LEYDSCHE COURANT. 18C0. ARIJDAG 13 APRIL. B>E SPOORWEG!. I De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdag Avond VI. Het is gevaarlijk, ten minste jn zeker opzigt, niet op de hand te zijn van dc Rijnspoorweg-maatschappij. In hunnen toorn ontzien de vrienden niets. Zij spreken van vergelijkingen, die, bij een onbevoordecld en onpartijdig minister, doodend zouden zijn geweest voor hunne tegenpartij! Maar «de tegenwoordige minister kan zich laten bepraten." En wat kunnen zij «verwachten van een' minister, die bewerkt, misleid, verschalkt en op een «dwaalspoor gebragt is door anderen Met dc staten-gencraal was nog iets te doen, wel te weten, als sommige leden alleen praten en de overige zich aan praatjes storen! Maar het collegie van gedeputeerde stalen van Zuidholland? De vrienden zouden dien scheidsman moeten wraken «1°. omdat de bemoeijingcn van dat collegie, als binnen de grenzen van het gewest beperktzijn van zuiver localen aard. De aansluiting van 's Gravenhage aan het groote spoorwegnet is daarentegen een onderwerp niet van locaal, maar van algemeen nationaalen tevens van algemeen STAATSBELANG." 2°. omdat de zamenstelling van dat collegiebij eene beoordeeling van »eene vraag, waarbij, al ligt meer dan behoort, op de locale belangen zou «worden gelet, geene genoegzame waarborgen voor zijne onpartijdigheid oplevert." Eindelijk omdat de leden van dat collegie niet zijn de bevoegde des- kondigen.Enz. «Van de afdeeling waterstaat bij het ministerie van binnenl. zaken is «geene grondige kennis van het spoorweg-trafiek te verwachten. Van hare vooringenomenheid blijkt en hare onpartijdigheid is niet boven verden- king verheven." «Zal men op het gevoelen van het departement van oorlog afgaan?" «Ook dat niet, want het defensiewezen is, inzonderheid ten aanzien van «een geheel binnenlandschcn spoorweg, een zeer speciaal belang." (Wat is er nu van het algemeene staatsbelang en van het internationale belang ge worden Zie het 's Gravenhaagsche comité, over de verbinding van 's Gravenhage met het Europesche spoorwegnet, in het Dagbl. van (Zuid- Holland en) 'sGravenhage, n°. 81 e. a. Als het openbaar gezag zoo weinig wordt geëerbiedigd, behoeft men zich niet te verwonderendat de tegenpartij onbarmhartig wordt toegetakeld. Dat geschiedt evenwel met zekere verscheidenheid. De directeuren der Holl. spoorweg-maatschappij, geeft men te kennen, zijn slaapmutsen, maar toch schalken; dc gcheele directie zou meer ge schikt zijn voor eene jaagschuit dan voor een spoorweg, maar toch steekt zij der Rijnspoorweg-maatschappij de loef af! Even als bekwaamheid of onbekwaamheidwordt regt toegekend of ont zegd, naarmate het in de kraam te pas komt. De twee strijdige voorstel lingen hieromtrent komen, bij afwisseling, op den voorgrond: i». Beweert men, dat de voorlaatst afgetreden minister van binnenl. zaken; nog geene coneessie verleenende, eene plegtige verbindtenis had aangegaan, eenvoudig door voorwaarden te proponeren, die men, zoo men zegt, zich bereid had verklaard aan te nemen. En 2°. beweert men daarentegen, dat eene bepaalde concessie (met uit sluiting van bepaalde andere concessiën), geheel in formd door tusschen- komst van den tegenwoordigen minister van binnenl. zaken verleend, zon der verbindende kracht zou zijn voor zijn' opvolger. Die heeft het monopolie maar af te breken Men ziet hier eene zeer duidelijke toepassing van het stelsel der twee ma ten en der twee gewigtenwaarvan niet het eene echt of het andere valsch is en blijft, maar die, bij afwisseling, echt of valsch zijn, ter gelegener tijd. Er is echter iets waarin men noch maat houdt noch op eenig gewigt iet dat is in het minachten van gemeentebelangen, die strijdig zijn met die der Rijnspoorweg-maatschappij. Van Haarlem en Leyden spreekt men zoo wei nig mogelijkmaar de Hollandsche Rijnstreek komt gedurig op het tapijt. Die is slechts een zoogenaamd iets, dat bevat slechts weinig dorpen zegt de een, dat is Leydcrdorp of Koudekerk zegt de ander en, daar men toch aan het afdingen is, vraagt een derde: Is het iets meer dan eene buurt? Ja, Engelsche aandeelhouders, van dc Rijnspoorweg-maatschappij! dat «ets is meer dan eene buurt, dat is de kracht en de sterkte van den Holland- schen landbouw, dat iets bloeit door handel en fabrieken. En al veinzen enkelen dat iets niet te kennen, de natie kent het en 's lands vertegen woordigers moeten het kennenen hel gouvernement zal daaraan regt laten wedervaren B1NNENLANDSCHH BERIGTEN. LEYDEN, 12 April. Het Staatsblad n°. 