Per Telegraaf. prachtiger zal zijndan (latwat gegeven is ter gelegenheid van het be zoek van koningin Victoria. De gemeente zal daaraan 300,000 fr. te koste leggen. Volgens het Annuaire international du crédit publicdat de heer Hom eerstdaags hier zal uitgevenis de Fransche staatsschuld in de laatste negen jaren met 3,597,105,400 fr. vermeerderd. De Moniteur bevat een verslag van den minister van openbaar onder wijs over de verbeteringen, die in de dienst der keiz. bibliotheek zijn aan- gebragt. De minister stelt daarbij voor de oprigting van bibliotheken in verschillende wijken, en wel door middel der talrijke doubletten, welke bij de keiz. bibliotheek aanwezig zijn. Dit middel, meent hij, zou veel bijdra gen tot verspreiding van kennis en beschaving. Dezer dagen had alhier cene verkooping van kunstwerken plaats, die getuigenis aflegt van de ware broederschap die hier onder de kunstenaars heerscht. Een achtenswaardig kunstenaar was in behoeftige omstandigheden vervallen. Een honderdtal zijner kunstbroeders hebben ieder een of twee hunner stukken afgestaan en de verkoop daarvan heeft 12,000 fr. opgebragt. De regering van de republiek Haïti heeft twee nieuwe lycea opgerigt en aan haren vertegenwoordiger alhier opgedragen zes leeraren voor die scholen aan te nemen. In een brief uit Jeddo, door den Moniteur medegedeeld, vindt men omtrent den brand, waardoor onlangs deEuropesche nederzetting Yokuhama is geteisterdnog de volgende bijzonderheden. Ongelukkig bevonden de buitenlandsche agenten zich, ter gelegenheid van het nieuwjaar, sedert den vorigen dag te Jeddo, doch hunne gevolmagtigden roemen eenstemmig den jjver waarmede de Japansche overheden en bevolking bij deze gelegenheid hulp hebben verleend. De door den brand aangerigte schade is vrij aanzien lijk: aan zijde, olie en andere tot uitvoer bestemde goederen, meerendeels aan Engelsche en Amerikaansche huizen behoorende, is voor omstreeks 40,000 Mexicaausche dollars verloren gegaan. Twee Japansche werklieden zijn bij dezen brand om het leven gekomen bij hunne ijverige pogingen om hulp te verleenen. Er zijn onder de leiding der buitenlandsche consuls giften voor de gezinnen dier twee slagtoffers ingezameld, ten einde aan de Japannezen een blijk van de dankbaarheid der Europeanen te geven. De te Jeddo ge vestigde gezantschappen hebben daarvoor ieder cene som van 200 piasters ingeschreven, en men hoopte dat dit voorbeeld door de kooplieden zou worden nagevolgd. SPANJE. De Fransche regering heeft die van Spanje geluk gewenscht met den gelukkigen afloop van den Carlistischen opstand. Het regtsgeding tegen ge neraal Ortega heeft een aanvang genomen. De provinciale bataillons hebben bevel ontvangen naar hunne haard steden terug te keeren. De cholera is weder met hevigheid bjj ons leger in Afrika uitgebarsten. ITALIË. Naar men uit Turyn meldt zou de afstand van Savoye en Nizza het noodzakelijk gevolg geweest zijn van de houding van Frankrijk, dat, zon der dien afstand, aan Sardinië het bezit van Lombardije en Parma niet heeft willen waarborgen. Nu die afstand heeft plaats gehad, heeft Frank rijk een geheim artikel geteekend, dal tot het tractaat van inlijving behoort en waarbij Victor Emmanuel werkeljjk den waarborg van Frankrijk ont vangt, voor zoo ver dit het ongestoord bezit van Lombardije en Parma be treft. Keizer Napoleon heeft echter geweigerd aan Sardinië het bezit van Toskane, Modena en de Legaliën te waarborgen. De kamer der afgevaardigden is verdaagd