leydsche courant: WOENSDAG 30 MEI. N". 05. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeten. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 29 Mei. De stormdie gisteren zoo langdurig en met eene buitengewone hevig heid woedde, heeft alhier eene groote schade veroorzaakt. Waar men het oog wendde, overal zag men hoornen omver gerukt, schoorsteenen ter ne der geworpen en een tal van huizen meer of minder beschadigd. Gelukkig zijn daarbij, voor zoo verre ons ter oore is gekomen, geene onheilen van ernstiger aard voorgevallen. Allerbelangrijkst is ook de schade door tui niers en warmoeziers in den omtrek der stad geleden, daar een groot deel der veldvruchtendie zich zoo schoon aan het oog vertoondenis ter ne- dergeslagen en vernielden ook de hoop op eene rijke opbrengst der vrucht- boomen vernietigd is. De spoortreinen zijn over 't algemeen ten gevolge van den hevigen storm veel later, dan bepaald was, aangekomen, en door de vernieling der palen en draden is er eene algemeene storing des telegraafs langs alle lijnen ontstaan. Gisteren namiddag werd in de zaal van de vereeniging voor christelijke belangen openbaar verslag gegeven van den toestand der Zondagschool onder directie van d». Chanlepie de la Saussaye. Uit dat verslag bleek dat die school zich in eenen toenemenden bloei mag verheugenzoo zelfs dat het getal der kinderen die hunne opleiding aldaar genieten niet kon vermeer derd worden. Aan de kinderen werden bij die gelegenheid blijken van aanmoediging uitgereikt. Daar de gemeenteraad alhier zich genegen verklaard heeft, de gebou wen, stallen, enz., aan de gemeente in eigendom toebehoorende, op de door den minister van oorlog voorgestelde bepalingen, kosteloos aan het rijk af te staan, voor zoo verre zij lot militair gebruik gebezigd worden, zoo zalnaar wij vernemenin dier voege eene overeenkomst met het rijk worden gesloten. Onder dagleekening van den 27s,en dezer schrijft men ons het navol gende uil Katwijk: «Dirk van der Plas, stuurman eener bomschuit van de te Katwijk aan Zee gevestigde reederij de Vereeniging bragl van uil zee de droevige lijding mede, dat hij heden morgen omstreeks ten half zes ure ooggetuige was van een verschrikkelijk ongeluk; dat namelijk de, in zijne nabijheid in de Noordzee, ter hoogte van Katwijk aan Zee, op eenen af stand van ongeveer twee uren van het strand zeilende bomschuit de drie Gebroederstoebehoorende aan de reeders J. Scbaddé van Doorn en C0., en gevoerd door den stuurman Klaas van der Plas, door eene stortzee omver geworpen is, met het noodlottig gevolg, dat geheel de equipage, bestaande uit 6 personen een prooi der golven werd. Onder de bemanning bevinden zich 4 vaders van huisgezinnen, die respeclivelijk weduwen met 2,3, 4 en 7 kinderen in kommervollen en hulpbehoevenden toestand nalaten. Wij vernemen met betrekking lot den aanleg der geconcessioneerde verbinding van den Hollandschen spoorweg het volgende: De terreins-op- nemingen worden thans met spoed voortgezet. Tusschen Leyden en Woer den zijn onderscheidene rigtingen uitgebakend, waarvan eene reeds is ge waterpast. Deze rigting sluit aan den flollandschen spoorweg benoorden Leyden, loopt langs de noordzijde van den Rijn tot Koudekerk, gaat daar den Rijn over en verder aan de zuidzijde tot iangs Alphen, Goudsluis, Bo degraven en Wierikkerschans naar Woerden. StoompoA De heer mr. J. B. J. Hengstdie als lid der tweede kamer moet af treden, heeft aan de kiezers in het hoofdkiesdistrict Boxmeer, waarvoor hij zit ting' heeft, verzocht bij de aanstaande verkiezing builen aanmerking te blijven. De minister van koloniën heeft, naar men verneemt, een ijzeren schroefsloomschip aangekocht, dat thans voor transportschip voor troepen naar Indie wordt ingeriglen tevens aan Z. M. den koning voorgesteld om de binnen kort vervallende contracten voor de kuituurbereiding en le vering van thee niet op nieuw te sluiten, maar die nijverheid aan parti culiere krachten over te laten. Z. M. zou zich met dit voorstel vereenigd hebben. UtrC.) In den nacht van 20 op 27 dezer is op de rivier de Merwede, voor Werkendam, een met steenen geladen tjalkschip gezonken. De schipper B- de Haan en zijne vrouw die alleen aan boord waren en die waarschijn lijk te slapen lagen, zijn hierbij jammerlijk omgekomen. De knecht des schippers, die te Werkendam te huis behoorde, was 's avonds huiswaarts ge gaan; omstreeks 2 ure was hij nog op den dijk gaan zien en had hij aan den schipper geroepen, doch geen antwoord bekomen; toen hij ongeveer een uur later weder buiten kwam, was er van het schip niets meer dan de spits van den mast te zien. Te Piershil is in den nacht van den 24stc" brand uitgebarsten in dc woning van zekeren van E., waardoor zijne woning afgebrand en nog 10 belendende gebouwen vernield of beschadigd zijn. De