COUR AN#' LEYDSCHE N". 43. MAANDAG 9 APRIL. spoorweg*. 'cf- H De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j </e afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Ce?ite?i afgegeven 1800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt ruit Zaiurdag Avond Bij deze Courant behoort Bijblad Hf". G. IV. Ir.dien men ons voorspeld had, dat wij geroepen zouden worden met kracht de aanvraag te verdedigen voor de concessie van eene spoorweglijn van Scheveningen—'sGravenhage—Leydeu—Woerden, dan zouden wij onge- loovig de schouders hebben opgehaald. De zaak is zoo eenvoudig, dat wij het in ons land voor ondenkbaar hielden dat men in ernst pogingen zou aanwenden om eerst met kunst die concessie weg te cijferen, en om, toen dit niet gelukte, met buitengewonen aandrang de concessie te willen doen gepaard gaan met cene concessie, die haar buiten gevolg moet doen zijn. Men zegtde aanvraag om eene concessie voor den spoorweg van Scheve ningen is zeer solide. Waarom? Omdat men, let wel, geene ondersleuning vraagt van staatswege. Dus is ieder solide, die niet vraagt wat hij in geen geval krijgen kan. Evenwel gelieft men dit kenmerk van soliditeit zóó sterk te vinden, dat de aanvrage der lloll. spoorweg-maatschappij, om die solide aanvrage te doen afwijzen, buitensporig wordt verklaard. «Die soliditeit, zegt men, is op zich zelve zoo afdoende, dat zij alle «onderzoek uitsluit, of een weg, waarvoor men concessie vraagt, wel in «het algemeen belang is. Er is hier, zoo gaat men voort, geen sprake «van algemeen belang. Dit kon en moest bij de regering een punt van «overweging uilmaken, indien eene subsidie werd verlangd; dan moest het «algemeen belang er positief in betrokken zijn, nu negatief. Bij een ge- «subsidicerden weg is de vraag: is die in het algemeen belang? bij een niet «gesubsidieerden weg is de vraag: strijdt die met het algemeen belang? «Dit is een groot onderscheid." tiet zou dus de vraag niet zijnof een aantal bijzondere belangenof zelfs de belangen van 30, 40 gemeenten, de belangen van eene of meer provinciën werden gekwetst; genoegzaam zou het wezen, indien er slechts geen strijd bestond met het algemeen belang! Maar wat is dan toch dat algemeene belang, waarvan men spreekt? Is dat een belang, hetwelk alleen eigen is aan den geheelen staat of aan al de ingezetenen van den staat? Dus zou de beteekenis van de woorden algemeen belang wel zeer beperkt|zijn. Wij mogen dit niet aannemen, en houden het er voor dat van algemeen belang is een weg, die de kust van Zuidholland met het groote spoorwegnet van Europa verbindt en daarmede in verband brengt de hloeijendsle streken van Noord- en Zuidholland. liet belang van 's Gravenhage is in dat belang begrepenhoezeer men de residentie ook trachte af te zonderen, tot steun van het eigenbelang eener maatschappij. Indien men niet beter wist, zou de schijn kunnen ont slaan, alsof 's Graveuhage, gehiologiseerdhen nu van zich stoot, die zij anders tot zich zou trekken. Het is eene uitgemaakte waarheid: de leiders te 's Gravenhage handelen in strijd met het algemeene belang, omdat de weg, dien zij willen doordrijven, den anderen, die veel meer belangen ver bindt, feitelijk zou uilsluiten. Daarentegen is de zoogenaamde uitsluiting van verbinding met het groote Europesche spoorwegnetbijaldien de weg van 's Gravenhage op Gouda niet tot stand mogt komenniet meer dan eene bepaalde fictie. Als men de vrienden hoort, zou het zijn, alsof een weg over Leyden naar Woerden ons bragt naar onbekende landen, en toch op nog minder afstand dan 'sGravenhage van Leyden is Gouda van Woerden. liet zijn niet zoozeer die bijzondere afstandspuntenwelke het verschil van belangrijkheid tusschen de twee lijnen vormen, als wel al wat er mede in verband staat, al wat er in begrepen is en in gemeenschap kan worden gebragt. Het groote doel van verbinding met het Europesche spoorwegnet wordt langs beide lijnen evenzeer en even goed bereikt, maar over Gouda met het minste nut. Is Gouda in en Woerden luiten het Europesche spoorwegnel? Hoe durft men bewerendal de verbinding van 's Gravenhage met dat net nooit kan plaats hebben te Woerden? Men voegt daar bij: «De «lijn op Woerden brengt 's llage slechts eenigermate in direct verband met «Noord-Duitschland, de lijn op Gouda brengt 's llage in volkomen en onaf- «gebroken verbinding met Noord-Duitschland en verschaft vroeg of laat eene «verbinding met het Zuiden." Zoo iets durft men alleen volhouden, omdat men nog eene lijn als moge lijk wil voorstellendie nooit tot stand zal komenGouda—Schoonho ven—Gorinchem—Breda. Dat is quasi de eenige rationele weg naar het Zuiden! Dat is quasi de echte Nederlaudsche Zuiderlijn! Slechts met twee bruggen Daarmede stelt men zich voor ook nog voordeel te kunnen behalen ten behoeve der Rijnspoorweg-maatschappij, maar dan toch wel met subsidie. Dat sommigen alles naar zich toe willen trekken, gebeurt meer; maar met zulke redeneringendat is beleedigend voor het openbaar gezag zoowel als voor het publiek. Wie zal het geloovcnals men wil wijs ma ken, dat daardoor onze geeërbiedigde Koning, dat daardoor de laatst afge treden minister van binnenl. zaken, benevens de beide kamers der staten- generaal, voor de zaak van de Rijnspoorweg-maatschappij ooit konden