laten. Een grooi aanlal genoodigden was in liet kerkgebouw bijeengeko men, waaronder de minister voor de lierv. ceredienst de de commissaris des konings in deze provincie. De weezen van het huis waren in het midden der kerk gezeten en de galerij was door de weezen van verschillende ge zindheden bezet. De plegligheidafgewisseld door het gezang der weezen en der gemeente, was indrukwekkend. Het 'sGrav. Weekbl. deelt mede, dat in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad zal inkomen een adres van eenige vleeschhouwers alhier, in welk adres met kracht wordt aangedrongen op afschaffing of verminde ring van den gemeente-accijns op het vleesch. Adressanten gronden hun verzoek op de omstandigheid, dat de in 1860 van rijkswege ingevoerde nieuwe wijze van heffing naar de waarde, in verband met het feit, dat ook de gemeente-accijns verhoogd is, ten gevolge heeft, dat de belasting, door het rijk en de gemeente van het vleeseh geheven, zoo veel hooger is geworden en dus de prijs van het goede vleesch door de vleeschhouwers zoo veel hooger moet gesteld worden. De miliciens uit de provincie Zuidholland van de ligting van 1859 zijn heden alhier bijeengekomen en naar de corpsen waartoe zjj behooren vertrokken. AMSTERDAM, 16 April. Zalurdag 11. hebben Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje de tentoonstelling van teekeningen in het gebouw der maatschappij Arti et Amicitiae bezocht en bij die gelegenheid een aantal kunstwerken aange kocht. Daarna heeft Z. M. nog het Trippenhuis en de verzameling antiqui teiten van het oudheidkundig genootschap bezocht. Des avonds bezocht de kon. familie op nieuw den schouwburg en woonde de voorstelling bij van het looneelstuk van den heer S.Cool: «Slavernij of de knecht heer over zjjn meester." Alle rangen waren bij deze voorstelling digt bezet. 1111. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje hebben Zondag ochtend met een aanzienlijk gevolg de godsdienstoefening bjjgewoond in de Nieuwe Kerk, onder het gehoor van d5. van Marken, die tot grondslag zijner leerrede gekozen had Joh. II. vs. 25 en 26. Het ruime kerkgebouw kon de toegestroomde menigte naauweljjks bevatten. Na afloop der godsdienstoefeningen hebben Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje den Zoölogischen Tuin bezocht. H. M. de koningin had aldaar reeds den vorigen dag eenigen tijd vertoefd. Aan het diner ten hove hebben op dien dag o. a. deelgenomen de heer Zillesenvoorzitter van het bestuur van Nalura Artis Magistra en de predikanten Mounier, hofpre diker, en van Marken, Heden morgen ten 11 ure heeft het kon. gezin de hoofdstad verlaten. Z. M. heeft voor zijn vertrek ƒ2000 aan den burgemeester ter handgesteld, ten behoeve der algemeene armen. Z. M. heeft tijdens zijn verblijf alhier benoemd tot ridders der orde van den Ned. Leeuw de hh.: S. Labouchère, chef van het huis Hope en C°. J. J. A. Santhagcns en mr. P. J. Teding van Berkhout, regtcr in de arrond.-regtbank. Heden hield de taal- en letterkundige afdceling van de kon. akademig van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. de Wal, Koenen, de Vries Az., Bake, Millies, Holwerda, Beets, Boot, Janssen, Moll, Rutgers, Brill, Hulleman, Scholten, Bakhuizen van den Brink, van Heusde, Karsten en Sloet. De secretaris deelde de ontvangst mede van een geschenk van den heer Meylink: twee door hem uitgegeven werken over Charters van Floris V. Vervolgens bood de heer Beets, namens den heer Pigot, der akademie aan een exemplaar van het vroeger door den aanbieder vermelde, door den heer Pigot vervaardigde werk: Moral Emblems, behelzende Engelsche vertalingen van gedichten van Jacob Cats. Hij legde daarbij over een extract uit een brief van den heer Pigot, behelzende den lof van Cats, en de redenen die I hem tot de vertaling