Per Telegraaf. Naar men verneemt zal 11. BI. de koningin-moeder zich Donderdag a. s. uit de residentie naar haar kasteel Soestdijk begeven. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik worden den 9den Junij a. s. uit Engeland op het paleis het Huis te Pauw verwacht. Aanstaanden Zondag en Maandag ten 2 ure zal door het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers, voor de societeits-tent in het Bosch, muziek worden uitgevoerd. Gisteren nacht is alhier brand ontstaan ten huize van den koekbakker Borsboom, op het Spui, en wel op den zolder boven de bakkerij. Door de ijverige pogingen van de brandweer was men dien brand binnen een uur meester. De schade bedraagt ongeveer ƒ2000. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGBLAND. LONDEN22 Mei. Door sommige bladen wordt beweerd dat de voorstellen, door Frank rijk en Engeland aan China gedaan, door deze van de hand zijn gewezen, zoodat de oorlog onvermijdelijk is. De Times bevat een ingezonden stuk, waarin onderzocht wordt of Rusland en Frankrijk, die voor de volledige godsdienstvrijheid der Chris tenen in het Oosten ijveren, in hun eigen gebied daarvan voorstanders zijn. Dit onderzoek valt nadeelig voor beiden uit. Men zegt dat een zeker insekt zoodanig de eikenboomen heeft aange tast, dat deze allen dreigen te vergaan, indien de regering niet spoedig maatregelen neemt. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Mei. De heer de Grammontonze gezant te Romeis met verlof alhier aangekomen. Men verzekert dat de Turksche gezant tegen het plan, om namens de Europesche mogendheden onderzoek naar den toestand der Christenen in Turkye te doen, geprotesteerd heeft, daar dit eene inbreuk is op de souve- reiniteit des Sultans, volgens art. 9 van het vredes-tractaat van 1856. Volgens de Phare de la Manche zal prins Napoleon zich eerstdaags naar Canada en de Yereenigde Staten begeven. ITALIË. Het stedelijke bestuur van Milaan heeft dezer dagen eene som van 100,000 fr.dat van Lodi 6000 fr. en dat van Como 50,000 fr. tot onder steuning der Siciliaansche beweging bestemd. Volgens bet te Milaan verschijnende dagblad VItalië Nouvelle is men voornemens den Simplon ten behoeve van een ontworpen spoorweg door te graven. De bisschop van Forli wordt in regten vervolgdomdat hij de priesters welke naar Bologna waren gegaan om een Te Deum ter eere van koning Victor Emmanuel te zingenheeft afgezet. Aan die priesters is een pensioen uit de Sardinische schatkist toegelegd. Velen zijn van meening dat het in de tegenwoordige omstandigheden beter zou geweest zijn een en ander door de vingeren te zien, dan harde maatregelen te nemen tegen een groot aan tal bisschoppen. De vrijwilligers die, onder bevel van Zambianchi, het gebied van den Paus hebben geschonden, en op Toskaansch gebied zjjn teruggeworpen, zijn op last van de Sardinische regering in hechtenis genomen. Er zal tegen hen een regtsgeding aangevangen worden. Te Rome is het eerste deel verschenen van een werk getiteld: »De wereldlijke souvereiniteit van den hoogepriesler van Rome, tegen inkorting verdedigd door de stem der katholieke wereldonder de regering van Pius IX." Het wordt van wege den II. Stoel uitgegeven en zal de verkla ringen bevatten, welke dezer dagen van de bisschoppen en van de geloovi- gen ter verdediging van 's Pausen wereldlijk gezag uitgegaan zijnen be staan uit 7 deelen, van minstens 900 bladz. ieder. Het officiële blad van Napels verzekert dat Garribaldi op Sicilië tegen woordig is, en deelt omtrent den loop der gebeurtenissen het volgende mede. De bende, die te Marsala is geland, bestond uit 800man. Die bende, weldra met