Per Telegraaf. I In Spanje geloofde men dat de partij der Carlistcn uilgestorven was. Dit is thans gebleken het geval niet te zijn, want zij heeft weder een tee- ken van leven gegeven. De generaal Ortega, bevelhebber der Balearische eilanden, is met de onder zijn bevel staande troepen scheep gegaan en bij Tortosa geland, alwaar hij eenen opstand in Carlistischen zin wilde beproe ven, die echter geen bijval vond en dus mislukte. De soldaten verklaarden getrouw aan de koningin te willen blijven. De generaal moest de vlugt nemen en werd door zijne soldaten vervolgd. Van alle kanten zijn troepen opgerukt om hem te vervolgen, zoodat hij waarschijnlijk spoedig in handen der regering zal geraken. De generaal heeft, naar men zegt, tot deze dwaze onderneming, het noodige geld uit Madrid en Parijs ontvangen. Men verzekert dat de regering reeds vóór 10 dagen kennis droeg van de plannen van Ortega en uit voorzorg reeds den generaal de la Concha, die van Havana terugkeerde, naar Valencia had gezonden, om daar het bevel over de troepen op zich te nemen en een wakend oog te houden. Aan de ko ningin zijn bjj deze gelegenheid talrijke adressen van verknochtheid toege zonden. In den Noord-Amerik. slaat Missouri is onlangs een Duitscher, op het ongegronde vermoedendat hij eenen slaaf behulpzaam was geweest in zijne vlugt, door het volk aan een boom opgehangen, totdat de laatste levensvonk bijna vervlogen was, en daarna op 175 zweepslagen onthaald. FRANKRIJK. PARIJS, 3 April. Men verzekert dat de regering ongeneigd is tot het houden van een congres mede te werken, ten einde daaraan de eischen van Zwitserland te onderwerpen, want in eene zoodanige bijeenkomst zouden de verdragen van 1815 ter sprake gebragt worden en de keizer zou zich niet gaarne willen verbinden tot erkenning van hetgeen daarvan nog is overgebleven. Liever wil hij met Zwitserland alleen onderhandelen. Omtrent het vertrek onzer troepen uit Rome verneemt men niets naders. Dat de koning van Napels geweigerd heeft zijne troepen der waarts te zenden, houdt men voor zeker, maar dit brengt onze soldaten in eenen zonderlingen toestand. Een leger namelijk, dat met zijnen vorst in den ban is geslagen, moet voor de veiligheid zorgen van hem die den ban vloek heeft uilgesproken. Naar men zegt zou de Paus beloofd hebben, dat, indien onze troepen Rome verlieten, hg echter de Romagna niet zal aanvallen. Het gerucht betreffende de vermindering van ieder regiment infanterie met twee compagnien wordt door den Moniteur tegengesproken. De verkiezingen in Savoye, voor de vertegenwoordiging in Sardinië, zijnuithoofde de anti-Fransche partij zich aan de stemming heeft ont trokken, gunstig voor Frankrijk uitgevallen. Van de 19 collegiën hebben er 16 afgevaardigden gekozen, die als gunstig voor de inlijving bekend staan. Deze zullen nu de eerste zittingen der kamer te Turyn bijwonen, en na de stemming lot goedkeuring van den afstand naar hunne woonplaatsen terugkeeren. Van dat oogenblik af kan de Fransclie organisatie in werking treden en de nieuw gevormde departementen zullen door middel van het algemeen stemregt hunne vertegenwoordigers in het wetgevend ligchaam moeten kiezen. In het arrondissement Nizza zal dezelfde weg gevolgd worden. Daar is menbehalve in de stad Nizzavoor Frankrijk gestemd en de Itaüaansche partij in de stad zal wel het hoofd moeten buigen voor den vereenigden wil van Frankrijk en Sardinië. Aan het wetgevend ligchaam is de begrooting voor 1861 aangeboden. De ontvangsten zgn geraamd op 1845 millioen en de uitgaven op 1844 millioen. De Palrie berigt dat er bij den heer L. Veuillot eene huiszoeking is gedaan, bij welke gelegenheid een aantal papieren in beslag genomen en ter beschikking van de justitie gesteld zijn. De heer Eugène