JPer Telegraaf. betreuren van de grondenwaarop de leerwijzen steunenvan het verband tusschcn órde en lucht, en van een juist inzigt, hoe de lucht hel doeltref fendst te handhaven is. 'sGRAVENIIAGE, 1 Mei. Z. M. heeft den heer A. M. Bousquet, oud-resident van Banka, benoemd tot commandeur der orde van den Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. geregtshof in Zuid holland jhr. mr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, thans regter in de arr.- regtbank te Rotterdam. De 2de luit. 11. M. A. C. Boers, van het 7de rcg. infanterie, is in zijnen rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Z. M. heeft, ingevolge verzoek, aan den met verlof hier te lande aan wezigen ridmecsler van het reg. Oost-Indische cavalerie H. baron Bentinck een eervol ontslag verleend uit de militaire dienstonder toekenning van pensioen. Omtrent het onderzoek in de sectiën der tweede kamer van het wets ontwerp tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat wordt als slotsomvoor zoo ver die met eenigen grond kan worden opgemaakt medegedeeld, dat de gevoelens zeer verdeeld zijn en dat, tegenover vermin derde bezwaren tegen staats-spoorwegenvele finantiële bedenkingen en daarbij ook verschillende grieven tegen de gekozen rigtingen overstaan. Tweede Hamei* dee Staten-Generaal. Zitting van Maandag 30 April. Na onderzoek van de ingekomen geloofsbrieven van den heer van Bosse, heeft deze heer den gevorderden eed afgelegd en zitting genomen. Tot rapporteurs voor het wets ontwerp betrekkelijk den aanleg van spoor wegen zijn benoemd de hh. Mackay, van Zuylen van Nyevelt, Thorbecke, Olivier en ter Bruggen Hugenholtz. De kamer heeft goedgevonden te bepalendat het wets-ontvverp betrekke lijk het buiten 's lands verleren van pensioenen behandeld zal worden op aanst. Woensdag. De heer van Wintershoven heeft verlof gevraagd om eenige inlichtingen van de regering te vragen over de sluiting van de Zuidwillemsvaart in hare geheele uitgestrektheid, waartoe eenigen tijd geleden besloten was, en welk besluit hij met verwondering vernomen had. De kamer heeft de gevraagde vergunning tegen een nader te bepalen dag verleend. De heer Wintgens heeft het voorstel gedaan, om, indien de regering daar tegen geen bezwaar had, de in de vorige vergadering door den minister van binnenl. zaken overgelegde concessie, tot den aanleg van een spoorweg van Scheveningen over 'sGravenhage en Leyden naar Woerden, te doen druk ken en aan de leden te doen ronddeelen. In dien zin is door de kamer besloten geworden. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 29 April. Een officier van het Nedcrl. leger is met magtiging zijner regering te Dcvonport aangekomen om de rijks-etablissementen in oogenschouw te nemen. Behalve den hoofdkassier der Unionbank alhier, Tullinger, die aange klaagd wordt van voor eene waarde van 263,070 uit die bank ontvreemd te hebben, is nu ook een der onderkassiers, met name Lyttleton, aan een regterlijk onderzoek onderworpen, als van medepligtigheid aan dien diefstal en het verduisteren van 1240 aangeklaagd. Volgens de jongste berigten van de Kaap de Goede Hoop heerschte er aan de Kaapstad eene groote gisting, ten gevolge van de aankomst aldaar van 30 voorwaardelijk op vrije voeten gestelde misdadigers uit de strafkolonie in West-Australië. Er bestond plan om pogingen in het werk te stellen, om eene wet te verkrijgen, waarbij aan dergelijke misdadigers het verblijf in de kolonie zal worden ontzegd. Volgens berigten uit Hongkong van 15 Maart was sir Hope Grant, opperbevelhebber van het Engelsche expeditie-corps, den 13dcn met zijn staf aldaar aangekomen. Men