reeds in den loop der volgende week van regeringswege aan de tweede kamer zal worden aangeboden. De minister van finantiën heeft, onder het postmerk Amsterdam, ont vangen ƒ100, tot voldoening van te min betaald successieregt ingezonden. De verzameling modellen bij het dep. van marine is thans weder ter bezigtiging opengesteld. Ds. Huydecoper, pred. hij de herv. gemeente alhier, heeft Woensdag II. zijne 30-jarige waarneming van het leeraarsambt herdacht. Gisteren avond werd in de vergadering van leden en begunstigers der verschillende protestantsche genootschappen, in de evang. Luthersche kerk alhier, de 300ste verjaardag van Melanchlhon's dood plegtig herdacht. De kerk scheen naauwelijks ruim genoeg om de menigte te bevatten, die de nagedachtenis van den groolen hervormer wenschte te verceren. De wel-eerw. heer Kramer, die hel eerst het spreekgestoelte beklom, schelste in breede trekken het uiteinde van den leider, als het voorbeeld van het sterven van den vromen Christen, en gaf daarna eene vlugtige beschouwing van den aanlegreeds op zoo jeugdigen leeftijd bij dezen geleerde gerijpten van al de omstandigheden, welke dien aanleg hebben gerigt en gevormd. Toen de geachte leeraar echter genaderd was tot de gedenkwaardige ontmoeting te Wittenberg, die eene beslissende uilwerking op Melanchlhon's verder leven zoude uitoefenen, steeg hij den kansel af en liet de talrijke gemeente een zang aanheffen, gevolgd naar een Latijnsch vers, door dezen uitstekenden taalkenner aan de nagedachtenis van Lulher gewijd. Toen was het de wel-eerw. heer Jas, die den draad opnam, waar zijn voorganger dien had afgebroken. Hem was het schoonste gedeelte weggelegd en hij heeft zich van deze laak bij uitstek gekweten. De begaafde redenaar ving aan met de beide groote hervormers tegen elkander over te stellen en deed aan hun beider zeldzame, en toch verschillende verdiensten en neigingen alle regt wedervaren. Na hem voerde ds. Benninck Janssonius de hoorders, in een dichterlijken zang, weder aan het sterfbed van Melanchthon, terwijl eindelijk d». Zaalberg herinnerde aan den gedenkwaardigen Rijksdag te Spiers en de hoorders opwekte om bij te dragen tot opbouw van eene protestant sche kerk aldaar, op dezelfde plaats waar het protestantismus werd geboren. Tc Scheveningen heeft men thans de zekerheid gekregen dat de pink de Onderneming, van den heer P. Varkevisser, met man en muis is ver gaan. Naar men verneemt ligt het vaartuig nabij Rockanje het onderst boven op het strand. De eene treurmare volgt sinls een paar dagen aldaar de andere op. Vroeger is reeds gemeld dat de stuurman M. van der Zwan, van de pink Waalko Jan, was over boord geslagen en verdronken, thans is weer het berigt aangebragt dat een der opvarenden van de pink Cornelia en Maria voor Texel van het roer is geslagen en verdronken, namelijk Teunis Bruin. Hij iaat eene weduwe met een kind achter. Ook van de pink de Zeven Gezusters is een visscher, Jacob de Jager, afgeslagen en verdronken. Hoogstwaarschijnlijk zou eergisteren een gelijk lot zijn te beurt gevallen aan stuurman Arie Rog, van de pink de Jonge Kniertje, had hij de voorzorg niet gebruikt, zich met een touw om het lijf op het dek vast te sjorren. Hij stond aan het roer, de zee sloeg zoo woedend over het vaartuig heen, dat het roer uit zijne haken werd losgerukt en op het dek geworpen. Toen de bemanning van den schrik was bekomen, kon zij haren stuurman, die over boord aan de ljjn hing, gelukkig nog redden. AMSTERDAM, 20 April. Door den koning van België zijn tot ridders der Leopolds-orde benoemd de hh. Paul G. van Vlissingen en A. E. Dudok van Heel, scheepsbouw meesters alhier. Donderdag morgen is alhier een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Ten gevolge van een geldelijk geschil, heeft een scheepskapitein, te Delft