hebben geleid. Daarna deed de heer Bakhuizen van den Brink eene mededeeling over eenige brieven van Elbertus Leoninus, aanwezig in het rijks archief. De heer van den Brink stelde voor ze nit te geven en eene commissie te be noemen die de belangrijkheid er van zou onderzoeken. Daartoe werden benoemd de hh. Delprat, Sloet en Fruin. Vervolgens deed de heer van Ueusde eene mededeeling over eene vermoe delijke oorzaak van het grootendeels verloren gaan der Annalen van Livius. De heer Bake gaf eene bijdrage over deKardaraon; der Atheensehe ruiterij, uit eene plaats van Lysias, welk punt hij later in een uit te geven werk uitvoeriger zal behandelen. De heer Millies deed eene mededeeling over eene kleine verzameling Ooster- sche penningen, in het bezit der akademie, op 4 gouden na, alle koperen, van onderscheidene tijdperken, en meerendeels minder goed bewaard. De heer Scholtenin de vorige vergadering niet tegenwoordigverzocht verlof om in de volgende de aanmerkingen der sprekers over het malerialis- mus te beantwoorden. Zondag avond is de bij de Ned. herv. gemeente beroepen leeraar J. J. 1. ten Kate, van Middelburg, als zoodanig bevestigd door dr. Modderman, met eene leerrede over Hand. IV: 29. Na den afloop van het bevestigings- werk, stond de gansche vergadering op en zong het 4de vers van het 99ste Gezang, behalve de 6 eerste regels, die alleen door de aanwezige ambts broeders van den nieuwen leeraar gezongen werden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 16 April. De gemeenteraad van Ostende heeft, op voorstel van den Burgemeester beslotenom voor de gelden die de gemeente ontvangt van de te Spa ge vestigde speelbank een blijk van dankbaarheid te geven aan den koning, wegens het vele goede dat de gemeente aan Z. M. en het koninklijk gezin heeft te danken. Men wil ten dien einde aan het strand een paviljoen bouwen en het den koning ten geschenke aanbieden. Eene commissie uit den raad zal dit besluit ter kennis van Z. M. brengen. Tc Antwerpen waren dezer dagen twee kinderen op de straat bezig met spelen op het oogenblik dat twee personen met ccnen zwaar beladen vrachtwagen voorbij reden. Een stuk hout, waarmede de kinderen speel den, trof bij ongeluk een dier personen in het aangezigt en kwetste hem, waarop deze zoozeer in woede ontstak dat hij het kind, 11 jaren oud, op den grond wierp en het een of twee krachtige schoppen met den voet gaf, waardoor de regterzijde van het kind werd opengereten. In weerwil van geneeskundige hulp is het kind na een uur tijdens bezweken. De dader die eerst de vlugt had genomen, heeft zich later bij de politie aangegeven. Men schrijft uit Doornik, van 14 dezer: Twee stoombootenuit Nederland komende en beladen met bloemen voor de zomerverblijven van keizer Napoleon, zijn heden langs de Schelde gevaren, om vervolgens over Valenciennes de kanalen langs te gaan tot Parijs. De dagbladen van Gent bcrigten dat de bestuurder van de doofstom- men-inrigting aldaar, een lid van de broederschap der liefde, naar Engeland is gevlugt. Hjj wordt van vergrijp tegen de zeden verdacht gehouden. ENGELAND. LONDEN15 April. Te Manchester heeft dezer dagen eene manifestatie plaats gehad ten gunste van het bondgenootschap met Frankrijk. Onder voorwendsel van te beraadslagen over een besluit betreffende de hervorming van het kiesstelsel, heeft de heer Bright eene rede uitgesproken ten betooge dat deze hervor ming in zijn oog slechts de tweede plaats innam, en dat de bestendiging van het verbond tusschen de twee volken van meer overwegend belang was. Zjjne rede werd met blijken van goedkeuring ontvangen er. luide werd aan hem en aan den heer Cobden dank toegebragt. Zelden zag men de zaalwaar de vergadering werd gehouden, zoo vol, en stellig waren aldaar 5000 per sonen bjjeen. Over 't algemeen