andere manschappen vermeerderd, is daarop aangevallen door generaal Landidie van Alcomo kwam. De generaal Landi is daarbij over winnaar gebleven, maar de steden Alcomo en Partenico, die in opstand wa ren gekomenverbroederden zich met de manschappen van Garribaldi. De generaal Landi heeft alstoen laatstgemelden op nieuw aangevallen en is daarbjj weder overwinnaar gebleven; evenwel is hij met zijne kolonne moe ten terugkeeren voor Palermo. Ook hieruit blijkt dus dat de toestand der kon. troepen niet gunstig is. Uit andere berigten verneemt men nog dat <ie generaal Landi in zijn aftogt op Palermo door eene menigte opstande lingen verontrust is, dat de gisting te Palermo steeds toeneemt, en dat de Napelschc familiën bij voortduring het eiland verlaten. Voor zoo ver men den loop der zaken kan vermoedenis het niet on waarschijnlijk dat de koninklijke troepen Palermo spoedig zullen moeten ontruimen en dat geheel Sicilië tot opstand zal overslaan. Een buiten gewoon nommer van het dagblad Movimento, te Genua, berigt reeds dat Garribaldi aan het hoofd van 9000 man infanterie en een regiment ca valerie Palermo is binnengerukt en dat de kon. troepen de wapenen hebben nedergelegd. Hoewel men deze uitkomst voorziet, vereischt dit berigt echter nadere bevestiging. In hel geheele gebied van den koning van Napels, op het vaste land, heerscht tot nu toe rust. Een troepen-cordon sluit de toegangen tot de Abruzzen af. De Pauselijke troepen staan thans geechelonneerd van Corneto prov. Civita-Vecchiatot Anconaten einde de rondzwervende bendendie zich bij Garribaldi niet konden voegen, in bedwang te houden. Men verzekert ten stelligste, dat de koning van Napels 25,000man heeft gevraagd van de koningin van Spanje, maar dat dit verzoek is afgeslagen. PRIII8SEN. BERLIJN, 20 Mei. De prins-regent heeft heden den landdag in persoon gesloten. Hij heeft zich in zjjne toespraak uilsluitend met de buitenlandsche aangelegenheden bezig gehouden en de verzekering gegeven dat zijne regering met alle kracht werkzaam was om in de vraagstukkenwelke de Europesche kabinetten bezig bielden, tot eene aan de vereischten van het politieke evenwigt be antwoordende oplossing te geraken. Hij herinnerde voorts dat de beginselen, welke zijne regering in be trekking met de bjj den bondsdag aanhangige aangelegenheden volgde, in den loop der zitting waren bloot gelegdhij voegde daarbjjdat de rege ring ook voortaan die beginselen zou vasthouden en voortgaan de handha ving der erkende regten van anderen als een middel tot instandhouding zijner eigene regten aan te merken, al mogt er ook verschil van gevoelen omtrent gewigtige punten bestaan. In e'e'ne zaak stemden, zeide hjj, alle Duitsche regeringen en volksstammen met den prins-regent en de Pruissische natie overeente weten in onwankelbare trouw jegens het gemeene Duitsche vaderland, en in de levendige overtuiging, dat de onafhankelijkheid des volks en de onschendbaarheid van den vaderlandschen grond goederen zijn, voor wier belangrijkheid alle binnenlandsche vraagstukken en geschilpunten op den achtergrond moeten treden. Betreffende den vermeenden diefstal eener depêche van den prins-regent verneemt men thans nadere bijzonderheden. Het schrijven van den prins- regent aan prins Albert moet het onderwerp zijn geweest van een gesprek tusschen den laatste en sommige Engelsche staatslieden. Langs dien weg moet de Fransche regering bekend zijn geworden met den inhoud van den brief van den prins-regent, waarin deze zich ongunstig over de bedoelingen van keizer Napoleon moet hebben uilgelaten. Bij een der voornaamste goud- en zilversmeden alhier zijn een aantal prachtige zilveren voorwerpen vervaardigd, die algemeen bewonderd zijn. Zij zijn dezer dagen naar Egypte verzonden en bestemd voor den troon opvolger van Egypte Il-Hami-Pachaschoonzoon des Sultans. De waarde dezer voorwerpen is 150,000 th. Uit Neuss meldt men dat, ten gevolge der door het stedelijk bestuur uitgeloofde premiën, ruim 1600 schepels meikevers zijn verdelgd, waarvoor ruim 22 th. werd uitgekeerd. