LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 16 MEI. De Prijs der Courant is 12 in hét jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Uit lioofdc van den HEMELVAARTSDAG zal de Vry- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. Zitting van den Gemeenteraad van 14 Mei. Tegenwoordig de leden Krantz, de Moen, le Poole, Tollens, Hubrecht, ten Sande, du Rieu, Lezwyn, Gevers en de Voorzitter. Een half uur na den voor het houden dezer bijeenkomst bestemden tijd opent de Voorzitter de vergadering en doet de presentielijst voorlezen, waaruit blijkt dat niet de grootste helft der leden tegenwoordig is. En, vermits de raad alzoo, ingevolge art. 8 van het reglement van orde, niet mag beraadslagen of besluiten, wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. BINNENLANDSCHE BKRIGTEN. LEYDEN, 15 Mei. Tot directenr en onderwijzer bij de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier is, in plaats van wijlen den heer A. le Licvre, benoemd de heer Framjois llageman, te Leeuwarden. Zondag 11. mogt de Evang. Luthersche gemeente alhier het voorregt genieten de reeds sedert 10 maanden bestaande vacature vervuld te zien. In de voormiddag-godsdienstoefening werd d». H. Hepen, uil Maastricht overgekomen, aan de gemeente voorgesteld door zjjnen ambtgenoot d'. J. E. Ineke!, die bij deze gelegenheid eene rede hield naar aanleiding van 1 Cor. XVI: 10. Des avonds deed de bevestigde leeraar zijne intrede, met het houden eener rede over I Cor. III: 9. Volgens den Courrier de la Meuse, hebben de inzamelingen voor den Heiligen Stoel hier te lande de volgende sommen opgeleverdin het bisdom Haarlem 51,240; 'sllertogenbosch 37,000; Utrecht ƒ32,000; Breda/17,000 en Roermond ruim ƒ61,000. Te zamen ƒ198,240. Naar wij vernemen is nabjj Alkmaar een treurig ongeval gebeurd. Een tjalk, met bont geladen, is nabij de Koedijker Vlotbrugnaar men vermoedt ten gevolge van den zwaren bóvenlast, omgeslagen. Daarbij zijn de moeder en het kindje des schippers jammerlijk verdronken. IJbl Eene der jongste zittingen van het prov. geregtshof van Gelderland heeft het bewijs opgeleverd, hoe voorzigtig men zijn moet met het ligtzinnig of ondoordacht veranderingen of bijvoegingen maken in authentieke of openbare geschriften. A. D. toch moest, hoewel hij er het gevaarlijke niet zoo zeer van had ingezien, het bijvoegen van één woord in eene jagtacte boeten met 6 maanden correctionele gevangenisstraf en ƒ50 boete. Naar wij vernemen, zegt de U. C., is te Deventer de order ontvan gen dal drie escadrons van het 5de reg. dragonders in de maand Augustus het kamp te Miltingen zullen betrekken. Overigens hebben de militaire bakkerijen alhier, te Amersfoort enz. last bekomen om gedurende den kamptijd voor 10,000 man brood te leveren. Naar men vermeldt zal een gedeelte daarvan in Augustus kamperen en in September door andere troe pen worden vervangen. Tc Almelo is in de vorige week een inwoner dier gemeente gevanke lijk binnengebragtdie, na wegens mishandeling zijner vrouw, tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld te zijn, welke straf hij echter nog niet heeft ondergaan, thans verdacht wordt, getracht le hebben die vrouw door haar le verdrinken van het leven te berooven. Uit 's llertogenboseh meldt men dat de heer L. Klossner, in leven lid van de Ned. lierv. gemeente aldaar, ƒ3500 heeft gemaakt aan legaten, vrij van siiccessieregten wel ƒ1000 aan de diaconie, ƒ500 aan het kerkfonds der gemeente, ƒ1000 aan het gereformeerde weeshuis, ƒ500 aan het r. k. weeshuis en ƒ500 aan de Israëlitische armen. Volgens berigten uit Demerary van 22 April jl.is mr. L. Metman, 'skonings commissaris voor de invoering der nieuwe wetgeving in onze XVeSf-Iildischc koloniën, en zijn secretaris m'. van Andel, dien dag, na eene voorspoedige reis, aldaar aangekomen. Naar men verzekerde, hadden zij bet voornemenmet de te Demerary liggende Surinaamsche stoomboot de reis terstond voor te zettenzoodat zij daags daarna Paramaribo zouden kunnen bereiken. 