Kaap Kolonie, en de landstreken van hier naar den Vrijstaat altoos over vloediger met gras voorzien zijn, is er geen twijfel of het vervoer van goederen zal veel gemakkelijker zjjn van Natal dan van Port Elizabeth. 'sGRAVENHAGE, 29 Mei. Bij kon. besluit van 23 Mei 11. is jhr. J. C. R. van Hoorn van Burgh, lid van den raad van Stateop nieuw benoemd tot voorzitter van den raad van bestuur in het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Z. D. H. de hertog van Saksen-Weimar en zijne dochter zijn heden naar Eisenach vertrokken. Gedurende de beide Pinksterdagenmaar vooral gisterenheeft hier en in den omtrek een hevige orkaan gewoeddie door regenvlagen werd afgewisseld. Die storm uit het NNW.heeft in de geheele stad groote ver woestingen aan daken en schoorsteenen toegebragt, waarvan men menigeen zag omverslortenmaar vreesselijk is de vernieling, die de orkaan in het 'sGravenhaagsche bosch, het lange Voorhout, den Rijswijkschen weg, enz. heeft veroorzaakt. De stevigste fraaiste boomen werden ontworteld en om- vergeslagen, en, te midden van het wezenlijke noodweer, werden er ge paste maatregelen genomenom den doortogt van de openbare wegen zoo veel en zoo lang maar mogelijk open te houdenof dien te herstellen. Dit had o. a. in het Boschin het Voorhout en op den Scheveningschen weg met grooten ijver plaats. Met leedwezen moeten wij hierbij meldendat op den Bezuider.houtschen weg een man door een omvallenden boom doodcljjk getroffen werdterwijl spoedig aangebragle geneeskundige hulp niet meer baatte; en dat in de hoofdlaan van het Bosch een ander persoon, door gelijken valeene beenbreuk heeft bekomen. Beiden zijn spoedig naar het bnrger- gaslhuis vervoerd. Ook op het Spui is een man in het water geraakt en in weerwil van spoedige hulp er levenloos uitgehaald. Ook te Scheveningen heeft de storm veel schade veroorzaaktvooral aan het stedelijk badhuis en de nieuwe villa van de dames Heyre. De muziek tempel van Zeerust is verbrijzeld. Heden morgen kon men de schrikkelijke verwoestingen, die de storm aan het 's Gravenhaagsche Bosch heeft aangebragteerst regt overzien. Groot is het getal personen, dat zich derwaarts begeeft, om dit te bezigtigen. De tenten in het Bosch hebben zwaar geleden en twee zijn er omver gerukt en grootendeels verbrijzeld. Te Scheveningen liet het zich dezen morgen ten ruim 3 ure aanzien dat eene stoomboot zoude stranden. Onder directie van den heer P. Varkevis- ser Jz. werd de reddingboot gereed gemaakt en de stranding afgewacht. Reeds ten 4 ure bevond zich de burgemeester, de heer jhr. mr. Gevers Deynoot, op de plaats van de stranding, en het was onder zijn oog dat de redding van 13 man van de equipage en van eene vrouw met haar zuigeling met de meeste bedaardheid en goed overleg werd uitgevoerd. Twee man der opvarenden hadden het gewaagd zich in de boot van het schip te be geven en werden met voertuigen van de stalhouderij T. en J. Waterreus te gemoet gereden en gered. De kapitein Bruce en een ingenieur verkozen het schip niet te verlaten. De naam van de gestrande stoomboot is Theresia heeft Glascow Zaturdag verlaten met eene lading ijzer, salpeter en vuurvaste steenenwas bestemd naar Rotterdam en geadresseerd aan het kantoor van den heer Burger. De boot behoort aan den heer Rankin te Glascow. Velen hebben zich bij deze gelegenheid onderscheiden, waaronder de heer Maas door zijne ijverige bemoeijingen heeft uitgemunt. Er schijnen nog twee strandingen op de kust lusschen Katwijk en ter Heyde te hebben plaats gehad. Een der schepenzegt menis eene stoomboot. H. M. de koningin is gisteren gelukkig aan een groot gevaar ontko men daartoen zij de Priusessengracht voorbijreedeen zware boom ter neder stortte, waardoor de paarden