Per Telegraaf. soldalen gevallen. De chcrif en zijne voornaamste aanhangers zullen voor een krijgsraad tercgt slaan. Tijdingen uit Madrid doen zien dat de Carlislische beweging als ge ëindigd kan beschouwd worden. De generaal Ortega, dezelfde die vroeger door de Indep. Beige van slechte handelingen werd beschuldigd in zijne betrekking van kapitein-generaal der Kanarische eilanden, zal voor eenen krijgsraad te regl staan. De gevangenneming der beide zonen van Don Carlos is nog niet zeker. Men zegt dat zij in het fort van Slorella opge sloten zijn. ITALIË. De stad Bologna heeft besloten aan koning Victor Emmanuel cenc bijdrage van 2 miilioen aan te bieden. In een schrijven uit Rome aan het Journ. de Brux. wordt gezegd dat een Poolsch edelman met 1200 soldaten, welke hij zelf uitgerust heeft en bezoldigt, te Ancona is aangekomen om den Paus te dienst te staan, en dat hij den titel van kolonel ontvangen heeft. De generaal de Lamoricière is op 1 April te Rome aangekomen en den volgenden dag bij den Paus ten gehoore toegelaten. Rij heeft de betrek king van opperbevelhebber der troepen nog niet aangenomen. Vele perso nen, op 19 Maart in hechtenis genomen, zijn ontslagen. De hooge raad van de Maltheser-orde is tegen de tweede helft van April lot het houden eener vergadering opgeroepen. Het officiële dagblad van Napels heeft op 5 April medegedeeld dat de oproerige beweging te Palermo, na een hardnekkig gevecht in de straten en huizen, was geëindigd. Te Messina was dit het geval niet en van daar was de beweging naar Catania overgeslagen. Latere tijdingen verzekeren echter dat de rust overal hersteld is. De berigten, die betreffende de Na- pelsche zaken overTuryn gaan, zijn niet altijd van overdrijving vrij te pleiten. Een dagblad van Genua deelt mede dat 20,000 man van het Napelsche leger op het grondgebied van den Kerkelijken Staat is gekomen; maar bij de oproerige bewegingen, die in het Napelsche plaats hebben, kan men aan dit berigt moeijeljjk geloof schenken. PRVISSEN. BERLIJN, 8 April. Te Mainz heeft in den nacht van 3 April een orkaan gewoeddie veel schade aan gebouwen en boomen heeft veroorzaakt. Gedurende den orkaan is het dorp Laubenheim grootendeels afgebrandwaarbij ook eenige menschen omgekomen zijn. Berigten uit Moskou maken melding van onophoudelijke sneeuwstor men waardoor alle gemeenschap wordt afgebroken. In het gouvernement Tambou werd een transport ossen van 600 stuks onder de sneeuw begraven en kon slechts met groote moeite door de boeren weder uitgegraven worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 April. De inschrijvingen voor de nieuwe leening beantwoorden niet aan de verwachting en waarschijnlijk zal de termijn tot deelneming verlengd moe ten worden. De meeste kapitalisten zjjn te weinig met de staatkunde der regering ingenomenom die door vrijwillige deelneming in de leening te schragen. Dit geldt inzonderheid van den adelterwijl de eigenlijke finan ciers, ondanks de voorgespiegelde groote voordeelen, geene winst van de deelneming verwachten. Voornamelijk hcerscht onder de r. k. geestelijkheid groote ontevredenheid over de jongste handelingen der regering. Zij wil bovendien niet toonen kapitaal beschikbaar te hebben. De burgers eindelijk worden te veel door belastingen en gedwongen uitgaven gedrukt, om nog vrijwillig bij te dragen. Dezer dagen is te Oedenburg gevangen genomen zeker gewezen mili tair-intendant H. Hij behoorde tot hen die bij de inneming van Milaan op de vlugt gingenen volgens zijn zeggen zou het hem toen niet mogelijk geweest zijn de kas ten bedrage van 60,000 11.te redden. Hij nam weldra wegens zijn langen diensttijd en ziekelijk gestel zijn ontslag en vestigde zich te Oedenburg, waar hij een huis kocht. Hij wordt verdacht van zich de kas in der tijd te hebben toegeëigend. Bij zijne gevangenneming vond men 32,000 fl. in specie bij hem. Op 31 Maart was de termijn verstrekenbinnen welker, de evangelische gemeenten in Hongarije zich in den geest van het bekende keizerlijk patent moesten organiseren. Door 226 gemeententellende 306,786 zielenis hier aan voldaan; 333 gemeenten, tellende 543,712 zielen, hebben dat patent niet aangenomen. Uit Pesth meldt men, dat de student graaf Geiza van Torinyak, die gekwetst werd bij gelegenheid van den oploop van den 15den Maart jl.den 2den dezer aan de gevolgen der ontvangen wonden in het hospitaal is overleden. 