COURANT. LEYDSCHE VRIJDAG 20 APRIL. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar g de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven 1800. i>1 tjü De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. binnenlandsche berigten. TeYDEN, 19 April. De gemeenteraad benoemde in zijne vergadering van heden tot wet houder den heer mr. C. W. Hubrecht, in de plaats van den heer mr. J. C. Bucaille, die als zoodanig zijn ontslag nam; tot lid der commissie van fa bricage den heer P. L de Fremery, ter vervanging van den heer mr. H. Ge vers, welke voor die betrekking bedankte, en tot commissaris der aardappe- lcnmarkt en lslcn keurmeester der aardappelen C. Plu, in de plaats van IV. Verlint, die tot algemeen marktmeester werd bevorderd. Ten opzigte van het adres van de hh. J. J. Brandhoff Isselman c. s. houdende verzoek tot het nemen eener verordening op bet ijken der boter vaten, is door den raad besloten de beslissing uit te stellen lol de volgende vergadering. Inmiddels zullen de rapporten van de kamer van koophandel en fabrieken en van de commissie voor de strafverordeningenwaarvan de conclusien strekken tot afwijzing van het verzoek, gedrukt en aan de leden rondgedeeld worden, ten einde gelegenheid te geven deze zaak, die voor deze gemeente van veel gewigt isnogmaals met de meest mogelijke naauvv- kcurigheid te onderzoeken. Door liet hoofdbestuur der sedert tweeentwintig jaren binnen deze stad werkzame Vereeniging tot Heil der Armen is onlangs aan Z. Exc. den minister van slaat, minister van financiën, het volgende verzoekschrift aan geboden geworden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het hoofdbestuur der Vereeni ging tot Heil der Armen te Leiden: Dat het alle pogingen, die onder zijn bereik zijn, aanwendende om deugd en zedelijkheid onder de armen van de plaats zjjncr vestiging te bevorderen, op zijnen weg dikwerf heeft onder vonden dat liet artikel der wet op de personele belasting van 24 April 1843 Staatsblad n°. 15) bepaaldelijk in art. 16 5 2 (4de klasse letter d) in het belang der maatschappelijke welvaart eene wijziging behoeft, en het uiterst wenschcljjk is dat de mindere belasting ook toegepast worde op dienstmeis jes van den leeftijd van 18 lot 21 jaren. Wanneer toch de dochters der minvermogende burgers het geluk hebben van bij meervermogenden in de burgerklasse, tnsschen de 15 en 18 jaren eene dienst te verkrijgenen daar aan beter voedsel en eene betere kleeding gewend geraakt zijn, worden zij thans doorgaans op 18-jarigen leeftijd, uit hoofde van de dan invallende verhoogde belasting ontslagen. De verhoogde rijksbelasting wordt dubbel drukkenddoordien in de steden veelal de directe belasting geregeld wordt naar de personele belastingen aan het rijk opgebragt. Van daar dat, legen de bedoeling des wetgevers, zeer vele meisjes van 18 jaren (een gevaarlijk tijdstip des levens) zonder middel van bestaan in de ouderlijke woning teruggekeerd en aan meerdere genietingen gewend, dan die woning hun thans kan aanbieden, allengs langs onzedelijke wegen trachten le verkrijgenwal haar in eerlijke dienst niet meer bereikbaar is. En hoe vele meisjes zjju niet ten gevolge van de bepaling der wet uit bare dienst ontslagen, allengs door diefstal en andere misdaden in 'srijks gevangenissen geraakt? en zoude alzoo het voordeel dat uit den opbrengst der thans betaald wordende volle belasting voor ettelijke dienstmeisjes van 18 tot 21 jaren voortvloeit, niet ruim opgewogen worden door de kosten der verpleging en bewaking van dat groot aantal, hetwelk, misschien als een gevolg van de strengheid der wetzich in een poel van ellende en jammer beeft gestort? now sgwugnrwgn nr.v »i tv», mil nl Eerbiedig brengt hel hoofdbestuur voornoemdop het voetspoor der be stuurders van andere liefdadige inrigtingen zijne bezwaren en beden ter kennis van Uwe Excellentie, hopende dat dezelve de goedheid zal hebben die in bare wjjslieid naauwgezet te overwegen en zoo mogelijk de noodige wijzigingen in de wet op het personeel voor te stellen. 't Welk doende enz. T- Wij zijn nader onderrigt, dat ds. II. Heijcn, van Maastricht, wegens opgekomen beletselen, eerst op den 13den Mei zijne ambtsbediening bij de cvang. Lulh. gemeente alhier, zal aanvaarden. De N. R. C. bcrigt dat door de hh. Bredius, van Recsema en Riche bij de regering eene aanvrage is gedaanom vergunning lot den aanleg van een uitgebreid spoorwegneteene lengte hebbende van 995 Ncd. mijlen. Zij verlangen geen rentewaarborg van den staat, maar wel den aanleg op staalskostcn der vereis chic groole bruggen en kunstwerken, of tol de uit voering daarvan eene som van 25 millioen gulden in 25 termijnen. Voorts vragen zij eene ondersleuning van 32 millioen gulden, welke gelden echter door de op le riglcn maatschappij teruggegeven zullen worden. Den lsle" der volgende maand zullen de kadetten der kon. militaire academie te Breda, behoorendc lot het 3e en 4C studiejaar, het nabij die stad gelegen kamp betrekken en aldaar gekampeerd blijven tot 15 