leydsche couran MAANDAG 19 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaarg de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. J)e uitgever dezer Courant zal op de dagen, dat zijn blad niet verschijnt, eene opgave der beursprijzen enz, van den dag aan de geabonneerden op de Courant gratis toezenden. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN17 Maart. Eergisteren moglen wij weder den gevierden Cremer in de stads-gchoorzaal als spreker zien optreden, en wel met de bij naam reeds bekende, maar nog onuitgegevene over-betuwsche novelle Bruur Jaopik. Even als vroeger het Paauicenveêrken en op de Kniehorst werd ook thans deze novelle door een talrijk publiek met onverdeelde aandacht aangehoord. Wij willen in den lof van dit nieuwe voorlbrengselwelks schoonheden door de voordragt van den heer Cremer nog zoo aanmerkelijk verhoogd worden, niet uilweiden; maar wij voelen ons gedrongen den heer Cremer dank te zeggen, dal hij zijne gaven op nieuw ten nutte der kweekschool voor zeevaart heeft willen aan wenden, cn deze heilzame inrigting geluk te wenschen, dat zij ook den heer Cremer onder hare begunstigers tellen mag. Het concert door mevr. Rosa de Vries gisteren avond alhier in den schouw burg gegeven, had, gelijk te verwachten was, een talrijk publick van allerlei rang en stand uitgelokt om zich derwaarts te begeven; veleu om de be gaafde landgenoote voor bet eerst te hoorcumaar ook anderen om bij her haling de haar geschonken gave te bewonderen. Wij gelooven niet te veel te zeggen dat zij ook hier, even als elders, het publiek door haren zang verrukte, en hoe verdienstelijk het spel ook was van de hh. Ed. Compta, pianist, cn F. Consolo, violist, die tot dit concert medewerkten, mevr. de Vries, wie zal het wraken, was de ster die door haren luister aller aan dacht tot zich trok. Wie bewonderde niet o. a. in l'Echo Suisse van Carl Eckcrt, de buigzaamheid barer stem, welker kraeht zich soms tot eene verbazende hoogte verhief, om zich terstond weder vol gevoel op eene liefelijke wijze te doen hoorcu; wie moest niet erkennen dat zjj op het ge bied waarop zij zich bewoogmet waardigheid den scepter zwaaide en den lof haar zoowel hier te lande als in den vreemde toegebragt, ten volle ver dient. liet publiek heeft dit dan ook bij herhaling getoond door de zangeres bij het einde van elk der door haar voorgedragen stukken met een dave rend applaudissement te begroetenzoo zelfs dat zij zich telkens gedrongen gevoelde terug te keeren om van hare zijde te toonen, dat zij deze blijken van goedkeuring op prijs stelde. Vooral na de voordragt van een stuk uit de Vêpres Siciliennes van Verdiwaarmede het programma was afgeloo- pen, scheen er aan de geestdrift van het publiek geen einde te zullen komen. Met klimmenden aandrang teruggeroepentrad mevr. de Vries op nieuw op en droeg tot algemeen genoegen het Volkslied voor, voor welk blijk van welwillendheid zij op nieuw aller dank mogt inoogsten. Wij mogen het vaardige pianospel van den heer Compta en het krachtige cn naar het ons toescheen zuivere vioolspel van den heer Consolo niet met stilzwijgen voorbijgaan. Ook zij ondervonden de meest voldoende blijken van goedkeuring en hebben in ruime mate tot den goeden uilslag van het concert bijgedragen. Het Munt- en Penningkabinet der Leidsche Hoogeschool is in den laatsten tijd aanmerkelijk vermeerderd door het geschenk van eenige Ulrecht- sclie bisschoppelijke munten uit de 12de eeuw, aangeboden van wege den baron W. A. de Constant Rebecque te 's Hage; door aankoop van een aantal zilveren Javaansche munten, waarschijnlijk van voor den tijd dat de bewoners van dit eiland met Europeanen in aanraking waren. Zij zijn in Sept. 1859 gevonden op eene plaatswaar in overoude tijden eene desa (sic) heeft gestaangelegen in de nabijheid van de tegenwoordige desa Nilikan district Goenoeng Kidoel, residentie Djokjokarta. Daar zij niets van eene llindoesche type hebben, dagleekenen zij hoogstwaarschijnlijk uit den lijd, waarin deze godsdienst nog niet in dat deel van Java bestond. Verder ontving het kabinet, cn wel ten geschenke, van den Kapitein-Chinees te Djokjokarta, Lie ïiam Ling, een dertigtal zilveren EuropeescheAziatische en Amerikaansche munten en medailleswaaronder zeldzame. Eindelijk ver kreeg het een volledig stel der fraaije koperen munten van het Regentschap Tunis. Wij vernemen dat de rederijkerskamer Vondel het voornemen heeft dezen winter nog eene vergadering met dames te houden in plaats van de heeren-vergaderingwaartoe zij volgens het reglement aan de donateurs verpligt is. In plaats van in de stads-gehoorzaal zou die vergadering thans gehouden worden in de zaal van het gebouw der maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen, om de grootere kosten, die aan eene vergadering in de stads- gehoorzaal verbonden zijn, waardoor evenwel velen van de bijwoning dier vergadering verstoken zullen zijn. