leydsche courant. MAANDAG 4 JUNIJ. 1800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BINNENLANDSCHË BERHiTEN. LEYDEN, 2 Junij. De heer dr. R. J. Fruin aanvaardde gisteren in de grootc gehoorzaal der akademie de betrekking van hoogleeraar in de geschiedenis des vaderlands j aan onze hoogcschool met het uitspreken ecncr rede over de onpartijdig heid ran den geschiedschrijver. Tot het bijwonen dezer plegligheid wa- j ren ook van elders vele belangstellenden opgekomen. De algemeene kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier beeft, ter voor ziening in de vacature door het overlijden van ds. van Wetering ontstaan, op heden een 12-tal van hh. pred. geformeerd en in alphabetische orde al dus gesteld: H. Boonen te Middelburg; C. P. Hofstede de Groot, th. doet. te DwingeloB. ter Haar Bz.te Nijmegen; H. G. Dage, tb. doet.te Koog aan de Zaan; A. G. Jans Wz.te Weslzaan; E. J. P. Jorissen, te Broek in Waterland; K. Th. Koch, te Veessen; F. C. A. Panlekoek, leCharlois; A. Pierson, th. doet., te Rotterdam; A. Stnffken, te CillaarshoekJ. van Witzenburg Az.te Tholcn, en II. Worst Jllz.te Epe. In de maand Mei zijn binnen deze gemeente overleden 95 personen, als: 20 mannen, 15 vrouwen, 31 zoons en 29 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 3. Geboren 95 kinderenals52 zoons en 43 doch ters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 67 huwelijken. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 81 lot 98 personen. Op de algemeene vergadering der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank, die op 10 Julij te Zutphen zal gehouden wordenzullen o. a. liet woord voeren de hh. mr. J. T. Buys en luit. kolonel 11. Cobet. Van Delft meldt men dat Dingsdag avond II. nabij die stad het vol gende ongeluk plaats had. Twee rijtuigen op den Papsouwschen weg, die zich op korten afstand van elkander stadswaarts begaven wilden den spoor weg passerenniettegenstaande de laatste trein naar Rotterdam reeds zeer in de nabijheid was. liet eerste rijtuig ging ongedeerd over den weg, doch liet tweede werd door de locomotief omvergeworpendaar deze tegen de achterwielen aanreed. Het rijtuig vloog door den geduchlen schok geheel in stukken en de personen, die er zich in bevonden, werden een groot eind weggeslingerd. Een hunner, de vrouw van P. v. d. A., te Pijnacker, is in de sloot geworpen en verkeerde iu gevaar van te verdrinkenzij is er echter nog behouden uilgehaald, doch heeft het regterdijbeen gebroken. De overige zijn er met eenige ligte kneuzingen afgekomen. Volgens de Dordr. Ct. zijn er reeds twee personen van de tien, die bij de ramp, welke de stoomboot de Langstraat is overkomen, zoo won derdadig zijn gered, aan de gevolgen overleden. In het Weslland is door den storm aan het veldgewas groote schade veroorzaakt. Met de aardappelen ziet het er treurig uit, het loof is mceren- deels zwart, vooral ook hebben de aalbessenboomen veel geleden. Uil Loeveslein wordt gemeld, dat de oude lindeboom, welke aldaar slaat, en, volgens de overleveringen, door Elsje van Uouweniiigengedu rende de gevangenis van Hugo de Groot op dat fort geplant zoude zijn, door den storm van den 28stc" dezer zijne kruin heeft verloren. Voor Egmond aan Zee zijn op Maandag 11. mede drie brikschepen ge strand. De manschappen van de aldaar gevestigde afdeeling der redding- maatschappij onder bestuur van den heerT. Planteydt, hebben zich in deze inoeijclijke omstandigheden zeer verdienstelijk gemaakt. De verongelukte schepen zijn: 1°. De Earl Talbot, kapt. Manson, van New-Castle naar Dordrecht bestemd. Van dit vaartuig werden 4 personen door de reddings boot aan wal gebragt; de kapitein sprong in zee en bereikte, terwijl bij zich vasthield aan een stuk hout, het strand. Een matroos die hem volgde verloor het leven. 2°. De Walkerkapt. llaines. Dit schip sloeg uit elkan der, nog voor dat de reddingsboot kon naderen, en de bemanning kwam daarbij om. 3". De Zweedschc brik Dorothea, kapt. Lindslröm, van Wisby naar Antwerpen bestemd. Van dit schip werd de geheele bemanning, 8 personen, door de reddingsboot aan wal gebragt. Voor Noordwijk aan Zee is op denzelfden dag eene Porlugeschc brik gestrand, waarvan de bemanning gered is. De stoombootdie op de Texelsehc kust is gestrandwas met vee geladen en van Hamburg naar Londen bestemd. Bijna 2000 stuks vee, schapen, koeijen en kalveren zijn dood op het strand aangespoeld. Van de beman ning zijn 2 personen verdronken, de overige 18 personen zijn gered dooi de visschers van Cocksdorp, die zich, hoewel hunne vrouwen als wanlio- pigen al het mogelijke deden om hen terug te houden, met de reddingsboot naar liet schip begaven. Op de Zuiderzee zijn mede vele ongelukken voorgevallen. Op de hoogte van Edam is een schip met koeijen