Dc eerste kamer hield gisteren eene bijeenkomst, waarin de voorzit ters en onder-voorzitters der afdeelingen werden benoemd en door de com missie van rapporteurs verslag werd gedaan over de bij de kamer ingekomen wels-ontwerpen. In de zitting van heden zijn die ontwerpen in behande ling genomen en aangenomen. Ook is daarin rapport uitgebragt over de verzoekschriften betreffende de verleende spoorweg-concessie Schever.ingen- "Woerden, in 't bijzonder over dat van de bh. Schretlen en Maxwils. De conclusie, nederiegging ter griffie en verzending aan de ministers van binnenl. zaken en finantiënzal nader in overweging worden genomen. De verga dering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Het blijkt thans nader dat bij den storm op 28 Mei, alleen van Sehe- veningen32 personen zijn omgekomen; 17 weduwen, waaronder 4 in ge zegende omstandigheden en 42 onverzorgde kinderen zijn zonder mensch- lievenden bijstand, als 'tware tot den bedelstaf gebragtzonder nog te gewagen van de verliezenwelke andere verwanten door den dood hunner betrekkingen en broodwinners lijden. Teunis de Ruyter, een jongeling van 20 jaren, stuurman op de veronge lukte pink Koopmans welvaren, was bij het afvaren van zijne pink door ziekte verhinderd de reis mede te maken. Vier dagen voor den orkaan ver trok hij met eene andere pink om de zijne om den Noord op te zoeken. In den storm mogt hij wonderbaarlijk den dood ontkomende pink sloeg om, doch zij werd nog gespaard. Door de koorts verzwakt moet de schrik op hem zoodanigen invloed gehad hebben dat hij instortte en verleden Vrij dag aan boord overleed. Gisteren avond werd het lijk te huis gebragt van hem, die de eenige steun moest wezen van eene ontroostbare weduwe die op tweeden Pinksterdag haar mantwee zonentwee behuwdzonen en twee kleinzonen verloor. Bij al het hartverscheurende, dat alhier gedurende de laatste dagen wordt ondervonden, kan men toch met genoegen melden dat de pink van mej. de wed. A. van Duyne niet vergaan is. Ofschoon tot nog toe geene commissie zich vereenigd heeft, om zich het lot van de betrekkingen der verongelukte visschers aan te trekken, heeft evenwel de bestaande commissie in den hoogst dringenden nood van alle gezinnen, bij wijze van voorschot, voldaan. Van eene hooggeachte zijde is bij den heer Behr voor de bedoelde personen 200 ontvangen. BUITENLANDSCIIE BERlfrTEN. ENGELAN». LONDEN3 Junij. De koning van België is met zijnen zoon aan het paleis van Buckingham afgestapt. In het lagerhuis heeft lord Russellnaar aanleiding eener tot hem ge- rigte interpellatie; de verklaring afgelegd dat de regering op Ruslands voor stel betrekkelijk de Christenen in Turkye geantwoord heeft, dat het zich met de zienswijze van Rusland omtrent den toestand der Christen-onderdanen van de Porte niet kon vereenigen; dat Engeland op grond van het tractaat van 1856 eene regtstreeksche bemoeijenis der mogendheden met de inwendige aangelegenheden van Turkye als ongeoorloofd beschouwt. Oostenrijk en Pruissen hadden zich in denzelfden geest verklaard, maar even als Engeland het houden van een onderzoek aangeraden. Mogt de Sultan weigeren de consuls der mogendheden aan dit onderzoek te doen deel nemen, dan zou Engeland daarop niet aandringen. De Engelsche gezant te Konstanlinopel had den Sultan geraden den grootvizier met onbeperkte volmagt naar de provinciën af te vaardigenen de Sultan had zich met dit denkbeeld ver eenigd. Welke uilslag het onderzoek zou opleveren was niet te voorzeggen; maar men mogt hopen dat te dezer zake geen geschil tusschen de mogend heden zou ontslaanen dat de te nemen maatregelen strekken zouden om de onafhankelijkheid van Turkye te verzekeren. Men kannaar men meentals zeker aannemen dat de krijgsbedrij ven der verbonden mogendheden in China op den 20slc" Mei zijn aangevan gen, ten minste indien de keizer is blijven volharden in zijne weigering om aan de hem gestelde