Derde kandidaat (2 stemmingen): mr. A. van der Laan, griffier van de sta ten der prov. Friesland. Vierde kandidaat (3 stemmingen): mr. A. F. Jongstra oud lid der tweede kamer. Vijfde kandidaat (3 stemmingen): rar. W. Sas sen advocaat te Maastricht. Daar de koning niet in de residentie aanwezig is, zal de lijst Z. M. wor den toegezonden. Daarna zijn behandeld en aangenomen de wets-ontwerpen houdende bepa lingen omtrent de eindbestemming der baten van de voormalige wees- en momboirkamersen lot bekrachtiging van prov. belastingen in Groningen. De interpellatie van den heer van Wintershovenover de sluiting van de Zuidwillemsvaart, is bepaald op aanst. Dingsdag. BUITENLAND8GIIE BER1GTEN. EKGELAS». LONDEN 1 Mei. De Sheffieldsche fabriekanten gebroeders Mappindie aan keizer Napo leon een prachtigen hartsvanger ten geschenke hadden aangeboden, hebben van 's keizers secretaris een schrijven ontvangenwaarin gezegd wordt dat dit geschenk den keizer dubbel aangenaam is geweest, omdat het handels- tractaat met Frankrijk de gevers op het denkbeeld heeft gebragt, dat de banden van vriendschap tusschen de beide volken, die aan het hoofd der beschaafde wereld staan, naauwer toegehaald zullen worden. Te Liverpool is het zeemanshuis afgebrand. Twee personen, die bij het blusschen van den brand behulpzaam waren, kwamen daarbij om. Het gebouwdat naar men zegt 30,000 gekost hadwas slechts voor 13,000 verzekerd. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Mei. Volgens beriglen uit Hong-Kong van 14 Maart, hebben eenige Engel- sche stoomoorlogschepen in de golf van Petcheli een punt gezocht en gevon den, geschikt tot opslagplaats voor krijgsbehoeften gedurende den aanstaan den oorlog. Het is zeker dat de Chinesche regering aanstalten maakt om zich te verdedigen. Te Macao ligt eene geheele lading artillerie, door de Chinezen in Amerika besteld, en men tracht artilleristen uit het buitenland te verkrijgen ten einde op de forten rondom Peking dienst te doen. Blijkens het dagblad van Peking heeft de keizeruithoofde de oogst overal ongunstig is uitgevallen, gelast op den vermaarden berg Tai-Schan, in de provincie Schantung, een buitengewoon offer aan de aardgeesten te brengen, ten einde de schoot des aardrijks weder vruchtbaar worde. Men schrijft uit Campeau (Oise) van 20 April. Onze herder, de abt Saffray, is gisteren morgen plotseling overleden, tijdens de uitoefening van een zijner ambtspligten. Hij was tegenwoordig bij de begrafenis van een der leden zijner gemeente en sprak het gebed uit op het graf, toen hijdoor eene beroerte getroffen, nederzeeg en den geest gaf. SPAKJE. Men verzekert van goederhand, dat de graaf de Montemolin en zijn broeder tot het besluit zjjn gekomen om de regering van koningin Isabella II en de tegenwoordige staatsregeling te erkennen. De mislukking van hunne jongste poging had hun doen zien dat de natie niet gunstig voor hen gestemd was. Voorts verneemt men dat er eene amnestie is afgekondigd en dat de graaf de Montemolin en zijn broeder naar het buitenland zullen vertrekken. De maarschalk O'DonnelI is in den vroegen morgen van 30 April uit Afrika teruggekeerd en met veel geestdrift door de bevolking ontvangen. De provinciale raad van Alicante zal aan den maarschalk een gouden kroon aanbieden. Op ieder blad van die kroon zal de naam staan van een der veldslagen door hem in Afrika gewonnen. Het geheel, op een zilveren voetstuk geplaatst, zal vervat zijn in een doos van kostbaar hout met zilver ingelegdop het deksel zal staan»De provincie Alicante aan den hertog van Tetouan." ITALIË. Koning Victor Emmanuel heeft den lslen Mei zijne plegtige intrede te Bologna gedaanen is zoowel door de ingezetenen als door