'sHAGE, 10 April. Tot commissaris des konings in de provincie Noord holland is benoemd jhr. RoëlI, thans commissaris des konings in de pro vincie Utrecht. AMSTERDAM, 10 April. HI1. MM. de koning en de koningin en Z. K. II. de prins van Oranje zijn heden namiddag ten 3 ure op het paleis aangeko men. Terstond op het balcon verschenen, werden de vorstelijke personen door de op den Dam zamengevloeide volksmenigte met groote geestdrift begroet. Bepalingen voor de Tentoonstelling van voortbrengselen van schilder-teeken-bouw-beeldhouw- en graveerkunstte Amsterdam voor den jare 1860. Burgemeester en Wethouders dezer stad, in vereeniging met den raad van bestuur der koninklijke akademie van beeldende kunsten, hebben be sloten dit jaar alhier de 27stc openbare tentoonstelling van kunstwerken van levende kunstenaars te doen plaats hebben. De ondergeteekendenvan wege deze stad en den raad voornoemd gekom- mitleerd, brengen de volgende bepalingen ter kennis van alle besturen, maatschappijen, beoefenaars, verzamelaars, voorstanders en bevorderaars van beeldende kunsten. Art. 1. De tentoonstelling van kunstwerken van schilder-teeken- bouw-, beeldhouw- en graveerkunst van levende kunstenaars, zoowel bin nen als buiten dit rijk gevestigdzal plaats hebben in het lokaal der koninklijke akademie van beeldende kunsten. Art. 2. Deze tentoonstelling zal op Maandag 3 September cerstk. geopend en op Maandag 8 October daaraanvolgende gesloten wordenbehoudende de commissie zich voor, om haar, des noodig, nog eenigen tijd te verlengen. Art. 3. Alle kunstwerken moeten van Woensdag 1 Augustus tot uiterlijk Maandag 20 Augustus bezorgd worden aan het gemeld lokaal, en de schil derijen, teekeningen en prenten met behoorlijke lijsten voorzien zijnzij behoeven niet vrachtvrij te worden ingezonden, mits de toezending plaats hebbe met gewone vervoermiddelen en niet met sneltreinen. Zij moeten worden geadresseerd aan de commissie, met een brief, houdende den naam en de juiste woonplaats van den vervaardiger, en eene korte omschrijving van het onderwerp, alsmede, des verkiezende, opgave van den koopprijs; zullende al wat na den 20slcn Augustus mogt worden ingezonden, alleen kunnen geplaatst wordenindien de ruimte zulks toelaat. Art. 4. Alle geplaatste stukken, hetzij al dan niet verkocht, zijn en blijven, tot de finale sluiting der tentoonstelling, onder het opzigt der com missie, die zoo veel mogelijk zal zorg dragen voor eene goede bewaring, zonder echter voor schade of gemis in te staan; zullende geene stukken gedurende de tentoonstelling worden afgegeven. Art. 5. Men zal geene stukken toelaten, die vroeger op stedelijke ten toonstellingen alhier geweest, of, naar het gevoelen der commissie, niet genoegzaam geschikt zijn; de commissie behoudt het oordeel daaromtrent geheel aan zich. Kopijen in olievcrw naar schilderijenof teekeningen naar teekeningen worden almede niet toegelaten. Ook uit de stukken van die vervaardigers, die onderscheidene kunstwerken mogten inzenden, waarvan, uithoofde van de beperktheid van het lokaalniet allen zouden kunnen ge plaatst worden, zal de keuze ter plaatsing door de commissie gedaan wor den; kunnende men, ingeval van teruggave, van behoorlijke bescheidenheid verzekerd zijn. Art. 6. Stukken, die door anderen dan door de vervaardigers zei ven worden ingezonden, zullen niet toegelaten worden, dan met bijvoeging eener schriftelijke toeslemming van deze laatsten. Art. 7. Een calologus zal, behalve de gewone aanwijzingen, ook