eisehen te voldoen. Het gelijktijdig bestrijden van eenen bir.nenlandschen en eenen builenlandschen vijand zal hem toch zwaar vallen. Dc eerste slag, zegt dc Morn. Post, is waarschijnlijk nu reeds toc- gebragt, en wij hebben binnen kort uit China berigt van groote krijgsbe drijven te verwachten. Staan dc onzen eens voor Peking, dan houden wij heL voor zeker, dat de hoofdstad in hunne magt vallen en de keizer van China alles toegeven zal. De vraag is dus alleen, welke middelen de Chine- sche regering heeft om aan onze op de kust landende legermagl den toegang tot Peking te betwisten. Wij vernemen, dat het fort aan den mond van den Peiho, alsmede de afsluiting der rivier sterker gemaakt zijn; en het lijdt geenen twijfeldat de Chinezen in het behandelen van het geschut alsmede in het aanleggen van vestingwerken groote vorderingen hebben ge maakt, en dat zij zich aanvankelijk hardnekkig zullen verdedigen. Doch zij zullen thans voorzeker even min als ooit vroeger in staat zijn om aan de onzen op den duur het hoofd te bieden, al hebben zij ook in getalsterkte grootelijks de overmagt. Bij de afwijzing van het ultimatum van onzen gezant, is van wege de de Chinesche regering o. a. gezegd dat het te weinig onderdanig was om in ernstige overweging genomen te worden. Men verzekert thans dat nog een tweede gewijzigd ultimatum aan de Chinesche regering gezonden is, waarop het antwoord wordt ingewacht. Om zich eenig denkbeeld van het druk verkeer in deze hoofdstad te vormen kan o. a. dienen, dat uit een door den hoofdcommissaris van politie der City ingesteld onderzoek gebleken is, dat dagelijks ruim 700,000 men sehen binnen de City komenwaarvan een vierde alleen des nachts. De Globe deelt het verongelukken van de stoomboot de Langstraat in Nederlandop de volgende wijze medeDe Belgische stoomboot brengt de lijding van een ontzettend ongeluk op de kust van Vlissingen waar een Ilollandsch sloomvaarluig, dat een pleizicrtogt deed van Rotter dam naar Zwolle, door den storm werd beloopen en met allen die aan boord waren niet ver van eene plaats, genaamd Moerdijk, in de golven wegzonk." Voor zoo ver men weet heeft de storm op Maandag 28 Mei 150 schip breuken ten gevolge gehad. Te Limmerick zijn 11. Dingsdag nacht 5 personenmoeder en 4 kin deren, gestikt tengevolge van het inademen van gaslucht, die uit eene door den kelder loopende buis was ontsnapt; de man, des morgens vroeg thuis komende, en op zijn kloppen aan den kelder geen antwoord krijgende, brak de deur open en vond zijne familie dood te bed liggen. De dagbladen van New-York deelen uitvoerige bijzonderheden mede over de aankomst van het Japansche gezantschap te Washington en over de plegtige ontvangst bij den president. Van beide zijden is dc wensch geuit dat het gesloten verdrag het onderpand mogt zijn van eene altijddurende vriendschap tusschen de beide landen. De gezanten waren vol van loftui tingen over de behandeling die zij aan boord van het Amerikaansche schip hadden ondervondenen gaven het verlangen te kennen om met hetzelfde vaartuig naar hun vaderland teruggebragt te worden. Dit verzoek werd natuurlijk ingewilligd. FRANKRIJS. PARIJS, 3 Junij. Volgens de Progrès de Lyon zal eerstdaags bij den staatsraad een ont werp worden ingediend betreffende eene wijziging van het penitentiare stelsel. Daarin moet het cellulaire systeem geheel verworpen worden terwijl de tuchlhuisstraf in centrale huizen van opsluiting insgelijks zal worden opge heven. Men zal departementale gevangenissen oprigten, waarin misdadigers, die tot één jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, zullen worden opgesloten; terwijl zij, die van twee tot vijfjaren gevangenisstraf veroordeeld zjjn, naar Algerië zullen worden gezonden. De fraaije klok van Sebastopol zal eerstdaags in een der vernieuwde torens van Nótre Dame geplaatst worden. De Courrier du Havre van 29 Mei deelt het volgende medeDe