de toegestroomde landelijke bevolking met geestdrift begroet. De burgerljjke en militaire autoriteiten waren den koning te gemoet gegaan en hebben hem naar de hoordkerk geleid, alwaar door eene talrijke schaar van geestelijken een Te Deum werd gezongen. Des avonds was de stad luisterrijk verlicht. Het blijkt dus dat hel hof van Rome aan de geestelijkheid in de Romagna niet verboden heeft den koning hulde te bewijzen. Bij besluit van den Paus van 18 April is bepaald dat er eene geldlee- ning van 50 millioen fr.rentende 5 pCt.ten behoeve van de pauselijke schatkist zal aangegaan worden. De deelneming aan die leening is zeer gemakkeljjk gemaakt. Op Sicilië is de orde nagenoeg hersteld, maar de gevangenissen zijn zoo vol dat men van eene deportatie spreekt. Volgens een gerucht zou een Napelsch generaal tot de opstandelingen zijn overgegaan. De uitbarstingen van den Vesuvius worden van dag tot dag sterker. Een nieuwe krater heeft zich gevormd in de rigting der stad Torre-Greco, die reeds zoo herhaaldelijk door de uitbarstingen van den berg heeft geleden. De lava vormt een stroom van 35 Ncd. el breedte. OOITEAKI.1 K. De Wien. Zeit. deelt mede dat de keizer de volgende bepalingen heeft gemaakt. Voor de geestelijke belangen der protestantsche soldaten in het Oostenrijksche leger zal door garnizoens-veldpredikers van het Iuthersche en van het gereformeerde kerkgenootschap worden zorg gedragen. Te YVeenen, Verona, Ofen, Lemberg, Praag en llermanstadt zullen een Iuthersche en een gereformeerde garnizoens-veldprediker worden aangesteld, welke voor- loopig ook met het bezoeken der omliggende landstreek belast worden. In oorlogstijd zullen bij de te velde slaande legers aan de geestelijkenwelke met de dienst in de hospitalen belast zijntwee protestantsche veldpredikers toegevoegd worden. De echtgenoot van wijlen den heer von Bruck, die voornemens was eene buitenlandsche reis te ondernemen, heeft van hoogcr hand aanschrij ving ontvangen dat plan uit te stellen. De keizer doet een onderzoek instellen naar de oorzaak der uitgifte van 111 millioen aan obligation, die bij de voorlaatste leening te veel zijn afgeleverd. Naar men verneemt heeft vorst Metternich, onze gezant te Parijs, zijn ontslag gevraagd. Uit Triëst meldt men dat den llde0 dezer op het eiland Beglia eene hevige aardschuddingvan een geweldig gedruisch voorafgegaan, gevoeld werd, welke gelukkig slechts eenige seconden duurde. De lucht was be wolkt en de wind blies zoo sterkdat de van Lussin terugkeerende stoom boot genoodzaakt was in de haven van Beglia binnen te loopen en aldaar te overnachten. TURKTE. De tegenwoordige groot-vizier, Ruchdi-pacha, zal wederom aftreden en door Ali-pacha opgevolgd worden. Men verneemt dat Frankrijk en Engeland van de Porie 3 millioen fr. schadeloosstelling eischen voor de schade, die vroeger door hunne onderdanen te Jeddah is geleden. Bij weigering zullen zij zich zeiven regt verschaffen. Frankrijk eischt daarenboven nog 200,000 fr.ten behoeve van de weduwe Dumas, wier huis op Goeden Vrijdag door de Grieken is vernield. JPer Telegraaf. LONDEN, 3 Mei. De Morning Post heeft uit Parijs het bcrigt ontvan gen dat er redenen bestaan om te gelooven dat de Fransche troepen tegen het einde van de maand Junij of het begin van Julij Rome en het grond gebied van den Kerkdijken Staat zullen ontruimd hebben. PARIJS, 3 Mei. De Moniteur bevat heden eene nota van den heer de Thouvenel van 16 April, waarbij wordt aangetoond, dat door de inljjving van de geneutraliseerde provinciën de toestand van Zwitserland geene ver andering ondergaat. De Constitutionnel zegtdat de eenige voorwaardedie aan de in Spanje afgekondigde amnestie is verbondendaarin bestaat