Gloria mundi, D. B. Alexander MagnusA la mode, Buonaparte, Bleu foneé, Passe tout, Quentin Durward, E.G. Adonia, Louis d'or, Belle Jolie, La pluie d'or, D. G. Erasmus, Louis d'or, Opliir d'or, Bouquet d'Orange. Baar wij veronderstellen mogendat de waarde der hier genoemde soor ten bij onze lezers genoegzaam bekend is, onthouden wij ons van alle ver dere aanmerkingen omtrent dit amalgama van slecht, middelmatig en goed. 'sGRAVENHAGE, 15 Maart. Bij besluit van den 6den dezer heeft Z. M. Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, schout-bij-nacht, be noemd tot vice-admiraal. Z. M. heeft den luit.-ter-zee lste kl. A. Schotborgh benoemd tot rid der der orde van den Nederl. Leeuw en vergunning verleend aan den heer K. Enthoven, fabriekant alhier, tot het aannemen der onderscheidingstee kenen van ridder der orde van Isabella la Catolica, hem door de koningin van Spanje geschonken. Boor Z. M. is aan de bh. mr. 11. B. W. baron van Goltstein van Olde- naller, oppcr-ceremoniemeester, en mr. W. baron van Goltstein van 01de- naller, kamerheer in buitengewone dienst, vergunning verleend tot het aan nemen der onderscheidingsteekenen, den eerste van ridder grootkruis en den tweede van kommandeur der orde van Albert den Dappere, hun door den koning van Saksen geschonken. Z. M. heeft aan jhr. W. Boreel van Hogelanden, op zijn verzoek, met 1 Mei aanst. eervol ontslag verleend uit de betrekking van commissaris des konings in Noordholland, en hem benoemd tot minister van staat. Z. M. heeft goedgevonden den majoor J. N. Calten, onder-directeur van het wapen-depót te Dordrecht, en den kapitein G. van de Pol, maga zijnmeester der artillerie te Groningen, op pensioen te stellen en te benoe men: bij het wapen der artillerie, bij den staf: tot kolonel, denlnit.-kolonel P. H. van der Meulen, van dien staf, directeur der pyrotechnische school, tevens inspecteur der buskruidfabricatie; tof majoor en onder-directeur in het wapen-depót te Dordrecht, den kapitein lste kl. jhr. T. H. Snoeck, van het 2de reg. vesting-artillerie; tot kapitein 3d<! kl. den ls,cnluit. A. E. Reuther, van den staf, en den lslcn luit. A. G. Kempers, van het 3de reg. vesting artillerie; lot magazijnmeester der artillerie te Doesborgh den kapitein J. F. Riesz, van den staf; tot kapitein, den lstfn luit. L. Vetzo, magazijnmeester der arlilterie te Doesborgh, met overplaatsing naar Groningen; bij het l5te reg. vesting artillerie; tot kapitein van de 3de kl.de luit5. F. K. H. M. van Yugt en A. J. F. Meylvan het 3de reg. vesting-artillerie; bij het 2de reg. vesting-artillerie; tot kapitein 3dc kl. de l5te luit5. P. H. J. A. de Booy; van het corps, en P. Ritmeester van het l5te reg. vesting-artillerie; bij het 3de reg. vesting artillerie: tot kapitein 3dc kl. de l5,e luit5. J. H. Lux, van het 2de reg. vesting-artillerie, en G. N. Ninaber, van het corps. Tot ofFicier van gezondheid l5te kl. bij de landmagt in West-Indie is bevorderd G. A. Ferguson, thans van de 2de kl. Bij kon. besluit van 29 Febr. is aan mr. G. H. B. Boot, als afgetre den minister van justitie een pensioen verleend van ƒ2744 'sjaars, welk pensioen echter, ingevolge de wet, geschorst is door de opgevolgde aan vaarding van een bezoldigd staatsambt. Tot mededirecteur van de Nederl. bank is benoemd de heer F. Rendorp. Z. M. de kor.ing der Belgen heeft benoemd tot officier der Leopolds orde den heer Godefroi, thans minister van justitie, en tot ridder van die orde den heer Boogaard, referendaris bjj het dep. van binnenl. zaken. Door een Solingsch fabriekant is aan Z. M. den koning toegezonden een Damascener sabelkling, welke, volgens deskundigen, uitmuntend van bewerking moet zijn. Gisteren heeft in de loge der br. vrijmetselaren bij aanwezigheid van den grootmeester, Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, alhier, een afscheidsfeest plaats gehad, bij