Ame rikaansche driemaster Warwick, den 13den April jl. van Nieuw-Orleans vertrokken, is dezen ochtend te Havre aangekomen, onder bevel van den kapitein Duverger. In den nacht van den 7dcn op den 8s,en Mei heeft de bliksem het schip getroffen en de balen katoen in brand gestokenwaaruit grootendeels zijne lading bestond. Van dit oogenblik af lot op heden heb ben de bemanning en de passagiers in grooten angst geleefd; de hitte die zich aan het dek deed gevoelen, de rook die de kajuit en al de plaatsen vervulde, die gemeenschap hebben met het ruim, de zwavellucht die er uit voortkwamtoonden maar al te zeer den gevaarlijken toestand aanwaarin het schip verkeerde. De bemanning en de passagiers erkennen eenstemmig de bekwaamheid en de koelbloedigheid, waarvan de kapitein, de heer Du verger, in deze moeijelijke omstandigheid bewijs gaf om de veelvuldige be langen te beschermendie aan hem toevertrouwd waren. De Warwick ligt in de voorhaven, tegenover het tolgebouw. Ongelukkigkjk is het onmoge lijk om dezen smeulenden brand te sluiten, tenzij men de luiken opene, een zeer hagehelijke maatregel, die slechts genomen zal kunnen worden wanneer het schip zich in het dok van de Eure zal bevinden. Later berigt genoemd blad dat menna een naauwkeurig onderzoek van alle deelen van het dek, eindelijk tot het openen van het groote luik is overgegaan. In den aanvang ontdekte men niets. Men nam, maar tevens met groote voor zorgen een baal weg, vervolgens een tweede, daarna een derde zonder de minste reuk of rook te bespeuren. Men begon reeds de hoop te koesteren, dat het vutir door gebrek aan lucht gesmoord was, maar op eens, met het lossen van den 15den baal, steeg een ligte rookwolk op, die naderhand zwart en al dikker en dikker werd en zich over het dek verspreidde, zoo dat het onmogelijk werd om het werk voort te zetten. Tegelijk sloegen de vlammen door het luik uit, en de meest ongeloovigen waren genoodzaakt om aan de wezenlijkheid van dezen brand geloof te slaandie sedert 8 Mei in het ruim van het schip had gesmeuld en niet had kunnen uitbarsten door de wijze maatregelenwelke door den kapitein genomen waren. De pompen werden in beweging gesteld, men bestreed de ramp en het luik kon weder gesloten worden, waarna men het schip onder water deed loopen. De Phare de la Loire van Nantes zegt dat in de nabijheid van die plaats, teGuérande, een oud militair van het eerste keizerrijk leeft, Maillard genaamd, die hoewel 67 jaren oud nog de betrekking van veldwachter waar neemt. llij is voor de derde maal gehuwd en is vader van 32 kinderen. Uit Madrid meldt men dat aldaar een gezant van de Marokkaansche regering wordt verwacht, om 200 millioen realen te betalen, en de dade lijke ontruiming van Tetuan te verzoeken. ITALIË. Volgens beriglen uit Napels had Garribaldi, bij den aanval op Palermo, den schijn aangenomen als ware hij teruggetrokken, doch later, toen hij de kans gunstig zag, had hij den aanval hernieuwd, waarbij de opstand der bevolking hem natuurlijk zeer in de hand had gewerkt. Er was toen eene verschrikkelijke, wanhopende worsteling ontstaan, waaraan zelfs vele vrouwen hadden deel genomen; eindelijk waren de Napelsche troepen aan hel wijken gebragt. Alstoen was van de zeezijde het bombardement op de stad begonnen. Men verzekert, dat de Britsche admiraal al de officieren van de vreemde natiën, zelfs de Oostenrijksche had bijeengeroepen, en dat gezamentlijk door dezen aan den Napelschen vlootvoogd was verzocht het vuur te staken. Een ander berigt zegt dat de opgestane bevolking van Palermo de poor ten voor Garribaldi had geopend. Hij nam het koninklijk paleis, dat ver volgens door het volk werd vernield, stak den brand in de kazernen, overviel den generaal Salzano en dreigde, bij het voortduren van het bom bardement, met het doodschieten van de voornaamste gevangenen. Eindelijk

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2