COURANT. WOENSDAG 25 APRIL. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaattdagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLAIVDSCHE BERIGTEN. LEYDEN24 April. Bij kon. besluit van 21 April II. is tot schoolopziener in het derde school district der provincie Zuidholland benoemd de heer dr. J. Bosscha Jp.alhier. Bat alle verandering juist niet altijd verbetering is, blijkt weder uil het volgende: Wijlen de heer J. Prinsep F. R. S. had in der tijd in het Journal of the Asiatic Society of Bengal een aantal belangrijke ver handelingen met platen uitgegeven over de oudheden en munten van Indië. Beze verhandelingen waren in Europa steeds zeldzaam en sommige van haar in den laalsten tijd geheel niet meer verkrijgbaar. Be beroemde kenner van Oud-Indië, Edward Thomas, lid van de Azia tische genootschappen te Calcutta, Londen en Parijs, kwam op het denk beeld om die verhandelingen in twee zware octavodeelen te vereenigen en met aanteekeningen te voorzien. Met hunne gewone bereidwilligheid tee kenden de voormalige directeuren der Engelsche O. I. C. voor 100 exemplaren in, ten einde die, gelijk zij ook dikwerf vroeger met wetenschappelijke werken gedaan hadden, grootendeels uit te deelcn aan de voornaamste boekerijen en hoogescholen van het vaste land. Inmiddels ging het bestuur over Indië aan de Engelsche kroon over. De heer Thomas deed het voorstel om van zijn kortlings verschenen werk ook een exemplaar aan de Lcidsche hoogeschool te zenden. Eet werd (mis schien om den berooiden toestand der Indische schatkist) geweigerd. Dezer dagen zond de geleerde schrijver, als erkentenis van bewezene diensten ter vermeerdering van een nieuw ondernomen muntwerkeen exem plaar aan den directeur van het munt- en penningkabinet onzer hoogeschool. liet werk draagt tot titel: Essays on Indian Antiquitieshistorienu mismatic and palaeographicen bevat niet minder dan zesenveertig platen. Den 3dcn Mei a. s. zal een aanvang worden gemaakt met het afnemen van het examen der jongelieden die wensehen te worden toegelaten op de kon. militaire akademie te Breda. Te Delft is, naar men verneemt, een persoon gevangen genomen en naar 's Ilage overgebragt, beschuldigd van het doen eener poging tot ver giftiging van het huisgezin zijns zoons, bij wien hij inwoonde. De heer H. A. Verniers van der Loeff, directeur der in- en uitgaande regten en aecijnscn te Rotterdam, thans tot hoofd administrateur van finan cien benoemdheeft van de hoofd-amblenarcn in deze provincie een zeer fraai geschenk ontvangenbestaande in een dessert-servies van kristal en zilver, waarvan de waarde ruim ƒ3000 moet bedragen. Omtrent de zaak van kapitein Moesker, die Donderdag 11. te Amsterdam een pistool heeft gelost op den heer Brinkdeelt het Ebl.ter verbetering van het berigt door de N. R. C. gegeven, het volgende mede: De kapitein Moesker, eene som van ƒ2,500 naar Nederland willende remit teren, kocht daarvoor een wissel van de heeren Malhieu frères te Galatz, gedagtcekcnd 1 Nov. 1859, en zond dien onmiddclijk aan zijne vrouw te Delft woonachtig, met verzoek, om hem aan de heeren v. d. Bey en C°. die ook zijne gewone cargadoors waren, in te zenden, ten einde deze uit het bedrag verschillende sommen voor hem (kapt. M.) zouden betalen en het overschot aan zijne vrouw ter hand stellen. De heeren van der Bey en O. aan wie de vrouw van kapt. M. den wissel met de instructfën van haren man op 13 Nov. II. had overgezonden, beantwoordden dezen brief niet, en zonden, toen M. na verloop van 8 of 14 dagen aanvroeg of alles in orde was, in liet begin van December, na het verstrijken van den vervaldag, den wis sel terugte kennen gevendedal zij dezen niet konden betalen. Daar nu de prolestdag lang verstreken wasweigerden ook de heeren Malhieu hel rembourszeggendedat de heeren v. d. Bey en C°. de volle waarde voor den wissel onder zich hadden, daar deze in het bezit waren gesteld van de cognossementen eener voor hen door Malhieu frères ingekochte lading granen tegen het accepteren van wisselbrieven lot een bedrag gelijkstaande met het beloop der inkooprekening van de ladingonder korting echter der som van ƒ2,500, die reeds gedekt was door den wissel, welken Malhieu frères aan de order van kapt. M. op de heeren v. d. Bey en C°. hadden ge trokken. Zoo wel vóór als na de terugkomst van kapt. M., en dus wel omstreeks 3 maandenis met de heeren v. d. Bey over die zaak onderhan deld. Deze gaven wel steeds te kennen, dat de zaak teregt zoude komen, doch weigerden een bewijs af te geven, dat zij de ƒ2,500, al ware het dan ook na eenigentijd, zouden betalenomdat zij een verschil hadden met Mathieu frères over de lading. Eerst in de laatste dagen hebben de heeren v. d. Bey en C°. zich bereid verklaardom de ƒ2,500 te betalen legen een bewijs van kapt. M., waarbjj hij zijne regten tegen Mathieu frères aan de heeren v. d. Bey afstond. De kapitein vorderde toen echter ook de voldoe ning van renten en kosten. Er bestond wel eene vordering van ƒ1,400 van de heeren v. d. Bey en O. ten laste van het door kapt. M. gevoerde en hem