want de zeden cn leefwijze zijn over het geheel nog als voor 100 cn meer jaren en de inkomsten der ingezetenen zijn door de duurte van de pro ducten van landbouw buitengewoon toegenomen. Daarbij komen nog de kapitalen van uitgestrekte veenen en heidevelden, die vroeger geene voor- deelen van eenige beteekenis opleverden en thans voor groote sommen ver kocht worden, of in cultuur zijn gebragt. Er zijn landlieden in het oosten van Drenthe, die geene naauwkcurige berekening kunnen maken en naauwe- ljjks bij raming kunnen bepalenhoe groot hun vermogen is. Den 20slcn dezer zal te Venlo worden aanbesteed het bouwen van stallen voor 194 paarden aldaar. Uit Sas van Gent meldt mendat aldaar een 23-jarig jongeling zijne moeder met een mes eene diepe wonde in de borst heeft loegebragt, waar van de dood het gevolg is geweest. De jongeling was sedert jaren aan val lende ziekte onderhevig geweest, en verkeerde ten gevolge daarvan dikwijls in eene kwaadaardige stemming, zoodat men hem moest bewaken. Ook thans hield men het oog op hemmaar toch niet zoo scherp of hij vond gelegenheid om zich van het mes meester te maken dat zijne moeder even uit de hand had gelegd. 'sGRAVENHAGE, 12 April. Z. M. heeft den kapitein C. A. N. Ernst de Siewert, van het 2d0 reg. vesting-artillerie, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon, en tot ridder dier orde den heer Gebhardt II, kon. stalmeester te Berlijn. Z. M. heeft aan den heer M. D. van Duivenbode, koopman te Ternate, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidiugsteekenen van rid der der Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Tot schoolopziener in het 5de schooldistrict der provincie Zeeland is benoemd de heer H. Q. Janssen, te St. Anna ter Muiden. De heer Mr. Verloren van Themaat heeft zijn ontslag verzocht als raadsheer in het prov. geregtshof van Utrecht. De minister van finantiën heeft eervolle melding gemaakt eener, door een onbekende, onder het postmerk Amsterdam, van den 5de0 dezer, aan hem gedane inzending van negen certificaten 4 pCt. nationale schuld, ieder groot ƒ1,000. Overeenkomstig het verlangen van den inzender, wordt het kapitaal dier stukken geamortiseerd. Het zou den minister aangenaam we zen, zoo de vaderlandlievende gever mogt kunnen goedvinden, zich ver trouwelijk aan hem bekend te maken. Bij genoemden minister is ook nog ƒ5 ontvangenten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. De minister van marine zal morgen geen gehoor verleenen. Een van den gouv.-gen. van Nederl. Indië over Alexaudrië ontvangen berigt, gedagleekend Batavia 23 Februarij jl.meldt, dat sedert het berigt van der. 21sten dier maand niets bijzonder voorgevallen cn alles wel is. lieden middag heeft bij den commissaris des konings dezer provincie het vroeger bepaald maar toen uitgesteld diner plaats gehad, waaraan mi- misters, de burgemeester der residentie, de inspecteur voor het lager ouder wijs dezer provincie enz. hebben deelgenomen. De tweede kamer der staten-generaal is thans werkelijk tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen legen Dingsdag den 24s,en dezer. Te Scheveningen is bij de aankomst van de pink de Zeemeeuw het treurig berigt ontvangen dat de matroos Arie Pronk, een jongeling, die als kostwinnaar voor eene oude gebrekkeljjke weduwe van de militaire dienst was vrijgesteld, op de hoogte van Texel over boord was geslagen en ver dronken. Naar men verneemt is de commissie, die de giften ontvangt voor de nagelaten betrekkingen van de bemanning der pink de Jonge Arend, voornemens de genoemde weduwe in die giften te laten deelen. Bij die commissie is dezer dagen van 11. K. 11. mevrouw de groothertogin van Saksen-Weimar-Eiscnach eene bijdrage van ƒ100 ontvangen. AMSTERDAM, 11 April. Z. M. de koning heeft heden gehoor verleend aan civile en militaire auto riteiten en 