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Mei. Vier der benoemde Hongaarsche leden van den rijksraad hebben die be noeming aangenomen en hunne opwachting bij den keizer gemaakt. De keizer is voornemens den raad in persoon te openen. Het smaldeel, dat onlangs uit Pola is vertrokken, heeft, naar men verneemt, den last ontvangen om voorloopig langs de Napelsche kust in de Adriatische zee te kruisenzonder de straat van Messina door te varen. De regering moet ook de zekerheid hebben verkregen dat de berigten om trent eene zamentrekking van Russische troepen aan den Pruth onjuist zjjn. TURKYE. De heer Lavalette, nieuw benoemd gezant van Frankrijk bjj de Porte, is op 21 Mei in een plegtig gehoor bij den Sultan ontvangen. De gezant heeft tot zijne landgenootendie bij hem hunne opwachting maakten, eene aan spraak gehoudendie een zeer gunstigen indruk maakte. ROME, 23 Mei. Volgens officiële berigten van de Napelsche regering, gedagteekend Napels, den 22sten, had het 9de bataillon koninkljjke jagers de opstandelingen aangevallen eu uiteen gejaagd. Dit had plaats op den 21st0" en daarbij werden 128 muitelingen gedood. De opstand maakte geene vorderingen. NAPELS, 23 Mei. Reuters Office.) Een officieel berigt zegt dat de] opstandelingen, te San Marino nabij Montreale gelegerd, twee malen uit hunne stelling verdreven en lot Partenico vervolgd zijn, waarbij zij groote verliezen leden. Een hunner aanvoerders, Rosolino Pilois gedood. De hoogten door de opstandelingen bezet, zijn mede door de troepen bemagtigd. ADELAIDE RISTORI. FEMtA. De optreding van mevr. Ristori, hier ter stede, legen 9 Junjj aanst. aan gekondigd zal zeker met genoegen worden vernomenen kan als eene ge lukkige inleiding van de akademie-feeslendie den ll<Ien zullen aanvangen, beschouwd worden. Haar roem, als onnavolgbaar treurspeelster, is niet slechts in het buitenland, maar ook hier te lande door de voorstellingen in het vorige jaar, zoowel in de hoofdstad als in de residentie gegeven, geves tigd. Daar mogt zijdoor enkelen bovendoor velen naast de beroemde Rachel geplaatst, van allen den uitbundigsten lof verwerven en bleek het dat zjjdoor haar zuiver en natuurlijk spel, de toeschouwers tot veruk- king wist op te voeren. En geen wonder, zjj is toegerust met eene wel luidende, voor alle buigingen vatbare stem, eene onberispelijkezoetvloeijende uitspraak, eene majestueuse houding, in een woord, met al de gaven, waardoor men in haar het harmonisch geheel eener ware treurspeelster aanschouwt. Is er een karakter, waarin zij gelegenheid heeft hare groote talenten ten toon te spreiden, dan is het dat van Fedra, waarin zij hier, in het stuk van dien naamzal optreden. Daarin toch eischen de verschillende menschehjke hartstogten, zoo als vertwijfeling, wanhoop, razernjj, eene opvatting en uitdrukking, waartoe gewone krachten ontoereikende zijn, en die men alleen van het genie kan verwachten. Hoe zij deze zoo moeijelijke taak volbrengt, kan men uit de woorden van een oog- en oorgetuige afleiden, die daaromtrent ten vorigen jare het volgende schreef. «Waarmede zullen wjj beginnen, waarmede eindigen, om den indruk, het peilloos diepe effect, dat

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2