven oningevuld zijn en zes en twintig geen persoon duidelijk aanwijzen. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest zes honderd twintig. Van dit getal zijn uitgebragt op jhr. mr. R. J. Schimmelpenninck 433 stem men, mr. N. Olivier 161, mr. W. Wynaeuls 6, jhr. mr. D. T. Gevers van Ende geest 4, mr. H. A. C. de la Bassecour Caaninr. L. Zegers Veeckens en mr. G. Groen van Prinsterer ieder 2 stemmen, mr. J. Heemskerk Az.mr. W. C. Verwey Mejan, Siegenbeek, in'. P. J. Teding van Berkhout. L. Verkaay. J. de Crane, C. Vollebregt'j. W. Pauw, m'. S. M. W. Pabst en mr. A. Jongkindt Coninck, ietier ééne stem. Heeft al too de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen zonder dat hel ver schil tusschen het getal gevonden briefjes en dat der kiezers die stemdenop die stemming van invloed is, jhr. mr. R. J. Schimmelpenninck. Is derhalve verkozen tot lid van de tweede kamer der staten-generaal Jhr. mr. RUTGER JAN SCHIMMELPENNINCK. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Procesverbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den iS't" Junij 1860. D.TIEBOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. P. J. de FREMERY, 1 c. H. C. HARTEVELT. j Stemopnemers. Door fraai weder begunstigd zijn de akademische feesten onafgebroken voortgezet. Gisteren avond leverde het Ruïne-plein een heerlijk schouwspel op, bij gelegenheid van het groot vauxhall en bal dat door de studenten sociëteit Minerva aan de ingezetenen werd gegeven. Op dat plein was daar toe een grootsch gebouw opgerigt, dat zoowel den ontwerper als de uit voerders eere aandoet, en de afgesloten ruimte voor dal gebouw, in welker midden eene prachtig gedecoreerde muziektent prijkte, was in eenen lusthof herschapen. Het gezigt op het feestterreinop eene onbekrompen wijze met duizende lampions en gassterren verlicht, was treffend, vooral in die oogenblikken toen de uitwerking nog door het ontsteken van Bengaalsch vuur werd verhoogd. Een feest, op eene zoo groole schaal aangelegd, mag bijna eenig genoemd worden. Een hoogst aanzienlijk getal genoodig- den bewoog zich daar in vrolijke stemming te midden van zooveel schoons en verlustigde zich in de heerlijke toonen der muziek van het grenadiers- en jagers-regimentdat onder de leiding van den heer Dunkier uitgezochte stukken ten gehoore bragtterwijl men zich ook deze gelegenheid ten nutte maakte om de fraaije costumes van hendie aan den optogt deel namen in oogenschouw te nemen. Later gaf men zich in het gebouw aan den dans over, waartoe de vrolijke toonen van het orchest van den kon. llollandschen schouwburg uitlokten. Dat gebouw was inwendig mede smaakvol gedeco reerd, en droeg de bewondering van allen weg. De heldere lichtglans en de sierlijk geplaatste vaandels en banieren, bij den optogt gebruikt, terug gekaatst door de aan de wanden geplaatste spiegels, maakten eene begoo chelende uitwerking. Eene tombola droeg uiede bij om vele feestgenooten aangenaam bezig te houden. Op die wijze vloden onder muziek en dans uren als oogenblikken henen en werden velen door het morgenlicht verrast en aangespoord om de feestvreugde te doen eindigen. Opgetogen verlieten allen bet feestterrein en de herinnering aan dezen avond zal bij Leydens burgerij niet spoedig uilgewischt worden. De soirée musicale die ter opening van de buiten-societeit Amicitia op Dingsdag avond 11. plaats had, had ook eene menigte bezoekers derwaarts gelokt, en is, hoewel het weder niet zeer gunstig was, tot aller genoegen afgeloopen. Ook daar verschenen hh. studentendie aan den optogt hadden deelgenomen, in hunne schitterende costumes. Men kan zich een denkbeeld vormen van het aantal vreemdelingen dat alhier den gecostumeerden optogt is komen bezigtigen, wanneer men in aanmerking neemt dat op 11 en 12 Junij nagenoeg 8500 personen alleen door spoortreinen naar en van deze stad zijn vervoerd. Het plan van de Leydsche afdeeling der Yerecniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland ombjj gelegenheid van de Akademische feesten, eene tentoonstelling te houden van voorwerpen van plaatselijke nijverheid, was allezins lofwaardig en gaf het bewijs dat zij tegen geene moeijeljjkheden opziet om de pligten, door den naam die zjj draagt haar opgelegd, zoo