LEYDSCHE COURANT. 1800. WOENSDAG 9 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond N#. i>(>. /N -jgg H De Prijs der Courant is f 12 m liet jaar Je afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 8 Mei. In de tweede helft dezer maand zal de inspectie worden gehouden over de verlofgangers der nationale militie, welke in de maand October des vorigen jaars had moeten plaats hebben. Aan deze inspectie zullen moeten deelnemen al de miliciens-verlofgangers, behoorende tot de liglingen van 1856 en 1857, mitsgaders die van de ligtiug van 1858, voor zoover deze vóór den ls,cn April II. in het genot van groot verlof zijn gesteld. Alhier zal de inspectie op den 16Jen dezer worden gehouden. De scheepvaart op en Van den Holl. lJssel, boven Gouda, zal van 15 Mei tot 1 Junjj gestremd zijn. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn bevracht 38 schepen, als voor Amsterdam 19, voor Rotterdam 12, voor Dordrecht 1, voor Middelburg 4 en voor Schiedam 2. In de maand April zijn over den Roll, spoorweg vervoerd 100,278 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ79,063.90; de opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ16,929,3.2. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 90,600, het vervoer van goederen ƒ39,349, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, 19,440 op- gebragt. anilm) l ub M ?i fctla thntmi rti md Hel hoofdbestuur der Holl. maatschappij van landbouw heeft besloten een wedstrijd te doen houden van binnen- en buitenlandsche grasmaai-werk- tuigendienstig voor den hooibouw. Deze wedstrijd van grasmaai-werk- tuigen zal worden gehouden in de mgand Junjj of Julij 1860, op de hooi landen van den secretaris der maatschappij, op de hofstede Rust-lloek onder Loosduinen, bij 's Gravenbage. Eene som van ƒ800 wordt voor de meest doelmatig bevonden werktuigen beschikbaar gesteld, te verdeelen in prijzen en geld waarvan de eerste prijs minstens ƒ400 zal bedragen. Ho- vendien zullen er getuigschriften worden uitgereikt. Uit Haarlem meldt men het volgendeOp eene in het begin dezer week hier ter stede gehouden,e veiling van roerende goederenkwam een zeldzaam koopje voor, bestaande uit eene muil en een schoentje. De eerste was afkomstig van den op 28 Febr. 1749 alhier overleden reus, Daniel Ca- janus, die eene lengte had van 8 voet en 4.duim en van wien de geschied schrijver meldt, dat de leest, waarop zijne schoenen gemaakt werden, 141 duim lang was; de lengte zijner doodkist was 9 voet 7 duim. Het schoentje was van den vermaarden dwerg Simon Jane Paap, slechts 16(- Ned. duim lang en niet meer wegende den 14 Ned. ffi. Hij was op 25 Mei 1789 te Zandvoort geboren en overleed te Dendermonde, den 2deo Dec. 1828. De zoo zeer onderscheidene lengtemaat van deze beide personen wordt aange duid door twee zwart marmeren steentjes, op eenen pilaar bij den ingang van de Brouwerskapel in de groote kerk alhier. Woensdag 11. vertoonde zich te Meppel een krankzinnig jongeling op de straat, gewapend met een scherp mes en iedereen bedreigende die hem zou durven naderen. De agent van politie van Kampen naderde den onge lukkige en was terstond in een ernstig gevecht met hem gewikkeld. Het gelukte hem ten laatste den krankzinnige op den grond te werpen en hem het mes te ontwringen. Van Kampen had echter een tiental wonden^ge- kregen en de duim van een zijner handen was op eene afzigtelijke wijze gebeten. Te Breda heeft eene der bewoonsters van het bestedelinghuis der gere formeerde gemeente, de weduwe Dupont, geb. Specht, haren 100stelt ver jaardag gévierd. Te Buggenum, nabij Roermonde, is op den 5dc" dezer de woning af gebrand van zekeren M. Kuypers. Bij dien brand is zijne vrouw, die blind was, omgekomen. Hartverscheurend was het drie nog minderjarige kinde ren als zinneloozen bij het half verbrande lijk hunner moeder te zien staan. De heer J. F. W. van Nes, voormalig resident van Passerouanroept de medewerking zijner landgenooten in, tot oprigting van hel standbeeld van den luit.-generaal van den Bosch, gouverneur-generaal van Ned. Indië van 1830 tol 1834. nif nov mtiM «sMw flirv TitnÜTfr iH 'sGRAVENHAGE, 8 Mei. Z. M. heeft aan den heer mr. S. P. Lipman, advocaat alhier, vergun ning verleend tot- het dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door Paus Pius IX geschonken. Tot schoolopziener van het 8sle schooldistrict van Limburg is benoemd de heer mr. J. II. L. HafTmans, in de plaats van den heer J. P. Sengcrs, aan wien eervol ontslag is verleend. De officier van gezondheid 3de kl. J. F. P. Ermerins, is op verzoek eervol uit 's rjjks zeedienst ontslagenen in denzelfden rang geplaatst bij de landmagt in Ncderl. Indië. Z. M. heeft bepaald, dat de werkzaamheden betrekkelijk de mouve menten des legerswelke gedurende de laatste jaren bij het dep. van oorlog werden verrigt, weder aan