leydsche couran 1 SCO. WOENSDAG 6 JUNIJ. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt mt Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nonimers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEY DEN, 5 Junij. Zondag jl. mogt het aan de Doopsgezinde gemeente in deze stad ge beuren, haar inwendig geheel hernieuwd kerkgebouw te betrekken. Een jaar lang was zij genoodzaakt geweest, elders hare zamenkomsten te hou den welwillend werd haar daartoe het locaal in het Woordeinde afgestaan dat ze met betuiging van opregte erkentelijkheid op den 2den Pinksterdag jl. verliet. De leeraar ging haar bij de eerste godsdienstoefening in het fraaije gebouw voor met eene leerrede naar Hatth. XYI1I vs. 20. Hij verzuimde niet, om eene welverdiende hulde te brengen aan den architect, onzen stadgenoot J. W. Schaap, die met zijne erkende bekwaamheid het plan ontworpen had en onder wiens naauwlettend toezigt het timmerwerk door ji. J. van Leeuwen (onlangs overleden)het schilderen door F. Reimers het slucaderen door H. Otlo, op de meest lofwaardige wijze volbragt werd. liet gebouw mag inderdaad een sieraad van de stad onzer inwoning geacht wordenhet voldoet aan de eischen van goeden smaak in ieder opzigt en verwezenlijkt het ideaal van een protestantsch bedehuis. Zoo oordeelt ge wis een ieder, die bij gelegenheid dier eerste godsdienstoefening ook liet welluidend orgelspel gehoord en de verbeteringen aan dat instrument, door onze sladgenoolen de heeren Lobman en Comp. aangebragtopgemerkt heeft. Moge de gemeente zich bij voortduring in het bezit van zooveel schoons blijven verblijden en haar fraai kerkgebouw het beeld zijn van haren gees telijken bloei. De gecostumeerde oplogt, die op den 11Jcn dezer door hh. studenten onzer hoogcschool zal gehouden wordenvoorstellende de intrede en huldiging van Frans, hertog van Anjou, Alengon, Berry, enz. als hertog van Brabant en markgraaf van Antwerpen, binnen Antwerpen den 19Jcn Febr. 1582, zal, na aan het akademiegebouw geregeld te zijn, den volgenden weg door de stad nemen Rapenburg (westzijde), BrccdestraatHoogewoerdUtrechtschc Veer, Nieuwen Rijn, Ueerengracht (westzijde), Kalvermarkt, Haarlemmerstraat, DonkerslecgHoogstraat, Aalmarkt, ApolhekersdijkPaardensteeg, Bees tenmarkt, Ouden Singel, Bakkerslceg, Hooigracht. Nieuwen Rijn, Koorn- beursbrug, Vischmarkt, Aalmarkt, Bloemmarkt, Kort Rapenburg, Rapen burg (oostzijde), Nieuwsteeg om hel akademisch gebouw, Steenschuur (oostzijde), Breedeslraat, Papengracht, Houtstraat, Rapenburg (oostzijde), Steenschuur (oostzijde), Hoogewoerd, YVaiersleeg, Nieuwen Rijn, Koorn- bcursbrng, KoornbeurssleegBreedeslraat, Steenschuur (oostzijde), naar de Ruïne, waar de trein eenigen tijd zal vertoeven. Onder begunstiging der illuminatie zal de trein zijnen weg vervolgen langs het Rapenburg (oostzijde)Breedestraat, Hoogewoerd. Watersleeg, Nieuwen Rijn, Burgstceg, Nieuwslraat, Hooigracht, Bakkersteeg, Ouden Singel, Mare, Haarlemmerstraat, Paardensteeg, Kort Rapenburg, Breedeslraat, Steenschuur (oostzijde), Rapenburg (oostzijde), Noordeiudsbrug, Rapenburg (westzijde), naar de academiealwaar de trein wordt ontbonden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene hierachter voorkomende advertentie, betreffende de pholografische inrigting door den heer Bruning, hier ter stede lol stand gebragl. Eene dergelijke inrigting, die, naar ons van gocderhand verzekerd wordt, op de hoogte des tijds staat, kan hier niet overbodig geacht worden, omdat vele werkzaamheden in dat vak nog aan elders woonachtige kunstenaars wordt toevertrouwd. Wij wenschen dat 'smans onderneming met gunstigen uitslag moge bekroond worden. Yolgdis den Stoomposl (zie L. C. van 30 Mei) is de rigting van den spoorweg tusschen Leyden en Woerden, benoorden Lcydenreeds gewater past. üf echter deze lijn ook is aangenomen te volgenvermcenen wij op goede gronden te mogen betwijfelenuithoofde er gisteren bezuiden deze stad, met eene wijziging van vroeger, op nieuw uilbakeningen zijn geschied. De rigting is thans genomen achter het buitenverblijf ter Wadding om, voorbij het Delfisehe Schouw, langs de Weipoort onder Soeterwoude Koudekerk enz.waar zij de aangeduide lijn benoorden Leyden ontmoet. Wordt dit plan verwezentlijkt, dan zoude bet leggen van een paar kostbare bruggen vermeden worden. Door de werklieden der koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten is gisteren aan den zoon van den heer J. M. van Kempen, eigenaar dier fabriek, bij gelegenheid van zijn eerst daags te voltrekken huwelijk, eene gepaste hulde gebragt. De plaats voor de fabriek was met groen en vlaggen versierd. Hel feest werd opgeluisterd door de verdienstelijke muziek van het reg. rijdende artillerie, terwijl het vreugdegejuich en de eereschoten tot in den laten avond voortduurden. Men verneemt dat op de onlangs gehouden jaarlijksche vergadering j der lloll. Maatschappij van Kunsten en Wetenschappen te Haarlem, tot leden dier maatschappij