CUITËi\LA\DSCHE BERIGTEN. ENCrELAKD. LONDEN6 Maart. Wanneer men de vrij levendige beraadslagingen in het lagerhuis over de inlijving van Savoye bij Frankrijk nagaat en ook let op het gevoelen van de drukpers, dan ziet men dat men niet zoozeer legen de inlijving is, als wel tegen het regt, dat Frankrijk zich aanmatigt om eene vergrooting van grondgebied te vragen overal en zoo dikwijls als de staatkundige om standigheden b(j naburige volken het wenschelijk doen achten. Hetgeen nu gebeurt ten opzigle van Sardinië kan later ook plaats hebben met Duitsch- land, dat even als Italië naar eenheid streeft. Hierover mag Engeland en geheel Europa zich verontrusten en het is voor Frankrijk van het hoogste belang deze vrees weg te nemen. Lord Russell eiseht dat de vertegenwoordigers het handelsverdrag alleen zullen beoordeelen naar zijne innerlijke waarde, zonder iets anders in aan merking te nemen, en vooral zonder in de zaak van Savoye een overijld besluit te nemen. Waarschijnlijk zal hij zijne zaak winnen, en lot dit gevoelen hellen ook de voornaamste bladen over, die zelfs de tory-partij be schuldigen van Engeland in eer,en oorlog met Frankrijk te willen wikkelen. De Times, die zelden het gevoelen eener partij uitdrukt, maar zich altijd regelt naar de publieke opinie, zegt dat Engeland den minister, die ter zake van Savoye met Frankrijk eenen oorlog zou beginnen, in een gekkenhuis zou opsluiten. De heer Kinglake zal Maandag aanst. het voorstel doen dat het huis eer. besluit neme, waarbij het verklaart de voorgenomen inlijving van Savoye in Frankrijk af te keuren en te verlangen dat de regering de andere groote mogendheden zal uitnoodigen haar te ondersteunen om die inlijving te be letten. In het hoogerhuis heen de regering te kennen gegeven dat zij bij de hoven van Berlijn, Weenen en Petersburg van hare afkeuring der inlij ving had doen blijken. 1. K. H. prins Frederik der Nederlanden is alhier aangekomen, maar zal slechts kort vertoeven. 1. K. H. de prins van Oranje iieeft voor zijn vertrek nog de Great Eastern te Southampton bezigligd. Bij gelegenheid van den storm op 28 Febr. is ook een te Gravesend te huis behoorende vischschuit op Doggersbank vergaan, waarbij de beman ning, uit 9 personen bestaande, is omgekomen. Gedurende de maand Februarij hebben er 184 schipbreuken plaats gehad in Januarij bedroeg dit getal 229. De schietproeven met het naar den uilvinder zoo genoemde Whilworth- kanon werden dezer dagen te Southport voortgezet en hebben verwonderlijke uitkomsten opgeleverd. Bij eene verheffing van 33 graden bereikte een drie ponder, met eene lading van 8 oneen buskruid, een afstand van 28.647 Engelsche voelen, waarbij echter, denkelijk ten gevolge van den hevigen wind, de kogel op 171 voeten regis van het doel nederviel. Maar op klei nere afstanden van tusschen de 18,000 en 20,000 voetenbereikten de kogels het doel veel nader. Vier 80 ponds kogels werden met eene pointering van 7 gr. en 12 pond buskruid geworpen tot een afstand van 3503 3498 3487 en 3482 ellen en eenige voeten, en zulks tegen den wind in. Hierdoor is men tot het resultaat gekomendat dit geschnt den 80 ponds kogel ruim 1000 ellen verder werpt dan het Armstrongs kanon zijn 70 ponderwaar over men reeds zoo uitermate voldaan was. FRANKRIJK. PARIJS6 Maart. Men is thans volledig bekend met het antwoord van Sardinië op de voorstellen des keizers. De hoofdinhoud is dat koning Victor Emmanuel zich geheel en al aan den uitslag der stemming van Midden-Italie onder werpen, en daarnaar handelen zal. Het denkbeeld van een vicariaat in de Romagna wordt met eenige wijziging aangenomen, maar de quacstie van Savoye niet bepaaldelijk aangeroerd, en dit laatste is juist de knoop van de tegenwoordige