de namen en woonplaatsen der kunstenaars, en tevens de kunstwerken die te koop worden aangebodenaanduiden. Art. 8. Zoo spoedig mogelijk na de sluiting der tentoonstelling, zullen de kunstwerken weder afgegeven of voor rekening der inzenders terug gezonden worden. Art. 9. Door de regering zjjn zes gouden rijksmedailles uitgeloofdieder ter waarde van 30 dukatenwaarvan drie bestemd voor inlandsche en drie voor buitenlandsche kunstenaars, ter bekrooning van die op de tentoonstel ling aanwezige kunstwerken, welke van uitnemend talent getuigen. Door het gemeentebestuur worden zes gouden stedelijke medailles, ieder ter waarde van 100 gulden, waarvan vier voor inlandsche en twee voor bui tenlandsche kunstenaars, beschikbaar gesteld. Art. 10. De bekrooning zal geschieden door eenen Jurywaarvan de zamenstelling en werkzaamheden later zullen worden bepaald en kenbaar gemaakt. Bij de toewijzing der medailles in het algemeen zal niet gelet worden op reeds verkregen onderscheidingen van welken aard ook. De kunstenaars hebben niettemin de bevoegdheid bij de inzending hunner wer ken te verklaren, of zij verlangen bij de toewijzing der medailles buiten aanmerking te blijven. De commissie, wenschende de belangstelling in de beeldende kunsten bij het algemeen te verlevendigen, noodigl ieder uit, die tot bereiking van dit doel zou kunnen bjjdragen, om hare pogingen daartoe welwillend te ondersteunen. De vereenigde commissie tot voornoemde tentoonstelling, Mr. J. Messciiert van Voli.eniioven Voorzitter J. Brouwer Ancber, Vice-Voorzitter, C. J. Fodor, Amsterdam; Penningmeester, J. W. Kerkhoven, L. Rover, 9 Maart 1860. C. P. van Eeghen, H. J. Elzer, J. W. Kaiser, A. N. Godefroy Secretaris. STAON-BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van 1°. Dirk Bekenes, luelkslijtcr2°. Gerrit Bronsgeest, arbeider; 3°. Simon Bronsgeest, veehouder; 4°. Pieter Carton, timmerman 5°. Johannes van Leeuwen, melkslijter; 6°. Pieter Ressenaar, timmerman; 7». Antonius Josephus Simonis; 8». Dirk van Schie, veehandelaar; 9». Corneeis Segaar, broodbakker, en 10°. Johannes Marinus Daniel Wiimans, mandenmaker; allen wonende binnen deze gemeente, waarbij zij vergunning vragen tot het houden en mesten van varkensgeedeeltelijk voor den handel, de eerste in het pakhuis in de Langestraat, Wijk VIII. N°. 840; de tweede in het pakhuis aan de Lange- gracht, Wijk V. N°. 547; de derde in do veestallen op de Oude Heerengracht, Wijk VIII. N». 78 en 79; de vierde in het achterste gedeelte van zijne huizing op de Middelstegracht, geteekend Wijk VII. N°. 666; de vijfde in het pakhuis aan de Uiterstegracht, geteekend Wijk VII. N°. 534™>d; de zesde achter zijn huis op het Levendaal, Wijk III. N". 213; de zevende op de plaats achter zijne woning in de Sionsteeg, geteekend Wijk VI. N°. 1388; de achtste op het erf, behoorende aan zijnen veestal in de Kaarsenmakerstraat, Wijk VIII N». 842; de negende in het pak huis in de Langestraat, geteekend Wijk VIII. N°. 818r00d, en de tiende in het ach terste gedeelte van zijne woning in de Brandewijnsteeg, Wijk VI. N°. 1377. Gelet op art. 3, 1' alin.der Verordening op het houden en mesten van varkens binnen de gemeente Leyden, vastgesteld den 8slcn Maart 1860; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastlrijge- legenc en belendende panden, ten opzigte der information de Commodo et Incom- rnododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeenteop Maandag den 16dcn April aanst.des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, hij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging dier verzoeken niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 10 April 1860. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDENgezien de Circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland van den 20s,en Maart 1860, A. N°. 2248/1, 2 Afd. Prov. BI. N». 37, doen tc weten: dat het

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3