Veuillot heeft de geschiedenis beschreven van de opheffing van de Univers, maar niet een boekhandelaar wil zich met de uitgave belasten. De heer Bethmondj deken van de orde van advocaten, is alhier in den ouderdom van 56 jaren overleden. Na de omwenteling van Februarij is hg eerst minister van koophandel, later minister van justitie geweest. Na den bekenden coup d'état wijdde hij zich uitsluitend aan de balie. De Echo du Nord deelt het volgende mede: De oudheidkunde en de geschiedenis zgn verrgkt geworden door eene ontdekking, die nabij Rijssel, bg den aanleg der nieuwe vestingwerkenis gedaan. De spade der gravers heeft aldaar een grafheuvel aan het licht gebragt, waarin men in plaats van doodsbeenderen een steenen blok heeft gevondenwaarvan de opschrif ten het gebruik dat er van gemaakt is duidelijk aanwijzen. Deze steen heeft aan de Druïden of Gallische priesters lot altaar gediend bij hunne offeranden; men leest er de woorden op: Hesus en Teutates, namen der goden die door de Galliërs werden aangebeden. In het midden van ver schillende zinnebeeldige voorwerpen, bij den steen gevonden, lag een gouden sngmes, waarmede de Druïden gewoon waren het heilige mislelboompje af te snijden van den ouden eik, waarbij zg hun altaar plaatsten. Men heeft dikwgis beweerd dat de Druïdenin tijden van groote benaauwdlieid menschen offerdenhet middenrif hunner slagtoffers doorboorden en allerlei voorspellingen deden uit den aard hunner stuiptrekkingen en de mindere of meerdere hoeveelheid en het gehalte van het bloed; de opschriften van den bedoelden steen laten daaromtrent geenen twijfel meer over. De Galliërs en hunne Druïden, die voor de invoering van het Christendom ons land bewoondenhebben zeker deze voorwerpen op eene veilige plaats willen bewaren en ze daarom onder de bescherming geplaatst van den eerbied dien men aar. de dooden verschuldigd is; hetgeen men mag afleiden uit de plaats waar zg gevonden zijn. Thans liggen deze voorwerpen door elkander onder de aardhoopeuwaar iedereen die kan zienzoo lang de overheid daar voor geene geschikte plaats zal aanwijzen. Alleen het mes is naar het mu setim overgebragt, alwaar het door den vreemden vorm en den fraaijen arbeid ieders bewondering tol zich trekt. Het Musée des Sciences deelt een merkwaardig geologisch verschgn- sel uit Savoye mede. In de nabijheid van de stad Orcier is onlangs plot seling een meir ontstaan. Een geheel kastanjebosch is daarin verdwenen, zonder een spoor na te latenterwijl te gelijk boomstammen te voorschijn zgn gekomen, die niet alleen zeer lang onder water moeten gelegen heb ben maar ook in die streek geheel onbekend zijn. Volgens berigten uit Algerië had een Arabische volksstam eene poging tot opstand gedaan en eene bende van 3500 man onder de wapenen gebragt, die echter door den generaal Desmarets verstrooid was. SPANJE. De vredesvoorwaarden, tusschen Spanje en Marokko vastgesteld, zijn in het officiële blad opgenomen. Men verzekert dat de maarschalk O'Donnell toen hg deze voorwaarden overzond, daarbij een brief had gevoegd, waarin hij zgn ontslag nam als minister en als opperbevelhebber des legers, indien zijne voorstellen mogten worden afgewezen. ITALIË. Daar zich te Rome het gerucht had verspreid dat bg de volksbeweging op 19 Maart eenige Fransche officieren de door pauselijke gendarmes gevatte personen in vrgheid hebben doen stellen, zoo heeft de generaal de Goyon in het officiële dagblad verklaard niet te kunnen gelooven dat zulks geschied is, daar het strgdig met de krijgstucht zijn zou, en daar het Fransche leger zijnen pligt kent en getrouw is aan de van den keizer ontvangen roeping om de pauselgke regering met alle magt bij te staan. Naar men uit Napels meldt zou de koning stellig afgezien hebben van eene