Per Telegraaf. oprigting van een fonds, waaruit ongelukkige weduwen en wcezen van visschers zoolang ondersteuning kunnen genieten als blijken zal noodzakelijk te zijn. Daartoe wil men eene vereeniging tot stand brengen, wier leden zich tot eene geringe jaarlijksche contributie zullen verbinden. Naar wij vernemen zal de tweede kamer der staten-generaal eerst daags, waarschijnlijk morgen en overmorgen, in hare afdeelingen onderzoeken het wets-ontwerp nopens de nieuwe regterlijke inrigting, en zal de kamer daarna vooreerst uiteengaan. BUITENLANDSCHK BKRlGTKiV. EN«£LANO. LONDEN8 Mei. De reis van II. M. de koningin naar Berlijn is tot het najaar uitgesteld. Er is sprakeom den Theems te kanaliserenof liever het afschuwe lijk gezigt van de menigte vuile riolendie van Chelsea tot London Bridge de oevers der rivier zoo zeer ontsieren, te doen verdwijnen en eene uitge breide kade aan te leggen. Reeds heeft het lagerhuis magtiging verleend tot het benoemen ecner commissie, belast met het onderzoek van dit reus achtig ontwerp, en wel op het voorstel van sir Joseph Paxton, den ont werper van het glazen tentoonstellingsgebouw van 1861. Bij het bestuur van het Londensch hospitaal bestond een te kort van 1500 Men heeft bij inschrijving getracht daarin te voorzien en de uitslag was, dat voor meer dan 24,000 werd ingeschreven. In de geschutgieterij te Woolwich wordt dag en nacht gewerkt. Men verwacht dat er in den loop dezes jaars 1200 kanonnen, van 6- tot 100- ponders, naar het stelsel van Armstrong, zullen afgeleverd worden. Nabij Merlhyr, in Wallis, zijn Zaturdag 11. drie kinderen van baan wachters die met steentjes op den spoorweg speeldendoor een trein gedood. Als een bewijs van de bedrevenheid der Amerikaansche dieven meldt men dat van den spoortrein lusschen Boston en New-York, terwjjl deze in vollen gang was, een ijzeren geldkist met 100,000 dollars is gestolen. De ledige kist vond men later terug. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Mei. De keizer heeft Donderdag II. eene schilderij van den heer Jumel, kapi tein van den generalen staf, in oogenschouw genomen. Deze schilderij geeft eene voorstelling van den slag van Solferino. De heer Jumel is door Z. M. tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. De Patrie zegt dat het vertrek van Garribaldi naar Sicilië bevestigd wordt; hy is in den nacht van den 5ie" op den 6d™ vertrokken. De Sar- dinische regering had het in beslag nemen bevolen van de ammunitiewelke in de nabijheid van Genua was bijeengebragten liet tevens het vertrek der schepen uit de haven bewakendoch het expeditionnaire vaartuig had scheepspapieren voor Malta en bevond zich sedert twee dagen in open zee. Garribaldi heeft zich later naar dit vaartuig begeven,-dat, in plaats van naar Malta, naar Sicilië vertrokken is. Ter vervanging van de wapenen, waar van Garribaldi het in beslag nemen had voorzien, had hij zich gewend tot het in Londen bestaande comité ter verzameling van bijdragen voor Sicilië, en van hetzelve nieuwe wapenen verkregendie men echter langs eenen auderen weg naar hunne bestemming heeft gezonden. Volgens nadere berigten is Garribaldi in den nacht van 6 op 7 Mei met 1800 man en 20 stukken geschut tusschen Genua en Spezzia aan boord van 2 stoomschepeneene Engelsche en eene Sardinischegegaan. Later zouden zich ook nog andere vaartuigen bij hem gevoegd hebben. Zijn corps be staat uit Alpenjagers, Romagnolen en Lombarden en het is goed van krijgs behoeften voorzien. De uitgavendie hij voor de expeditie heeft moeten doen schat men op eenige millioenen. Van waar, vraagt men, al dat geld? Volgens de opgave van de Mon. de l'Armee zullen in het kamp van Chdlons 60,000 man vereenigd