gelegenheid van het ophanden zijnde vetrek van den achtb. meester, den heer L. Metman, gelijk men weet met eene zen ding naar de West-Indien belast. Het beheer der kon. paleizen is thans opgedragen aan eenen administra teur, waartoe benoemd is 'skonings architect, de heer H. F. G. N. Camp. Aanstaanden Dingsdag zal er in het locaal Diligentia, door de zang- vereeniging der afdeeling 's Gravenhage van de maatschappij tot bevordering der toonkunsteen groot vocaal en instrumentaal concert worden gegeven ten voordeele van het fonds tot ondersteuning van hulp behoevende inland- sche toonkunstenaars en hunne nagelalen betrekkingen. Op dat concert zal worden uitgevoerd: Elias, het beroemde oratorium van F. Mendelssohn Bartholdy. In de zitting van den gemeenteraad van eergisteren is door den bur gemeester aan de leden medegedeeld dat bij burg. en welh. was ontvangen eene missive van Z. E. den minister van oorlog, waarbij hij te kennen geeft, dat het voornemen was en nog is, het initiatief te nemen omtrent billijke overeenkomsten met de gemeentebesturen wegens de kasernering, en dal hij zich vleit, de daarvoor noodige uitgaven reeds in haar geheel op de begrooting voor 1861 te zullen kunnen brengen. Gisteren is in de fabriek van de hh. Enthoven en C\ alhier een jagt en kamwiel uit elkander gevlogen waardoor ook groote schade aan het andere raderwerk der stoommachine in de koperplclterij is toegebragt. Er zijn daarbij twee jongelingen gekwetst geworden. Den 28sten dezer zal voor den hoogen raad behandeld worden het be roep in cassatie ingesteld door P. Pynacker, door het hof in Zuidholland ter zake van moedwilligen doodslag tot de straffe des doods veroordeeld. AMSTERDAM, 14 Maart. Door den gemeenteraad is besloten, ten einde Amsterdam de middelen te verschaffen eene bijdrage te leveren in de kosten van een kanaal naar de Noordzee door Holland op zijn smalst, ten laste der stad eene leening te openen van drie millioen guldenwaarvoor a pari zullen worden uitgegeven 3 pCt. schuldbrieven aan toonder, in stukken van ƒ500, gesplitst in onder- deelen van ƒ100 naar verkiezing der geldschieters. Aan de rijks-werf alhier hebben verregaande ongeregeldheden plaats gehad, waarvan de aanleidende oorzaak, naar men verneemt, moet gezocht wordenin het afdanken van eenige werklieden. Het werkvolkzijne onte vredenheid op de eene of andere wijze lucht willende geven, is in twist ge raakt met eene in de nabijheid zich bevindende wachtpost der mariniers, die zoo hoog is geloopen dat het eene geweldige kloppartij is geworden. De directie heeft het werk doen staken, lot zoolang de belhamels zijn aange wezen. Van de zijde van het werkvolk wordt beweerd dat een korporaal der mariniers aanleiding tot het voorval heeft gegevendoor de burgers uit te tarten en te slaanen dat de laatsten alleen tot zelfverdediging zjjn op gestaan. Heden is echter, naar men verneemt, de arbeid aan de werf hervat. Eergisteren hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen hare gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Bake, Koenen, Karsten, Brill, M. de Vries, van Heusde, Beets, Scholten, Boot, Hulleman, Fruin, de Geer, G. de Vries Az.van Lennep, Delprat, Sloet, Janssen en Moll. De heer Bake nam het voorzitterschap waar, uit hoofde de heer de Wal door eene ligte ongesteldheid verhinderd werd de vergadering bij te wonen. De heer M. de Vries bood een exemplaar aan van een werk: getiteld: Die ]\ord-Friesische Sprache nach der Moringcr Mundartdoor Bende Bendsen, uitgegeven door genoemd lid. Hij deelde aan de vergadering eenige bijzonderheden mede, welke hem tot die uitgave hadden doen beslui ten. Daaruit bleek o. a.dat hij vreesde dat die taal spoedig zal uitster ven en dat de uitgave mogelijk is geworden door de liberaliteit van den secretaris, den heer Koenen, die alle financiële bezwaren heeft uit den weg geruimd. De dank der akademie wordt deswege den heer Koenen gebragt. Door den heer Hulleman werd namens de commissie ad hoe, verslag uit- gebragt over de ingekomen prijsverzen (legaat van Hoeufft.) Er waren 9 gedichten ingekomenwaarvan niet één der bekrooning werd waardig ge keurd. Daarna leverde de heer van Heusde eene bijdrage over de huwelijkspleg- tigheden der Romeinen. Zij zal opgenomen worden in de Verslagen en Mededeelingen. Hiermede werd de vergadering gesloten. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN13 Maart. Lord Russell heeft aan het parlement een aantal stukken medegedeeld betreffende de Italiaansche aangelegenheden, en is daarbij een overzigt der gebeurtenissen gegevenom aan te toonen dat de regering de inlijving van Savoye bij Frankrijk niet had begunstigd. Naar aanleiding van aanmerkin gen van de hh. Whiteside en Horsman heeft lord Palmerston mede het ge drag van het kabinet verdedigd. Hij verklaarde dat het ernstige vertoogen tegen de inlijving bij Frankrjjk had gedaan, en drukte in 'tbijzonder op de belofte van keizer Napoleon van niet lot de inlijving te zullen overgaan zonder zijne inzigten aan de groote mogendheden te hebben blootgelegd, eene belofte waaraan de minister meer waarde schijnt te hechten dan men te Parijs daaraan toekentook kon volgens hemhet plan nog wel afsprin gen. Door de hh. Disraeli, Kinglake en Fitzgerald nader aangevallen, gaf lord Russell te kennen dat, indien de regering de zienswijze der oppositie had gedeeld, zulks zou geleid hebben tol de zege der Oostenrflksche her togen en van den Paus. Als blijk van dankbaarheid voor hetgeen de heer Cobden in het be lang van den handel heeft verrigt, en ook om zijn geschokt finantie-wezeu te herstellen is reeds voor 40,000 ingeschreven. Te Rochdale is een wolfabrikant overledendie 50,000 heeft aange wezen voor den aanleg van een stedelijk park en 50,000 voor verscheiden liefdadigheidsgestichten. Kort te voren had lijj voor zijn zoon een landgoed gekocht en dit met 150,000 betaald. In beriglen uit Nagasaki en Yokuhan wordt melding gemaakt van een zwaren brand, waardoor de Europeanen een belangrijk verlies hadden geleden. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Maart. Men verzekert hier dat de keizer stellig voornemens is om de inlijving var. Savoye tot stand te brengen alleen door het inwinnen der adviezen van de gemeentebesturen, zonder gebruik te maken van het algemeen stemregt, omdat het laatste waarschijnlijk niet gunstig zou uitvallen. Sardinië, door Engeland ondersteund, zou zich aan eene algemeene stemming houden. Voorts wil men weten dat de keizer van koning Victor Emmanuel verlangd heeft dat hij in elk geval de inlijving van de Romagna zou uitstellen, en dat de Pauselijke nuntius alhier zijne passen zal vragen op den dag dat de Sardinische troepen de Romagna binnenrukken. De regering heeft bij het wetgevend ligchaam een wets-ontwerp inge diend, waarbij eene som van 40 millioen beschikbaar gesteld wordt tot het doen van voorschotten aar. industriëlen om hun materieel te verbeteren of te vernieuwenen een wets-ontwerp tot wijziging van het tarief voor zoo veel de wolkatoen en andere grondstoffen betreft. §P4KJE. De vijandelijkheden hebben op nieuw een aanvang genomen. Talrijke benden gewapende Moorenwaaronder Kabylen uit de omtrek van Melilla, hebben het Spaanschc legerkamp voor Teluan aangevallen. De Spaansche troepen hebben de aanvallers afgeslagen, hunne stellingen vermeesterd, en hun een aanmerkelijk verlies toegebragt. In eenen brief van het Spaansche hoofdkwartier in Marokko, van 3 Maart, wordt het volgende medegedeeld. Gedurende twee of drie dagen hebben de Moorendie in de dorpen wonengeschoten op onze soldatenterwijl zjj bezig waren hun linnengoed in de rivier te wasschen. Eergisteren zijn drie

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2