gelooft men dat de heer Bright te ver is gegaan, en de zaak die hij in bescherming wil nemen daardoor heeft be nadeeld. Zijne rede wordt door meest al de dagbladen gelaakt, en zjjne inzigten worden op dit oogenblik zeer zeker noch door zjjne medeleden in het parlement noch door het volk gedeeld. De Mom. Post deelt mede, dat de regering voornemens is een ge deelte van ons grondgebied in Noord-Amerikaen wel de landstreek aan de Roode Rivierwelke tot nog toe onder het beheer eener bijzondere han delmaatschappijde Hudsonsbaai-compagnie, stond, tot eene afzonderlijke kolonie te maken. In een gebouw in New-Oxfordstreet heeft eene gasontploffing plaats gehadwaardoor dat gebouw inwendig grootendeels werd vernield. De twee personendie met een licht in de hand onderzoek deden naar de oorzaak van de gaslucht, zjjn ernstig gebrand. Dezer dagen zijn twee kinderen op wonderdadige wijze aan den dood ontkomen. De dochtertjes van den predikant Spears te Stockton, 3 en 5 jaren oudkuijerden hand aan hand op den spoorwegdie digt langs de pastorie loopttoen de conducteur van een treindie uit eene bogt van den weg te voorschijn kwam, de kinderen op 20 ellen afstands eensklaps voor zich zag. Oogenblikkeljjk sloot hjj den stoom af en deed de remschoenen op de wielen drukken, doch dit belette niet, dat de wichtjes door de machine getroffen werden, maar gelukkiglijk zoodanig, dat het een buiten en het ander binnen het spoor kwam te vallen, waar zij eenigzins bedwelmd ble ven liggen. Met uitzondering van eenige onbeduidende schrampen waren de kinderen ongedeerd gebleven. Te Freshford is Maandag 11. zekere John May in den ouderdom van 103 jaren overleden. Voor een paar jaren maakte hjj nog een paar schoenen, zonder zich daarbij van een bril te bedienen. Uit de daarvan opgemaakte staten blijkt dat Australië in het vorige jaar 2,202,012 oneen goud heeft opgeleverd, dat eene waarde heeft van 9 millioen FRANKRIJK. PARIJS, 15 April. Betreffende de onderhandelingen met Zwitserland verneemt men nu we der dat onze regering, ziende dat Zwitserland weinig ondersteuning vindt bij de overige groote mogendheden, geneigd is zoo min mogelijk toe te geven. Veel zal in deze echter afhangen van de houding van Engeland, waarover men eerst zal kunnen oordeelen wanneer het parlement zjjne zit tingen heeft hervat. Berigten uit het arrondissement Nizza geven hoog op van de geest drift der bevolking om voor de inljjving bij Frankrjjk te stemmen. De Monitewr deelt mede dat zelfs in de stad Nizza zich weinigen aan de stem ming onttrekken. Van de 7000 stemgeregtigden hadden reeds 5000 hunne billetten ingeleverd. De regering heeft bepaald dat, om de militaire inlegering in Savoye voor de ingezetenen niet al te drukkend te maken, dagelijks voor ieder soldaat 50 cent. en voor ieder officier 1 fr. zal betaald worden. Bij besluit des keizers is de lengtemaat voor de recruten met een duim verminderd. Het wetgevend ligchaam heeft het wets-ontwerp, tot vaststelling van het contingent voor 1860 op 100,000 man, aangenomen. Slechts 6 leden, die dit getal op 80,000 wilden gebragt hebbenstemden er tegen. Bij de begrooting voor 1861 zijn de navolgende verhoogingen aange vraagd: tot verhooging met 2,500 fr. der tractemcnten van de 18 hoog leeraren van de faculteit der wetenschappen en van de 12 hoogleeraren vau de faculteit der letteren 75,000 fr.tot verhooging der tractementcn van de 28 hoogleeraren van het collége de France 70,000 fr. en van die der 16 hoogleeraren bij het museum van natuurlijke historie 43,000 fr. In de volgende maand zal er een groot feest door de stad Parijs aan de deputatiën van Savoye en Nizza worden gegevenwelke na de stemming over de inljjving alhier zullen aankomen. Men zegt, dat dit feest nog

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2