zjjnde aanhechting bij Frankrijk. In koffijhuizen en andere publieke plaat sen worden weddenschappen, soms tot aanzienlijk bedrag, aangegaan, dat Rijn-Pruissen binnen twee jaren Fransch zal zijn." 's GRAYENHAGE24 April. De heer G. W.' Goossens, oud burgemeester der gemeenten Mook en Middelaar, in Limburg, is door Z. M. den koning tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft benoemd tot zijnen commissaris in de provincie Utrecht den heer E. C. U. van Doornonder toekenning van eervol ontslag uit zijne betrekking van lid van der. raad van state. Tot substituut-ofFicier van justitie bij de arrond.-regtbank te 's Herto genbosch is benoemd mr. F. A. J. van Lanschot, advocaat aldaar. Jhr. mr. M. J. L. J. H. A. Heldewier, 'skonings zaakgelastigde bij liet hof van Portugal, is in diezelfde hoedanigheid overgeplaatst bij dat van Sardinië. Z. M. de koning vertrekt morgen ochtend ten 4} ure naar het Loo. Gisteren middag heeft er bij Z. K. II. den prins van Oranje een groot diner plaats gehadwaaraan 's konings ministers en eenige andere genoodig- den hebben deelgenomen. Bij arrest van den hoogcn raad der Nederlanden van heden is verwor pen de voorziening in cassatie, ingesteld door P. Pijnacker tegen een arrest van het hof in Zuidholland, waarbij hij tot de doodstraf is veroordeeld. Bestuurders der stichting van vrouwe J. Deel, wed. van mr. G. I. Juynboll, alhier, maken bekend dat met 1 Sept. aanst. twee beurzen open vallen. Ouders, ingezetenen of inboorlingen van 's Gravenhage, wier zonen hunne theologische studiën aangevangen hebben of alsdan zullen aanvangen, en die daarmede wenschen begunstigd te worden, moeten zich voor 14 Mei bij ds. Molenaar alhier aanmelden. De vergrooting van het kon. postkantoor alhier is aangenomen door de hh. P. Smit en Zoon, voor de som van ƒ18,700. Wij vernemen nader dat de plannen waarover de minister van financiën de commissarissen des konings in de provinciën geraadpleegd heeft, hoofd zakelijk betrekking hebben tot de afschaffing van de verbruiksbelastingen in de gemeenten, en, in verband daarmede, lot het meer gemakkelijk ma ken van de regeling der financiën in de groote steden. De regering heeft bij de tweede kamer ingediend het wels-onlwerp omtrent den aanleg var. spoorwegen voor rekening van den staat. De daarin voorgestelde hoofdlijnen zijn de volgende: van Arnhem, langs ZutphenDeventer, Zwolle, MeppelSteenwjjk Hecrenveen, tot Leeuwarden; van Harlingen, langs FranekerLeeuwarden, Groningen, Winschoten, naar de Bannoversche grenzen in de rigting van Aschendorf; van Zutphenlangs GoorHengeloEnschede'met één of twee vertak kingen naar de Duitsche grenzen van Maastricht of Meerssen, langs Roermond, Venlo, Helmond, Eindhoven Boxtel en Tilburg, tot Breda; van Rosendaal, langs Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, tot Vlissingen van Venlo naar de Pruissische grenzen van Maarsbergen, naar Amerongen, Tiel, 's Hertogenboschtot Boxtel; van Rotterdamlangs DordrechtWillemsdorpMoerdijktot Breda van Amsterdam door de Zaanstreekof van Haarlemlangs Alkmaar tot het Nieuwe Diep. Met betrekking tot de verbindingslijn Rotterdam-Dordrechl-Moerdrjk-Breda is het voornemen der regering zich te bepalen tot het bouwen van bruggen in de twee rivier-overgangen bij Rotterdam en bij Dordrecht; terwjjl de ovcrlogt aan den Moerdijk door stoomvaartuigen zal geschieden. In de Noordhollandsche lijn kan alleen een overgang van het IJ in aanmerking komen; hoe die zou kunnen geschieden, blijft afhankelijk van de ontwer pen, welke voor het kanaal van Amsterdam naar de Noordzee zullen ten uitvoer gelegd worden. Aan het slot var. de memorie van toelichting maakt de regering de vol gende opmerkingen: 1°. dat het volk van