15 bevat het kon. besluit van 4 dezer houdende regeling van het toezigt op de spoorwegdiensten. Aan dc leden van de tweede kamer der slaten-gencraal zijn toege zonden exemplaren van een adres door het departement Groningen der Ned. maatschappij tot bevordering van nijverheid aan den minister van binnenl. zaken gerigt, waarbij het zich veroorlooft, eene zaak onder de aandacht van den minister te brengen, waarbij het belang niet alleen van de nijver heid, maar van het geheele vaderland in de hoogste male gemoeid is. Het betreit het industrieel onderwijs, en wel bepaaldelijk dat, hetwelk noodig is tot vorming onzer kooplieden en fabriekanten. Uet departement verzoekt den minister eerbiedig maar dringend ten spoedigste te willen overgaan tot het indienen eener wel op het middelbaar onderwijswaarin eene voorname plaats aan het onderdeel der industriescholen worde toegekend. De Tijd deelt het volgende schrijven mede, waarmede de kweekelingcn van het instituut te Katwijk zijn vereerd geworden: Geliefde zonenheil en apostolischen zegen Uit uwen brief van den 2den Febr. II. hebben wij tot onze overgroole vreugde| duidelijk gezien, met hoe groote liefde, trouw en verknochtheid gijo geliefde zonenonze hoogste waardigheid en ons zeiven eerbiedigt en hoog acht. Zulk eene gezindheid voegt voorzeker aan jongelingendie, tot de ware kerk geroepen, opgevoed en gekweekt worden op de plek, waar de II. Willebrordus, gelijk gij schrijft, hec eerst aanlandde, om in uwe gewesten het licht van het evangelie te ontsteken. Het kon dan niet anders of gij moest bij die groote verandering van Italië en den opstand in onze Pauselijke statendie onze voorgangers, de roomsche Pausenniet zonder be schikking van Gods voorzienigheid hebben verworven met de diepste droefheid worden vervuld. Die droefheid groeit zeker dagelijks aan, door het vloek waardig verbond, dat de magtigen der aarde met de meineedigen gesloten hebben, door het uitvinden van een nieuw regt, om alle vorsten van Italië te onttroonenen de tijdelijke magt van den H. Stoel geheel te vernietigen. Wij hebben niet nagelaten die dadenzoozeer met alle rede en regtvaardig- heid in tegenspraak, en zoo hevig aandruischcnde tegen alle beginselen van het volkenregt, te bestrijden, en nimmer zullen wij het oor leèuen aan de sluwe raadgevingen van hen, die, onder voorgeven van een leugenaehtigen vrede, de bezittingen van den 11. Stoel willen verkleinen, om de vrijheid te belemmeren, welke wij behoeven, om ons ambt gemakkelijker over ge heel de aarde te vervullen. Wij vertrouwen op God, voor wiens zaak wij al die bitterheden ondervinden. Daarom, geliefde zonen, zijn uwe gebeden en smeekingen tot God een zoete troost voor ons hart, en vermeerderen zij onze hoop op de hulp van Bovendie gijook door de tusschenkomst der Onbevlekte Moedermaagd Marianog meer dan anders over onze zwak heid hebt afgeroepen. Gaat voort, geliefde zonen, den God van barmhariig- heid te bidden, dat Hij spoedig op onze kwellingen en droefheid genadig nederzie. Wecst ook voortdurend uwe oversten gedachtig, die u het woord Gods hebben verkondigd, en volgt hun geloof na, het oog gevestigd op het einde van hunnen wandel. Daartoe moeten u opwekken de voorbeelden uwer voorouders, die, bij den beklagenswaardigen afval van anderen, on wankelbaar aan de steenrots des geloofs vasthieldenen tot den schijn van scheuring en dwaalleer manmoedig van zich weerden. Dit verwachten wij ook des te eerder van ugeliefde zonendaar gjj mannen tot leidslieden en meesters hebt, die met hart en ziel aan ons en dezen II. Stoel zijn ver knocht, en wier uitstekende wetenschap en deugd boven allen twijfel is verheven. Ten onderpand der vaderlijke liefde, die wij u in onzen Heer Jezus Christus toedragen, slrekke u de apostolische zegen, dien wij, als waarborg van alle hemelsche gaven u allengeliefde zonenvan harte schenken. Gegeven te Rome bij S'. Pieter, 21 Maart 1860, het ld11® van ons Pausschap. PIUS IX. Morgen zal te Rotterdam worden geopend de tentoonstelling van bloe men vruchten, enz., van de Ned. vereeniging tot aanmoediging van den tuinbouw. Zij zal tot Maandag aanst. te bezigtigen zijn. De hoogleeraar Buys Ballot deelt in de U. C. het volgende mede: Eergisteren (8 April) ontving het kon. Ned. meteorologisch instituut een verzoek van den lieer le Verrier, directeur de l'obscrvatoire imperial de Paris, om per telegraaf tijding van het weder te Texel te ontvangen, in ruil legen berigten uit Fransche zeehavens. Tevens was daarbij gevoegd het berigt, dat men in het belang der marine besloten had lot eene wisseling van tele grafische seinen tusschen verschillende havens. Zij zullen in Frankrijk nog in deze maand tot stand komen en zijn bijna dezelfde als die sedert eenigen tijd door het Hollandsche gouvernement tusschen Maastricht, Vlissingen den Helder en Groningen ernstig worden overwogen, en waarschijnlijk nog eerder zullen zijn lot stand gebragt. Uit Odoorn meldt men het volgende: Aan den predikant der lierv. gemeente alhier is dezer dagen het berigt medegedeeld, dat door een van de leden der gemeente hel aanbod was gedaan, om geheel voor zijne reke ning de pas gebouwde kerk van een orgel le voorzien, welk aanbod met dankbaarheid is aangenomen. De gemeente Odoorn heeft vele welvarende en bemiddelde ledenzoo als vele andere gemeenten in bet Üostermoersche hetwelk men anders niet zon hebben gezegd, toen voor ruim 3 jaren zulk eene belangrijke som uit het fonds voor noodlijdende kerken en uit 's rijks kas getrokken werd tol stichting der kerk. Dat er zeer bemiddelde land- I lieden in hel oosten van Drenthe wouen, is niel geheel le verwonderen,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1