verneemt, dat onderscheidene schepen met troepen bereids Singapore hebben bereikt. Men is te Hongkong algemeen van ge voelen dat hel hof van Peking voornemens is ernsligcn tegenstand te bieden. Het gerucht loopt, dat het pogingen in het werk stelt om Europeanen in dienst te nemen. Eene firma te Shanghay heeft contracten met de Franschen geslotenom binnen eene maand 1500 paarden voor de artillerie te leveren ten gevolge hiervan heeft de Chincschc gouverneur van Shanghay eene procla matie uitgevaardigd, waarbij de doodstraf wordt bedreigd op den verkoop van een paard tot genoemd doel. Men zal thans trachten paarden in Japan en Manilla aan te koopen. Hit New-York meldt men dat aldaar op den 13den dezer een brand is ontstaan, die 20 gebouwen, waaronder het postkantoor en de telegraaf- bureaux, heeft in de asch gelegd. FRANKRIJK. PARIJS. 29 April. De uitslag der volkstemming in Savoyc is volgens officiële opgave de volgende: Er waren ingeschreven 135,449 slemgeregtigden130,533 hebben zich voor en 235 tegen de inlijving bij Frankrijk verklaard; 71 billelten zijn van onwaarde verklaard. De Progrès, van Lyonmeldt dat de hertog de la Rochefoucauld die den Paus 12 gegroefde kanonnen heeft aangeboden, zich tot den minis ter van oorlog heeft gewend, met het verzoek om die stukken in de Fran- schc tuighuizen te koopen. Het antwoord was dat de regering geene kanonstukken wegschonk of verkocht. Een wissel-agent ter beurze beeft zich op de vlugt begeven. Hij laat een deficit van 2,500,000 fr. achter. Een oud mameluk, door Napoleon I uit Egypte medegebragt en die na den slag bij Waterloo Frankrijk had verlaten, is alhier aangekomen en heeft een verzoekschrift bij den keizer ingediend. Deze oude gediende heet Ismaël Beghir, en is sergeant bij het 2de reg. Algerijnsche scherpschutters. Hij weet niet zeker hoe oud hij is, maar hij gelooft, dat hij 90 a 92 jaren telt. In weerwil van zijnen ouderdom is hij nog vlug. Hij verhaalt met trolsch- heid, dat hij in de gelederen der Franschen van 1792 lot 1815 gediend heeft. Zijne borst prijkt met het kruis van het Legioen van Eer en de medaille van Sl. Helena. Hij had 5 zoons, waarvan 3 in de Fransche dienst gesneu veld zijn en de 2 overige alsnog in Frankrijk dienen. Toen in 1830 Algiers werd bemagtigd, vond men aldaar in de schat kist van den Dey eene som van 48 millioen fr.die op last van den gene raal de Bourmont in onze staatskas werd gestort. Een zeker persoon beweert thans dat de Dey nog eene som van 10 millioen op een zijner eigendommen had doen begraven. De prefect van Algiers heeft een agent aangewezen om bij de opgravingen tegenwoordig te zijn, die in het werk zullen gesteld worden om deze som op te sporen. KWITKERLAND. Het dagblad der Bund beweert dat Frankrijk aan Zwitserland eene som van 50 millioen zou hebben geboden voor den afstand van zijne regten ten aanzien van de onzijdigheid van Chablais en Faucigny. Hoewel genoemd blad dikwijls inlichtingen ontvangt van de Zwitsersche regering, zoo is het echter moeijelijk aan te nemen dat Zwitserland datgene zou verkoopen wat het als een waarborg van zijne onafhankelijkheid beschouwt. Tot opperbevelhebber der troependie in den loop des jaars te Brugg zullen vereenigd worden, is benoemd de kolonel Denzier, een zeer kundig en doortastend hoofdofficier. Deze zoo vroegtijdige benoeming heeft de aandacht getrokken. SPANJE. De betaling der oorlogskosten door Marokko zal nog, naar men thans overeen is gekomen, in den loop dezes jaars plaats hebben. Het verlangen om weder in het bezit van Tetitan te komen doet hen de betaling bespoe digen. Tot waarborg voor de geheele uitvoering van het vredes-verdrag