BUITENGEWONE VOORSTELLING- derlijk rijk tc maken. Volgens de In dép. Beige wordt dit berigt van on derscheiden zijden bevestigd. jfct antwoord van Rusland en Pruissen op de bekende voorstellen van Engeland, ten opzigte van Midden-ltalië, beval, naar men verneemt, tegen voorstellen, bestemd om aan eene conferentie van de vijf groole mogendhe den en later aan een congres te worden onderwerpen. De heer de Thonvenel heeft zich het antwoord daarop voorbehouden, tot dat Frankrijk en Engeland ten deze zich met elkander verstaan zullen hebben. De Moniteur deelt thans een rapport mede van den heer Rouher, mi nister van koophandel, waarin een maatregel wordt aangekondigd, dien men reeds sedert geruimen tijd met verlangen had te gemoet gezien, namelijk het bestemmen van de 100 millioen die van de leening voor den Ilaliaan- schen oorlog zijn overgeschoten, tot den aanleg van openbare werken. Deze gelden zullen aangewend worden als volgt: voor wegen en bruggen 15 mil lioen; voor rivieren en kanalen 42 millioen; voor havens cn vuurtorens 35 millioen; voor landbouwkundige werken 8 millioen. Deze sommen zul len over drie jaren worden verdeeld. Het rapport is naar den staatsraad verzonden. De Moniteur bevat een keizerlijk besluit, tot reorganisatie van de artillerie. Daarbij worden het aantal batterijen der veldartillerie vermeer derd, drie nieuwe regimenten rijdende artillerie opgerigt en de artillerietrein weder in het leven geroepen. De artillerie zal door dezen maatregel met 200 stukken vermeerderd wordenvoorwaar geen vredelievend teeken. Genoemd blad behelst ook het programma van de opening van het wet gevend ligchaam op 1 Maart. Men beweert hier dat de Engelsche kanaalvloot naar Algesiras is ver trokken, om de aldaar geplaatste schepen af te lossen. Van eene tusschen- komst in den oorlog tusschen Spanje en Marokko zon geen sprake zijn. Het aantal leerling-tolken voor de Chinesche en Japansche talen zal van 2 tot 6 gebragt worden, omdat het gebleken is dat er gebrek aan tol ken in China en Japan bestaat. SPAVJB. De vredesvoorwaardenvan de Spaansche zijde aan de Marokkanen voorgesteld, zijn door den keizer van de hand gewezen. De maarschalk O'Donnell, door twee Marokkaansche parlementairs daartoe verzocht, heeft eene zamenkomst gehad met Muley-Abbas op den straatweg van Teluan, maar zonder eenig gevolg. Een nieuw uitstel door de Marokkanen gevraagd is geweigerd en de wapenstilstand voor geëindigd verklaard. O'Donnell heeft terstond den opperbevelhebber der zeemagt bij zich ontboden om te zamen het plan voor de volgende operaliën te beramen. De eiseh van Spanje tot afstand van l'etuan moet het voornaamste punt zijn, dat de onderhandelin gen heeft doen mislukken. Het eskader is van Algesiras vertrokkennaar men meentmet het doel om de Marokkaansche havens te bombarderen. De Marokkaansche troepen hebben te Aleazar, op den weg naar Fez gelegen, gelijke buitensporigheden gepleegd als te Tetuan. De Spaansche soldaten hebben op den weg naar Tanger eene der vrouwen van Muley-Abbas gevonden. Deze vrouw, die van eene buitenge wone dikte is, had de vlugtelingen niet kunnen bijhouden, maar zich op eene mijl afstands van Tetuan nedergezet, waar men haar dan ook verlaten had. Zij had daar drie dagen en nachten, bijna stervende van honger en koude, doorgebragt. De beschuit, die de soldaten haar gaven, werd letter lijk door haar verslonden. Zij is op eene draagbaar naar Tetuan terug gevoerd. Er worden maatregelen genomen om aan degenenwelke een uitstapje naar Tetuan zouden willen doen, hiertoe gelegenheid te geven. De reis zal van Madrid tot Alicante over den spoorweg, en van Alicante tot Teluan met de vaartuigen eener Spaansche stoombootmaatschappij gedaan worden, en