moeijelijkheden. De Moniteur tracht het denkbeeld eener uitbreiding van het wapen der artillerie, waartoe het jongste besluit des keizers natuurlijk aanleiding heeft gegeven, weg te nemen en zegt dat zij die aan eene zoodanige uit breiding geloof slaan, in dwaling verkecrendaar het wapen der artillerie integendeel wordt ingekrompen. Hierbij moet nog gevoegd worden dat ook het berigl van eene reorganisatie en mobilisatie der nationale garde van allen grond is ontbloot. De maarschalk Reille, die reeds generaal was tijdens den slag van Waterloo, is in hoogen ouderdom overleden. Door de C/ievreuil, kapt. Ollivier, welk vaartuig van Mauritius kwam, zijn 27 Engelsche zeelieden gered van den driemaster Hastings, van Liver pool, die nabij de Needles is gezonken. De Semaphore van Marseille deelt de volgende treffende bijzonderheid mede omtrent het vergaan van het schip Louise, nabij Bastia. Onder de schipbreukelingen bevond zich eene jonge moeder, welke haar kind in de armen hield, en eenen matroos smeekte hen beiden te redden. De zeeman antwoordde wanhopig, dal het hem onmogelijk was zich met zulk een zwaren last in de golven te wagenwelke hen allen zonden verzwolgen hebben. Eene woedende baar wierp den echtgenoot der vrouw over boord op eene rots, waaraan hij het geluk had zich te kunnen vastklampen. De bovengenoemde matroos sprong in zee en begon te zwemmen, toen de arme vrouw, ziende dat hare laatste hoop verdwenen was, een besluit nam, een moederhart waardig; zij wierp haar kind den zeeman toe, zeggende: red ten minste dit kind!" De zeeman ving het kleine schepsel op, zwom er mede weg en slaagde er in, het aan land te brengen; kort daarop verdween de moeder in de golven. SPAKJE. Omtrent het vroeger vermelde beschieten der Marokkaansche havenplaat sen is van den opperbevelhebber der zeemagt de volgende depêche ontvan gen: De uitslag van den aanval op Larasch en Areiila is zoo goed ge weest, als ik wenschle. Ik heb de vestingwerken beschoten; te Larasch is, in weerwil van den slechten staat der zeehet vuur der Mooren tot zwijgen gebragt, zoodat het schier onbeduidend werd, en te Arcilla heb ik het vuur geheel tol zwijgen gebragt, terwijl de beide steden groote schade bekwamen. Uit Tctuan wordt gemeld dat twee stammen der Kabylenwaarvan de een zich ten voordcele der Spanjaarden verklaard had onderling slaags zijn geraakt, en dat daarbij de vrienden der Spanjaarden de bovenhand hebben behouden. 1TAME. De heer Buoncompagni heeft zijne betrekking van gouverneur-generaal van Emilia en Toskane nedergelegdopdat de stemming, die over het toe komstig lot dezer landen zal beslissengeheel vrij zou kunnen plaats hebben. Te Milaan is door de geestelijkheid eene commissie benoemd om gel delijke bijdragen te ontvangen ten behoeve van hen die het Venetiaansche verlaten. Een dagblad var, Milaan wil weten dat de maarschalk Vaillant bevel heeft ontvangen om zijne troepen gereed te houden tot het doen eener be weging, en dat die beweging ten doel zou hebben om met den terugkeer van die troepen naar Frankrijk een begin te maken. Het officiële dagblad van Rome maakt melding van een zeer groot aantal adressendoor den Paus uit Duitschland ontvangenwaarin de ka tholieken hem hupne deelneming en verknochtheid betuigen in de moeijelijkc omstandigheden, waarin hij zich bevindt. Uit het aartsbisdom Munchen is een adres ontvangen met 80,000 onderteekeningeneen van het bisdom Wiirzburg met 50,400, een van het bisdom Passau met 35,019, een van hel bisdom Spiers met 20,000, een van bet aartsbisdom Keulen met 165,000 en een van het aartsbisdom Breslau met 107,000 onderteekeningenalsmede een van het bisdom Kulm in Oost-Pruissen, waarvan de onderteekeningen twee boekdeelen vulden. Voorts