de bepaling om al hunne bekendmakingen aan de goedkeuring van het tegen woordig bestuur te onderwerpen. De bevolking is daarmede weinig inge nomen, want velen beschouwen dit stilzwijgen van evenveel beleekenis als een kerkelijk interdict. De regering heeft echter getracht de gemoederen gerust te stellen, door te verklaren dat de bisschoppen daarmede verkeerd hadden gehandeld en dat zij alleen toezigt noodig keurde om alle staalkun dige aanmerkingen uit de kerkelijke stukken te weren. Door het bestuur zijn ook zeven Italiaansche bladen in Toskane verboden, omdat zij de gemoederen verontrustende waarheden der godsdienst met wereldlijke belangen verwarren en zelfs den verdediger van Rome, den keizer van Frankrijk, beschimpen. Uit Florence wordt gemeld dat het bestuur een besluit heeft uitge vaardigd, waarbij de bevolking van Toskane opgeroepen wordt tot eene ggheime stemming, op 11 en 12 Maart, om te beslissen of Toskane met Sardinië zal vereenigd blijven of dat het een afzonderlijk rijk zal uitmaken. Uit Rome wordt gemeld dat door het collcgie van kardinalen eenstem mig het gevoelen is geuitdat de quaestie van de onschendbaarheid van den Kerkelijken Staat niet uitsluitend van staatkundigen aard is. In die stad hebben steeds ongeregeldheden onder de studenten plaats. De rector der school is ontslagen en 8 studenten zijn in hechtenis genomen maar door deze maatregelen stookt men het vuur slechts te heviger aan. OOSTENRIJK. WEENEN, 29 F'cbruarij. Naar men verneemt heeft het plan tot uitbreiding van den rijksraad de goedkeuring des keizers verworven. Een gedeelte der nieuwe leden zal door den keizer en de overige door de provinciale raden gekozen worden. - Dezer dagen is alhier overleden dr. Joseph Karle, deken der theologi sche faculteit en hooglecraar in de Oostcrsche talen. Verscheidene dagen had hij in een schijndooden toestand verkeerd. De Israëlieten te Pesth hebben uil aanmerking van de gewigtige reg- ten, hun laatstelijk door de regering verleend, den 25stcn dezer een groot feest gehouden. Eenige bijzonderheden omtrent het verblijf van Z. K. II. den prins van Oranje op het landgoed van lord Llanover, nabij Abergavenny in Zuid IVales. Z. K. II. de prins van Oranje stapte af aan Raglan Caslie, komende van Troy, bij Monmouth, (het buitenverblijf van den hertog van Beaufort) ten 12 uur, Vrijdags, 17 Febr.met de heeren van zijn gevolg. Z. K. H. werd aldaar ontvangen door lord Llanover en M. Herbert, van Llanarth. Na de prachtige ruïne van Raglan in oogenschouw genomen te hebben, waarmede Z. K. H. bijzonder scheen ingenomen te zijn, nam de hertog van Beaufort afscheid en de Prins vertrok in lord Llanovers barouche, met vier paarden bespannenvergezeld door den lordterwijl Uoogstdes- zelfs gevolg, insgelijks in rijtuigen met vier paarden bespannen, achter hen reed. De dorpenwelke de stoet in het voorbijgaan doortrokwaren alle groen gemaakt en versierd met oranje. Aan de poort van het kasteel van Llanarth, werd de Prins ontvangen door M. en Mrs. Herbert en hunne vijf beeldschoone kindertjes. Z. K. II. gebruikte aldaar het luncheon en bleef er tot vier uur, waarna de stoet in dezelfde orde verder ging, door Rhyde-y-Gravel en LIansanffraedin welke plaatsjes triomfbogen waren opgerigt, en door Panly-goitre, waar guirlan des, met oranje doormengd, aan beide zijden langs den weg waren gehan gen. Zoo naderde men het slot Llanover, waar de eerepoorlen, de rood wit en blaauwe en oranje wimpels en de wclkomslspreuken in het Welsh nog vermeerderden. Tien minuten voor de komst van den Prinswerd zij aangekondigd door een kanonschol en op het oogenblik, dat Hoogsldezelve uit het rijtuig slapte, werden er 21 schoten gelost, terwijl de koninklijke Monmouthshire-militieaan beide zijden van hel huis geschaard, het Wien l\eèrlands bloed" aanhief. Een rood tapijt was op de trappen