in eigendom toebehoorende schip Susannamaar over die vordering bestond geen geschil. Gisteren heeft te Utrecht de vereeniging der beide aldaar bestaande studenten-corpsen plaats gehad. Die vereeniging werd op de sociëteit met eene matinee en eene soiree musicale gevierd. Heden zou ook de schouw burg, ter viering van het feest, zeer fraai versierd zijn, en eene groote fantaisie op Io Vivat uitgevoerd worden. Te Groningen had Zaturdag nacht een brand plaatsdie met hoogst treurige omstandigheden vergezeld ging. llij ontstond in de woning van den bakker P. Brongers, in de S'. Jansstraat. De bewoners lagen te bed en de brand moet zich reeds vrij ver verspreid hebben, voordat de vrouw des huizes wakker werd en den vuurgloed bespeurde. Zij wekte onmidde- lijk haren man, en terwijl deze met een juist voorbijkomenden persoon ge wag maakte bij de buren en een en ander redde, trachtte de vrouw hare 7 kinderen aan hel dreigend gevaar te ontrukken. Helaas, zij mogt hare pogingen slechts met de redding van C harer kinderen bekroond zien. Het zevende kind, een knaapje van 11 jaren, sliep met den knecht boven de plaats van den brand. Deze moet nog den knaap gewekt hebbendoch ziende, dat de vlammen met snelheid rondom zich grepen, spoedde hij zich weg om zijn eigen leven te redden en liet het kind achter in het beddat waarschijnlijk bewusteloos is geworden door den rook en zoo in de vlam men is omgekomen, toen de bedstede met de midden-verdieping naar bene den stortte. Doch terwijl deze ramp vóór in huis voorviel, werd daarach ter nog een ander leventen gevolge van dezen brar.dplotseling afgebro ken. De vader van genoemden bakker, een man van 75 jaren, sliep in eene kamer achter het huis en daarvan door eenigen open grond afgeschei den. Deze schijnt, op het vernemen van den brand, ijlings de vlngt te hebben willen nemen, maar heeft het, men weet niet waardoor, niet ver der kunnen brengen dan den tuin, waar men hem in zijn bloed badende en als lijk terugvond. Eerst een geruimen tijd na het ontdekken van den brand kwam de brandweer opzetten, maar de vlammen hadden reeds zoo zeer de overhanddat niets meer van de woning was te behouden zoodat deze dan ook geheel eene prooi der vlammen is geworden en niets anders dan voor- en buitenmuur is slaande gebleven. Door het dep. van oorlog moet, naar men verneemt, thans ook aan het gemeentebestuur van Breda kenbaar gemaakt zijn, dat in hel vervolg de kosten voor huisvesting der troepen en stalling der paarden niet meer ten laste dier gemeente zullen komen, maar voortaan uit 's rijks schatkist zullen bestreden worden. Er is o. a. voorgestelddat al de herstellingen en vernieuwingen van die gebouwen voorlaan ten laste van het rijk zullen komenen wanneer de bedoelde gebouwen niet meer tot militair einde mogten worden gebezigdzij weder door het rijk aan de gemeente terug gegeven worden, een en ander van 1». Jan. aanst. af te rekenen. Gelijk voorstel moet aan alle gemeentebesturen des rijks zijn gedaandaar waar troepen gehuisvest en gekazerneerd zijn, ten einde de gemeenten te onthef fen van de kosten van zoodanige huisvesting en kazernering, en tevens om daar, waar de huisvesting der troepen te wensehen mogt overlatendeze op behoorlijke wijze te verbeteren. Te Sitlard zijn dezer dagen 13 woonhuizen en eenige stallen en schu ren afgebrand, waardoor 16 gezinnen van huisdak werden beroofd. 10 der huizen waren voor een bedrag van ƒ12,000 verzekerd, terwijl de schade op ƒ14,000 wordt begroot; de brand ontstond te middernacht; den volgenden morgen omstreeks 9 ure werd men dien met groote inspanning meester. Door Z. E. den minister van koloniën is ter beschikking gesteld van Z. E. den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om aan hel gymna sium Willem III, te Batavia, tot leeraar in de Engelsche taal te worden benoemd, de heer T. Geselschap, te Gent. De Nederl. Spectator van 21 April meldt het volgende: Bij koninklijk besluit van den 24slel> Maart II. n°. 63 is aan den kapitein L. Mulder de uitgave opgedragen van het Journal van Anthony Duyck hetwelk zich in handschrift op de koninklijke bibliotheek tc 's Hagc bevindt en een getrouw verhaal bevat der krijgsbedrijven van prins Maurits van Oranje, zoodanig als die door A. Duyck als secretaris van Zijne Hoogheid zijn bijgewoond en beschreven. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd door de afdeeling letterkunde van de koninklijke akademie van weten schappen, op voorstel van haar medelid, den kolonel Knoop, het verzoek aan de hooge regering is gedaan, dat de belangrijkste oorkonden voor de Ncderlandsche krijgsgeschiedenis mogten worden uitgegeven. Dit besluit kan als een begin van uitvoering, daaraan gegeven, beschouwd worden. Wij hebben, zegt de 'sGrav. Nieuwsb.een allezins geloofwaardig persoon gesprokendie uit de Rijnstreken in de residentie is aangekomen. Hij deelt ons mede: «dat het land van Fransche c'missaires krioelt; dat do gisting er groot is, en men van niets anders spreekt dan van de op handen

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1