blijkt het door berigten uit genoemde stad dat het in den Kerkdij ken Slaat zeer onrustig blijft. Te Viterbo had men des nachts van som- mige gebouwen de driekleurige vlag uitgestoken. De hoofden der revolu tionaire partij verbieden aan de Romeinen het rooken en het spelen in de loterij, ten einde de regerings-inkomslen te doen verminderen. Aan dit verbod wordt nog al gehoorzaamd. De berigten uit Napels luiden mede niet gunstig. Vele gevangenne mingen hebben aldaar plaats, en men noemt vele adelijke personen, die verbannen zullen worden. VYat het krijgswezen betreft, wordt er eene buitengewone kracht ontwikkeld. Volgens brieven uit Sicilië is de procureur-generaal van Messina vermoord, en is er in de woning van den directeur van politie eene bom geworpen waardoor twee personen gekwetst zijn. PRUIS SEEN. C BERLIJN, 6 Maart. De voorstellen der regering omtrent eene nieuwe legerorganisalie blijven veel tegenstand ondervinden. Men kan de noodzakelijkheid van de verhoo ging der uitgaven voor het dep. van oorlog niet inzien en is niet gezind de meerdere lastendie daaruit zullen voortvloejjente dragen. Van den kant der regering schijnt men niet te zullen toegeven, maar het plan met alle mogelijke middelen te willen doorzetten. Te Leipzig is de directeur der universiteits-bibliolheekdr. Bruno Lindner, door het hoog geregtshof tot 6 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens bedriegelijke ontvreemding van een groot aantal kostbare werken, handschriftenhoutsnedenenz. Tot uilvoering van dit bedrog had hij zich van even behendige als strafwaardige middelen bediend. OOSTENRIJK. WEENEN, 5 Maart. Hel keiz. besluit, houdende uitbreiding van den rijksraad door toevoe ging van buitengewone leden, is thans verschenen. Gelijk vroeger gemeld is, worden die leden gedeeltelijk door den keizer en gedeeltelijk door de prov. vergaderingen gekozen. Aan de beraadslagingen van dien rjjksraad zullen worden onderworpen: de raming der staatsuitgaven en inkomsten, de afgesloten staatsrekeningen, de voorstellen der commissie voor de staats schuld, ontwerpen van gewigtige weiten van algemeen belang, voorstellen van de vertegenwoordigingen der gewestenenz. De genoemde raad zal in Mei bijeenkomen om de staatsbegrooting voor 1861 vast te stellen. Daar de prov. vertegenwoordiging nog niet is geregeld, zijn door den keizer deskundigen uit verschillende kroonlanden uitgenoodigd om aan de alsdan te houden beraadslagingen deel te nemen. De evangelische gemeente te Presburg heeft besloten zich aan de kei zerlijke verordening van 1 Sept. en aan de ministeriële bepaling van 2 Sept., betreffende de reorganisatie der prolestantsche kerk in Hongarije, niet tc onderwerpen. In het beursgebouw te Triëst is thans eene tentoonstelling geopend van eene verzameling van ethnographische voorwerpen, 500 nommers uitma kende, afkomstig van de met de Novara afgelegde reis rondom de wereld. IDKKTE, In den boezem van liet ministerie blijft aanhoudend oneenigheid heerschen, waardoor de goede gang der zaken zeer wordt bemoeijelijkt. De bevolking: is ook zeer ontevreden van wege eene gedwongen leening, die onder den naam van hoofdelijken omslag is ingevoerd. Velen vrezen dat die ontevre denheid tot eenen opstand zal leiden. Hetligehaam der Uleuia's heeft, naar men verneemt, tegen de inneming van Teluan door de Spanjaarden bij den Sultan geprotesteerd en ook gelden ingezameld ten behoeve der Marokkanen. Op den 22slc" Febr. had er bij den Nederl. gezant een feestmaal plaats ter viering van den verjaardag van zijnen souvereinen ter inwijding van zijn nieuw opgebouwd hotel. DiL hotel is eenvoudig doch sierlijk ingerigt cn de ligging is zeer bekoorlijk.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2