Per Telegraaf. J. lloogenraad Jz. en D. Bruin. Voor zoo verre bekend is, zijn in den laatsten storm omgekomen 29 visschers, meest alle vaders van gezinnen of broodwinners voor ouders of weduwen met jonge kinderenalsmede 3 jon- geljes, die met hunne vaders waren medegevaren. Tol dusverre heeft zich het vergaan van eene der pinken van den reeder Groen niet bevestigd; maar wel heeft men alhier uit Egmond berigt ontvangen, dat aldaar een zwaard van eene pink op het strand is geworpen. Volgens de merken, zou 't zijn van eene der pinken van den reeder J. Hoogenraad Jz.en is men alzoo ook omtrent dat vaartuig met gegronde vrees vervuld. Heden heeft men gelukkig de zekerheid dat de pink van den reeder J. Groen na den storm op zee is gezien en alzoo ieder oogenblik kan ver wacht worden. De pink Pieter van Duyne is nu nog de eenige van welke men geen tijding hoegenaamd heeft. De stoomboot Theresia is dezen middag vlot geraakt en ligt thans ten anker. Een klein gebrek aan den ketel belet haar nog weg te stoomen. Dat gebrek zal echter spoedig hersteld zijn. Gisteren avond is tusschen Scheveningen en Katwijk aangespoeld het Ijjk van den visscher-matroos Cornelis Roelcveldt, een jongeling van 20 ja ren die op 19 April met de Onderneming is verongelukt. BUITENLANDSCBE BERIGTEN. EVGELAA». LONDEN31 Mei. De Timet wijdt een artikel aan de geruststellende verzekeringen om trent de staatkunde van Frankrijk, door den heer Fould dezer dagen te Tarbcs gegeven. Met bijtende ironie doet het blad het onbeduidende van dergelijke verklaringen duidelijk uitkomen. De koning der Belgen en de graaf van Vlaanderen worden hier verwacht. Bij de genomen proeven met kanonnen, volgens het stelsel van Whit- worth vervaardigd, en wel met tachtigponders, is gebleken dat deze de Armstrong-kanonnen nog overtreffen. De drijvende batterij Trusty, met 4j duims ijzeren wanden, diende tot mikpunt. Op een afstand van 200 ellen afgeschotendrong de zware kegelvormige kogel door die ijzeren bekleeding heenmaakte daarin eene zuiver zeshoekige opening en ging vervolgens door een balk, zoodat de splinters op het dek in het rond vlogen. Uit Yarmouth meldt men dat bij gelegenheid van den storm op Maan dag II. 8 vaartuigen met man en muis zijn vergaan. Te Filey zijn 13 van de aldaar liggende visschers-vaarluigen niets meer dan wrakken. Dat stadje is half verwoest. Maandag morgen hadden alhier aan den Surrey-kant van den Theems 7 branden plaats, waarvan 3 zeer hevig waren. Naar men uit New-York meldt heeft de postmeester aldaar, zekere Towler, zich op de vlugt begeven. Hij laat een tekort van 31,000 achter. Berigtcn uit Jamaica van 9 dezer zeggen dat het gewelddadig ontvoe ren van twee kinderen van vrije kleurlingen, door den kapitein van het Noord-Amerikaansch barkschip Alice Rogers, welke kinderen hij later voor 200 dollars verkocht, eene onuitsprekelijke verbittering onder de zwarte bevolking van het eiland verwekt had. Aan de verzekering des kapiteins, dat hij de kinderen in eigendom van hunne moeder ontvangen zou hebben, wordt ook door Amerikaansche dagbladen geen geloof geslagen, en op Jamaica dacht men algemeen dat de regering der Staten ten gunste der be roofde ouders zal tusschenbeide komen. FBANKR1JK. PARIJS, 1 Junij. De lUonileur bevat eene officiële verklaringdie ten doel heeft de ge moederen vooral in Duitschlandgerust te stellen omtrent de oogmerken des keizers. De keizer heeft slechts ée'ne begeerte, te weten in vrede te leven met de regerende vorsten en den inwendigen bloei des lands te be vorderen. De toestand van prins Jeröme is zeer zorgelijk. De laatste pakketboot van Marseille naar Civita Vecchia heeft op nieuw 300,000 