'sGRAVENHAGE, 15 Mei. Bij kon. besluit van 11 dezer zijn de volgende controleurs der directe belastingen verplaatst, als: naar Rotterdam, de heer R. G. Hanewinckel thans te Venlo; naar Venlo, de lieer C. van der Schoot, thans te Helmond; naar Helmond, de heer P. C. Kooy, thans op de linie te Enschedé; naar Meppcl, de heer 11. J. Moll, thans le Zaandam; en zijn bevorderd: tot controleur van de lste kl.de heer W. II. van Diestthans van de 2de kl. te Apeldoorn, en tot controleur van de 2de ld., de heer L. P. Sala, thans van de 3d« kl. te Tilburg. Tot officieren van gezondheid li,c kl. bij de landmagt zijn benoemd die van de 2de kl. C. A. A. Kieckens en J. C. Lampe, en op verzoek is de officier van administratie 2de kl. F. J. Broers eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. de koning is heden van het Loo in de residentie teruggekeerd. Z. K. II. prins Peter van Oldenburg is, na een kortstondig verblijf alhier, weder naar Duitschland vertrokken. Aan den loodsschipper P. Vleugels, te Vlissingen, is vergunning ver leend tot het dragen der door den keizer der Franschen aan hcra toege kende zilveren medaille, wegens het redden bij stormweder op zee van 3 personen der bemanning van het Franschc visschersvaartuig Le jeune Alfred, op 25 Oct. 1859. Aanst. Donderdag zal er, bjj gunstig weder, voor de eerste maal door het muziekkorps van het reg. grenadiers en jagers, voor de socieieils-lent in hel Boschuitvoering van muziekstukken plaats hebben. In sommige afdeelingen van de tweede kamer wordt heden het onder zoek van het ontwerp nopens de nieuwe regterlijke inrigting voortgezet. In al de afdeelingen wordt behandeld het voorstel van den heer Sloct nopens de afkoopbaarheid der tienden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIE. De archivaris van Leuven, de heer van Even, heeft onder een aantal oude perkementenwelke hij onlangs heeft gekocht, een inventaris gevon den van de meubelen door Jacoba van Looz-Ileinsberg, zuster van Jan van lleinsberg, als bisschop van Luik in 1455 overleden, in het klooster Betha- nianabij Mechelenin 1460 nagelaten. Die inventaris vermeldtEene drukpers met haar materieel, waaronder 9 platen op hout om prenten te drukken en 14 platen in steen gegraveerd tot hetzelfde doel. Het blijkt daaruit, dat in 1460 reeds in dat klooster eene drukkerij van boeken en platen bestond, en dat derhalve Thierry Martens, voor wien fc Aalst eeii standbeeld is opgerigf, niet de invoerder is geweest der boekdrukkunst in België. Het eerste door hem gedrukte werk draagt hét jaartal 1471. Te Antwerpen is dezer dagen ecu neger, Jefkc genaamd, bediende van de zoölogische maatschappijmet een meisje uit die stad in den echt getreden. ENGELAND. LONDEN13 Mei. Volgens berigten uit Shanghai van 23 Maart, zouden de opstandelingen llangchow vermeeslerd hebben. Het gerucht was in omloop dat tusscheii de Russen en Chinezen aan de grenzen eene botsing was voorgevallen. De aankomst van den generaal Dope Grant werd te Shanghai te gemoel gezien. Den 8S,<;11 Maart was aan de Chinezen een ultimatum toegezonden, waarop binnen eene week antwoord verwacht werd. De troepen der verbonden mogendheden zullen Chusan bezetten. In Ierland wordt de werving voor het pauselijk leger met ijver voort gezet. Daarentegen groeit ook hier het aantal liefhebbers, om aan de expe ditie van Garribaldi deel te nemen, dagelijks aan. Op den 2d™ dezer hield liet Brilsch en buitcnlandsch bijbelgenootschap zijne jaarlijksche vergadering. De ontvangsten bedroegen in het afgeloopen jaar 162,020 In Frankrijk waren verspreid 85,810 bijbels; in België 9,238; in Zwitserland en noordelijk Italië 44,171te Milaan 2,977. Het depót te Berlijn had afgeleverd 156,826 bijbels; dat van Keulen 96,842 en dat van Frankfort 95,651. In Nederland werden verkocht 12,080 bijbels en N. T. In Calcutta werden geplaatst 29,280 bijbels, in Madras 59,629 en te Buenos-Ayres 3,319. Door de regering wordt jaarlijks 100 ter beschikking gesteld van den Engclsehen consul te Odessa, ten einde de graven der Engelschen in de Krim in goeden staat te houden. Men verneemt dat het thans vastgesteld is dat de Great Eastern op 9 Junij den togt naar New-York zal ondernemen. De hoogeschool van Cambridge is voornemens een standbeeld ter eere van lord Macaulay op te riglen. Uit statistieke opgaven blijkt, dat jaarlijks gemiddeld 1000 personen in de steenkolenmijnen des rijks liet leven verliezen ten gevolge van ver schillende ongelukken. Daarenboven is de arbeid in de mijnen zoo nadeclig voor de gezondheid, dat een mijnwerker over het algemeen niet ouder wordt dan 33 jaren. Hier tc lande worden tegenwoordig 500,000 arbeiders door de katoen spinnerijen bezig gehouden en vinden 4 millioen menschen hun bestaan door den handel in katoen. De geldwaarde, die tegenwoordig in den kaloenhan- del is belegd, wordt op 60 :t 70 millioen geschat.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1