BUITEiVLAlVDSCnE BER1GTEX. BELGIË. BRUSSEL, 7 Mei. Het berigt omtrent den aankoop door België van een eiland in de Mid- dellandsche zee, waarmede men de reis van den hertog van Brabant in verband bragt, is door den Moniteur officieel tegengesproken. Door de regering is dezer dagen bij de vertegenwoordiging een wets ontwerp ingediend tot herstelling van het staats-examenvoor hen die van het hooger onderwijs wenschen gebruik te maken. ENCfEEAN». LONDEN6 Mei. In het lagerhuis heeft lord Russellgeïnterpelleerd over den tegenwoor- digen toestand onzer betrekkingen met Japan, o. a. verklaard, dat het onmogelijk zou zijnde betrekking tusschen de twee landen op eenen goeden voet te brengen en te houden, indien de agenten en bedienden der Engel- sche kooplieden het Japansehe volk beleedigden door deszelfs gebruiken en zeden te schenden. Voorts deelde hij mede, dat de Japansehe regering het verstandige besluit had genomen om de waarde van het goud tot het drie voud te verhoogenen alzoo dezelfde verhouding tusschen het goud en het zilver te brengen, als in Europa bestaat, zijnde daardoor eene aanleiding tot twisten en tot onredelijk winstbejag van buitenlandsche kooplieden afgesneden. In Sl. Marlins-Hall is eene meeting gehouden door voorstanders der Italiaansche vrijheidmet het doel een comité van onderstand voor de Sici- lianen op te rigten. Door de aanwezigen werd voor 600 geteekend. Naar men verneemt is het bankiershuis J. en A. Blaikie, te Aber deen gefailleerd met een passief van 300,000 In Euston-hötel heeft een zware brand gewoed, waardoor niet min der dan 62 kamers vernield of beschadigd zijn. De landverhuizing uit Ierland schijnt dit jaar op geene mir.der uitge breide schaal dan na het noodjaar 1846—1847 te zullen plaatshebben. Eene menigtegrootendeels arme liedenmaakt zich gereed hunne vooruitgegane betrekkingen en vrienden, die hun reisgeld toegezonden hebben, naar de Vereenigde Staten te volgen. FRANKRIJK» PARIJS, 6 Mei. De wet tot wijziging der tariefsbepalingen op den invoer van katoen, wol enz., is door den senaat aangenomen en terstond afgekondigd, om met den 7den dezer in werking te treden. De som, waarvoor men zich van de militaire dienst kan vrjjkoopen, is voor dit jaar gesteld op 2300 fr.300 fr. meer dan in het vorige jaar. De regering zegt dat het gebleken is dat de vroeger bepaalde som te laag was. Reeds 38,325 jongelieden hadden zich van de dienst vrijgekocht. Prins Napoleon zal eerstdaags eene reis naar Konstantinopel onder nemen. Over het doel dezer reis maakt men allerlei gissingen. De heer Lavalette, tot gezant aldaar benoemd, is reeds derwaarts op weg. Zijne eerste handeling zal zijn het aandringen op de schadeloosstelling van 200,000 fr.waarvan vroeger is gesproken. De heer de Bruynhoofdingenieur te Soerabaija (eiland Java)die door de Nederl. regering is belast, om alle plannen en aangelegde werken, tot voorkoming van overstroomingente bezigtigen, alsmede in de vlakten van Opper-Italië de inrigtingen tot bevochtiging der landerijen, door welke dit land zoo vruchtbaar is, te bestuderen, is door den keizer ontvangen. De regering heeft last gegeven aan de verschillende besturen de zending van den heer de Bruyn zooveel mogelijk te vergemakkelijken. De Nederl. regering schijnt van plan te zijn, dien ingenieur te belasten, om den uitslag zijner bevindingen op Java toe te passen. Bij de jongste beraadslagingen van het Sardinische parlement is het gebleken dat de democratische partijontevreden dat graaf Cavour aan hare wenschen lot vereeniging van geheel Italië geen gehoor geeft en o. a. niets doet om Venetië aan Oostenrijk te ontrukken, pogingen wil aanwenden om hem de teugels van het bewind te ontrukken. De heer Grandguillot neemt de verdediging van den minister op zich en brengt in den