woonachtig, een pistool gelost op den heer Brink, kargadoor, lid der firma van der Bey en C®. op de IJgracht. Deze moordpoging is gepleegd op het kantoor van het slagtoffer, en na het plegen der misdaad heeft de bedrijver getracht zich met een mes van het leven te berooven, en zich daarbij aan den hals gewond. Naar wij van goederhand vernemen, zegt de TV. R. C., heeft de zaak zich aldus toegedragen: Kapt. Moesker, varende het schip Suzanne, be- stemp van Galalz naar Nederlandhad te Konstantinopel bij de hh. Matthieu frères ƒ2,500 gestort, ten einde die som aan zijne hier te lande wonende vrouw over te maken. Kapt. Moesker ontving van het huis Matthieu frères voor zijn geld een wissel op de hh. v. d. Bey C®.te Amsterdamwelke wissel hjj aan zijne vrouw heeft overgezonden. Daar de hh. v. d. Bey C®. geld der reederij van het schip Suzanne te vorderen hadden, moet over de uitbetaling van het bedrag van dien wissel tusschen hen en deu kapitein eene woordenwisseling zijn ontstaan, die daarmede eindigde, dat kapt. M. den heer Brink moet gezegd hebben: «Gij moet mij morgen betalen of ik schiet je doodhetgeen laatstgenoemde schertsend beantwoordde. Zooals gebleken is was het den kapitein volkomen ernst. Ilet prov. gereglshof van Noordholland heeft den heer H., gewezen ontvanger der gemeente Haarlemmermeer, schuldig verklaard aan verduiste ring van gelden in genoemde betrekking en veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf en eene geldboete van ƒ295.50£. Aan hh. regenten van het oude mannen- en vrouwenhuis van de herv. diaconie alhier, is door een lid der gemeente eene gift van ongeveer/100,000 ter hand gesteldonder voorwaarde, dat de renten dezer som zullen wor den aangewend lot verwarming van genoemd gesticht. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. BELCIE. BRUSSEL, 20 April. De burgemeester dezer hoofstad, de heer C. de Brouckerc, is heden over leden, na eene ziekte van slechts drie dagen. Het stadhuis is gesloten ge worden, en heden avond zullen, ten teeken van rouw, de schouwburgen mede gesloten blijven. De heer de Brouckerein 1796 te Brugge geborenwerd in 1815 officier bij de artillerie in Nederlandsche dienst. In 1820 nam hij als kapitein zijn ontslag. In 1825 werd hij door Limburg naar de staten-generaal afgevaar digd en voegde zich bij de oppositie. Aan de gebeurtenissen van 1830 nam hij ijverig deel en later heeft hij nog vele diensten aan den lande bewezen. ENGELAND. LONDEN19 April. In de zitting van het lagerhuis van heden is de quaestie van Savoye op nieuw ter sprake gebragt. De heer Horsman vroeg of de onderhandelingen daarover nog werden voortgezet, dan wel of zij afgeloopen waren en welk in dit laatste geval het beginsel is, op grond waarvan Engeland tot de be vordering der belangen van Europa medewerkt. Hij zag met leedwezen, dat lord Russell tegenover Frankrijk geen krachtiger toon had aangeslagen. Lord Russell gaf daarop te kennen, dat Engeland over de quaestie van Savoye zjjn gevoelen krachtiger dan de andere mogendheden kenbaar had gemaakt; verder kon men niet gaan. Chablais en Faucigny waren in 1815 geneutraliseerd; hun afstand trok nu de aandacht van alle Europesche kabi netten. Frankrijk heeft niets tegeu eene conferentie. Engeland wenscht aan Zwitserland eene volkomene onafhankelijkheid te verzekeren. Verder gaf hij te kennen dat hij op dit oogenblik in geene bijzonderheden kon treden. De regering had op de depêche van den heer de Thouvenel geantwoord en daarin de redenen blootgelegd, waarom zij ten opzigte van de aanhechting van gevoelen met Frankrijk verschilt. De heer de Thouvenel had daarop niet geantwoord. De heer Fitzgerald vroeg, of Frankrijk in de conferentie had toegestemd met dien verstande, dat het de geneutraliseerde districten, voor de beslissingniet militair zou bezetten. Hierop