van het rijtuig aan het steigeren raakten. Te Scheveningen is Zaturdag 11. het lijk aangespoeld van den matroos Klaas Pronk, behoorende tot de bemanning van de onlangs verongelukte pink de Onderneming. Het lijk was alleen aan de kleederen kenbaar. Heden heeft, in eene plegtige algemeene vergadering van het prov. geregtshof in Zuidholland, onder voorzitterschap van den heer mr. J. A. Philipse, de installatie plaats gehad van den nieuw benoemden raadsheer, den heer jhr. mr. F. W. A. Beelaerts van Blokland. Deze vergadering werd bijgewoond door eenige leden der magistratuur, advocaten en procureurs. AMSTERDAM, 28 Mei. De gewone vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen op Zaturdag II. werd bijgewoond door de hh. Simons, Vrolik, van Breda, Blume, von Baumhauer, van der Boon Mesch, Elias, Buys Ballot, Verloren, Brntel de la Rivière, Stamkart, Mat- thes, Halbertsma, Oudemans, Storm Buysing, Bierens de Haan, Delprat, Schroeder van der Kolk, Harling, van Rees, van Hasselt en Snellen v. Vollenhoven. De heer von Baumhauer leverde eene wetenschappelijke bijdrage over de bepaling van den alcohol in mengsels van alcohol en water, naar aan leiding van proeven door hem genomen. Spreker biedt zijne verhandeling voor de werken der akademie aanzij wordt in handen gesteld van de heeren Buys Ballot en van Rees, ten fine van rapport. De heer Harting stelde in het belang der wetenschap voor, dat de acade mie een beredeneerden catalogus opmake van al de wetenschappelijke geschrif ten onzer landgenooten en ook in de Fransche en Duitsche taal uitgeve. Hij wenscht dat eene Commissie benoemd worde tot onderzoek van dit plan, en het indienen van een ontwerp. De heer Vrolik zegt dat dit voorstel niet geheel nieuw is en wenseht wegens het voorstel nadere inlichtingen te ontvangen. De heer Harling beantwoordt die bedenkingen. De heer v. d. Boon Mesch gelooft dat de voorgestelde arbeid nuttig kan zijnmaar wenscht dat eene commissie benoemd worde om over het voorstel rapport uit te bren gen. De hh. Harting en v. d. Boon Mesch worden lot leden der commissie benoemd. De lieer Buys Ballot deed eene meteorologische mededeeling; hjj zegt on der anderen, dat de liooge regering aan zijn voorstel, tot wisseling van telegraphische berigten tusschen onze havens onderling en tusschen onze en de Fransche havens betreffende den barometerstandten einde aldus van de aankomende stormen te voren berigt te ontvangen, gevolg heeft gegeven, en dat die wisseling van seinen met 1 Junij e. k. een aanvang zal nemen. Deze bijdrage is een gevolg op sprekers mededeeling in den afgeloopen win ter gedaan in de afdeeling koophandel der maatschappij Felix Meritis. De heer Stamkart en Buys Ballot wisselden hierover van gedachten. Hierna is de vergadering gesloten. In de Joden-Kerkstraat alhier is een pas geboren kind gevonden van het vrouwelijk geslacht en geheel naakt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELCIE. BRUSSEL, 28 Mei. De hertog van Brabant is van zijne reis naar het Oosten teruggekeerd. Het regerings-voorstel tot afschaffing der stedelijke accijnsen zal mor gen bij de kamer van afgevaardigden in behandeling komen. De centrale sectie heeft eenige amendementen daarop voorgeslagen, maar in haar rap port de kamer dringend aangespoord om het voorstel aan te nemen, ook wanneer het niet gelukken mogtal de bedenkingen tegen de ter vervanging van de opbrengst der accjjnsen voorgeslagen middelen weg te nemen, opdat die zoo lang gewenschte hervorming eindelijk tot stand zou komen. ENGELANn. LONDEN 27 Mei. In de vorige week hebben al de brievenbestellers van Londenten getale van 2000, geweigerd dienst te doen. Zij beweerden dal hun loon van 18 sh. per week onvoldoende was