COURANT. LEYDSCHE MAANDAG 21 MEI. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Vie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. ~=====~LEYDEN19 Mei. liet heeft Z. M. den koning behaagd het beschermheerschap van de alhier gevestigde kweekschool voor zeevaart te aanvaarden. yyjj vesligen de aandacht onzer lezers op de hierachter voorkomende aankondiging van de IIoll. ijzeren spoorweg-maatschappij, betreffende de buitengewone treinen die op de beide Pinksterdagen zullen loopen. Men wordt"daardoor in staat gesteld om te 's Gravenhage of te Scheveningen tot laat in den avond te vertoeven. Wij vernemen dat door d». D. Chantepie de la Saussaye aanstaanden Vrijdag, in het locaal in het Noordeindc, eene rede zal worden gehouden aan de nagedachtenis van mr. Is. da Costa gewijd. Onder Voorschoten is 11. Zondag legen den avond een bejaard man, gaande langs de laan van het landgoed ter Horst, waarop hij arbeider was, in het water geraakt en verdronken. De oorzaak van dit ongeval wordt toegeschreven aan de hooge jaren des verongelukten en het misbruik van sterken drank, waaraan hij zich, inzonderheid op Zondag, vaak overgaf. Voor weinige jaren trof zijn broeder wegens doofheid het lot van omtrent ter zelfder plaatse in den laten avond door den spoortrein verbrijzeld te worden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelps van 85 lot 93 personen. Dc Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de vier eerste maanden van 18G0, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft ƒ19,034,519.96, zjjnde ƒ277,671.06 meer dan in genoemd tjjdvak van 1859. Volgens eene voorloopige opgave in dc Staats-Cour. bedroeg de bevol king van de provincie Noordholland op 31 Dec. II. 523,895 zielen. Daar onder komen voor: Amsterdam 243,755 z.Haarlem 27,543 z., Zaandam 11,778 z.Alkmaar 10,479 z.Hoorn 9,252 z.Haarlemmermeer 7,256 z. Enkhuizen 5,233 z.Edam 4842 z.Purmcrend 4,329 z.Monnikendam 2,GG7 z., Medemblik 2,255 z.Kaarden 2,230 z. in het belang van den handel en ter waarschuwing van bh. handela ren meldt men uit Gouda, dat in de afgcloopen week door den commissa ris van politie aldaar is aangehouden voor eene waarde van circa ƒ2000 aan boter, welke door zekeren R., thans voorlvlugtigop eene slinksche wijze van een handelaar in Noord-Brabant was afhandig gemaakt, door eene eerste bestelling te betalen, en zich daardoor crediet te verschaffen. De commissie voor dc dokwerken te Willemsoord heeft aan den minis ter van marine bcrigt dat de toestand van het werk, met het oog op de verontrustende veranderingen die de scheuren in de laatste dagen van het verleden najaar vertoondenis medegevallen. Uit waarnemingenin de laatste dagen gedaan, blijkt, dat de wijdte van de scheuren verminderende is. Al deze verschijnselen geven grond voor de hoop om het plan zonder verande ringen te kunnen uitvoeren. Te Wychen, nabij Nijmegen, is de brievengaarder in hechtenis geno men, als verdacht zich aan verduistering van gelden schuldig te hebben ge maakt. Hij zou namelijk eene geldsom in ontvangst hebben genomen, ter verzending bij postwissel naar elders, zonder hieraan het vereischte gevolg te geven. Sedert 1 Jan. 11. zijn in Friesland 1047 runderen aan de longzieke ge storven of dientengevolge afgemaakt. In de maand April was die ziekte op 40 stallen uitgebroken. Op den 28 Julij 1857 werd het huis van den winkelier van Eersel te Middelburg, met nog andere huizen, een prooi der vlammen. Eerstgenoemd perceel was voor 11,500 verzekerd bij de onderlinge brandwaarborgmaat schappij voor de provincie Zeeland, die echter redenen had om de uitbeta ling te weigeren. Naar den eisch der statuten werd de zaak aan de uit spraak van 21 scheidsregtersuit dc deelhebbers benoemdonderworpen en deze hebben beslist dat er verzuim van behoorlijke voorzorg had plaats gehadzoodat de maatschappij slechts verpligt was de minst mogelijke ver goeding te verleenen, waarvan het bedrag door hen op 1 werd bepaald. Dc kosten van bet geding te dragen door de maatschappij. Dingsdag II. heeft des namiddags over de gemeente Zwolle en omstre ken een hevig onweder gewoed. Bij die gelegenheid is dc bliksem geslagen in de boerenwoning van W. van Voorst, in de buurschap Assendorp. Het gcheele huis was in weinige oogcnblikken eene prooi der vlammen. De vrouw van den eigenaar alleen te huis zijnde, redde zich eerst door de vlugt, maar keerde daarna in het brandend gebouw terug om hare koe los te maken, niet het noodlottig gevolgdat zij met de koe en een paar geiten in den brand is omgekomen. Het huis en de inboedel warennaar men ver neemt tegen brandschade verzekerd. Ook te Tilburg heeft een zware brand gewoed. Dc fabriek van wollen stoffen van den heer P. L. Donders en het magazijn van wollen van den heer G. J. van Ham, in een gebouw gevestigd, zijn daardoor vernield. Met veel inspanning heeft men de belendende gebouwen kunnen bewaren. De schade is aanzienlijk, maar meest door verzekering gedekt. Aan het station van den spoorweg te Roozendaal is eergisteren het volgende ongeluk voorgevallen. De magazijnmeester van het station, Goed heer genaamdwilde juist over het stationsplein gaan terwijl de locomotie ven aan het op en neder rijden waren, en daar hij een weinig aan doof heid leed, hoorde hjj waarschijnlijk het gefluit niet var. een locomotief, die zich juist bij hem bevond, met het ongelukkig gevolg dat hij omver ge worpen en geheel verbrijzeld opgenomen werd. Hij was een oppassend huisvader en laat eene weduwe met verscheidene kinderen achter. 