worden, die waarschijnlijk later nog met 20,000 man zullen vermeerderd worden. Berigten alhier uit Konstantinopel ontvangen melden dat aan de Pruth 45,000 man Russische troepen staan. Turkye had daarom ook 30,000 man te Weddin vereenigd. SPANJE. De graaf de Montcmolin en zijn hrocder hebben Torlosa verlaten en zullen aan boord gaan van het stoomschip le Colon. Naar men zegt zullen zij te Cetic aan wal gezet worden. Men verzekert dat de eed van getrouwheid aan de koningin door de amnestie niet wordt gevorderd en dat zij dien eed dus niet hebben afgelegd. ITALIË. Koning Victor Emmanuel is in den avond van 8 Mei te Turyn terugge keerd. Eene groote volksmenigte was hem te gemoet gegaan en heeft hem met geestdrift ontvangen. De afbakening der grenzen tusschen Frankrijk cn Sardinië geeft tot moeijclijkheden aanleiding. Wat Savoye betreit, gaat alles wel, maar dit is niet het geval met Nizza. Daaromtrent rijzen er verschillen tusschen de officieren met de afbakening belast. Uit Bologna meldt men nog omtrent het verblijf van koning Victor Emmanuel, dat hij aldaar bij herhaling in zijne gesprekken de verwachting uitdrukte, dat hij door het tegenstreven van buitenlandsche vijanden zou worden genoodzaakt om nogmaals voor de zaak van Italië de wapenen op te vatten. Tevens berigt men dat de bisschop van Forli 15 priesters in de uiloefening hunner bediening heeft geschorst, omdat zij aan den koning bij een adres hunne verknochtheid hadden betuigd. Uit Rome meldt men dat er nog geen sprake is van het vertrek der Fransche troepen. Integendeel had de Fransche gezant aan den Paus ver klaard, dat de Ontruiming niet zou plaats hebben, zoolang de Paus niet te kennen gaf dat hij die troepen zonder gevaar voor de veiligheid van den slaat kon missen. Naar men zegt heeft de Paus in vertrouwelijke gesprekken te kennen gegeven dat de generaal de Lamoricière al te doortastend in zjjne handelin gen was cn niet genoeg noch de karaktersdie hem omringdennoch de tegenwoordige omstandigheden, in het oog hield. De generaal moet ook reeds een aantal vijanden hebbendie niet kunnen dulden dat een vreemde ling hun de wet voorschrijft. In een brief uit Rome, in het Journ. de Brux. opgenomen, wordt verzekerddat de Paus voornemens is eene openlijke verklaring uit te vaar digen tot verdediging van de thans zoo dikwerf miskende grondbeginselen der burgermaatschappij, en tot verwerping der gedrogtelijke maar door velen aangenomen leer, dat alle onregtvaardigheden en geweldenarijen ge oorloofd en regtmalig zijn, mits zij maar door het algemeene stemregt be krachtigd worden. Voor hem, die van God is gesteld om de menschen te onderwijzen en voor le lichtenis het tijd om zijne stem te laten hooren, aan de regeringen en volken de waarheid te zeggen, en hun te toonen welken afgrond zij op den ingeslagen weg te gemoet gaan. Volgens hetzelfde schrijven bedroeg de opbrengst van den S'. Pieterspenning, uit onderscheidene landen ontvangen, op 30 April 11. 400,000 kroonen (1 mil- lioen Ned.). OOSTENRIJK. WEENEN, 7 Mei. Het gerucht omtrent de aftreding van vorst Metternich, als gezant te Parijs, is ongegrond. Men verwacht de opening van den versterkten rijksraad binnen eenige dagen. De processen-verbaal der zittingen zullen in het officiële blad opge nomen worden. Men beweert dat onderscheidene personen, tot leden van den rijksraad benoemdvoor die eer hebben bedankt. Het moeten juist diegenen zjjn die de vrijzinnige beginselen in den raad zouden vertegenwoordigen. Het was wel te verwachten en het zal de zedelijke kracht van de nieuwe instelling zeer verzwakken. Het dorp Rudesheimnabij Bingenis op 5 Mei door eenen zwaren brand geteisterd. 