fr. medegenomenals opbrengst van den S'. Pieterspenning. De keizerin-moeder van Rusland is heden morgen te Marseille aange komen en terstond naar Lyon vertrokken. De keizer en de keizerin zijn ook heden van hier vertrokken om H. M. in laatstgenoemde stad te ontmoeten. De Paus heeft voor 2000 fr. ingeschreven, ten behoeve van MlleTrochu, achter-kleindochter van Racine. Volgens berigten uit Konstantinopel was er weder een nieuwe groot vizier opgetreden. Mehemed-Kybrisli-Pachadie thans dezen post bekleedt, is een man vol geestkracht en een der eerlijkste lieden des lands. Omer-Pacha was in die stad aangekomen. Hij heeft verlof gekregen om op een land goed in de nabijheid der hoofdstad te wonen. Het gerucht, dat hem eene militaire zending in Rumelie zal opgedragen worden, is ongegrond. De nieuwe groot-vizier heeft terstond de hoofdstad verlaten om naar den toe stand der Christenen en den gang van het bestuur onderzoek te doen. ITALIË. Omtrent de bemagtiging van Palermo door Garribaldi wordt nader ge meld dat de aanval op de stad in den vroegen morgen van den 27sten werd ondernomen. Er werd van weerszijden met verbittering gestreden. Ten 6 lire was het geheele zuidelijke gedeelte der stad in de magt van de opstan delingen, die door de bevolking trouw geholpen werden. De Napolitanen zijn daarop van de land- en zeezijde tot een hevig bombardement overge gaan maar het volk liet zich door niets afschrikken en de troepen zagen zich genoodzaakt al meer en meer ie wijken om ten slotte op het koninklijk paleis, het gebouw der tresorie en het kasteel terug te trekken. Van 10 tot 12 ure werd het gevecht gestaakt om daarna echter met hernieuwde woede hervat te worden. Het koninklijk paleis werd door het volk ge- !l nomen en des avonds verbrand. De val van Palermo heeft den opstand van meest al de andere steden op Sicilië ten gevolge gehad. Volgens latere berigten had Garribaldi het kasteelwaar de troepen zich vereenigd haddenaangetast. Het gebeurde op Sicilië heeft te Napels diepen indruk gemaakt. Naar men verneemt hebben al de ministers hun ontslag aangeboden en zou de koning thans, nu het te laat is, voornemens zijn de leiding der zaken aan een vrijzinnig ministerie toe te vertrouwen. Het dagblad van Rome berigt dat bij het lijk van Orsini, die in de jongste ontmoeting tusschen de pauselijke gendarmes en de op Romeinsch gebied ingedrongen opstandelingen gedood is, belangrijke papieren gevon den zijn. PKUISSESI. BERLIJN, 31 Mei. Onze bladen bevatten berigten uit Petersburg, waarin medegedeeld wordt dat de kolonisatie in de landstreken aan den Amur in geenen gunsti- gen toestand verkeert. De Chinesche gouverneur van het aangrenzend ge bied spant al zijne krachten in om de Russen aan den Amur te bemoeije- lijken. Reeds zijn enkele Russische forten vernieldgroote en kleine dorpen van kolonisten in brand gestoken en geplunderd, en de bewoners, in geval zij tegenstand boden, vermoord, gevankelijk weggevoerd of althans mis handeld. Daar de regering slechts weinig ondersteuning derwaarts zendt is het te vreezen dat die kolonisatie geheel zal mislukken. OOSTENRIJK. WEENEN, 31 Mei. De rijksraad is door den aartshertog Reinier met eene korte aanspraak geopend. Morgen zullen de leden bij den keizer toegelaten worden. Volgens nadere door den minister Gortschakoff gegeven ophelderingen vraagt Rusland de bijeenroeping van een congres alleen voor het geval dat de uitkomst van het in te stellen onderzoek de klaglen van de Christen onderdanen der Porte mogt regtvaardigen. De mogendheden zijn het eens geworden, dat men den uitslag van het onderzoek zal afwachten, alvorens nadere onderhandelingen over het voorstel van