van den stoep uitgespreid, waar lady Llanover den Prins welkom heette. Ten acht uur had het middagmaal plaats, twee en twintig personen namen er deel aan, (waaronder ook de baron Bentinck, onze gezant) terwijl na hetzelve nog 50 personen werden toegelaten (meest bestaande uit den adel en de autoriteiten van de buurt) en de avond werd besloten met een prachtig bal, waaraan de Prins met blijkbare opgeruimdheid deel nam. Den volgenden morgen reed Z. K. H.vergezeld door lord Llanover en onderscheidene van de hooge gastenop het slot vereenigdalle in rijtuigen met vier paarden gezeten, naar het station van Abergavenny, waar eere poorten waren opgerigt en een extra-trein gereed stond. Ook hier werd de Prins met luid gejuich ontvangen; eene eerewacht had zich gevormd en stond van de deur van het station lot aan den spoortrein geschaard. De Prins groette minzaam en scheen uiterst gevoelig aan deze blijken van toegenegenheid. De trein kwam ten 12 ure aan het Crumlin viadukt, dat over de schil derachtige vallei van de Ebbw loopt; aldaar hield hjj op, ten einde Z. K. II. de gelegenheid te geven dit merkwaardige werk in oogenschouw te nemen. M. Kinnaird, de architect, en M. Macdonald, de aldaar gevestigde inge nieur, bevonden zich ter plaatse en legden alles aan Z. K. II. uit, waarna de trein verder ging tot Merthyr. De komst van den Prins werd reeds bij het naderen door eene aanhoudende canonnade aangekondigd. Duizende mijnwerkers bevonden zich aan het groengemaakte station en toonden de meest eerbiedige geestdrift door de hartelijkste vreugdekreten aan te heffen, zonder echter op den Prins aan te dringen of Z. K. II. lastig te vallen. M. Llewelyn, de agent van lord Llanover, had de eer het door luchtige gezelschap rond te leiden in de Cyfarthfa ijzerwerken. De Prins wijdde 2 uren aan het onderzoek van al de takken der bewerking van het ijzervan de ruwe erts af tot waar het gezuiverde metaal in staven wordt gegoten, en toonde de grootste belangstelling in de verschillende behande lingen. Vervolgens nam Z. K. H. deel aan een luncheon en ten 4 ure n keerde het doorluchtige gezelschap naar Merthyr terug, terwijl duizende van toeschouwers, den geheelen weg langs geschaard, den Prins Inide toe juichten. De stoet keerde terug langs een anderen weg dan dien, welken hij 's morgens gekomen was, en overal was het dezelfde geestdrift, dezelfde groengemaakte en met oranje versierde dorpenoveral wapperden vlaggen prijkten zinspreuken, overal verdrong men zich om den jeugdigen afstam meling der Nassaus te zien. De Prins bereikte Llanover tegen 7 ure des avonds en werd wederom ontvangen met de loonen van het volkslied. Ditmaal bestond het diner uit 24 personen. Des avonds werd de Can torion van Llanover toegelaten op het slot, om voor den Prins eenige on- vervalschte en onnavolgbare Welshe melodiiht te zingen terwijl Gruffyd (lord Llanovers harpspeler) op de drievoudig besnaarde Welshe harp eenige deuntjes speelde, welke geen ander instrument zoo kan terug geven. Dit scheen den Prins bijzonder te behagen; hij verlangde den harpspeler van nabij te zien, ten einde zijne kleeding en harp behoorlijk te kunnen be- zigtigenen sprak eenige oogenblikken met hem. Vervolgens wachtte Z. K. II. een ander Cambriesch genoegendat misschien nergens in grooter volmaaktheid genoten wordt dan op het slot van Llanover. De gordijnen namelijk van de vestibule aan de intreedeur van de groote zaal werden opgeligt; twee paren Welshe dansers, in nationaal cos- tuum, traden op en begonnen, na zich voor Z. K. II. gebogen te hebben, een Welshe reel te dansen. Nadat nog eenige andere paren waren binnen gekomen en volksdansen hadden uitgevoerd eindigde de avond met Welshe kunstenmakers, die, op behendige en vermakelijke wjjze en zooals nergens anders dan in Wales zelf en bij het geluid der toonen eener Welshe