den generalen staf zullen worden opgedragen. Van hier wordt aan de Amst. C. het volgende geschreven: «Onder de kinderen, die wijlen onzen koning Willem II uit zijn huwelijk met grootvorstin Anna Paulowna geboren werden, was een zoon, die den 22sten October 1822 slechts 5 maanden oud stierf. Die jonge prins werd te Brussel begraven in het voormalig klooster der Augustijner-monniken, destijds eene protestantsche kerk. Sedert eenige jaren is dit gebouw aan zijne bestemming als tempel der eeredienst onttrokken, en wordt het gebruikt tot het verrig- ten van openbare officiële plegtighedenzoo als prijsuitdeelingenmuziek- wedslrijden enz. Het kwam ons koninklijk huis minder gepast voor, het stoffelijk overschot van den prins op een ongewijde plaats te laten, en onze gezant te Brussel heeft in last gekregen om de overbrenging van dat stoffe lijk overschot naar Nederland aanzoek te doen. Wij vernemen dat de Belgische regering zeer bereidvaardig hierop toestemmend heeft geantwoord, en dat binnen weinig dagen het lijkje van den prins door een van wege de Belgische regering daartoe gemagligde zal worden overgegeven aan baron Mazel, secretaris der Nederlandsche legatie te Brussel, en aan een protestant- schen leeraar, aan wie de taak is opgedragen het huiswaarts te brengen." Ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de met de pipk de Onderneming omgekomen visschers zijn van prins en prinses Hendrik bij de commissie tot inzameling van liefdegiften aanzienljjke bijdragen ontvangen. lieden heeft de hooge raadkamer van strafzakenin overeenstemming met het gevoelen van het openh. ministerie, beslist, dat de straf van depor tatie hier te lande bij geene wet is afgeschaften dat de regterdoor die straf, als in deze toepasselijk zijnde, niet toe te passer,, art. 207 van het wetb. van slrafr. heeft geschondenen heeft mitsdien den requiraut in cas satie, A. van de Pol, die, ter zake van poging tot moedwilligen doodslag, voorafgegaan, door een wanbedrijf, door het prov. gereglshof in Gelderland was veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf, veroordeeld tot deportatie of wegvoering naar een oord van ballingschap (eene straf, die in Nederland niet kan uitgevoerd worden). Zondag II. herdacht ds. Kramer, pred. bij de cvang. lulh. gemeente alhier, zijne 25-jarige evangelie-bediening bij die gemeente. De gemeente heeft den leeraar, tot aandenken van dit feest, een zilveren thee-servies ten geschenke aangeboden. Bij de herbesteding van de vergrooting van het kon. postkantoor al hier is dat werk aangenomen door den heer A. Oudijk, te Gouda, voor 18.260. Vrijdag aanst. zal hier wederom, bij gelegenheid van de op handen zijnde kermis, eene openbare vergadering plaats hebben van de afdceling 's Gravenhage der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank. De heer Cobet, luit.-kolonel van het O. I. leger, zal daarbij eenige mededeclin- gen uit Indië doen. Men verzekert dat bij het ontwerp regterlijke organisatie, dat lieden bij de tweede kamer zal inkomen, de vijf hoven, die ingesteld worden, aldus zijn verdeeld: 1°. Leeuwarden (voor Friesland Groningen en Drenthe) 2°. Amsterdam (voor Noordholland en Utrecht); 3°. 's Gravenhage (voor Zuidholland en Zeeland); 4°. Arnhem (voor Gelderland en Overijssel); en 5°. 's Bosch (voor Noordbrabant en Limburg). De afdeelingen van de tweede kamer hebben zich bezig gehouden met het onderzoek var. het wets-ontwerp nopens de afschaffing der slavernij in West-lndië. Reeds is dit onderzoek in eenige afdeelingen afgeloopen. Uit het thans bekend geworden voorloopig verslag der tweede kamer, nopens het wets-ontwerp tot inkoop en amortisatie van schuld enz., blijkt, dat er slechts zeer enkele leden waren, die in het op nieuw bestemmen van eene som van 5 millioen voor uildelging van schuld eenig bezwaar zagen. Bij de overgroote meerderheid der ledendie aan het onderzoek deel namenwoog het aangeduide bezwaar in geenen deele. Zij meenden zelfs, dat er veilig 10 millioen of meer aan amortisatie zouden kunnen worden besteed. Wat aangaat het op beleening uitgeven van eene som van hoogstens 5 millioen uit de in 's rijks kas aanwezige geldenmeende de groote meerderheid, dat de bezwaren van verschillenden aard, aan dezen maatregel verbonden, veel grooter waren dan de daaruit te verwach ten voordeelen, en wilde daarom der regering ernstig in overweging gege ven hebben, om van dit haar denkbeeld geheel af te zien en de 5 millioen, die anders op beleening zouden worden uitgezet, insgeljjks tot amortisatie van schuld Ie besteden. Men verneemt, dat de regering reeds op dit voorloopig verslag heeft ge antwoord, met intrekking van dat gedeelte van het ontwerp, dat betrek king heeft tot eene tijdelijke uitgifte van de in de schatkist aanwezige gelden.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1