ziek van prins Ponialovvski. De gehccle keizerlijke familie was er bij tegenwoordig en daar al de plaatsen vooruit genomen waren, was het bureau op den avond der voorstelling gesloten. De opvoering van het stuk heert naar men zegt 125,000 frs. gekost. Dezer dagen stond alhier eene jufvrouw teregt ter oorzake van het houden eener leenbank, zonder bevoegdheid. Uit hel verhoor is gebleken dat men alhier ringen en diamanten voor 20 fr. per maand en bankbilletten voor 25 fr. per maand verhuurt »om daarmede in gezelschappen te pronken." Uit Rouaan wordt gemeld dat men lusschen Quilleboeof en Villequier den springvloed op den 9dcn dezer in al zijne groolschheid heeft kunnen be wonderen. Het aanstormende water had eene hoogte van 3 a 4 el boven den spiegel der Seine. Met geweld stortte zich die ontzettende watermassa in deze rivier, allerwege over de kaaimuren en zelfs over de dijken heen- spattende. Onderscheidene boomen werden ontworteld en medegesleept terwijl door den zoo plotseling verhoogden waterstand in de rivier zelve eene dusdanige deining ontstond dat geheele brokken land aan de beide oevers werden weggeslagen en onderscheidene landlieden daardoor van een deel hunner grondbezitting werden beroofd. Te IVantes had dezer' dagen een kruidontploffing plaats. Een jongen was door zijnen meester belast een zak kruid van ongeveer 12 ponden naar eene der marmergroeven te brengen. Vóór een prentenwinkel gekomen, zette hij zijn zak neêr, bekeek de prenten en slak eene pijp op; eene vonk schijnt op den zak te zijn gevallen en het kruid ontvlamde met een vervaar lijken slag. Toer. de rook was opgetrokkenvond men den jongen deerlijk verwond op den grond liggen8 personen zijn meer of min gewond en de glazen van den prentenwinkel zijn tot aan de vierde verdieping gebroken. Te Epinal is dezer dagen overleden een zekere Le'crivainvermoede lijk de oudste der nog hier te lande aan den arbeid zijnde letterzetters. Hij was gedurende 65 jaren werkzaam ter drukkerij van de wed. Gley in genoemde stad. Hoewel het werk hem in de laatste jaren minder vlug van de hand ging, had men hem niet weggezonden, maar integendeel eene gel delijke toelage geschonken. Hij stierf, om zoo te zeggen met de haak inde hand, in ruim tachligjarigen ouderdom. Zijne makkers hebben zijn lijk grafwaarts gedragen. ITALIË. Men verneemt dat de maarschalk Vaillant uit Parijs bevel heeft ont vangen om met zijne troepen Lombardye te verlaten op den dag dat de inljjving van Toskane en de Romagna zal afgekondigd worden. De maar schalk heeft terstond van dit bevel mededeeling gedaan aan den koning van Sardinië, hetwelk het houden van cenen kabinetsraad ten gevolge had. Daarin is besloten dat Sardinië de gevolgen van dit besluit des keizers voor zijne rekening zal nemen. Het brengen van het leger op den voet van oorlog zou daarvan het gevolg zijn, ten einde op alle mogelijke gebeurtenis sen voorbereid te zijn. [Over 't algemeen houdt men het vertrek der Fran- sche troepen nog voor hoogst onzeker, want een aide-de-camp van den op perbevelhebber is naar Parjjs vertrokken om nadere bevelen te vragen.] Genoemd besluit heeft eene levendige vreugde verwekt. De gemeenteraad van Turyn heeft terstond besloten een adres vau dankbetuiging aan, den koning in te dienen, en ten einde hem in staal te stellen om zijne plannen ten uitvoer te brengen heeft de raad eene aanzienlijke geldsom aangeboden. Milaan zal dit voorbeeld volgen. In Midden-Italië is de geestdrift om aan de verkiezing deel te nemen zeer groot. Overal verdringt men elkander om zich op de kiezerslijsten te laten inschrijven; zelfs de