Consti- tutionnel een streng oordeel uit over die pogingen. Hij doet al de moeije- lijkheden uitkomendie door Sardinië zijn te boven gekomenen de belang rijkheid van de door dat rijkonder goedkeuring van geheel Europa verkregen aanwinsten. Hij brengt eene schitterende hulde aan de staatkunde van graaf Cavour en prijst hem dat hij tegenstand heeft weten te bieden aan den aandrang van hen, die verder wilden gaan dan het doel dezer staatkunde toeliet. Indien hij daaraan gehoor had gegeven, zon hij geheel Europa er. Frankrijk in het bijzonder legen zich hebben gehad, want elke aanvallende handeling werd door allen ten hoogste afgekeurd. De taak van Sardinië is thans niet zich uit te breiden, maar wel de ingelijfde pro vinciën op eene verstandige wijze met zich te vereenzelvigen. Le Droit meldt, dat de procureur-generaal bij het hof van cassatie, op bevel van den minister van justitie, appel heeft aangeteekend tegen de uil- spraak in de zaak der erfgenamen Rousseau tegen den bisschop van Orleans. Men wil op dit punt eene duidelijke uillegging der wet verkrijgen. Men weetzegt de Ocean van Brestdat door het stoomschip de Styx alhier twee jeugdige inboorlingen uit Australië zijn aangebragt. De keizer en de keizerin hebben hun verlangen te kennen gegeven deze jonge lieden te zien en zij zijn den lstcn Mei naar Parijs vertrokken. De keizer heeft hun voor deze reis 1000 fr. toegezonden en bevel gegeven hen goed te be handelen. De jongste is 12 jaren oud en 1.50 el lang; de andere is 14 jaren oud en ongeveer 1.70 el lang. Zij hebben eene donker-zwarte kleur, even als de negers van de kust van Afrika, breede neuzen, dikke lippen, en lange becnen en armen. Zij hebben een zeer onverschillig voorkomen. Een zeeman, een neger van de Antillen, is belast hen door de stad le geleiden en verrerschingen toe tc dienen. Z(j drinken gaarne brandewijn. Hier is niemand om met hen te spreken, want ook een neger van de Marquizen-cilandcn, die het Kanak verstond, kon zich niet met hen onderhouden. Zij zien met angst tegen onze huizen op, maar daar zij goed worden behandeld zullen zij spoedig aan onze gebruiken wennen. Men zegt dat zij na eenig verblijf alhier naar hun land zullen teruggezonden worden. SPANJE. De Correspondentia deelt den hoofdzakelijken inhoud mede van den brief door den graaf de Montemolin aan de koningin geschrevenwaarin hg af stand doet van zijne regten. Die brief zou aldus luidenIk ondergetee- kende Carlos Luis de Bourbon, graaf van Montemolin, verklaar, ten aan- hoore der wereldopenbaar en plegligdat ik overtuigd ben van de nutteloosheid der verschillende pogingen die ten gunste der regten, die ik op de Spaansche kroon meen te hebben, gedaan zijn, en dat ik verlang dat noch voor mijnoch onder gebruikmaking van mijnen naam de open bare rust van mijn vaderland verstoord worde; uit eigen beweging en krachtens mijnen vrijen wil, waarop de gevangen toestand waarin ik mij bevind niet den minsten invloed heeft, sta ik voor altijd mijne gezegde regten af, verzekerende dat dit offer, hetwelk ik op het altaar mijns vaderlands brenghet gevolg is van de overtuigingdie ik gekregen heb bij gelegenheid van de mislukking der laatste onderneming, dat de pogingen, die ten mijnen voordeele zullen gedaan wordenaltijd eenen burgeroorlog zullen veroorzaken, dien ik tot eiken prijs wil verhoeden. Bijgevolg verpand ik mijn woord van eer nooit meer te zullen toestaan, dat mijne vaan in Spanje of in deszelfs staten geplant worde en dat, bijaldien iemand zich tot dat einde van mijnen naam mogt bedienen, ik hem als een vijand van mijne eer en van mijnen goeden naam zal beschouwen. Ik verklaar ook dat op het oogenblikdat ik in vrijheid zal gesteld worden, ik dezen vrijwilligen afstand zal herhalen, opdat men mijne volkomene vrijheid van handelen in deze