lot 1 Mei, wegens de reis des konings naar Midden-Italië. Meer dan 100 afgevaardigden hebben hun ver langen te kennen gegeven om Z. M. te vergezellen. In Sardinië is de Pauselijke banvloek, zelfs met medewerking der regering, ter kennis van het publiek gebragt. Er is daarvan eene goed- koope uitgave vervaardigd en in den handel gebragt met verbod om daar voor meer dan 5 centimes te vragen. PRUIS SEN. BERLIJN, 15 April. De koning en de prinsen van Wurtemberg en de groothertog van Baden hebben op nieuw aanzienlijke bjj dragen geschonken voor het te Worms op te rigten standbeeld van Luther. De Paaschmis te Frankfort is over 't algemeen ongunstig uitgevallen want de omzet was onbeduidend. Van lakens zijn eenige aanzienlijke par- tjjen verkocht, hoewel de prijzen niet in evenredigheid stonden met die der wol. Van calicots werd bijna niets verkocht. De handel in leder zal echter aan de verwachting beantwoorden. Er zijn groote partijen aangevoerd en tegen verhoogde prjjzen hebben er reeds aanzienlijke verkoopen plaatsgehad. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 April. De aartshertog Maximiliaan, van zijne reis naar Brazilië teruggekeerd, heeft, naar men verneemt, voor het hem door den keizer aangeboden voor zitterschap van den rijksraad bedankt en zal zijne betrekking van opper bevelhebber der zeemagt op nieuw aanvaarden. Drie bestuurders van handelshuizen te Triëst, onlangs aldaar gevan gen genomen, onder vermoeden van medepligtigheid aan de ontdekte be driegerijen in de verzorging van het leger, zijn herwaarts overgebragt. Een hunner is de zwager van den minister van flnantiën. Aan de noodlijdenden in Croatië is uit de schatkist 20,000 fl. toegelegd. TURK YE. Te Konstantinopel hebben op Goeden Vrijdag ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van verbittering tusschen Katholieken en Grieken. Eene Grieksche processie werd bclcedigd, waarbjj ejjeren uit dc vensters j werden geworpen; het katholieke huis, waaruit dit geschiedde, werd ge plunderd. De policie had maatregelen van voorzorg genomen. De zaak heeft echter gecne staatkundige beteckenis. MARSEILLE, 16 April. Met de paketboot zijn berigten ontvangen uit Napels, van den 14dc". Volgens deze berigten zou er Donderdag 11. een handgrenaat voor het kon. paleis zjjn geworpen, waardoor al de glazen in den gevel waren verbrijzeld. Niemand was gekwetst. De opstandelingen op Sicilië waren naar het gebergte geweken. Hel leger maakte geene toe bereidselen hoegenaamd om de llomeinschc grenzen over te trekken. De Paus zou besloten hebben geen kracht van wapenen te gebruiken en de generaal de Lamoricière zou zijne troepen in Umbrië zamentrekken. LONDEN, 16 April. In het lagerhuis heeft sir Napier gezegd dat de tegenwoordige kauaalvloot onvoldoende is. De Engelsche marine moet, vol gens hem, op denzelfden voet gebragt worden als die van Frankrijk. PARIJS 17 April. De Moniteur deelt den einduitslag mede van de stem ming te Nizza. 6810 stemgeregligden hebben ja en 11 neen gezegd. De heer Grandguillot spreekt in den Constitutionnel het berigt tegeu dat er regtstreeksche onderhandelingen worden gevoerd tusschen Frankrjjk en Zwitserland. De onderhandelingen hebben plaats tusschen de mogend heden, die het verdrag van Weenen hebben geteekend. MADRID, 16 April. Men verzekert dat het doodvonnis, tegen den gene raal Ortega uitgesprokenheden avond zal ten uitvoer gelegd worden. Overal heerscht rnst. KANTONGERECtT NOOR»AVIJK. Veroordeeld in de zitting van 11 April 1860. 