zijn gewonnen? Het komt haar op eenige lictiën meer of minder niet aan; men voege die fictie bij de andere. BINNKNLAN11SGHK KKHK1TKN LEYDEN, 7 April. Wij vernemen, zegt de Alg. K. en L.bode, dat Z. Exc. de minister van binnenl. zaken zwarigheid gemaakt heeft aan het verzoek van hh. cura toren der Lcydsche hoogeschoolter voordragt van ceu buitengewoon hoog leeraar in de godgeleerdheid, gevolg te geven, en dat hh. curatoren, ten gevolge hiervan, besloten hebben den heer Moll nogmaals uit te noodigen de op hem uitgebragte benoeming aan te nemen. De commissie van oppertoezigt en beheer der kweekschool voor zee vaart is tot het houden eener tentoonstelling van voorwerpen van Japansche nijverheid, waarvan wij in ons vorig nommer hebben gesproken, in staat gesteld door de welwillende tusschenkomst van den waarnemendeu directeur van bet Japansch kabinet von Siebold. Wij vernemen, dat het regiment rijdende artillerie, alhier in bezet ting, met November vervangen zal worden door twee escadrons cavalerie, uit Haarlem, en een escadron cavalerie, met den staf, uit Venlo. Bij kon. besluit van 3 dezer zijn aan A. M. van Rojjen, wed. van mr. C. J. van Assen, in leven emeritus hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool alhier, en aan C. W. Dyckmeesler, wed. van dr. N. C.Kist, in leven hoogleeraar in de godgeleerde faculteit aan dezelfde hoogeschool, pensioenen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van ƒ1000 'sjaars, ingevolge de bepalingen der wet. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 121 tot 134 personen. Met den 15den dezer zal op den Holl. spoorweg de zomerdienst een aanvang nemen. Zoo als reeds gemeld ishebben bij het le en 3e reg. infanterie proe ven plaats gehad met een nieuw model randsel, alsmede met gewijzigd le dergoed. Thans is door Z. M. bepaald dat bij al de troepen des legers de thans gewijzigde randsel zal worden ingevoerd, en dat de patroontasch bij de infanterie voortaan met een smallen lederen bandelier over den linker schouder zal gedragen worden; terwijl het wit ledergoed, bjj alle corpsen des legers door zwart ledergoed zal worden vervangen. Niet lang geleden zijn in sommige plaatsen des rijks maatregelen in gevoerd tot vermindering der steeds stijgende som die jaarlijks voor ge- regtskosten in strafzaken wordt uitgegevenwaarvan de vervolgingskosten wegens politie-overtredingen een voornaam deel uitmaken. Deze maatregelen zijn thans door den minister van justitie ter algemeene toepassing aanbevolen. Ten gevolge van den voortdurenden hoogen stand der Maas. kan de boezem van Delfland zich niet genoegzaam van water ontlastenwaardoor ook de polders belet worden het overtollige winterwaler uit tc malen, zoo dat het vooruitzigt, vooral der laag gelegen landen, op dit oogenblik niet zeer gunstig is. Met belangstelling verneemt men, dat heeren dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland er ernstig op bedacht zijnin de middelen ter ontlasting van Delflands boezem duurzame verbetering te brengenen dat daartoe eene commissie is benoemduit het collegie van dijkgraaf en hoogheemraden en hoofdingelanden van Delfland. (Z). C.) Op den 5den dezer is te Leeuwarden de 95ste vergadering gehouden van het Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde, onder voorzitting van mr. J. Dirks. Door de Nederl. handel maatschappij is aan het bestuur der Twentsche vereeniging tot bevordering van nijverheid en handel, ten behoeve der op- rigting eener industrie- en handelschool in Twenlhe, toegezegd de som van - ƒ5000, onverminderd de vroeger toegezegde jaarlijksche bijdrage van ƒ100. De ambtenaren der in- en uitgaande regten aan het grensstation Ze venaar hebben een smokkelaar betrapt, die in en onder zijne kleederen verborgen had de niet onbelangrijke waarde van ƒ2500 aan gouden met diamanten bezette voorwerpen. In berigten uit de Kaapstaddezer dagen ontvangenleest men nog o. a. het volgende: De behoefte aan geschikte onderwijzers en huisonder wijzers wordt met den dag grooter. Wanneer ook bekwame onderwijzers zooals Strobos te Malmesbury, die een 10-tal jaren geleden uit Holland ge komen is, het vak verlaten, wordt de toekomst treurig, bij de menigte nieuwe dorpen, die ieder jaar gesticht worden. Men denkt er derhalve om, ten einde in het getal huisonderwijzers te voorzienpremiën uit te loven of gelden beschikbaar te stellen voor hen, die uit Holland tot ons zullen overkomen. In berigten uit Paramaribo van 5 Maart, door de V. C. medegedeeld, wordt melding gemaakt van eencn zwaren brand die te Bridgetown, de hoofdplaats van het eiland Barbados (eene Engelsche bezitting), heeft plaats gehad. Een groot deel der stad, waarin aanzienlijke gebouwen en vol gela den pakhuizen staan, is een prooi der vlammen geworden. Om den brand te stuiten heeft men op sommige plaatsen gebouwen in de lucht doen springen. De schade wordt voorloopig op 6 milliocn gulden geschat. De gouverneur heeft omtrent deze ramp eene boodschap aan de wetgevende vergadering gerigt, in welke hij het ontzettend verlies van eigendom aan het groot aantal bewaarplaatsen van steenkolen en lorren in het midden der stad, de engheid der straten en het gemis aan bluschmiddelcn toeschryft en op ver-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1