'sHAGE, 10 Mei. De tweede kamer heeft het ontwerp van wet lot amortisatie van 5 millioen aangenomen met algemeene (58) stemmen, na verwerping van een amendement van den heer de firauw, om de amorti satie te brengen op 10 millioen. Daarna had de interpellatie plaats van den heer v. Hoëvell, over de rege ling der cultuur-contracten. De minister van koloniën verklaarde niet voor nemens te zijn de regeling der cultnur-contraden bij de wet voor te dragen. Nadat de heer v. Hoëvell den minister had geantwoord, heeft de heer Wintgens de motie voorgesteld van den heer van Bosse van 1856, tot re geling bij de wet. Hierover nieuwe discussien; morgen voortzetting. TURIJN, 9 Mei. In de dagbladen leest men een brief van Garribaldi, waaruit blijkt dat hij zich gedrongen gevoelt om tegen de onderdrukking het zwaard te trekken en dit niet alleen op Sicilië; maar overal waar vijanden van de vrijheid te bestrijden zijn. Zijne leus zal zjjnItalië en Victor Emmanuel. LONDEN10 Mei. De Morning Poet is van meening dat aan Pruissen de oppermagt in Duitschland zal ten deel vallen indien het zijne krachten niet verspilt in de Sleeswijksche quaestie, maar zich bepaalt bij het aan wenden van pogingen ter verkrijging eener hervorming van de Bonds-admi- ministratie en daarbij eene rustige en defensive houding aanneemt. Het hoofdkwartier van de opstandelingen in Sicilië is Cefalsi. MADRID, 9 Mei. Gisteren zijn 300 man van de strafcompagniën te Al- cala de Henares in opstand gekomen. De burgerwacht heeft de orde hersteld. Er hebben echter bij dit geval groote ongelukken plaats gehad. De onder handelingen worden voortgezet ten opzigte van het in beslag nemen van eenige vaartuigendie r.aar Amerika bestemd waren. WEENEN, 10 Mei. Reuters Office.) De heer von Plener is definitief tot opvolger van baron von Bruck benoemd. Frankrijk heeft Sardinië overgehaald tot erkenning van het regt van den Paus om in mogelijke gevallen de hulp van Napels in te roepen tot be waring van de rust te Rome. Sardinië zal er zich niet tegen verzetten dat na het vertrek der Franschen Napelsche troepen het pauselijk leger ver sterken, onder voorwaarde dat de generaal de Lamoricière de verovering van de Legatiën niet onderneme. STAP» - BERltiTKN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Maandag den 14dt» Mei 1860, des namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Request van J. J. Brandhofl Isselman c. s.tot het wederinvoeren van den ijk en de keuring der botervaten. 2°. Verzoek van Curatoren der Leydsche Hoogeschool, dat aan de Acade mische Bibliotheek worde afgestaan een exemplaar der resoluliën van de Stalen van Holland en West-Friesland. 3". Voorstel tot verhooging der verpleegkosten van arme krankzinnigen in het Sint Joris Gasthuis te Delft, met 1°. Januarij 1860. 4°. Rekening der dienstdoende schutterij1859. 5°. Eadem van het Werkhuis, 1859. De BURGEMEESTER van LEYDEN herinnert by deze den belangheb benden, dat ingevolge art. 272 en 273 der Algemeene Policie-Verordening, vastgesteld 9 October 1856, de Voerlieden en Huurkoetsiers jaarlijks aan gifte moeten doen ter Secretarie van het getal en dc soort hunner voer- en rijtuigen, alsmede telkens, uiterlijk binnen acht dagen, van die welke zjj zich hebben aangeschaft, waarvan hun een bewijs wordt afgegeven; voorts dat zij ingevolge art. 274 gehouden zijn, de by hen in gebruik zijndevoer- of rijtuigen aan den Keurmeester C. P. BRICO ter keuring aan te bieden, op Donderdag den 10dcn, Maandag den l4denof Maandag den 21stcn Mei aanst., op de Hoogewoerd, voor het Perceel Wijk III. N°. 311, terwijl voor dit jaar op de goedgekeurde rijtuigen, ten blijke daarvan, de letter B zal wor-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2