om aan de behoefte van hun gezin te voldoen en verlangden dat het op 25 sh. wierd gebragt. De verwarring hierdoor ontstaan was zeer groot, vooral aan de beurs, waar geene zaken konden gedaan worden. Na eenige onderhandelingen heeft het bestuur be sloten hunne bezoldiging op 21 sh. te stellenwaarmede de wederspannigen genoegen namen. Bij de Derby-wedrennendie dezer dagen plaats haddenis de overwin ning behaald door het paard Thormanby, van zekeren heer Merry, die door deze overwinning, naar men verzekert, alleen aan weddenschappen meer dan 70,000 heeft gewonnen. Hel inleggeld, dat hem mede ten deel valt, bedraagt de zuivere som van 6050 Uit de officiële rapportenvan onze scheepsbevelhebbers in de Napelsche wateren, blijkt het ten duidelijkste dat de Napelsche zeemagt de landing van Garribaldi had kunnen beletten, maar dat de bevelhebbers zich de gele genheid daartoe door hunne besluiteloosheid hebben laten ontglippen. De Engelsche vaartuigen hebben niet het geringste beletsel in den weg gelegd. FRANKRUH. PARIJS, 27 Mei. De legerafdeeling van den generaal Bazainedie uit Lombardye is teruggekeerd, zal op 1 Junij alhier haren inlogt doen. De maarschalk Vaillant zal eerst den 20slen hier aankomen. Het Amerikaansche driemastschip Samuel Loch, hetwelk in de vorige week van Charleston komende, Havre is binnengeloopenwas onder weg door den bliksem getroffen, waardoor zijn tuig grootendeels stuk geslagen, een plaat koper, waarmede de voet van de bezaansmast omgeven was, ge smolten en een gedeelte van het dek vernield werd.' Iu de nabijheid van Colmar, dep. van den Boven-Rijn, is eene munt gevonden die voor de geschiedenis niet onbelangrijk is. Het is eene zilveren penning van Lodewijk den Zachtmoedige (geb. 778, overl. 840.). Op de voorzijde staat een kruis met de woorden hlvdovicvs imp en op de keer zijde een tempel, waarop een kruis en de woorden chrisiiana reugio. Het stukje is goed bewaard gebleven. ITALIË. De bij de kamer van afgevaardigden te Turyn gehouden beraadslagingen over den afstand van Savoye en Nizza schijnen, naar de voorloopige berig ten te oordeelenbelangrijk te zijn geweest. Een afgevaardigde van Nizza heeft dien afstand sterk gelaakt, omdat daardoor Ilalië werd verbrokkeld; hij zou zich echter buiten stemming houden. De afgevaardigden uit Savoye hebben sterk voor de goedkeuring geijverd. Aan een der leden viel groote toejuiching ten deel, toen hij zich o. a. aldus uitliet: Toen Frankrijk ons tegen Oostenrijk ter hulpe kwamkon het onmogelijk zijne overleveringen vergelen. Misschien had men den afstand kunnen vermijdendoor zich stipt te houden aan de bepalingen van Villafranca, maar dan hadden wij voor immer van onze roemrijke politiek moeten afzien. Sardinië, dus ein digde de redenaar, volbrengt, wanneer het zich van Nizza en Savoye af scheidt, een taak welke het moet vervullen. Er is geen Sardinië meer, maar wij hebben nu een Italië, dat uit de asch van Sardinië herrijst. Wij hebben veel vijanden in het buitenland, en in onzen eigen boezem moeten wij onze hartstogten bekampen. Groote moeijelijkheden hebben wij te over winnen, doch stellen wij vertrouwen in ons gelukkig gesternte. De beer Ralazzi beweerde dat het rijk door den afstand verzwakt werd. De heer Cavour heeft den afstand verdedigd, op grond dat men Frankrjjk erkentelijkheid schuldig wasj en dat het hoogst noodzakelijk was in de tegenwoordige omstandigheden zich van de sympathie van Frankrijk te ver zekeren. Van het Sardinische regiment Ferrari hebben eenige manschappen hun vaandel verlaten om zich bij Garribaldi te voegen. De kolonel heeft in eene proclamatie zjjne manschappen legen eene zoodanige handelwijze gewaar-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2