Rusland te voeren. WEENEN, 1 Junij. De keizer heeft bij de ontvangst der leden van den rijksraad eene aanspraak gehouden en daarin o. a. een zelfstandig provin ciaal bestuur aan de Kroonlanden toegezegd, voor zoo ver daardoor geen inbreuk zou gemaakt worden op de eenheid des rijks. TURIJN, 1 Junij. Te Florence zijn brieven ontvangen uit Napels, van den 288tc0 Mei, des avonds. Er had eene groote volksbeweging plaats, on der het geroep vanleve Victor Emmanuel! leve Garribaldi. Op Sicilië hadden talrijke gevangennemingen plaats. Uit Genua spreekt men den dood van Bixio (aanvoerder onder Garribaldi) tegen. Men wist dat hij zijne krijgsverrigtingen op 25 Mei nog voortzette. NAPELS, 1 Junij. De wapenstilstand, tusschen de koninklijke troepen en die van Garribaldi gesloten, wordt getrouw nageleefd en zal Zondag aanst. eindigen. Girgenti, op de zuid-oostkust des eilands, is in opstand geraakt. LYON, 1 Junij, des avonds. De keizerin-moeder van Rusland is ten half zeven en de keizer en de keizerin ten half negen ure aangeko men. De ontvangst was luisterrijk en getuigde van geestdrift. De stad was met vlaggen versierd en verlicht. PARIJS, 2 Junij. In den Constitutionnel bespreekt de heer Grandguil- lot de rede van den heer Foulden Bewijst daaruit dat wjj opregte buren zijn voor al de mogendheden. kerkgeschiedenis, en wie zal die taak aanvaarden, na het bedanken van een man, die meer dan 20 jaren daarin arbeidde, tevens in andere vakken en niet minder in het prediken ervaren is? Het is als het ware geconstateerd, dat de kerkgeschiedenis een gelieelen menscli vereischt, en wel iemand die er zich uitsluitend aan toewijdt. En wat verneemt men? Dat, even als iemand op het vorige tweetal werd gesteld, die uitstekend ervaren is in vele vakken der godgeleerdheid, behalve in de geschiedenis, nu weder zulk een wordt aangeprezen en aangedrongen. Het moge schijnen dat men dat vak kan aanleeren, maar het is louter schijn. Een knap man kan spoedig eene geheele periode met al hare feiten doceren, maar het verband, de combinatie, den omvang der weienschap kan hij niet verkrijgen dan na veeljarige, uitsluitende studie van de kerkgeschie denis. Dezulken zijn er in ons land. Om enkelen te noemen: Glasius, door zijne werken over de kerkgeschiedenis van Nederland en zijne verhan deling over Erasmus bekend; dr. Schotel, die door zijn Kerkèlijk Dordrecht en andere opstellen getoond heeft niet onbevoegd te zijn; wij noemen ver der: dr. Romer, wiens werk over de kloosters in Nederland en dissertatie over Guslaaf Adolf zoo verdienstelijk zijn; dr. Diest Lorgion, gunstig bekend door onderscheidene schriften, o. a. over Duifhuis, Bekker enz.; eindelijk dr. Swalue, wiens dissertatie over de groote Scheuring der Christenheid in Wes- tersche en Oostersche Kerk, nog 25 jaren daarna, door wijlen prof. Kist eene INGEZONDEN. »e vakante leerstoel in «Ie Kerkgeschiedenis te JLeyden. Om het groot verliesdat de vaderlandsche kerk en de Leydsche hooge- school door den dood van prof. Kist geleden haddente vergoedenhebben curatoren den hoogleeraar Moll benoemd; eene keuze door allen toegejuicht, en die, ware zij aanvaard, gewis lot eere en luister der eerste akademie van ons land gestrekt zou hebben. Maar de hoogleeraar had bezwaren en gaf die op. Men erkende de geldigheid er van. Hij vond bezwaar in het doceren der bijvakken, en vroeg daarvoor hulpe. Het verzoek is afgesla gen, en prof. Moll bleef bij zijn bedanken. Doch nu is het bezwaar nog erger. Al nemen de overige professoren enkele vakken over, den nieuwen hoogleeraar zal meer opgedragen worden dan algemeene en Nederlandsche

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2