harp mogelijk is, het gezelschap op eene geheel eigenaardige manier onderhielden. Den volgenden dag was Zondag. De Prins vierde hem naar Engelsch gebruik. Z. K. H. ging te voet met lady Llanover naar de kerk, lunchte en bezocht daarna het parkde stallende boerderijende trekkasten en de bloemtuinen van het uitgestrekte goedterwijl de avond doorgebragt werd in de gewone engelsche godsdienstoefeningen en naderhand schoone liederen en psalmen werden aangeheven. Den volgenden morgenMaandagnam de Prins afscheid van lady Llano ver en nam tot gedachtenis aan Wales welwillend een oranjetak aan met bloesem en vruchten, benevens eene paarlen prijbloem, zinnebeeld van Wales, even als de distel van Ierland. De muziek der Monmouthshire militie speelde weder hel Nederlandsche volksliedeen saluut van 21 kanonschoten werd gelost, en toen de Prins de slotpoort uitreed, werd het Hollandsche vaandel naar beneden gelalen. Lord Llanover en Mrs. Herbert deden den Prins uit geleide tot aan het slation van Abergavenny, waar de wachtkamer gereed was gemaakt tot Hoogstdeszelfs ontvangst, terwijl wederom eene eerewacht gevormd en een rood tapijt uitgespreid was en oorverdoovende afscheids groeten het vertrek vergezelden. Te Hereford bezocht Z. K. H. de hoofdkerk, nam er deel aan den lun cheon Uoogstdenzelven door den Dekaan van Hereford aangebodenen ver trok naar Bangor met zijn gevolg, waar Z. K. 11. des avonds aankwam. Te Abergavenny had men het plan gevormd den Prins met eene toespraak te verwelkomen: en hem zulk eene ontvangst te bereiden als waarop zijn hooge rangzijne verwantschap met den vorst van denzelfden naamdie eenmaal op den troon van Engeland had gezeten, en zijne vermoedelijk toe komstige betrekking tot dal land de volste aanspraak gaven." Hierover werd zelfs eene meeting belegd, maar de Prins wees zulks vriendelijk van de hand, daar Z. K. H., als particulier reizende, geene publieke aanspra ken mogt aannemen, hoe erkentelijk Hoogsldezelve ook was voor de ge voelens van eerbied en toegenegenheiddie er aanleiding toe gaven. K. KERKNIEUW!). 1 1 1 J GRONINGEN, 1 Maart. Uit de vroeger opgegeven nominatie van predi kanten is door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente het volgend 3-tal gevormd: Toorenenbergente Purmerend; Moens, te Edam, en Temooy Apèl, te Delft. AKAIIEWiE-NilEUWS. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCIIE IIOOGESCHOOL. Den lsten Maart de heer F. D. F. Luyken Glashorst, van Oldenbroek, in de regten, met Theses. STABS-BERKJTE». Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregl, op den 27stcl1 Februarij 1860. 1 wegens het rondventen van melk, in emmers niet met deksels voorzien. 1 wegens hel niet inleveren van eene nachllijst. 1 wegens het in verboden rigting berijden van de Donkersteeg. 1 wegens het zonder vergunning innemen van gemeentegrond. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien de adressen van: 1°. Simon Zwarts, koremnolenaarskneclit; 2". Aart van Iterson, inelkslijter, en 3°. Francjscos Toorens, koperslager, allen wonende bin nen deze gemeente, om vergunning lot liet houden en mesten van varkensde eerste achter zijn woonhuis in de Galgstraat, geteekend Wijk V. N". 277; de tweede in het pakhuis gelegen in de Kraaijerstraat, Wijk III. N°. 192, en de derde op de binnenplaats achter zijn woonhuis op de Haarlemmerstraatgeteekend Wijk VI. N°. 296. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31stcn Januarij 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatien de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer Gemeenteop Donderdag den 8slen Maart aanst.des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging dier verzoeken niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, leïDEN, 3 Maart 1860. D. T1EBOEL SIEGENBKKK, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3