Julij aanst. Het zeemanshuis te Amsterdam heeft dezer dagen een legaat ontvan gen van ƒ1000, van wijlen den heer R. L. J. baron van der Capcllcn. De Arnh. C. meldt dat de minister van oorlog zijnen dank heeft be tuigd voor de welwillendheid van het gemeentebestuur van Arnhem, betrek kelijk de voorziening in de stalling enz. van het regiment rijdende artillerie, met te kennen gevendat hiervoor van 's landswege zal worden gezorgd. Genoemd blad zegt ook vernomen te hebben dat er bij den officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Arnhem eene klagt is ingediend tegen verscheidene kiezers te Velp, ter zake van overtreding van art. 113 van het wetb. van strafr.als zouden zij bij de jongste verkiezingen voor de prov, staten stemmen gekocht of verkocht hebben. Onder de gemeente Wijchen, nabij Nijmegen, is dezer dagen de wo ning van een boerenarbeider afgebrand. Zijne vrouw is thans in hechtenis genomen, omdat er vermoeden bestaat dat zij eene klomp, met vuur ge vuld, in het stroo der bedstede heeft geworpen. Naar men uit Winterswijk schrijft hebben de fabrieken in Westpha- len een zoodanig gebrek aan debiet, dat de weverijen stil slaan, zoodat de armoede onder de bevolking van den geringen stand aldaar zeer groot is. Telkens komen behoeftige arbeiders derwaarts om werk te zoeken en zelfs gemeentebesturen vragen arbeid voor hunne behoeftige ingezetenen, waar tegen echter de grensscheiding onoverkomelijke bezwaren oplevert. Volgens eene voorloopige opgave in de Staats-Courant bedroeg de bevolking van de provincie Noordbrabant op 31 December 1859 406,741 zielen. 'sGRAVENHAGE, 19 April. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon den heer mr. J. Messchert van Vollenboven, burgemeester van Amsterdam, en tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, de hh. jhr. mr. P. J. 'J'eding van Berkbout, curator van het athenaeum illustre te Amsterdam; mr. G. de Vries Azn.griffier der prov. staten van Noordhollandmr. C. Vaillant, secretaris der stad Amsterdam; S. P. Labotichère, te Amsterdam; J. F. A. Santhagens, lid der prov. staten van Noordholland, en den heer M. G. F. Tetar van Elven, directeur voor de bouwkunde aan de kon. academie vat», beeldende kunsten te Amsterdam. Tot ontvangers der registratie zijn benoemd: te Zevenaar, de heer C. Bergsma, thans ontvanger te Ommen; te Ommen, de heer mr. II. P. de Gavere, commies ter directie der registratie te Arnhem; te Heerlen, de heer W. J. Berdenis van Bcrlekom, thans ontvanger te Horst, en te Horst, de heer C. ter Kuile, surnumerair. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemdte Becrta de heer J. U. Modderman, thans te Slochieren, en te Sncek de heer II. Quey- senthans te Meppel. Z. M. heeft goedgeyonden bij het wapen der infanterie te benoemen: bij het 7de reg.lol kapitein van de 3dc kl. den Islcn luit. W. G. P. Troeslcr, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 3dc reg., tot majoor, den kapi tein der litc kl'. P. G. J. van der Schrieck, mede van het reg. grenadiers en jagers, en op non-activiteit te stellen den majoor H. G. Granpre' Mo lière, van het 3dc reg. infanterie. Van kier schrijft men aan de Amst. C. dat er geen lid van het kon. geslacht b(j de aanstaande krooningsfeeslen in Zweden zal tegenwoordig zijndus ook niet de priifd van Oranje. Die last zou worden opgedragen aan jhr. 11. Sleengracht van Öosldrland'grootmeester van 'skonings buis, die vergezeld zou worden door den heer mr. W. baron van Goltsleiu van Oldenallcr, commies van staat. 1 De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleencrt. De feestviering in het diaconie oude vrouwen- en kinderhuis der Ncd. herv. gemeente is gisteren en heden voortgezet. Het geslicht had een regt feestelijk aanzien en het getal bezoekers was zeer groot. Dingsdag middag heeft II. M. de koningin de weczen met een bezoek verrast en door het nemen van 100 aandeelen in de loterij van hare belangstelling in liet geslicht doen blijken. Bij deze gelegenheid werd aan H. 51. wijn aangeboden in den zilveren beker, waaraan zich eene historische herinnering verbindt. Die beker, namelijk, werd den regenten door prins Willem III, waarschijnlijk bij gelegenheid zijner afgelegde belijdenis, ter gedachtenis geschonken. In den revolutionnairen tijd werd deze beker verkocht; doch een later bestuur kwam hem op het spoor, en kocht hem weder in voor een bedrag van ƒ38, waarvoor elk diaken zijn aandeel stortte. 1111. KK. 1111. prins en prinses I Hendrik hebben mede bet gesticht bezocht. Door het prov. geregtshof van Zuidholland is uitspraak gedaan in de belangrijke zaak, waarover gedurende verscheidene jaren is geprocedeerd tusschen dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland als gedaagden, en thans de erven van wijlen den heer A. Fock, president van de Ned. bank. liet betrof de vraagof het hoogheemraadschap van Delfland gehouden is voor eene gcldleening van ƒ70,000, door dijkgraaf en hoogheemraden in 1826 aan-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1