5 personen wegens het baggeren in den Rijn (Galgewater), gemeente Oegstgeest, ieder tot 25 boete of een dag gevangenzetting. 2 personen wegens diefstal van hout, ieder lot 3 dagen gevangenisstraf. 2 personen wegens het bemagtigen van wild door middel van een wild strik, de eerste lot ƒ30 boete en 10 dagen subs, gevang., de tweede tot 7 dagen principale gevangenisstraf en 20 boete. 1 persoon wegens het uittrekken van doornstrekkende tot bevestiging van Rijnland's onvrije duinen, tot 5 boete of een dag gevangenzetting. STARS- KERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leydenop Donderdag den 19de* April 1860, des namiddags ten Ij. ure. Onderwerpen: 1». Benoeming van een Wethouder. 2°. Benoeming van een lid voor de Commissie van Fabricage. 3". Benoeming van een Keurmeester en Commissaris bij de Aardappelenmarkt. 4". Bedenkingen op de verordening op de keuring van het vleesch. 5°. Staten van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1859. 6°. Staat van af- en overschrijving en suppletoire begrooting van bet Ne- derduitsch Hervormd Armbestuur, 1859. 7°. Verzoek van de Commissie van Oppertoezigt en beheer der Kweekschool voor Zeevaartom gebruik van een lokaalde gemeente toekomende. 8°. Verzoek van de Gemeente-Commissie van het Nederd. Herv. kerkge nootschap tot afstand van gemeente-eigendom. 9". Adres van J. L. Brandhoff Isselman c. s. houdende verzoek tot het nemen eener verordening op het ijken der botervaten. 10*. Adres van H. Veefkind en Zoon, tegen het maken eener vaste brug over de Langegracht bij de Heerengracht. 11". Verzoek van H. E. Borgerhoff, weduwe L. V. Vogelvanger, tot het in gebruik bekomen van gemeente-eigendom. 12». Verzoek van P. Fonteyntot het in gebruik bekomen van gemeentegrond. KERKNIEUWS. THOLEN, 14 April. Uit hel vroeger opgegeven 3-tal is tot predikant hij de herv. gemeente alhier beroepen d9. J. van Witzenburg, pred. te üuwerkerk. Te Thamen aan den Amstel is tot predikant beroepen d». G. J. van der Maaten, te Kwadijk. Met hem stonden op het 3-tal de hh. H. W. Tydemanpred. te Rozendaal, en W. G. F. Pijnappel van Voorthuysen, pred. te St. Anthony-polder. ADYERTENTIEN. Heden beviel van een' Zoon H. F. KRANTZ KIST. Leydeb, 12 April 1860. Heden verloste door Gods goedheid, voorspoedig, van een welgeschapen Zoon Vrouwe C. E. vab deb BERCH vab HEEMSTEDE, geb. Roelabts. Leideb, 16 April 1860. Mijne hartelijk geliefde oudste Dochter, DIDERIKA GEERTRUIDA MARIAoverleed heden in den ouderdom van zes en twintig jaren. Leydeb 15 April 1860. J. H. STUFFKEN. Heden overleed in den ouderdom van ruim 85 jaren onze waarde Tante Mejufvrouw CHRISTINE EMILIE HUMBERT. Namens mijn Broeder en Zuster, Leideb, 15 April 1860. J. C. LUBERTI. De GEMEENTE-COMMISSIE vab het NEDERDUITSCHE HERVORMDE KERKGENOOTSCHAP brengt ter kennis van de Eigenaars van plaatsen in de Pieterskerk, dat ter vergoeding voor het gemis hunner plaatsen gedu rende de vertimmering aldaar, voor hen kosteloos plaatsen verkrijgbaar zijn gesteld in dc HooglandscheMare en Ooster Kerkenvoor zoo ver zij in die Kerken beschikbaar zijn. Zij worden uitgenoodigd zich daartoe bij schriftelijke aanvrage aan te mel den bij den Commies-Kamerbewaarder J. de PECKER, op Donderdag of Vrijdag den 19den en 20steD April e. k.van des voormiddags te 9 tot des namiddags te 2 ure. Namens de Gemeente-Commissie voornoemd^ Leydeb, 16 April 1860. J. SCHELTEMA, Lid en Secretaris.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3