leydsche courant: I860. MAANDAG 11 JUNIJ. N°. 70. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaterdag Avond. :S| G De Prijs der Courant is f\ï in het jaar f de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. By deze Courant behoort Byblad IV0. 10. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN9 Junij. Gedurende de laatste dagen der week wasmet het oog op het te vie ren akademisch feest, de levendigheid langs straten en grachten bijzonder groot, waartoe vooral de toebereidselen voor de illuminatie aanleiding gaven. Naar het zich Iaat aanzien zal die illuminatie, indien het weder gunstig is, allezins luisterrijk zjjn. Meer dan vroeger wordt daartoe gas gebezigddat cene zoo uitmuntende uitwerking te weeg brengt. Het hulpgebouw, op de Ruïne opgerigt, doet zich door zijnen sierlyken vorm goed voor en was waardig voor een langer gebruik bestemd te zijnterwijl de verdere aanleg van het plein daaraan zeker nog fraaijer aanzien zal geven. Morgen zullen de feesten een aanvang nemen met het inhalen der oud- studenten die, des namiddags ten 1 ure, door onderscheidene coliegiën uit het studenten-corps van Zomerzorg afgehaald en in plegtigen optogt naar de Akademie en van daar naar de sociëteit Minerva geleid zullen worden. De oud-studenten van 1830—1840 zullen zich reeds op dien dag in de stads gehoorzaal aan eenen feestmaaltijd vereenigen, terwjjl een heeren-concert (muziek van het reg. artillerie) op de sociëteit Minerva den feestdag besluit. Op Maandag zal de gecostumecrde optogt ten 5 ure een aanvang nemen en zoowel bij dag als bjj illuminatie de stad in vele rigtingen doorkruisen. Ten 11 ure heeren-concert op de sociëteit Minerva (muziek van bel reg. dragonders). Des Dingsdags zal in den tuin van genoemde sociëteit eene matinee musicale plaats hebben en des namiddags zullen de feestmaaltijden der oud-studenten van 1846—51 en 1851—56 worden gehouden; de eerste in de stads-gehoorzaal en de tweede op Zomerzorg. Woensdag namiddag geeft de studenien-societeit Minerva een groot vauxhali en bal op de Ruïne, waar bij de muziek van het reg. grenadiers en jagers en het orchest van den kon. lloll. schouwburg uit 's llage zich zullen doen hoorep. Den volgenden dag zal in den tuin van de sociëteit Minerva weder eene matinee musicale plaats hebben en Vrijdag namiddag op nieuw groot vauxhali en bal op Zomerzorg, van wege het studenten-concert Sempre Crescendo (muziek van hel reg. gre nadiers en jagers). Tol sluiting der feesten zal op Zaturdag in den tuin van de socielet Minerva eene matinee musicale en vervolgens nog een hee ren-concert worden gegeven, met de muziek van het reg. grenadiers en jagers. Behalve hel bovenstaande zal er Dingsdag avond aanst. in de nieuw ge bouwde buiten-societcit Amicitia, die morgen reeds wordt geopend, eene soiree musicale plaats hebben, met de muziek van het reg. grenadiers en jagers, en zal Donderdag avond de muziek van de dienstdoende schutterjj zich voor de sociëteit Amicitia, op de Breedestraat, doen hooren, bij welke gelegenheid het gebouw verlicht zal zijn. De tentoonstelling van plaatselijke nijverheid in het voormalig kabinet van landbouw op de llooge- woerd zal gedurende de geheele feestweek ter bezigtiging opengesteld zijn. Z. K. U. de prins van Oranje zal Maandag het feest met zijne tegen woordigheid vereerenen naar wjj vernemen reeds vroegtijdig bjj den heer van Pallandt afstappen. De algemeene kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier heeft uit het onlangs opgegeven twaalftal van hh. predikanten gisteren het volgende zestal geformeerd (alphab. gesteld): dd. B. ter Haar, te Nijmegen; 11. G. Hage, th. doet., te Koog aan 4e Zaan; A. G. Jans, te WestzaanE. J. P. Jo- rissen, te Broek in Waterland; K. Th. Koch, te Yeessen, en A. Pierson, th. doet., te Rotterdam. Gisteren avond viel er een 13-jarige jongen, van der Steen genaamd, in den Ouden Rijn en liep gevaar van te verdrinken. De aldaar woonach tige J. Capteyn, noodiger ter begrafenissen, aarzelde niet, hoewel hij niet zwemmen kan, te zijne redding in het water te springen en bragt hem, later met behulp van andere personen, aan wal. Reeds meermalen heeft de genoemde Capteyn zich op die wijze onderscheiden. liet zij ons vergund met een enkel woord hier nog de aandacht te vestigen op een plaatwerk, dat aan hen die ter bijwoning van het akade misch feest herwaarts komen eene aangename herinnering aanbiedt, te we ten het Album van Ley denuitgave van den boekhandelaar D. J. Couveé alhier. De merkwaardigste gebouwen en de schoonste gezigtcn der stad zijn daarin op eene naauwkcurige en verdienstelijke wijze afgebeeld, terwijl iedere plaat van eene ophelderende tekst is voorzien. Bij de verschijning der eerste serie viel aan den uitgever zoo veel aanmoediging ten deeldat hij besloot daaraan eene tweede serie, vooral aan de schoone omstreken der stad gewijd, toe te voegen, waardoor de waarde van het geheel niet weinig wordt verhoogd. Niemand zal zich, gelooven wij, bij de inzage van dit werk te leur gesteld vindenmaar veeleer tot de aanschaffing daarvan uitgelokt wor den, waartoe de matige prjjs voorzeker geen beletsel oplevert. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenouienen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 91 tot 97 personen. Z. M. de koning heeft, vergezeld van den minister van oorlog, eergis teren het kamp te Millingen bezocht. Heden morgen is de ter dood veroordeelde P. Pynacker van 's Graven- hage naar Gouda overgebragtom zijne executie te ondergaan. Eene com missie uit het prov. geregtshof, benevens den procureur-generaal van Galen en den griffier Looyen zijn mede derwaarts gegaan. Ten twaalf ure moet de doodstraf, op het groole marktplein te Gouda, zijn voltrokken. De oorzaak van het zinken van de stoomboot de Langstraat wordt thans hoofdzakelijk aan de volgende omstandigheid toegeschreven, die door een der geredde personen is medegedeeld. Toen de boot van Dordrecht ver trok, heeft men aan den wal het dikke kabeltouw, waarmede de boot had vastgelegenwel in het water gesmeten, doch de dekknecht heeft vergeten dit touw binnen te vierenzoo lang nu de boot van Dordrecht tot Willems dorp voer, steeds met den wind op den regterkant, bleef het touw van de boot verwijderd, maar aan laatstgenoemde plaats genaderd en aldaar eene linksche wending tusscheu Willemsdorp en Moerdijk genomen hebbende, is het touw op de hoogte van de liooge Zwaluwe in het rad gekomen en daarin zoodanig verward, dat het rad geheel ophield met draaijen, en er alzoo door de werking van het regtsche rad eene linksche wending met de boot kwam, dwars voor de holle zeedie den golfslag zoodanig over de boot deed slaan dat het water langs de kolengaten met geweld binnenstroomde, en de boot begon te zinkende daardoor ontstane verwarring deed iedereen op redding bedacht zijn, en de luiken werden opengezet, hetwelk een spoediger zinken ten gevolge had. Bjj het ligten der boot heeft men het rad met een bijl van het louw moeten ontdoen. Men verneemt ook dat de directie der onderneming herhaaldelijk gewaarschuwd is om den kapitein en den hof meester te ontslaan alsmede voor de ongeschiktheid der boot. Men verzekert dat de voorloopig verleende concessie voor de stoomboot vaart van Rotterdam op Cappelle door de regering is ingetrokken. De Amst. C. meldt het volgende: Men zal zich herinneren dat het dc ijverige poging onzer policie gelukte op 29 Febr. in eene bierbrouwerij hier ter stede te arresteren Fredrich Wilhelm Gravert, beschuldigd van moord te Buckeburg gepleegd. Onder toezigt van de policie werd deze misdadiger naar Minden overgevoerd. Thans verneemt men uit Minden aangaande dezen gevaarlijken booswicht het volgende: De beruchte roover en moordenaar Gravert, die den slagter Biesanz te Buckeburg orabragt en beroofde, heeft zich bijna door een aanslag op zijne wachters uit zijne gevangenis bevrijd. Ten einde hem op de binnenplaats te laten wandelen, ontsloten hem twee wachters zijne cel. Naauwelijks was dit geschied, of hij sloeg met een onder zijne kleederen verborgen gehouden Schümelbein zoo duchtig om zich heendat de beide wachters bewusteloos op den grond vielen. Daarop sloot hij hen in zijne cel op en liep in allerijl de trappen af. Daar ontmoette hij den opzigter der gevangenen, een man van herculischen bouw, dien hij op de vraag: waarheen?" tot antwoord een zoo geduchten slag op het voor hoofd gaf, dat deze begon te waggelenterwijl nog eenige slagen hem ver der bewusteloos maakten. De ter hulp van haren man toegesnefde vrouw weerde hij eveneens met eenige slagen van zich af. Na zich zoo vrij baan gemaakt te hebbenging hij naar beneden en zocht zich hier van zijne las tige ketenen te ontdoen. Intusschen was de opzigter weder lot bezinning gekomen, liep hem na, pareerde met den arm een tegen zijn hoofd geriglen slagontrukte hem het wapen en dreef hem daarmede naar zijne cel terug. De vier gelukkig niet gevaarlijk gewonde personen zullen eenigen tijd moeten wachten om van hunne wonden te genezen, maar zullen nog langen tijd de likleekens te dragen hebben. Z. Exc. de minister van binnen), zaken heeft telegrafische mededcelin- gen verordend lusschcn de havens van Nederland, zoo voor de dienst der telegrafen zelve, als om tegen stormen Ie waarschuwen, liet verschil in gelijktijdigen barometerstand aan dc grenzen des rijks moet de rigting van den wind bepalen, en doet, naar male het grooter is, sterker wind ver wachten. Uit Arnhem meldt men dat de heer A. Verhuell aan die gemeente heeft ten geschenke gegeven de fraaije en uitgebreide verzameling vlinders, door wijlen zijnen vader, den heer Q. R. M. Verhuell, nagelaten en aan welker bijeenbrenging eene halve eeuw is gearbeid. Te Tubbergen is eene vrouw, wier man zich reeds sedert lang in hechtenis bevindt en een landbouwer, met wien zij thans leefde, injhcchtcnis genomenbeschuldigd van moord op een pas geboren kind. Woensdag II. heeft er over de provincie Friesland een hevig onwedcr gewoed. Nabij Leeuwarden is een grasmaaijer door den bliksem getroffen en onder Rensumagecsl is eene boerderij afgebrand.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1