's GRAVENHAGE, 19 Mei. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Groningen den heer mr. II. Ede- link, en tot notaris te Nijmegen den heer W. C. Böhtlingk, beide cand.- notarissen, en vergunning verleend aan den heer R. A. H. Courbois, om zijne standplaats als notaris over te brengen van Beuningen naar Nijmegen. Z. M. heeft den dirigerenden officier van gezondheid 2dc kl. W. M. Smit, dienende bij het eskader in 0. I., ingevolge verzoek, eervol uit de dienst ontslagen, en den officier van gezondheid ls,e kl. W. II. Vermeulen bevorderd tot dirigerend officier van gezondheid 2de kl. Voorts de lstc lui tenants J. J. G. Hennequin, van de infanterie, en C. M. J. W. Rynen, van de artillerie, tijdelijk gedetacheerd bij het leger in O. I., overgeplaatst bij dat leger, en den kapitein-kwartiermeester J. C. Kolkman, van het 3Je reg. infanterie, ingevolge verzoek, op pensioen gesteld. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein, directeur van het hospitaal te Vlissingen, G. J. Berlenbach, ingevolge zijne aanvrage, op pensioen te stellen, en te benoemen: tot directeur van het hospitaal te Vlissingen, den 2dcn luit. B. J. Rademakers, thans administrateur van kleeding van het 2d<! -«srg, dragonders; tot 2deD luit., administrateur van kleediug bij gezegd corps den sergeant K. Keileman, van het 3dc reg. vesting-artillerie; bij het wa pen der artillerie, tot kapitein van de 3de kl. bij den staf, den lstcn luit. A. I,. Buhlman, van dien staf; bij het 2dc reg. vesting-artillerie, den l5tcn luit. J. II. Kretzer, mede van dien staf. Z. M. de koning heeft heden audiëntie verleend aan vele burgerlijke en militaire autoriteiten. H. M. de koningin zal aanst. Maandag, vergezeld van haar gevolg, het paleis het Iluis ten Bosch betrekken. H. K. H. prinses Marianne heeft eene milde gift geschonken voor den bouw van een nieuw weeshuis voor de Nedcrd. Iierv. diaconie alhier. 11. K. H. heeft ook ƒ50 geschonken aan de nagelaten betrekkingen van de veronge lukte bemanning van de pink de Onderneming. Gisteren nacht is, na eene kortstondige ongesteldheid, overleden de gepensioneerde schout-bij-nacht Arriensridder van verschillende binnen- en buitenlandsche orden. Gisteren is voor het prov. geregtshof van Zuidholland de zaak behan deld van Polderman, Smitshoek en Bonman, arbeiders te St. Anthony- polder, verdacht van in dc tereglzilting van de arr.-regtbank van Dordcccht van 23 Maart jl. eene valsche getuigenis onder eede te hebben afgelegd in eene boetstraffelijke zaak. De 3 beschuldigden, die tot dusverre nog slechts gedeeltelijke bekentenis hadden afgelegd, kwamen thans tot volledige erken tenis van de waarheid niet te hebben getuigd. Het hof heeft hen lot tucht huisstraf van 5 jaren veroordeeld. Gisteren heeft aan het dep. van koloniën de aanbesteding plaats gehad van de vereischte werken tot stichting van een koloniaal militair invaliden huis op Bronbeek. Er waren 14 inschrijvingen voor dat werk ingekomen, waarvan de minste was die van den heer Klaas Kooy, te Amsterdam, voor ƒ193,400. De commissie van rapporteurs van de tweede kamer over het wets ontwerp nopens de nieuwe regierlijke inrigting, heeft in de laatste dagen onderscheidene bijeenkomsten gehouden. De meeste leden der kamer hebben de residentie verlaten en waren voornemens na Pinksteren alhier terug tekeeren. Eergisteren namiddag ten 3 ure had op Bleijenburg eene feestelijke plegtigheid plaats, namelijk het leggen van den eersten steen vap hel nieuwe kerkgebouw der Duitsche Evangelische gemeente. Daarbij waren o. a. tegen woordig 1111. KR. 1111. prins en prinses Hendrik en Z. D. 11. de hertog van Saksen-Weimar. Ds. Kögelleeraar dier gemeentehield bij die gele genheid op het terrein eene treffende toespraak afgewisseld door het ge zang der gemeente. Het leggen van den steen werd verrigt door den groot hertog van Saksen-Wcimar, begeleid door den eersten secretaris van het Prnissischc gezantschap, door den Oostenrijkschen en Hannoverschen gezant, door den lieer Bosscha, minister van dc herv. eeredienst, door eene depu tatie van Duitsch-Evangelischen van Rotterdam, en door den burgemeester

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1