Nederland, zoowel regering als ingezetenen, zich wel behoort te doordringen van de overtuiging dat het, in de eerste jaren zooveel bestedende om het genot van spoorwegen te ver krijgen, zich gestreng moet ontzeggen hel doen van andere buitengewone of van eenige andere dan volstrekt noodzakelijke uitgaven2°. dat men thans van het oogenblik, dat gunstig is, moet gebruik maken, en zich evenmin moet laten terughouden door het gevoel dat men niet alles erlangt wat men welligt gewenscht had, als door de vrees, dat latere omstandig heden, van hooger hand afkomstig, eenige lijdelijke stremming in de volle dige afmaking zouden kunnen doen ontstaan, terwijl altijd, de beginselen vastgesteld en met de werkzaamheden een aanvang gemaakt zijnde, de zaak met ieder jaar gemakkelijker te overzien is en telkens het noodige kan worden verrigt. De lengte der voorgestelde lijnen is 811 Ned. mjjlen. De kosten worden geraamd op 95,882,633 voor eene baan met dubbel spoor en ƒ92,264,965 voor cene baan met enkel spoor. Jaarlijks zal ten minste 10 millioen voor den aanleg op de begrooliug worden uitgetrokken. tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Dingsdag 24 April. De kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. De hh. Heemskerk Poolman en Nolthenius zijn als leden toegelaten. De heer de Raadt was afwezig. Onderscheidene bekende wetsontwerpen zijn ingekomen. Dat nopens het strafwetboekden raad van state en de doorgraving van Hol land op zijn smalst zijn ingetrokken. Een aantal regerings-stukken zijn commissoriaal gemaakt. De heer de Brauw heeft verlof bekomen om Vrijdag aanst. ten 11 ure den minister van binnenlandsche zaken te inter pelleren over den stand van zaken ten opzigte der aangevraagde concessie voor den spoorweg 's Hage—Gouda. Vervolgens zijn de afdeelingen zaraen- gesteld. Voorzitters: de hh. Mackay, van Zuylen van Nyevclt, Thorbccke, Duymaer van Twist en Dirks. Ondervoorzittersde hh. BcizHeemskerk Bz. van Foreest, Dullert en Hugenholtz. De commissie voor de verzoekschriften bestaat uit de hh. Nolthenius, Lom de Berg, Poolman, Wybenga en Heemskerk Az. bal, maar dat er ook volksvermakelijkheden en gratis tooneelvoorstellingen zullen plaats hebben. De Savoyers zullen door pleizier-treinen bijna koste loos herwaarts overgevoerd worden. Men spreekt hier ook veel van een bal, dat de keizerin Dingsdag aanst. in het Hotel-Alba zal geven. Een der genoodigden zal een kapsel dragen, dat een schat van 50,000 kroonen aan diamanten in zich bevat. De keizer van Oostenrijk heeft 200 ducaten geschonken aan de achter kleindochter van Racine, die, zoo als vroeger reeds is gemeld, in behoeftige omstandigheden verkeert. SPANJE. De graaf de Montemolin en zijn broeder Ferdinand zijn op een dorp, niet verre van Tortosain hechtenis genomen. Ook de partijganger Tristany is gevangen genomen. liet huiswaarin men mceude dat de prinsen ver blijf hielden, werd door de gendarmerie omsingeld, en na te vergeefs de opening der deur geeischt te hebben, verschafte men zich den toegang met geweld door een venster. Men vond de prinsendie zich terstond overgaven. De dagbladen verlangen meest allen dat de zaak der prinsen door eenen gewonen krijgsraad zal worden behandeld. Het ministerie schijnt geneigd te zijn om tot dat einde den senaat in een hof van justitie te veranderen. ITALIË. Uit Chambéry meldt men omtrent de volksstemming het volgende: De Fransche troepen zijn Zondag morgen vertrokken; de wachtposten zijn door de militie bezet. In de stad wapperen Fransche vlaggen, ook enkele lla- liaansche. Honderd met de S'. Helena-medaille gedecoreerden zijn opgetrok ken met muziek en met vaandels, waarop het woord ja staat. In de voor steden hebben de gilden en