LEYDSCHE COURANT. 1860. VRIJDAG 25 MEI. N°. 65. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BUVNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN24 Mei. Be gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden behandeld het request van J. J. Brandhoff Isselman c. s., waarbij het vaststellen van een plaat selijk reglement op het ijken en keuren der botervaten wordt verzocht. Na zeer uitvoerige beraadslagingen werd dit verzoek met 10 legen 8 stemmen van de hand gewezen. De heer dr. R. J. Fruin, tot hoogleeraar in de geschiedenis des vader lands bij onze hoogeschool benoemd, zal op Vrijdag 1 Junij, des middags ten 12 ure, met het houden cener redevoering, in de groote gehoorzaal der akademie, zijne betrekking aanvaarden. De literarische faculteit onzer hoogeschool zal den 19dcn en den 20stcn Junij e. k. zitting houden tot afneming van het examen van toelating, inge steld bij kon. besluit van 4 Aug. 1853. Belanghebbenden zijn uilgenoodigd, zich vóór den 10Jen der genoemde maand schriftelijkmet opgave hunner woonplaats, aan te melden bij den secretaris der faculteit, den hoogleeraar J. G. Hulleman, Twee timmerlieden, aan het hulp-locaal op de Ruïne werkzaam, zijn lieden in den namiddag naar beneden gestort. De een heeft eene ligte kneu zing aan het hoofd bekomen, terwjjl den ander, naar wij vernemen, de arm gebroken is. De heer officier van gezondheid Verspyck, toevallig op het terrein aanwezig, heeft de eerste heelkundige hulp verleend. YVjj vestigen de aandacht van het publiek op de achterstaande adver tentie, waarbij de opening van het badsaizoen aan het badhuis te Katwijk aan Zee, op 1 Junij e. k., wordt aangekondigd. Naar wjj vernemen, zijn daar reeds verscheidene logeergasten aangekomen en zal naar de reeds ont vangen toezeggingen te oordeelendeze badplaats in dit jaar druk bezocht worden. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal Zalurdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Den personen, die verzocht hebben als leerling-telegrafist in aanmerking te komen, is aangeschreven, om zich voor het vergelijkend onderzoek aan het ministerie van binnen), zaken te doen vinden op Maandag den 4den Junij aanst.des voormiddags ten 8 ure. 1111. commissarissen van de IIoll. ijzeren spoorweg-maatschappij heb ben een adres ingediend bij de tweede kamer, waarin zij wijzen op de woorden door een afgevaardigde uit Gouda gesproken bij gelegenheid dat onlangs de aan die maatschappij verleende concessie tol den aanleg eener lijn van Scheveningen naar Woerden werd ter sprake gebragt. Volgens het Bijblad heeft dat lid zich aldus nitgedrukt: In deze zaak heeft naar mijne overtuiging plaats gehad, hetgeen men in het gemeene leven zou noemen knoeijerij;" waarbij hij nog voegde: «Wanneer een enquête wierd ingesteldzouden er welligt dingen aan den dag komendie het licht niet zouden mogen zien." Commissarissen vermeenen dat zij het zich zeiven verschuldigd zjjn en ook eene regtmatige aanspraak hebben te verlangen, dat er eene parlementaire enquête gehouden wordewaardoor in de ruimste mate aan dien afgevaardigde de gelegenheid gegeven wordt, om zijne aan tijging te staven. Door Z. M. is bepaald dat de navolgende troepen dit jaar in verschil lende legerplaatsen zullen kamperen. I. In de legerplaats bij Millingen. Het 1«, 2e en 3e bat. van het reg. grenadiers en jagershet lc, 2e en 3ebat. van het lc reg. infanterie; het 1', 2e en 3e bat. van het 5e reg. infanterie; het 1«, 2C en 3" bat. van het 7e reg. infanterie; het le escadron van het 4° en het lc, 2C en 3C escadron van het 5e reg. dragonders; twee batterijen van het reg. veld-arlillerierespeclivelijk te Utrecht en in Amersfoort gevestigd, en batterij van hel reg. rijdende artilleriete Leyden gestationeerd. Deze troepen zullen twee brigades vormenonder het bevel van de gencraals-majoor baron van der Duyn van Maasdam en Scharlen, terwijl liet opperbevel is opgedragen aan den luit.-generaal Duyker. II. In de legerplaats te Zeist. De tirailleur-compagnie van het lc bat. van het 5e reg. infanterie, het le en 3C bat. van bet 7e reg. infanterie en het le, 2C en 4C bat. van hel 8C reg. infanterie, onder bevel van den majoor Canselaar, van het 2e reg. van dat wapen; en vervolgens van 15 Julij tot 16 September a. s. een gedeelte van het bat. mineurs en sappcurs te Utrecht gevestigdalsmede daarbij gede tacheerde officierenonder-officierer, en manschappen van de gezamentlijke infantcrie-regimenten. III. In de vlakte van Waalsdorp. Van 15 Julij tot 1 October, de navolgende artillerie-troepen, als: de 1', 4e, 5e, 6° en 12« comp. van het 1« reg, vesting-artillerie; de le, 2e, 4e, llc en 12e comp. van het 2C reg. vesting-artillerie, en de 6C en 8C comp. van het 3e reg. vesting artillerie, onder bevel van majoor Spoelstra, van het 3e reg. van gemeld wapen. In het nabij Schiedam