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 138 tot 152 personen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de twee eerste maanden van 1860, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft 8,091,318.58;zijnde 111.082.G1 minder dan in genoemd tijdvak van 1859. Door de Ned. handelmaatschappij zijn 22 schepen bevracht: voor Am sterdam 11, voor Rotterdam 6, voor Dordrecht 4 en voor Schiedam 1. Volgens de door het departement van oorlog opgemaakte staten welke aan de chefs der korpsen des legers zijn medegedeeld, zijn er in het afge- loopen jaar 34 manschappen van de onderscheidene korpsen gedeserteerd. Te Amsterdam heeft eene collecte, van wege den kerkeraad der Ned. herv. gemeente aan de huizen der gemeenteleden gedaan, voor den opbouw eener tweede kerk in de gemeente Haarlemmermeer, de som opgebfagt van 7709.89J. Te Hilversum is gisteren morgen een gedeelte der fabriekgebouwen van den heer P. Perk Vlaanderen afgebrand. Uithoofde de wind gunstig was is men er in geslaagd het overige te behouden. Voor den te Arnhem gedetineerden soldaat J. Schmitz, door den krijgsraad in Gelderland lot de straffe des doods met den kogel veroordeeld is door Z. M. die straf veranderd in eene kruiwagenstraf van 10 jaren. In de vorige week zond de landbouwer 11. Ruimer, te Beekbergen, een zijner knechten op het land, om mest onder tri spitten, om daar aardappelen te kunnen poten. Op dit stuk land hééft, naar men zegt, in den Spaanschen tijd eene herberg gestaan, die den naam droeg van «het Hert", waarnaar nog heden het gezegde bouwland den naam draagt van Hertsweide". De knecht ontdekte na eenigen tijd spittens eenig gemunt geld, en vond verder zoekende een gebroken potje met ongeveer 800 stuks zeer klein zilvergeld, blijkbaar afkomstig uit Vroegere eeuwen. De gemeente Groningen heeft dezer dageii hel plan openbaar gemaakt eener gcldleening van ƒ100,000, tót dekking der kosten van de uitvoering der wet op het onderwijs cn andere uilgaven. De Pr. Noordb. Cour. berigt dat een adres van gehechtheid aan Z. II. den Paus te 's Uertogcnhosch door 7000 r. k. ingezetenen is gelcekend. Het is in rood fluweel gebonden, rijk versierd met toepasselijke vignetten en op schrift, en zal weldra aan Z. H. worden toegezonden. Uit Cugnon (Luxemburg) schrijft men van 13 Maart dal aldaar twee jongelieden, broeders, ten gevolge van de hevige koude en de groole massa sneeuw, niet verre van hunne woning zijn bezweken. Toen men hen vond was er in den een nog leven, maar hij overleed kort daarop. 's GRAVEND AGE 17 Maart. Z. M. heeft goedgevonden aan F. V. baron von Wattenwylook ge naamd de Watteville en P. Waaifort, intendanten der 2de UI.pensioen te vcrleenenmet toekenning van den rang van intendant der lslc kl.en te benoemenbij de militaire intendance tot intendanten der 2de kl.de onder intendanten der lstc kl. E. A. baron Dibbets en F. C. R. Boers; lot onder intendanten der l8'8 kl., die der 2dc kl. M. de Ras, E. A. A. J. de Roy van Zuidewijn en I. van den Bosch, en de kapitein-kwartiermeesters D. C. Otken en J. C. N. van Hees, van het 5dc reg. inf. en de kon. milit aka- demie; tot onder-intendanten der 2de kl.de lslc luit.-kwartiermeesters A. Dannes en M. R. Hamming, van het 4dc reg. inf. en het reg. grenadiers en jagers; bij de kwartiermeesters, lot kapitein-kwartiermeesters, de l8te luil.- kwarliermeesters W. F. Meyl, C. Thomas, J. 11. van der Stuyt, jhr. A. W. F. van Spengler en L. F. A. Boekhorst; lot Ist8 luit.-kwartiermeeslcrs de 2dt luit.-kwartiermeesters C. L. E. C. Westerbaen SchmidtM. J. Janssen J. S. L. Franlzmann, II. C. van ErpTaalman KipR. Smulders, J.KIcm, A.L. Trip pelaar en C. W. van Engelen; tot 2dcn luil.-kwartiermeester, de sergeanten der infanterie L. A. van der Burgh, K. Jansen, R. J. Vermeer en P. J. Beau- sar; hij de administrateurs van bleeding en wapening: tol lslen luit., de 2d8 luit8. J. Ililbcrg en S. V. lioekzcma, van het corps; over te plaatsen als onder-intendanten der 2dc kl.de kapitein-kwartiermeesters J. M. Mulder en O. J. de Haart, en eindelijk te bepalen: dal de betrekking van kapitein- kwartiermeester hij het koloniaal werfdepot ook zal kunnen worden ver vuld door een militairen onder-intendant der Ist8 kl., en als zoodanig te be- uoeuien den kapitein-kwartiermeester J. J. B. Kesinan. Z. M. heeft aan J. F. U. Larmené. hoefsmid van het 2dc eskadron van het 2dc reg. dragonders, eene gratificatie verleend van 10 en een lof felijk getuigschrift, als blijk van goedkeuring en tevredenheid voor het met levensgevaar redden van een kind uit het water te Haarlem op 13 Jan. II. Ook heeft Z. M. zilveren medailles en gratificatiën verleend aan onderschei dene personen in het buitenland wegens betoonde hulpvaardigheid bij het verongelukken van Nederl. schepen. Bij kon. besluit van den 8"en dezer zijn eenige wijzigingen gebragl in

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1