tusscbenkomst in den Kerkelijken Staat, waartoe al te gverige vrien den hem wilden overhalen. De woelingen ten gunste eener aanhechting aan het overige Italië namen hand over hand toe. Een 30-tal personen was naar het eiland Capri overgebragt om aldaar verblijf te houden. Een capu- cijner monnik stond voor het criminele hof teregt wegens het houden van oproerige predikatiën. PRUI8SEN. BERLIJN, 2 April. In Baden hebben twee leden van het ministerie, de hh. Meysenburg en Stengelhun ontslag genomenten gevolge van de uitspraak der kamer omtrent het concordaat. In hunne plaats treden op de hh. Stabel en Lamey, van wie men hoopt dat zij de betrekkingen tusschen kerk en staat in eenen vrijgevigen zin zullen regelen. Uit Mentz meldt men dat de hoogte van den Rijn thans bezorgdheid verwekt. Men verwacht dat de stroom buiten zijne oevers treden en schade veroorzaken zal. PARIJS, 5 April. De alhier uit Madrid ontvangen tgdingen, omtrent het gebeurde te Tortosa, luiden bij voortduring gunstig, zoodat men kan aannemen dat de orde in die streek geheel is hersteld. Curatoren van het Stolpiaansch Legaat aan de Universiteit te Leiden heb ben in hunne Vergadering van 25 Februarg 1860 besloten, de navolgende prijsvraag uit te schrijven Men vraagt: wat sedert den dood van IIegel is rerrigt om het bestaan eens Opperwezensvan de wereld wezenlijk onderscheidente bewijzen, en welk oordeel omtrent den uitslag dier pogingen behoort geveld te worden? dat is: Quaeritur, quid post mortem Hegelii praestitum sit ad probandam existentiam Dei vera diversi a mundotam, quid judicandum sit de eventu illarum disputationum? Ter beantwoording vóór of op den ls,en November 1861. De prijs voor een goedgekeurd antwoord is, de gouden medaille ter inner lijke waarde van ƒ250, en ƒ100 in geld; of wel, naar verkiezing, de ge- lieele som in geld. De antwoorden moeten, in het Latijn of Nederduilsch geschreven, met eene spreuk geleekend en met bgvoeging van een gesloten biljet, dal de zelfde spreuk tot opschrift heeft en waarin des schrijvers naam en adres is opgegeven, vrachtvrg gezonden worden aan den Hoogleeraar U. W. Tyde- man, voorzittend Curator van het Legaat. «TAD8-BERIGTEN. Derde Zitting van den Militie-Raad over het Kanton Ley den, N°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen hebbende van den Lnitenant-Kolonel Militie-Commissaris over de Kantons 1521Provincie Zuid- Holland, eene Kennisgevingdat de derde Zitting des Militie-Raads voor deze Ge meente, zal gehonden worden in de Lakenhal aan den Ouden Singel, op Vrijdag den 13deI1 April 1860, des morgens ten 10 nre, ter beoordceling der Plaats vervangers en Nommerverwisselaarswelke de dienstpligtige Lotelingen dezer Gemeente zullen verlangen te stellenalsmede tot het afdoen der belangen van zoodanige Lotelingenwier zaak tot deze Zitting is verdaagddoen te weten aan de daarbij belanghebbenden, dat tot het opmaken van de bij de Wet gevorderde certi ficaten voor Plaatsvervangers en Nommerverwisselaars, (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen.) zal worden gevaceerd ter Secretarie dezer Gemeente, van heden af, dagelijks, (Zon- en Feestdagen uitge zonderd.)'s morgens ten 10 ure, alwaar zij tevens de noodige information, zoo om trent het opmaken dezer certificaten, als ten aanzien der vercischtenwelke de Plaatsvervangers ingevolge de Wet moeten bezitten, kunnen bekomen. Voorts vermanen Burgemeester cn Wethouders die Lotelingen. welke verlangen zich in de dienst het zij bij Plaatsvervanging of Nomrnerverwisseling te doen ver vangen, zich deze gelegenheid te nutte te maken, daar er na hunne inlijving, niet dan in zeer buitengewone omstandigheden daartoe eene speciale vergunning zal wor den verleend.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 5