bleef de regering het antwoord schuldig. Van regeringswege is aan het parlement, op verzoek, mededeeling gedaan van het cijfer der begrootingen voor de marine over de laatste 103 jaren. Daaruit blijkt dat de kosten van het zeewezen in 1756 bedroegen 3,349,021 en in 1859 9,878,859 De heer Louis Blanc heeft alhier eene eerste voorlezing gehouden over eenige belangrijke personen uit de 18dc eeuw. Zijne voordragt, die door beroemde letterkundigen werd bijgewoond, heeft bijzonder voldaan. In de jongste dagen hebben alhier verscheiden belangrijke diefstallen plaats gehad. Onder anderen heeft men aan de pas uit Parijs hier aange komen bekende juweliers Amand en Duval eene partij diamanten, smarag den saphierenrobijnenopalenenz.het alles ter waarde van ruim 12,500 weten te ontvreemden. Te Liverpool is een der grootste katoenhandelaars gefailleerd met een te kort van 235,000 Bij de regering zijn per telegraaf de volgende berigten uit Indië ont vangen. Groote gisting in Bengalen wegens oneenigheden tusschen de indigo planters en de landbouwers. Eene factory in het district Moradabad is aan gevallen. Eene wet is ingediend, waarbjj regerings-personen met onbeperkte volmagt worden bekleed, om geschillen te regelen, terwijl eene commissie is benoemd; om het stelsel van indigo-cultuur te onderzoekeu. Het dood vonnis van Khan Bahadoor is bekrachtigd. Sir U. Somerset is door sir Hugh Rose opgevolgd in het bevel over het leger van Bombay. Het schip Lord Raglan, van Bombay naar Kurrachee, is op de kust van Kattywar veron gelukt. Niemand is daarbjj omgekomen. FRANKRUK. PARIJS, 19 April. De Moniteur deelt, onder andere stukken betreffende de inlijving van Savoye bij Frankrjjk, eene circulaire mede van den rector der Israëlitische hoogeschool te Nizza aan zijne geloofsgenootenwaarin hij de redenen opgeeft, die de vereeniging met Frankrijk wenschelijk maken. De gelijkheid voor de wet, door de Sardinische constitutie gewaarborgd, wordt, volgens den schrijver, op de Israëliten niet toegepast. Hunne kinderen zijn van de collegiën en bijzondere scholen uitgesloten, en wat nog meer zegt, wan neer in eene Israëlitisch huishouding, een der echlgenooten tot het catho- licismus overgaan, kan die een ander huwelijk binnen het rjjk aangaan, zonder zich aan bigamie schuldig te maken. Frankrijk daarentegen heeft de burgerljjke gelijkheid afgekondigd en ook, zonder eenig gods dienstig gevoelen in aanmerking te nemen, in toepassing gebragt. Baron Gros, die tegen het einde dezer maand naar China zal ver trekken, is met vredelievende instructiën voorzien. Hij heeft in last om eene vreedzame oplossing der geschillen te beproeven en alle eervolle mid delen in het werk te stellen om onze expeditie binnen den kortst moge lijken tijd terug te doen keeren. Tourana wordt met uitzondering van twee forten verlaten; daarentegen komt de rijke provincie Cambodje onder ons beheer. De uitslag der stemming in het arrondissement Nizza over de inlijving bij Frankrijk is ten platte lande niet minder gunstig voor Frankrijk dan in de stad Nizza zelve. Het getal der tegenstemmers, tot nu toe bekend; is slechts 70. Volgens VAmi de la Religion heeft eeue deputatie van katholieken, dezer dagen naar Rome vertrokkenden Paus aangeboden in de kosten van het herstel der vestingwerken van Ancona te voorzien. Men verzekert ook dat reeds 750 gepensionneerde officieren vergunning hebben gevraagd om in pauselijke dienst te treden. De generaal Fleury heeft voor de keiz. stallen 75 paarden uit Enge land medegebragt. Daaronder is een rijpaard dat voor 25,000 fr. is gekocht. I'Illustration is, naar men zegt, door een rijk Nederlander gekocht voor 1,700,000 fr. In de rue Vivienne worden thans door de winkeliers parasols voor heeren te koop aangeboden.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2