11. M. de koningin heeft de Sophia-school bezocht en een bezoek gebragt aan mevr. Deutz van Assendelft. Des middags was er groot diner en des avonds thé dansant ten hove. Z. M. heeft uit het corps officieren der schutterij benoemd: lot officieren van de orde der Eikenkroon, de bh. A. L. Krook van Harpen en D. Tobias, majoors, C. Spijker, kapitein, en J. Bormeester, kapitein-adjudant. De heer N. J. Potdevin, kapelmeester van het muziekcorps der schutterij, is door Z. M. tot ridder der gezegde orde benoemd. De beroemde schilderij van Ary Scheller, voorstellende: de kruisdra- gende Christus, is alhier (ten huize van ds. van Voorst)verkocht voor 7000. BU1TKM.AM1SC.UK BKRIGTKN. BBLCIK. BRUSSEL, 11 April. De hertog van Brabant is den 9dc° te Konstantinopel aangekomen cn door den Sultan met de aan zijnen rang verschuldigde eerbewijzen ontvangen. Eenige dagen geleden had er in de kolenmijnen te Marihaye een treu rig voorval plaats. Een werkman was bezig, op een stelling staande, het touw te smeren waarmede de bak in de mijnput wordt nedergelaten. Hij is, men weet niet op welke wijze, in de mijnput gevallen, en in den val werd hem het hoofd van de romp gescheidenwant toen men de bak op haalde vond men daarin de romp, terwijl men later het hoofd uit de put te voorschijn bragt. ENGELAND. LONDEN, 10 April. Gisteren heeft de lord-major dezer stad een prachtig gastmaal gege ven, dat door 200 personen werd bijgewoond. De hertog van Cambridge heeft bij die gelegenheid in eene redevoering hoog opgegeven van het En- gelsche leger, dat, wanneer het handelend zou moeten optreden, geen ander leger zou behoeven te vreezen. Engeland stond aan het hoofd der beschaafde wereld en moest zich in die stelling handhaven, door niet te gedoogen dat de vloot en het leger in verval geraakten. Bij de dezer dagen genomen proeven met het Armstrongs geschut tegen de drijvende batterij Trusty, werden de ijzeren platen waarmede dat vaar tuig is bekleed door de kogels verbrijzeld en hier en daar gingen zij zelfs door het schip. Zondag avond 11. hebben er weder ergerlijke ongeregeldheden plaats gehad in de kerk van St. George in the East. De versiering van het altaar met kruisen, uit witte en roode roozen zamengevoegden meer andere zinnebeeldige figuren gaven daartoe aanleiding. De politie heeft met veel krachtsinspanning het gebouw doen ontruimen. Vrijdag 11. waren vele personen te Liverpool op een steiger wachtende op de aankomst van eene stoomboot, toen door den aandrang eensklaps de leuning aan het einde van de brug bezweek en meer dan 100 personen in het water stortten, lloe snel men de ongelukkigen ook hulp verleende, kon dit niet belettendat twee meisjes het leven verlorenen een 30-tal andere personen in meerdere of mindere mate gekwetst werden. Volgens berigten uit Calcutta van 16 Maart hadden in Nedcr-Bengalen weder onrustige bewegingen plaats gehad. Door den gouverneur was eene proclamatie uitgevaardigd, waarvan men eene gunstige uitwerking hoopte. Uit Canton wordt gemeld dat de Chinezen het geschut uit de Takn-forten wegvoerden om Tientsing beter te versterken. De voorbereidselen der ver bonden mogendheden boezemden aan het hof van Peking groote bezorgd heid in. FRANKRIJK. PARIJS, 10 April. Gelijk men weet heeft de keizer beloofd zich voorloopig van de ge wapende bezetting der onzijdige districten van Savoye te zullen onthouden. Dientengevolge heeft de regering onderhandelingen aangeknoopt met Zwit serland om in deze zaak tot eene eindregeling te geraken. Frankrijk zou zich willen verbinden geene vloot op het meer van Genève te hebben en de kust van Savoye niet te versterken. Wanneer eene schikking tot stand kwamzou Frankrijk niet ongeneigd zijn tot het houden van een congres over te gaanwant het kon dan daarvan aan de mogendheden mcdedeeling doen en had van dien kant geene gewigtige