dat men den eed van getrouwheid aan de koningin moet afleggen. STARS - BEKKwTEAl, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den IS"1™ April 1860, is vast gesteld de volgende VERORDENING betreffende de keuring van vleesch binnen de gemeente Leydenstrekkende tot aanvulling en wijziging van het bepaalde bij de artt. 160, 167, 170 en 171 der Algeineene Policie-verordeningvastgesteld den 9den October 1856. Art. 160. Met uitzondering van nuchtere kalveren mag geen slagtvce worden gedood, tenzij het vooraf, door daartoe aangestelde keurmeesters, in de waag der gemeente gekeurd en gemerkt is en van hen vergunning tot slagten, binnen zeke ren bepaalden tijd, is verkregen. Telkens wanneer het alzoo gekeurde vee, binnen den bepaalden tijd, niet is ge dood moet eene herkeuring plaats hebben en de slagttijd op nieuw worden bepaald. Schapen en varkens ter slagting bestemd, worden van een bewijs van keuring voorzien. Bij onmogelijkheid tot vervoer kan de vereischte keuring in de slagtplaats of stal plaats hebben. Art. 167. Wanneer bij de eerste of bij de herkeuring vee bevonden wordt door eene ziekte, welke de keurmeester besmettelijk oordeelt, aangetast te zijn, wordt, met behulp der policie, voor de verwijdering of afzondering zorg gedragen. Art. 170. Geen geslagt vleesch, voor vleeschwinkels bestemd, mag binnen de gemeente worden ingevoerd dan van runderen ten minste bij vierde en van ander vee bij halve deelen, znllende de achterpooten van schapen en lammeren ongevild moeten blijven. Alle ingevoerd wordend geslagt vleesch moet, voorzien van het gelei-billetdoor de ambtenaren der gemeentebelasting aan de daartoe aangewezen poorten af te ge ven, krachtens de bepaling der verordening op de invordering, in dato 1855, 10 December 1855 en 22 October 1857, ter kenring gebragt worden naar de stads waagbinnen den op dat gelei-billet bepaalden tijd. Bij goedkeuring van het vertoonde vleesch wordt daarvan door keurmeesters een schriftelijk bewijs afgegevenhetwelk slechts voor 48 uren geldend wezen zal. Die invoer is verboden door de Morsch- en Heerenpoorten. Art. 171. Kleinere hoeveelheden vleesch voor particulieren bestemd, zijn aan dezelfde formaliteiten onderworpen als in het voorgaande artikel zijn bepaald. Ook de invoer van dat vleesch is door de Morseh- en Heerenpoorten verboden en art. 166 dezer verordening daarop van toepassing. Invoer van paardenvleesch is verboden, tenzij voorzien van een gedeelte der huid of van een der daaraan nog bevestigde hoeven. Slotbepaling. Op de aldus gewijzigde artikelen blijven de strafbepalingen toepasselijk in art. 189 der Algemeene Policie-verordening vervat. Vastgesteld door den Raad der gemeente Levdenin zijne openbare vergadering van den 19den April 1860. De Burgemeester, D. TIEBOEL SIEGENBEEK. De Secretaris, V. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuidholland, volgens hun berigt van den 25stc11 Maart 1860, B. n°. 2582 (lc afd.), G. S. n°. 9, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 3dcn Mei 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende 3—16 van het besluit van Gedeputeerde Stalen van Zuidholland, in dato 15 Febr. 1859, n°. 41, 2dl' afd. (Prov.-Bladn°. 21), alsmede hun besluit van den 3den Januarijjl. n°. 42, Prov.-Blad n°. 3), betreffende den her-ijk der maten en gewigten in Zuidholland, en gelet op de voordragt van den Arrondissernents-IJker alhier, van den 5den dezer maand; herinneren bij deze den Ingezetenen dezer Gemeente hunne verpligting, tot het doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 2lstca December 1822 (Staatsblad n°. 54), moeten worden afgestreken. En worden

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2