gezonkende schipper met zijn knecht en de eigenaar der koebeesten kwamen daarbij om bet leven. Digt b{j Enkhuizen zijn ook twee schepen met koeijen gezonken als ook in de nabij heid van Hoorn, waarbij men vreest, dat alle schippers en knechts zijn verdronken. Te Oostzaan zijn een boerenmeid en knecht, die in een schuitje van het land terug kwamenjammerlijk verdronken. Van Vlissingcn meldt men, van 29 Mei, aan de Amst. C. o. a. de volgende bijzonderhedenEen Belgisch schip met zout geladenvan Liver pool, is door de Belgische loodssioep, daar het vaartuig door de bemanning was verlaten, in 's rijks dokhaveu binnengebragt. Tevens verdient de na volgende edele en menschlievende daad eervolle vermelding. Schipper Stoc- ker, varende den Belgischen schroef-sloomkotter n°. 5ontmoette in den afge- loopen nacht, in de Noordzee, bijna 12 mijlen van Weslkapelle, een stuk van bet wrak van het Zweedsche schip Norden, van Slokholm, kapitein Schwensonmet hout en ijzer geladen. De bemanning van den kotter hoorde het geschreeuw om redding van een negental ongelukkigendie te midden van den vreeselijken storm reeds 10 uren op dat stuk wrak met den dood worstelden. Door de duisternis kon men hen aanvankelijk niet opmerken, doch met de eerste morgenstraal kwam Stocker, ondanks het gevaar door de ontzettende branding, hen nabij. Men zette de boot uil, en had de streelende zelfvoldoening die negen mensehen te redden. Dit was de brave bemanning van den kotter niet genoeg; de negen ongelukkige schipbreuke lingen, uitgeput, bijna stervende van lijden en gebrek, meest van hunne kleederen beroofdwerden aan boord van den kotter met de meest liefde rijke zorg gevoed en verwarmd; de edele Belgische zeelieden ontdeden.zich als om strijd van hunne kleederen, om de zoo geteisterde Zweden te be dekken. Zij bragten de schipbreukelingen hier aan wal, welke in eene herberg werden opgenomen. Op het oogenblik komt in de dokhaven alhier binnen schipper van der Staal, voerende den Ncderl. loodskolter n°. 2, aan boord hebbende de door hem, op de hoogte van Maasbank, in de Noordzee geredde bemanning van de Noordsche bark Express, kapt. Johansen, van Gothenburg naar Bor deaux welk vaartuig bij met gekapte masten in zinkenden toestand vond. Na vjjf vruchlelooze pogingen om de dertien in doodsgevaar verkeerende men- schen te redden, beproefde hij eene zesde poging, met groot levensgevaar zijner brave bemanning, en ook zijn edel streven werd door de Voorzienig heid gezegend; hij bragt de 13 schipbreukelingen hier behouden aan wal. 's GRAVENHAGE2 Junij. De ls,e luit. R. Sluiter, van den staf der artillerie, is door Z. M. benoemd tot ridder der orde van den Eikenkroon. Bij kon. besluit van 31 Mei zijn benoemd lot leden van den raad van loezigt op de spoorwegdiensten de hh.: mr. L. A. J. W. baron Sloet, griffier der staten van Gelderland; mr. J. L. de Bruyn Kops, referendaris bij het dep. van finantiën; en M. C. J. Piepers, commies bij het dep. van binnenl. zaken, niet bepaling, dat de eerstgenoemde zal zijn voorzitter van den raad; en tot secretaris van dien raad de heer W. J. Wolierbeck, thans secretaris des konings voor de zaken van landbouw en nijverheid. De le luit. Krantz, van het corps pontonniers, is in zijnen rang over geplaatst bij den staf der artillerie. Naar men zegt heeft Z. M. den bij kon. besluit van 24 Jan. 1857 eervol ontslagen secretaris-generaal bij bet ministerie van justitie, den heer mr. C. C. E. d'Engelbronnertoegekend eene toelage van 2000 voor dit jaar, ie rekenen van 1 Jan. II. Men verzekert dat 1111. KK. HU. prins en prinses Frederik in de eer ste helft dezer maand herwaarts zullen terugkeeren en na den verjaardag van H. M. de koningin naar Ems en later naar Muskau zullen gaan. Bij den minister van finantiën is ten behoeve van 's rijks schatkist ontvangen ƒ10 uit Leerdam, ter zake van aan het rijk te kort gedane gel den, en 2.47| uit Delft, wegens te min betaald successieregt. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Jlir. W. A. baron Schimmelpenniiick van der Oye. benoemd lid der kamer uit Gel derland heeft daarin zitting genomen. De afdeclingen onderzoeken lieden de ingekomen wets ontwerpen. Men ziet in het begin der volgende week de openbare beraadslaging over die ontwerpen le gemoet. Te Scheveningen waren gisteren nog slechts 20 pinken afwezig. Om trent 18 was men gerust. Zij zijn op zee door eenige visschers gezien of men heeft lijding van hare landing op de kust. De twee andere zijii niet gezien en hebben niets van zich doen hooren. Hel blijkt uit al hetgeen men verneemt, dat de vreeselijke ramp, die Scheveningen zeker treft, bestaat uil het verlies van vier pinken, als van de reeders B. Pronk, P. de Niet,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1