oorzaak is on bekend. Te Nieuwe Diep heeft Donderdag 11. een persoonbij gelegenheid eener bruiloft, zich zoodanig aan het gebruik van sterken drank overgegeven, dat hijte huis komende, op den vloer moest gaan liggen, waarvan hij niet meer opstond; hij was in den drank geslikt. De ongelukkige Iaat eene hulpelooze weduwe met 5 kinderen achter. Te Zutphen is op den 23sle" dezer, in den ouderdom van 49 jaren, overleden de heer mr. R. W. Tadama, kantonregter aldaar. Hij was o. a. lid van de maatschappij der Nederl. letterkunde, en werd in 1856 bij die maatschappij met goud bekroond wegens de beantwoording der prijsvraag: Geschiedenis van het Veemgerigt en van het Duitsche Rijks-kamergerigt in hunne betrekking tot Nederland. Voor de geschiedenis en oudheidkunde des vaderlands mag zijn dood als een verlies beschouwd worden. Uit Groningen meldt men het volgende: Bij den landbouwer A. A. Iwema, te Hoogemeeden, was op den voormiddag van den 22slc" dezer het volk met de paarden op het land werkzaam om aarde te vervoeren toen ongeveer ten half tien uur een groote zwerm bijen het eene ingespannen paard zoodanig aanviel, dat het dier aan kop en hals letterlijk met steken als overdekt was. Met veel moeite kon het door die menigte bijen in razende benaauwdheid verkeerende paard worden uitgespannen; het arme dier brulde als het ware van pijn en geraakte door geweldige sprongen in de sloot. Het werd wel is waar van zijne vijanden meerendeels verlost, maar het scherpe vergif der bijen in en onder de huid gebragt werkte voort, zoodat het paard na ruim 3 uren onder de hevigste smart is ge storven. De knechten van Iwema, die met de paarden werkten, benevens de hond, zijn mede door dien bijenzwerm aangevallen en gestoken, doch gelukkig zonder erge gevolgen. Volgens een berigt uit Breda zijn aldaar van de 130 zieken in het militaire hospitaal 70 lijdende aan long- en leverontsteking. In eenen brief, ontvangen van de kaap de Goede Hoop, van den 20sten April II. zendt men ons het volgende uittreksel uit liet dagblad: »De Zuid- Af rikaan." n De Afrikaansche Voorstander." Het eersle nummer (4 April) van dit Hollandsch blad, uitgegeven te Pietermaritzburg, Natal, hebben wij ontvangen wij wenschen den ondernemers goed succes. Wij ontleenen het volgende nieuws aan hetzelve: De iukdel. Verledene week was er op Maritzburg een gewoel van wagens, die groote hoeveelheden wol, koorn ivoor, boter en andere pro ducten ingebragt hebben, zoo als wij nooit gezien hebben; de vuren hadden des avonds op het plein naast de Schotsche kerk een aanzien als of het eene legerplaats ware, terwijl de pakhuizen en winkels gedurende den dag door kalanten zoo opgepropt vol warendat de inwoners van Maritzburg met moeite konden geholpen worden. De meeste van die mcnschen komen van de Transvaal-Republieken hel is ons zeer genoegelijk te zien dat dc handelsbetrekkingen tusschen ons en onze Transvaalsche vrienden dagelijks- loeuemen. De Transvaalsche Republiek is door eene zeer talrijke blanke bevolking opgevuld, en wij hebben op goed gezag vernomen, dat hel die menschen zeer voorspoedig gaateen vreedzaam gevoel bestaal er tusschen ons en tusschen hen, en daar de handel onder de Engclsche regering meer vrijheden geniet dan onder eenige andere, kunnen wij onze Transvaalsche vrienden binnen onze grenzen hartelijk welkom heeten en hun verzekeren dat zij behalve de gewone marktgelden die onze Natalsche boeren zeiven op hunne producten moeten betalenaan geene andere belasting onderhevig zijn. Wij hebben door deze handelsvooruitzigten veel aan den onderne mingsgeest van de heeren Evans Churchill te danken. Die hceren hebben pakhuizen in Potchefstroom (Mooirivier Dorp), Praetoria en Zoutpansberg; er wordt jaarlijks op die plaatsen voor vele duizende ponden sterling aan koopmanswaren verkocht, en voor het meerendeel ivoor, wol, en andere producten in ruil aangenomen. Voor zoo 'ver is de handel nu met de Transvaal gevestigd, maar welke handelsvooruitzigten hebben wij met den Oranje-Vrijstaat? liet is zeer te betreuren, dat er niet een van onze kooplieden is, die ondernemingsgeest ge noeg bezit, om in den Vrijstaat hetzelfde te doen wat de hceren Evans Churchill in de Transvaal hebben gedaan. Die heeren hebben zelfs in den Vrijstaat een goed begin gemaakt, want zij hebben aan Nelsonskop, nabij Harrysmith, ook een groot handelshuis gevestigd, van waar zij groote hoe veelheden wol en koorndie zij in ruil voor koopmanswaren aannemen naar Natal zenden. Het is te hopen dat wij spoedig van tak-etablisSementen op Winburg, Bloemfontein, Fauresmith en Smrthfleld zullen hoorendie met Natal in verbindtenis slaan. De Vrijstaat levert verbazende hoeveelhe den wol op, en door dal de wegen van Natal beter zijn dan die van de

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1