geestelijkheid geeft daartoe het voorbeeld. Te Modena heeft de geestelijkheid bij den heer Farini een adres ten gunste van de vcr- eeniging ingediend, te Piacenza heeft zij verklaard dat het haar pligt was een voorbeeld van vaderlandsliefde te gevenen in Toskane is zij voorne mens voor den goeden uitslag der verkiezingen in de kerken te bidden. De inlijving bij Sardinië is zoo goed als zeker. Te Florence meldt men omtrent de stemming, die aldaar een aanvang had genomen, het volgende: De kiezers komen in grooten getale op en alles geschiedt met waardigheid en orde. liet aantal personen, die ingeschreven zijn om te stemmen, bedraagt 23,000; lot dusverre hebben ongeveer 15,000 personen hunne slem uitgebragt. Men verneemt, dat de bevolking in alle streken van Toskane, zoowel in de sleden als op het platte land, dezelfde houding heeft aangenomen. Hier en overal zijn de straten versierd met de nationale en Fransche vlaggen. Troepen landlieden trekken met vaandels aan de spitsmet hunne pastoors naar de stembus. Er heerscht eene be wonderenswaardige orde onder de vroljjkc bevolking, die het beste doet verwachten. Te Rologna verwacht men eenen aanval van de Pauselijke troepen. Twee afdeelingen van het Sardinische leger staan gereed om, indien de stem ming voor de inlijving gunstig is, de Romagna binnen te rukken. De aanleg der verdedigingswerken wordt met ijver voortgezet. De gouverneurs van Chambery en Annecy, hebben nu reeds de bevol king kennis gegeven, dat haar de vraag onderworpen zal worden, of zij de vereeniging van Savoye met Sardinië wenscht, zooals die tot dusverre bestond, dan wel de inlijving bij Frankrijk. Men verwacht dat eene gelijke bekendmaking ook in Nizza zal verschijnen. De Courtier des Alpcs zegt in een buitengewoon nommerdat volgens officiële mededeelingen Savoye bij de inlijving in Frankrijk niet verbrokkeld zal wordenmaar twee departementen zal uitmakenen dal te Chambery een hof van appel gevestigd zal blijven. In het Ver.etiaansche zijn de gemeenten belast met de opbrengst van 8000 tl. per maandvoor het onderhoud der staatkundige gevangenen die naar het Oostenrijksch gebied zijn overgebragt. Het dagblad van Rome berigt dat aldaar reeds eene som van 35,000 kroonen, als eerste vrucht der inzameling van den Pieterspenning, uit onder- scheidet. landen ontvangen is. PRITI8SEK. BERLIJN, 8 Maart. Omtrent de diefstallendoor dr. Lindlcr in de univcrsiteits-bibliotheek alhier gepleegd, wordt nog hel volgende medegedeeld. De ontvreemdingen dagteekenen van den tijd toen hij gedurende ongeveer twaalf maanden (1858—1859) bij eene bijzondere vergunning was toegelaten in de bibliotheek der hoogeschool om er, ongestoord en buiten eenig opzigt, te mogen stnde- renen in welk tijdsverloop hij de bibliotheek 120 maal bezocht. Het eerste corpus delicti is de kostbare 36 regelige bijbel van de bibliotheek der hooge school, waaruit hij in Mei 1858 fragmenten sneed. Zijne werktuigen waren doorgaans een fleschje met water, een penseel en een pennemes, later ook gom (om de veroorzaakte leemten te verbergen). De voorwerpen zijner roof zucht waren oude miniaturen, hoofdletters, drukkersmerken, houtsneden titel- en schutbladenboekbandengedeelten van boeken en ook geheele handschriften. Deze misdrijven trachtte hij op allerlei wijze te verbergen; hij plakte de beschadigde gedeelten der bladen of boeken legen de andere vast; krabde den stempel der bibliotheek en de getallen der bladzijden weg, of vervalschte deze laatste, even als gehccle titel-of schutbladen, door middel van door hem zeiven vervaardigde kopiën scheurde de voorhanden zijnde kopiën