de geestelijke vereenigingen met gelijke vaandels optogten gehouden. De geestelijkheid en de overheidspersonen hebben zich en corps naar het stembureau begeven. Enkele burgers onthouden zich aan de stemming. Waarschijnlijk zal het getal tegenstemmers gering zijn. De vrijzinnige partij te Chambéry heeft bekend gemaakt dat zij aan de volksstemming geen deel zou nemen, en wel met de volgende verklaring: Geplaatst lusschen het koningrijk, hetwelk Savoye van zich stoot, en het keizerrijk, hetwelk zich meester van Savoye maakt, wil het liberale Savoye evenwel niet tot afstand besluitenhet wil de beginselen en de vrijheid van handelen voor zich ongeschonden houdeu; en daarom neemt het geen deel aan de stemming." De commissiën voor de vereeniging van Opper-Savoye met Zwitserland hebben mede tegen de volksstemming geprotesteerd. Wij bukken voor het regt van den sterkste; wij zijn geen ovcrwonnelingen maar slagtoffere aldus laten die commissiën zich uit. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BELGIE. BRUSSEL, 23 April. Zalurdag namiddag heeft de plegtige begrafenis plaats gehad van het stoffe lijk overschot van den heer de Brouckere. Bij die gelegenheid was de geheele burgerwacht en de helft der bezetting op de beente zamen 10,000 man. De graaf van Vlaanderen had zich aan den lijkstoet aangesloten. Bij de lijkbaar hebben gesproken de hh. Oris, namens de kamer van afgevaardig den, Liedts, gouverneur der provincie, namens de regering, en Foutainas, schepen, namens de stad. Een der straten dezer stad zal den naam van den overledene dragen, cn op een der pleinen zal voor hem een gedenkteeken verrijzen, waartoe de gelden door de burgerij bij inschrijving zullen bijeengebragt worden. De heer Leopold Wiener houdt zich reeds onledig met het graveren eener medaille, aan de nagedachtenis van den geachten burgemeester gewijd. ENGELAND. LONDEN23 April. In het lagerhuis heeft lord Normanby het voorstel gedaan om de geheime briefwisseling, vroeger over de quaestie van Savoye tusschen lord Cowley en lord Russell gevoerd, af te keuren. Bij die gelegenheid heeft de rege ring gezegd dat lord Cowley in November reeds vertrouwelijk door graaf Walewski van het voornemen tot inlijving was onderrigt en daarvan kennis had gegevenmaar dat een officieel berigt eerst in Februarij was ontvan gen. Lord Normanby heeft daarop zijn voorstel ingetrokken. Volgens een berigt uit Indië, bij de regering ontvangen, heeft te Dacca een hevige brand gewoed, waardoor bijna de halve stad is vernield en 6000 huisgezinnen ten gevolge daarvan alles verloren hadden. Er zijn inschrijvingen geopend, om daaraan zooveel mogelijk te gemoet te komen. In de vorige week heeft de beroemde bokser Sayers zich te Aldersholt legen den Amerikaan Heenan gemeten. De strijd duurde ruim 2 uren en werd door eene groote menigte volks bijgewoond. De uitslag was niet be slissend, want nadat zij elkander vreeselijk hadden gehavend, trad de po litie tusschen beide. De kampvechters schrijven zich echter beide de over winning toe en zijn bereid den strijd te hervatten. De Amerikaan, een kerel van meer dan 6 voetmoet echter het meest hebben geledenwant hij kon uiet, even als Sayers, zijne opwachting bjj de scheidsregters ma ken. Op de beurs is voor Sayers eene som van 100 guinjes ingezameld. Uit alle deelen des lands komen aanhoudend geschenken voor hem in; zelfs arme lieden zenden hem een shilling per post toe, terwjjl rjjke bewonderaars hem goed gevulde goudbeurzen doen toekomen. FBANKRIJH. PARIJS, 22 April. Men verneemt thans dat het feestdat de stad Parijs aan de Savoyers na den afloop der stemming zal aanbiedenniet slechts zal bestaan in een

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2