zal een corps van 15,000 man, onder den generaal Garcia, in Marokko blijven. De hertog van Terceiramaarschalk van het leger en minister-president in Portugal, is overleden. ITALIË. Het verblijf van koning Victor Emmanuel in Toskane zal 14 dagen duren in plaats van 8 dageq,, zooals vroeger was bepaald. Vele plaatsen, die de koning niet dacht te bezoekenhebben om de eer verzocht ook een bezoek van hem te ontvangen. Volgens berigten uit Rome van 24 April was het aan de bisschoppen in de Romagna verboden aan de pleglige ontvangst van koning Victor Em manuel deel te nemen. Aan de beide officieren van de Fransche bezetting, welke zich bij de opschudding van 19 Maart jl. in burgerkleeding onder de volksmenigte hadden begeven, was, naar verzekerd werd, door den Fran schen minister van oorlog eene disciplinaire straf opgelegd. De generaal de Lamoricière heeft, sedert hij aan het hoofd des legers staat, belangrijke ontdekkingen gedaan. Zoo heeft hij bevonden dat er op de staten 2527 officieren en soldaten stonden opgeteekend, die nooit heb ben bestaanmaar waarvoor toch geregeld de soldij werd in rekening gebragt. Berigten uit Napels van 24 dezer melden, dat de koninklijke troepen den 18den dezer de opstandelingen hebben aangevallen, die in de stad Carini waren verschanst. Het gevecht, dat zeer hardnekkig was, hield aan tot den 2istcn j daar de troepen toen versterking ontvingenwerden de opstan delingen genoodzaakt naar Partenico terug te trekken. Hun verlies be staat uit 250 dooden, de troepen hadden 300 dooden; aan beide zijden zijn veel gewonden. De stad Carini is geplunderd en ir. brand gestoken. Te Palermo zijn weder 13 personen gefusilleerd. De Indép. Beige zegt een brief uit Napels onder de oogen te hebben gehad, waarin een donker tafereel wordt opgehangen van de handelingen der Napelsehe troepen op Sicilië. Het is van dien aard dat men gaarne nadere berigten wil afwachten om het verhaalde voor waar aan te nemen. Geheele dorpen en twee kleine steden zouden geplunderd en verwoest zijn in weêrwil dat de opstandelingen reeds die plaatsen hadden verlaten. Van 13 edellieden, te Palermo doodgeschoten, waren de lijken door de straten gesleurd, ten einde den ingezetenen schrik aan te jagen. OOSTENRIJK. WEENEN, 28 April. Bij eene keiz. verordening is de bepaling opgeheven van het burg. wetb., volgens hetwelk vreemdelingenvoor de uitoefening van een beroep of bedrijf in Oostenrijk, het staatsburgerschap moeten verkregen hebben. De dood van den minister von Bruck houdt hier bij voortduring de aandacht bezig. Velen zijn van oordeel dat hij zich persoonlijk niet aan bedriegerij heeft schuldig gemaakt, maar wel dat hij de wandaden zijner vrien den niet heeft gezien of niet willen zien. Dit beweren zou echter van weinig waarde zijn, indien een berigt van de Köln. Zeit. waarheid bevat. Aan dit blad wordt uit Turyn gemeld dat, toen de Lombardysch-Venetiaansche spoorweg werd aangelegd, von Bruck 5000 aandeelen aan graaf Cavour ten geschenke aanboodwelk aanbod echter van de hand werd gewezenmet de aanmerking dat de graaf niet gewoon was zich ten koste van den staat of van het publiek te verrijken. LONDEN, 30 April. In het hoogerhuis heeft lord Wodehonse, op eene interpellatie van den heer Clanricarde, gezegd dat hel voorstel lot het hou den van een congres wel was gedaan, maar dat er nog niets daaromtrent bepaald was. WEENEN, 1 Mei. De Wiener Zeitang bevat een schrijven des keizers, van den 29slcn April, waarbij levenslang tot buitengewone leden van den rijksraad benoemd worden: aartsbisschop Rauscher, vorst Adolf Schwart-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2