van titels uit de incunabelen, wierp inkt over de plaatsen, welke hij op eene of andere wijze had beschadigd, bragt veranderingen in den hem even eens toevertrouwden catalogus der bibliotheek enz. Van een door hem be schadigd en tusschen andere bladen vastgeplakt blad liet hij echter, on handig genoeg, den laalsten regel onbedekt en verried daardoor zich zelf; de zigtbaar gebleven woorden behelsden als 't ware eene aanklagt: Noli peccareDeus videl, (Zondig niet, God ziet het). Lindler heeft gezegd alleen door liefde voor de kunst lot diefstal te zijn verleid, maar het is be wezen geworden dat hij de ontvreemde voorwerpen heeft verkocht. In 1859 zijn uit Bremen 21708 en uit Hamburg 13023 landverhuizers vertrokken. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Maart. Nadat de generaal Eynatlen zich in de gevangenis van het leven had beroofd, is ook de hoofddirecteur van de krediet-inrigting, de heer Richter, gevangen genomen, naar men zegt, ten gevolge van eene door genoemden generaal achtergelaten schriftelijke bekentenis van zijne schuld. De genoemde heer geniet eene bezoldiging van 100,000 fl. Naar men beweert is er ook bevel gegeven om nog andere personen, te Praag, te Peslh en te Triëst in hechtenis te nemen. Uit het onderzoek der zaak van den generaal Eynatlen is gebleken, dat hij door bedriegerij ontzaggelijke sommen gelds had bijeenverzameld, welke evenwel voor het grootste gedeelte in het buitenland zijn geplaatst, vermits men in zijne woning niet meer gevonden heeft dan eene som van 70,000 0., welke in beslag is genomen. Het nabij Munchen gelegen dorp Greweitsheim is grootendeels afge brand. De brand is 's nachts in een schuur ontstaan en werd door een storm met zooveel snelheid verspreid, dat de bewoners der brandende hui zen naauweljjks den tijd hadden, om, met achterlating van alles wat zjj bezaten, hun leven te redden; aan sommigen is dit niet eens gelukt, want verscheidene zwakke en ziekelijke personen hebben den dood in de vlammen gevonden. Dit was ook met bijna al het vee het geval, dal evenmin als het huisraad en landbouwgereedschappen gered koude worden. Alleen de kerk en de pastorie zijn verschoond gebleven. STA»»- BER16TEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 6Jcn dezer maand invorderbaar verklaard, Kohier van het Palentregt, over het dienstjaar 1859 en 1860, derde quartaalen dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 13 Maart 1860. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. KANTONGEREGT NOORRWIJK. Gewezen vonnissen in de zitting van 7 Maart 1860. 3 personen wegens diefstal van niet gehakt hout. 3 personen wegens het zich in het veld bevinden builen openbare wegen en voetpaden met wildstrikken. 1 persoon wegens het aanwenden van pogingen en middelen om wild te bemagligen door middel van een wildstrik, (bij herhaling). 1 persoon wegens het jagen na zonsondergang en het jagen op Zondag. 24IS,< Staats-Loterij. Trekking der Tweede Klasse. lsle Trekking. N°. 18443 een prjjs van ƒ2,000. N». 16948 een prijs van ƒ1,500. N08. 1105 en 18107 ieder een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 1494 een prijs van ƒ20,000. N°. 7220 een prijs van ƒ1,500. N°. 18906 een prijs van ƒ1,000. ADVERTENTIEN Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon Mej. de Wcdc. L. THEYS, gcb. A. M. van Zeeland. Leyden 10 Maart 1860. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van zijn Vader, den lieer E. M. S. van SANTEN te 's Gravcnhage, betuigt de Ondergeteekende zijn hartelijken dank. Leiden, 12 Maart 1860. P. van SANTEN.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3