LEYDSCHE COURANT. 1 SCO. MAANDAG 26 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij «leze Courant behoort Bijblad IV0. 5. buvnenlandsghe berigtkn. j LEYDEN, 24 Maart. Donderdag avond Iiad alhier een droevig ongeluk plaats op het terrein der zwem- en badinrigting Rijnzigt. Een student oefende zich aldaar in liet schieten en had het ongeluk zich zelf zwaar te verwonden. De heer Aalbersbergheel- en verloskundige, heeft den gewonde de eerste hulp verleend. Gisteren morgen is hij naar zijne ouders vervoerd en men heeft alle hoop op herstel. Wij ontvangen de mededeeling dat C. van Deventer en hare dochter, tegen welke door de regtbank alhier ter zake van kindermoord regts- ingang met bevel van gevangenneming was verleend, den 20slcn dezer in vrijheid zijn gesteldop grond er voor als nog geene voldoende bezwa ren ter verdere vervolging aanwezig waren', en er alzoo van verontschul diging of herstelling in eer geene sprake is. De arrond.-regtbank alhier heeft gisteren zekeren Stikkelvan Wou- brugge, die zich in zijne betrekking van vader van het weeshuis aldaar had schuldig gemaakt aan verduistering van gelden, waarvan hem de ontvangst was opgedragen, veroordeeld tot gevangenzetting voor den tijd van een jaar, in eenzame opsluiting. Dit vonnis is bij verstek gewezen, aangezien de ver oordeelde voortvluglig is. Ten vorige jare werd door het hier gevestigde departement der maat schappij tot Nut van 't Algemeen ccne commissie benoemd, om te dienen van advies en consideratie over de uitvoering van een door het departement aangenomen voorstel om hier ter stede cene gymnastiek-school te doen op- riglcn. De commissie, bestaande uit de heeren d». J. II. Maronier, presi dent, mr. D. C. Viruly van Pouderoyen, mr. S. C. Snellen van Vollenho- ven, dr. C. ter Laag en dr. L. W. E. Ranwenhoff, secretaris, heeft in de eergisteren gehouden maandelijksclie vergadering haar rapport ingediend. Daaruit is gebleken dat de commissie, onderligt dal de lieer J. Kneppclliout liet voornemen koesterde om later op een hem toebehoorend terrein op de Pielerskcrkgracht ccne gymnastiek-school te vestigen, dien heer over de zaak heeft geraadpleegd. Dij die gelegenheid had de heer Kneppelliout zich wel willend bereid verklaard aan hel departement bet noodige terrein kosteloos af te staan en de daarop door liet departement te bon wen gymnastiek-school over drie jaren tegen den vollen prijs van de stichting over te nemen. Naar aanleiding dezer verklaring had de commissie aan den archiieei den heer J. W. Schaap opgedragen een plan voor eenc zoodanige school te vervaar digen met opgave van eene raming der kosten. De commissie had aan het plan, door den heer Schaap ingeleverd, haren bijval geschonken, en tot de verwezenlijking daarvan zou eene som van 8500 noodig zijn, waaronder ook de aanschaffing der benoodigdc toestellen is begrepen. Daar de depar- tements-kas eene zoo grootc uitgave niet kan doenheeft de commissie in haar rapport ook eenige wenken gegeven om in dat bezwaar te voorzien. Mogen zoo vele lofwaardige bemoeijingen er toe leiden om onze stad met eene instelling te verrijken, waaraan dringende behoefte is, en het departe ment, zoo noodig, in ons midden eene ruime ondersteuning vinden. In dezelfde vergadering is besloten, dat de onderwijzers-kweekschool met 1 Julij aanstaande van het departement zal worden afgescheiden. Zij zal na dien tijd een afzonderlijk ligchaam uilmaken en pogingen doen in het. genot van rijks-subsidie te geraken. De Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij heeft dezer dagen eene memorie het licht doen zienonder den titel vanUe verhindings-lijn Scheveningen-'s Gravenhage-Leyden-JVoerdengetoetst aan het belang der residentie en aan alle andere openbare belangen. De maatschappijdie zich tot dus verre had onthouden van eenig beroep te doen op de openbare meeningheeft in dit geschrift de bouwstoffen bijeengebragl voor eene on partijdige en volledige beoordeeling van het geschilpunt, in welke rigting Scheveningen en 's Gravenhage met Utrecht en dus ook met liet grootc spoorwegnet van Europa moeten verbonden worden. Wij hebben dit ge schrift met genoegen gelezen, omdat het de zaak zeer iiaauwkenrig en op cenen bezadigden toon uiteen zet en gelooven dat door de uitgave menig vooroordeel en verkeerd begrip kan weggenomen worden bij allen die in deze slechts naar waarheid en regl vragen en ter goeder trouw voor den aanleg van de lijn Scheveningen-Gouda ijveren. De bezwaren, die tegen de lijn Leyden-Woerden zijn geopperd, worden openhartig opgegeven en ge- toelst, en de slotsom is dat de belangen van de residentie, waaruit die be zwaren hoofdzakelijk zijn ontleend, door den aanleg van de lijn Scheve- ïiingen-'s Gravenhage-Leyden-Woerden worden in acht genomen, wat meer is dat daardoor ook aan alle andere openbare belangen almede bevrediging wordt gegeven. Voorts wordt