tegenwerpingen te verwachten. Volgens de Indep. Beige zou Zwitserland zich met eene schikking, in den opgegeven zinte vrede houdenuithoofde het niet te veel op de on dersleuning van de groote mogendheden en vooral van Engeland kon staat maken. Aan het houden van een congres werd niet meer gedacht. De generaal Fleury is op last des keizers naar Londen vertrokken, zoo als sommigen mcenen met eene hoogst belangrijke zending belast, vol gens anderen om eenige paarden aan te koopen. De aartsbisschop van Parijs heeft aan de pastoors dezer stad berigt dat de gebeden voor den Paus, die tot Paschen waren voorgeschreven, moeten voortduren. Deze kennisgeving is in al de kerken afgelezen. De aartsbisschop heeft daarbij de geloovigen aangemaand om den opperpriester niet te vergeten op het oogenblik dat hij ongelukkiger is en meer vervolgd wordt dan ooit. De regering zit van hare zijde niet stil en tracht zich te wapenen tegen de moejjelijkheden die de geestelijkheid haar zoude kunnen berokkenen. Met het oog daarop moet de heer Delangle twee vertrouwelijke brieven hebben geschreven: een aan de voorzitters der geregtshovenom naauw- keurig toe te zien op overtreding van het concordaat, en een aan de voor zitters der burgerlijke regtbankenom het oog te houden op den oorsprong der bezittingen van kerkelijke vereenigingen. De waarschuwingaan la Patrie en le Pays gegevenisnaar men verzekertdoor den keizer zeiven opgesteld. De heer de Thouvenel had zich daaromtrent met zijnen ambtgenoot van binnenl. zaken verstaan en beiden hadden zich naar den keizer begeven om de noodzakelijkheid dezer waar schuwing te betoogen. Lord Cowley zou dezen maatregel uitgelokt hebben. De generaal Dieu, die le Solferino was gekwetst geworden en sints 9 maanden zoo vele smarten heeft geledenis Zondag avond overleden. Hij heeft, kort voor zijn dood, te kennen gegeven dat hij wcnschte dat het 74stc regiment van linie, aan welks spits hij was toen hem de Oostenrijksche kogel trof, hem de militaire eer bij de begrafenis bewees. De voorziening in cassatie van den advocaat Ollivier is verworpen. Te Lyon hebben gevangennemingen plaats gehad, die in betrekking moeten staan met den onlangs vermelden diefstal van juweelen alhier. ITALIË. De gouverneur van Chambery heeft Zalurdag middag eene kennisgeving doen aanplakkenwaarbij de bevolking van Savoye tegen den 22stcn April wordt opgeroepenom te beslissen over de vraagWil Savoye aan Frank rijk toebehooren?" De inbezitneming door Frankrijk zal dus, in elk geval, niet voor het einde der maand plaats hebben. Daar het gebergte in Savoye nog met sneeuw bedekt is, kan de stemming niet vroeger plaats hebben, indien men niet een deel der inwoners van de stemming wil uitsluiten. In het arrondissement Nizza zal de stemming den 15den plaats hebben. De in Savoye gekozen leden der Sardinische kamer van afgevaardigden hebbenbehalve tweeverklaard aan de werkzaamheden geen deel te zullen nemenvoor dat de uitslag der volksstemming in Italië bekend is. Zij wenschen echter dat die stemming gunstig voor de vereeniging met Frankrijk mag uitvallen. Men verzekert dat Rusland afstand zal doen van de haven van Villa- franca, die nu tot het gebied van Frankrijk behoort, en op nieuw onder delingen heeft aangeknoopt met Sardinië, tot het verkrijgen van een kolen- depót in de golf van Spezzia. Het officiële dagblad van Rome bevat thans de benoeming van generaal de Lamoricière lot opperbevelhebber van het Pauselijk leger. Dat leger if, alles medegerekend16,111 man sterk, waaronder 5600 buitenlanders. PUITISSEN. BERLIJN, 10 April. Men schrijft van hier aan de Corresp. Havas: De berigten van Pots dam zijn treurig. De dagbladen spreken wel is waar van de dageljksche wandelingen des konings, maar ongelukkig is het de koning zdf niet

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2