gelegen Malhcnesse had eergisteren een treurig voorval plaats. Een persoon, gezeten op een met gras beladen wagen, merkte, dat de naast hem op dien wagen liggende zeis afgleed. Bij het grijpen van deze gleed ook hij van den wagen af, met het ongelukkig ge volg, dat hij met de keel viel op het scherpe gedeelte der zeis, waardoor hem het hoofd bijna geheel van de romp werd gesnedenen hjj kort daarna den geest gaf. De ongelukkige was vader van 3 kinderen en echtgenoot eener zwangere vrouw. De groote Bengaalsche tijgerin in de Diergaarde te Rotterdam heeft twee jonge tijgers geworpen, welke niet voldragen en dood ter wereld kwamen. Deze gebeurtenis werd eerst 14 dagen later verwacht. Men hoopt dal het geene nadeelige gevolgen zal hebben voor de moederde jongen zijn door de zorg der directie op sterk water gezet, in welken locstand zij voor het publiek ter bezigtiging zullen worden gesteld. Het prov. geregtshof in Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de vier onlangs in hechtenis genomen werklieden bij 's rijks munt. Zij zijn schuldig verklaard aan twee diefstallen in eene werkplaats, door meer dan een persoon gepleegden met toepassing van verzachtende omstandigheden veroordeeld ieder tot 3 jaren correctionnele gevangenisstraf. In de omstreken van Arnhem is het aantal meikevers dit jaar buiten gemeen groot. Voor de boomen kan men dit als een waar verderf be schouwen. In eene vergadering der Arnhemsche kiezers-verecniging is den 22,,e" dezer met bijna eenparige stemmen lot candidaat bij de aanstaande verkie zing van een lid der tweede kamer verkozen de heer jhr. mr. J. G. 11. van Tets van Goudriaan, oud-minister van binnenl. zaken. Naar men verneemt heeft de heer van Tets die candidatuur aangenomen. Uit Zwolle werd dezer dagen gemeld, dat de leden der kicsverccni- ging Koning en Vaderland" aldaar voornemens waren bij de aanstaande verkiezingen voor de tweede kamer hunne stem uit le brengen op den heer mr. G. Groen van Prinsterer. Volgens het Dagbl. v. 's Gr. heeft genoemde heer in een brief aan een der kiezers le kennen gegeven, dat er bij hem tegen de weder-aanvaarding van het lidmaatschap der kamer vooralsnog onoverkomelijk bezwaar was, omdat, naar het hem voorkwam, de omstan digheden sedert 1857 niet zijn veranderd. Te Losser (prov. Overijssel] heeft, naar men meldt, het volgende on geluk plaats gehad. Eene Israëlitische vrouw, voornemens zijnde zich te badenbegaf zichin gezelschap van eene andere Israel, vrouwnaar het riviertje de Dinkel, waarin men later de lijken der beide vrouwen heeft gevonden. Zij waren beide gehuwd, moeders van een talrijk kroost, en be hoorden tot de behoeftige klasse. Blijkens het voorloopig verslag over het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdst. X der staatsbegrooting voor 1860 met ƒ520,000, voor te ma ken verdedigingswerkenaanbouw van buskruidmagazijnenstallen enz. zijn daarop verschillende bedenkingen gemaakt, vooral ten aanzien van liet verdedigings-stelseldat door den minister wordt voorgestaan. Het besluit der regering om het Limburgsch bondseontingent voor goed in Limburg te vestigen kon de algcmcene goedkeuring niet verwerven. Ten opzigte van de stappendie gedaan waren om de gemeenten van het onderhoud der ka zernen te ontlasten, merkte men aan dat de hier in aanmerking komende steden geenszins alle op dezelfde Ijjn staan. Daar zijn er, die tijdens de Fransche heerschappijzonder eenige opofferingden eigendom van kazernen verkregen hebbenonder voorwaarde alleen dat die gebouwen uitsluitend tot huisvesting van troepen moesten worden gebruikt. Andere gemeenten daarentegen hebben in lateren tijd, geheel en al uit eigene middelen, ka zernen gebouwd. Dat verschil van toestand mag bij de thans door den minister van oorlog beraamde of gemaakte schikkingen niet uil het oog verloren worden. 's GRAVENIIAGE24 Mei. Z. M. heeft benoemd tot surnumerairen der registratie en domeinen de bh. E. A. van Trigt, te Utrecht; J. B. Vroom, te Zwolle; J. S. P. W. Eerens, te 's Bosch; G. J. Verwey, te Utrecht; jhr. C. A. von Geusau, te Zwolle; II. W. J. Boom, le Rotterdam; J. S. llussemte Assen, en J. de Graag, le Harderwijk. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: lol officier van gezondheid lslc kl. die van de 2de kl. J. II. A. Lourens, II. G. F. I'eltzer en II. C. Ilallegraeff; bij het wapen der artillerie bij het 2dc reg. vesting-artillerie, tot kapitein 3dc kl. den lsten luit. M. L. V. de Girard de Mieiet van Coehoornvan hel reg. veld artillerie. Gisteren morgen heeft de heer mr. II. U. Uuguenin, nieuw benoemd raadsheer in den hoogen raad, in handen van Z. M. den koning, den bij de wet gevorderden ambtseed afgelegd. Z. M. de koning is heden morgen ten 5 ure met een extra-spoortrein uil de residentie naar het Loo vertrokken.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1