aangetoond dal er voor het tot stand komen van die lijn geen mindere waarborg beslaat dan voor die van 's Gravcnhagc- Gouda, en dat zij, in plaats van een regelmatig, eenvormig en zamenhangend spoorwegstelsel hier te lande te verhinderen, iniegendcel lot bevordering daarvan strekt, iets dat van de lijn 's Gravenhage-Gouda moeijelijk gezegd kan worden, omdat zij het isolement van den Hollandschen spoorweg, door de niet tot stand gebragte verbinding van den Hollandschen met den Rijn spoorweg te Rotterdam te weeg gebragt, bestendigt en aan de overige aan dien weg gelegene steden, waaronder Leyden in de eerste plaats mag genoemd worden, voor altoos het uitzigt ontneemt op het voordeel eener onverbrokene spoorgemeenschapwelke men te 's Gravenhage voor zich, en te regt, op den hoogsten prijs stelt. Wij hopen dat de pogingen der maatschappijdie voor hare reglmatige belangen opkomt, met eenen goeden uitslag mogen bekroond worden, liet onderhavige geschrift kan daartoe veel bijdragen. Onder de jongelieden van de ligting van dit jaar, die zich in den loop dezer week voor den militieraad alhier hebben vervoegdom hunne redenen lot vrijstelling op te geven, bevond zich een jongeling uit deze gemeente, die slechts eene lengte had van 0.945 el. Te Utrecht is thans de 33de tentoonstelling van bloemen enz. geopend van de aldaar gevestigde afdeeling van het genootschap voor landbouw en kruidkunde. Bij de beoordeeling der ingezonden voorwerpen zijn o. 3. twee zilveren medailles toegekend aan jhr. Ph. Fr. von Siebold alhier, voor de inzending van de 5 fraaist bloeijende Arum en eene nieuw ingevoerde bloeijende plant. Van wege de Ncderl. handelmaatschappij zullen er op 1 Mei te Rot terdam en op 3 Mei te Amsterdam aanzienlijke partijen Java-indigo geveild worden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 126 tot 154 personen. Door Z. Exc. den minister van koloniën zijn ter beschikking gesteld van Z. Exc. den gouverneur-generaal van Nederl. Indiö, om te worden be noemd aan het gymnasium Willem III te Batavia: tot conrector, de heer dr. J. Menieman, docent aan het gymnasium te Deventer; en tot praeceptor, de heer dr. L. W. G. de Roo, privaat-docent te Beetsterzvvaag. Het Weckbl. van het Regt, het vertrek mededeelende van den heer mp. L. Metman naar de Ned. West-Indische bezittingen, voegt daarbij het volgende. Naar men verneemt is in de aan gemelden heer gegeven voor schriften onder anderen de bepaling opgenomen dat hij des noodig keurende, ook de naburige vreemde bezittingen zal kunnen bezoeken, wan neer die ten aanzien van het regtswezen en de wetgeving en soortgelijken toestand verkeerd hebbenof thans nog verkeerenals Suriname en de Nederl. West-Indische eilanden. Zeer waarschijnlijk zal de heer Metman dienvolgens een bezoek brengen aan de Engelsche kolonie Demcrary, waar, zoo als men weel, voortdurend het oud-Nederlandsch regt in vigueur is gebleven. De heer S. Gille Heringa, directeur van het postkantoor te Schiedam, is door Z. M. den koning van Pruissen benoemd tot ridder van den Rooden Adelaar 4de kl. Dingsdag II. had er te Schiedam een voorval plaats, dat noodlottige gevolgen had kunnen hebbenindien het door spoedige hulp niet ware ver hoed. De heer Wijk, cargadoor aldaar, en zijn bediende Staal wilden zich met een bootje, door 2 personen geroeid, aan boord doen brengen van een met volle zeilen naar Rotterdam voorbij varenden Franschen schooner. Daar de schooner te hard liep om met een ligt vaartuig aan boord te leg gen, sloeg de boot om en allen vielen in het water, met uitzondering van den heer Staal, die zich nog in tijds aan liet schip vastklemde, waardoor hij slechts met de beencn in het water hing; deze werd door de matro zen, die spoedig ter hulp snelden, gered. Onderscheidene personen, die zich aan het Hoofd bevondenen ook de kapitein eener in de haven liggende Engelsche brik beijverden zich de drenkelingen te hulp te komen zoodal het na veel inspanning gelukken mogt hen allen behouden aan wal te brengen. Voor de arr.-regtbank te Dordrecht werd Woensdag II. de zaak be handeld van een vlasboer te St. Anthony-polder, die zich had schuldig ge maakt aan mishandeling van den gemeente-veldwachter te Maasdam. Drie personendie bij de zaak tegenwoordig waren geweestwaren als getuigen gedagvaard, maar hielden halsstarrig vol niets van hel feit te hebben gezien. Op requisitoir van liet openb. ministerie gaf de regtbank bevel tot hunne gevangenneming en reeds bij bet wegleiden naar de gevangenis verklaarden twee hunner aan den brigadier-veldwachter dat hunne ontkenning het ge volg was van eene gemaakte afspraak. De vermoedelijke dader van den afgrijselijken moord, den 3den Febr. II. nabij Bückcburg (vorstendom Lippe-Schaumburg) op een slagersknecht ge- I pleegd en waarvan onlangs melding is gemaakt in het Politieblad, is dezer

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1