zijn benoemd, de hh. prof. C. A. J. A. Oudemans, I te Amsterdam; de D. Bierens de Haan, te Deventer; mr. S. C. Snellen vau Vollenhoven, te Leyden; en dr. Verloren, te Utrecht. Te Rotterdam had Zaturdag nacht op de Vest nabij de Vischmarkt eene vechtpartij plaats gehadwaarbij een persoon door twee anderen zoo werd mishandeld, dat hij kort na zijne opneming in het ziekenhuis over leed. Men heeft de daders in hechtenis genomen. Donderdag II. werd voor het prov. geregtshof van Gelderland behan deld de zaak van A. Smits, oud 41 jaren, schoenmaker te Leeuwen, arrond. Nijmegen, beschuldigd van moedwillige brandstichting zonder dat te voor zien was dat daarbij eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt. Het openbaar ministerie in deze zaak werd waargenomen door den advo caat-generaal mr. J. F. Pringle. Deze betreurde het dat de justitie in deze zaak was tegengewerkt geworden van eene zijde, waarvan zij dit het aller minste had kunnen verwachten. Verscheidene getuigen hadden namelijk aanvankelijk bij de instructie eene groote achterhoudendheid in hunne ver klaringen aan den dag gelegd, op aanraden van den pastoor der gemeente, welke geestelijke, deswege bij den regter-commissaris gedagvaard zijnde, had moeten erkennendat hij zich met deze zaak had gemoeid en aan die ge tuigen gezegd bad, dat het er niet op aan kwam indien zij, zoolang de zaak in raadkamer was, bij den regter-commissaris onwaarheid spraken, vermits de verklaringen door dien ambtenaar onbeëedigd werden afgenomen. Ook bleek ter teregtzitting, dat vrouw van den Heuvel, de eerste en voor naamste getuige, van dienzelfden geestelijke, wien zij korten tjjd na den brand was komen verhalen wat zij hiervan wist, den raad had ontvangen om van hare bevindingenin het belang van den besch.geene aangifte te doen, «daar het kwaad zich wel van zelf zoude straffen." De adv.-gen. eindigde zijne rede met het nemen van een requisitoirstrekkende lot schul digverklaring met veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 15 jaren. De beschuldigde werd door mr. J. M. de Kempenaer verdedigd. Zaturdag II. is op de hoogte van Zuilichem, nabij Zalt-Bommel, een door den stoomsleper, de Stad Frankfort, gesleept wordend schip, geladen met 57 last graan, door den opvarenden stoomsleper de Neder-Rhijn zoo danig aangevaren, dat het onmiddellijk zonk. De bemanning werd geluk kig gered. Thans zijn de namen bekend geworden v?!> de personen, die bij het verongelukken van de Capclsche stoomboot zjju omgekomen. Hun aantal is 48. Men verhaalt nog omtrent die ramp de volgende bijzonderheid. De hofmeester Verhoeven, die een goed zwemmer was, trachtte zwemmende den oever te bereiken, en dit zoude hem gelukt zijn, zoo hij niet tevens op de redding van zijne dienstmeid bedacht was geweest, aan wie hij een touw had toegereikt en die hij herhaalde malen uit de diepte boven water bragt, waarna hij eindelijk uitgeput met haar zonk. Door het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord brabant is aan het ingekomen antwoord op de in 1858 uitgeschreven prijs vraag: «Welke verbeteringen zijn wenschelijk in het algemeen poldcrregt in Noordbrabant," de gouden medaille van het genootschap toegewezen. Bij die gelegenheid is gebleken dat de schrijver van dit antwoord was de heer J. F. Boogaard, commies bjj het ministerie van binnenl. zaken te 's Gravenhage. Bij de N. R. C. is van de Balaviasche Handelsvereniging het volgende berigt ontvangen. Op Java heerscht rust. De stand van zaken in Banjer- massing heeft zich verbeterd. Verscheidene der belhamels van den opstand zijn ter dood gebragt. llidaijad zelf is genoodzaakt geweest te verklaren, dat hij de zijde van de opstandelingen heeft gekozen. Onze regering heeft eene premie op zijn hoofd uitgeloofd. 's GRAVENHAGE, 5 Junij. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Ncderl. Leeuw, de hh. dr. S. A. Buddingh, gepensioneerd predikant der prot. gemeente te Batavia, belast geweest met eene algemeene inspectie betreffende de prot. kerk en het schoolwezen in Ned. Indie; P. C. W. Anemael, waarnemend hoofd administrateur der marine in Ned. Indiü; A. Rutering, directeur der pro- I ducten en civile magazijnen in Ned. Indig; J. H. Tobias, resident van Riouw, en mr. J. R. Couperus, laatstelijk raadsheer in het hooggereglshof j van Ned. IndiB, met verlof hier te lande. De onlangs gepensioneerde kapitein kwartiermeester van het 3de reg. infanterie J. C. Kolkman, is benoemd lot officier van de orde der Eikenkroon. Aan den gepensioneerden kapitein der infanterie van het leger in Ned. lndië W. A. van Rees is de titulaire rang verleend van majoor. Z. M. heeft, ingevolge zijn verzoek, aan den tot de landmagt in West- Iudie behoorenden majoor der infanterie D. A. du Clouxthans hier te lande aanwezig, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, onder toekenning i van pensioen en den titulaircn rang van luit.-kolonel.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1