niet in twijfel moge trekken. Dat het geluk en de voorspoed mijns vaderlands het loon moge zijn van het door mij gebragte offer." De akte van afstand van zjjnen broeder, don Ferdinand, moet in dezelfde bewoordingen vervat zijn en de beide vorsten moeten tevens beloofd hebben te trachten hunnen broeder, don Juan, tot het afleggen eener gelijkluidende verklaring over te halen. ITALIË. Te Florence zal de domkerk, een nog onvoltooid gebouw van de mid deleeuwen afgewerkt wordenwaartoe eene som van 3 millioen fr. zal noodig zijn. Koning Victor Emmanuel heeft daartoe 100,000 fr. uit zijne eigene fondsen gegevenals blijk van erkentelijkheid voor de ontvangstdie hem in de genoemde stad is ten deel gevallen. Te Modena is koning Victor Emmanuel, even als elders, met eene groote geestdrift ontvangen. Ook daar werd in de hoofdkerk een Te Deum gezongen. Mazzini heeft aan de Sicilianen eene proclamatie doen toekomen, waarin hij erkent, dat hij gedwaald heeft, toeu hij van republikeinsche theoriën de verwezenlijking der Italiaansche eenheid verwachtte en de Sici lianen uitnoodigt om den troon der Bourbons in het koningrijk Napels om ver te werpen, om zich bij de andere volken van het schiereiland aan te sluiten, die zich reeds onder den scepter van den edelmoedigen en dapperen koning van Sardinië hebben geschaard. Naar men uit Turyn meldt, vallen de verkiezingen, die nog op een groot aantal plaatsen moesten geschiedenin ministeriëlen zin uit. Te Turyn had Garribaldi slechts 35 stemmen verkregen. PRUIS SEN. BERLIJN, 6 Mei. De regering heeft bij de kamer van afgevaardigden twee wets-onl werpen ingediend, waarbij haar een buitengewoon crediet van 9 millioen van 1 Mei 1860 tot 30 Junij 1861 bewilligd wordt, ter bestrijding van de kosten van het voortdurend onderhoud des legers op den voet van de mobilisatie des vorigen jaars. Tot dekking van die uitgaven wordt mag- tiging gevraagd om de 25 pCt. verhooging der belastingen even als dus verre te blijven heffen tot 1 Julij 1861, en om de overschotten op de dienst van 1859 te bezigen. Het ministerie verlangt deze 9 millioen als votum van vertrouwen zonder in de bijzonderheden hunne bestemming aan te wijzen, maar met verbindtenis om aan den volgenden landdag rekenschap af te leggen. De Köln Zeit. van 27 April deelt het volgende mede: De schrijvers van den jongsten tijd nemen eenparig aan, dat de plaats alwaar het Ro- meinschc legeronder bevel van Varuswerd verslagengelegen is tussehen de Ems en de Lippe, niet verre van Bechum. Eenige dagen geleden heeft menbij het leggen der buizen voor het draineren van een landop slechts 15 minuten afstands van die stad, de overblijfsels gevonden van mensche- ljjke geraamten, beenen van paarden, punten van lansen, korte degens, stukken van koraleneene metalen tang met het cijfer XIX (gelijk men weet werd het 19de legioen der Romeinen in het gevecht vernield) er. toornen en tuigen van paarden. Indien men den grond verder omwoelde, zou men waarschijnlijk meerdere voorwerpen vinden. OOSTENRIJK. WEENEN, 5 Mei. De weduwe van wijlen baron von Bruck is naar Finme vertrokken, van waar zij zich naar haar landgoed in Croatië zal begeven. Naar men verneemt, zal de versterkte rjjksraad den 20*u° dezer door den keizer in persoon worden geopend. Het eerst zullen de Hongaarsche aangelegenheden aan de beraadslagingen van dat ligchaam worden onder worpen waaromtrent in onderscheidene ministerraden een programma moet zijn opgesteld. Na afloop daarvan zullen er onderscheidene financiële quaes- tiën ter sprake worden gebragt. Intusschen zijn de verwachtingen nopens de verrigtingen van den rijksraad niet hoog gespannen. De koning van Beijeren wordt eerstdaags hier verwacht. Hjj zal den 15den dezer Munchen verlaten.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2