veel zij vermag, te volbrengen. Dat eene derge lijke onderneming in ons midden niet alleen veelsoortige bemoeijingen maar ook talrijke bezwaren met zich brengt, zal ieder gereedelijk toestemmen, maar nu het plan bij vele industriëlen medewerking heeft gevonden, nu de afdeeling de tentoonstelling geopend mag zien en Leydens ingezetenen en ook vreemdelingen baar in menigte bezoekennu geniet zij ook de streelende zelfvoldoening van een werk te hebben verrigt, dat lot prikkel van de nijverheid in ons midden kan strekken. In het ruime gebouw van het voormalig kabinet van landbouw op de Hoogewoerd zijn de ingezonden voorwerpen thans, in eene, zooveel den aard der zaak het gedoogde, geleidelijke orde ten toon gesteld. ln locaal n°. 1 ziet men de groote ijzeren voorwerpenwaaronder vooral de aandacht verdieneneen model van een stoomwerktuig in doorsnede (inzender J. W. Schaap)eene kleppenkast om het water van den werkenden cylinder eener stoom machine af te tappen, zoodat de kranen overbodig zijn (inz. N. Hol lebeek); eene gegoten ijzeren molenas (inz. D. A. Schretlen en Comp.) en een koloniaal ijzeren scheepsanker met de noodige kettingen, (inz. de kon. Nederlandsche grofsmederij). Bij het binuentreden van lokaal n°. 2 valt terstond de aandacht op eene mechanische sluiting van winkelkas ten ter vermijding van inzelblinden (inz. J. YV. Schaap). De gerjjfe- lijkheid dezer sluiting beslaat daarin, dat het houtwerk door het omdraaijen eener kruk in de zoldering verdwijnt. Voorts treft men daar o. a. aan raonsiers van zout (inz. Weyland en de Fremery), van schulpkaik (inz. wed. J. van Lclyveld, Hubrecht en Dozy) en van bereid leder (inz. J. A. Fischer en J. en 11. Slokbuyzen, alsmede eene partij gezaagd mahonijhout (inz. J. C. Timmerman). In dit vertrek liggen ook ter bezigliging de bladen van oude boeken (inz. C. A. Emeis), door den lijd vuil geworden en be smet, maar in den oorspronkelijken staat hersteld, eene bewerking waar van wij van den inzender meermalen proeven zagendie van zijn talent in dit vak gunstig getuigden. In de lokalen n°. 3 en 4 rust bet oog met welgevallen op eenen nijverheidstak, waarin Leyden teregt eene groote ver maardheid heeft verkregennamelijk de vervaardiging van wollen manufac turen. Gaarne vertoeft men eenige oogenblikken bij de tentoongestelde dekens van J. C. Zaalberg en Zoon, J. J. Hoogeboom en Zoon, J. Zuurdeeg en Zoon, en men slaat inderdaad verlegen waaraan den voorrang toe te kennen. Drie op fluweel geweven etiquettes van laatstgenoemden verdienen bijzonder de aandacht. Ook de dekens door J. Pols en gebroeders van YYjjk ingezonden, de saaijelten en wollen garens van J. C. van Vuuren en niet het minst de polemiten van J. en A. Ie Poole beslaan hier eervol eene plaats. Voorts zijn in deze afdeelingen opgenomen de voortbrengselen der watten- fabriek van Ably en Oudendorp, bet meubelchits met Adrianopelrood van Oudendorp en Comp.een aantal borduurwerken enz. Locaal n°. 5 bevat voorwerpen van gemengden aardo. a. geschilderde hout- en marmersoor ten (inz. J. Engels Jr. en M. A. Kiewit), en verschillende monsters van vernissenlakken en verwen van Noortveen en Comp.aan wie meer dan eens de eer der bekrooning is te beurt gevallen. In 't bijzonder trekt hier de aandacht een model van de buiten-societeit Amicitia in suiker (inz. J. M. Couvée), eene werkende grutlerij (inz. I'. L. Paters), twee karnmolens (inz. A. A. Smits) en een in het midden der zaal staand pronkstukIe welen een heuvel met gras begroeid, Ie midden van een vischrijken vijver gelegen, waarop bloemenkast en vogelkooi (inz. M. P. Meerburg). In locaal n®. 6 zijn nedergelegd lithographiën van P. W. M. Trap en A. P. Felix, een groot aantal boekwerken, kaarten enz., uilgaven van A. W. Sylhoff, D. Noothoven van Goor en anderen, bindwerk van J. Loeber, en keurige photographiën van den phil. nat. cand. P. J. Kaiser. Voorts vinden daar eene plaats de amputatie-toestellen van J. Hoefftke, een aanial barometers, thermometers, vochlwcgers enz.uit de met roem bekende inrigting van D. A. Sala; en eene heerenhuizing en boerderij in zilver van YV. Gonzaal terwijl de zilverwerken van J. M. van Kempen, te Voorschotendoor hunne

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1