binnen 4 dagen tijds, het verblijf in Afrika medegerekendatloopen. ITALIË. De minister van oorlog heeft eene circulaire uitgevaardigdwaarin hij o. a. zegt, dat de regering, bij de aanwezigheid van Lombardijsche onder officieren en soldaten in het Sardinische leger, het noodzakelijk heeft ge acht, deze manschappen in naauwere aanraking te brengen met de Sardini sche militairendie thans met onbepaald verlof afwezig zijnten einde ook door eene meerdere onderlinge gemeenschap van de chefs der verschillende corpsen eene vastere zamenwerking ten nutte van bet geheele leger, zoowel als eene meerdere eenheid in de wapenoefeningen en opleiding der militairen tot stand te brengen. Ten gevolge daarvan is bij kon. besluit bepaald, dat de ligtingen van 1850 tot en met 1853 weder onder de wapenen zullen wor den geroepen, waartoe aan de militaire bevelhebbers reeds de noodige voor schriften zijn toegezonden, ten einde dit besluit onmiddelijk ten uitvoer zal kunnen gebragt worden. Het moet iedereen in het oog vallen dat de reden voor deze oproeping opgegeven zeer gezocht is. De zaak der studenten te Rome, die onlangs den rector Campodonice gedwongen hebben een adres van verknochtheid aan den Pans, in hunnen naam opgesteld, te verscheuren, wordt door de policie onderzocht. 60 hun ner zijn reeds in verhoor geweest en men gelooft dat er een 25-tal in hech tenis zullen genomen worden. De school te sluiten durft men niet wagen, omdat, wanneer men zulke jongelieden huiswaarts zendt, men de revolutionaire partij zou in de hand werken. De opziener der school, kardinaal Altieri, is zeer verstoord op den rector: hij had liever moeten sterven dan toegeven. De Paus heeft de school bezocht en leeraars en kweekelingen toegesproken. Hij heeft o. a. gezegd: De grootste gevaren kunnen den pausen geene vrees aanjagen, want zelfs wanneer er zijn bezweken, dan is er uit hun graf eene reuk ten leven opgegaan." Bij zijn vertrek heeft men slechts geringe toejuiching vernomen. TJit Turyn meldt men dat de Russische gezant tot graaf Cavour eenige vertoogen heeft gerigt wegens de verantwoordelijkheid, welke Sardinië op zich zou ladenwanneer hel thans stappen deed tot inlijving der hertogdommen. 1 PRUISSEJV. BERLIJN, 26 Februarij. Men beweert hier dat de Oostenrijksche regering waarschijnlijk zal toetreden tot het voorstel van Rusland en Pruissen, om de regeling der Italiaansche zaken aan eene conferentie der vijf groole mogendheden op te dragen. De onderhandelingen deswege duren nog voort, maar daar Enge land niet geneigd is om tot eene conferentie toe te treden, zal men de zaak waarschijnlijk wel moeten opgeven. Te Coblenz is in den nacht van den 25stcn dezer een zware misdaad gepleegd. De eigenaar van het logement in der Stadt Ehrenbreitstein in eene der voornaamste stralen gelegen, lag naast zijne vrouw in diepen slaap gedompeld, toen hij door twee lieden werd aangevallen, die hem met ecu slag van eene bijl op het hoofd onmiddellijk vermoordden, terwijl zijne vrouw op hetzelfde tijdstip aan handen cn voeten gebonden en haar een doek in den mond gestopt werd. Nadat zij zich hierop van het geld cn de andere waardendie zij in der haast vinden kondenmeester hadden ge maakt, verwijderden zij zich ongehinderd. De vrouw kroop daarop naar het bed van haar kind, dat haar den doek, tot een prop gevormd, uit den mond nam. Eerst toen kon zij om hulp roepen. Volgens sommigen waren de moordenaars twee liedendie reeds vroeger in het logement gelogeerd hadden. Te Lucern werd voor eenige dagen plegtig de eerste steen gelegd voor de eerste aldaar te bouwen gereformeerde kerk. TURK YE. Naar men verneemt heeft de Porie last gegeven om te Londen eene leening van 6 millioen aan te gaan. De Fransche en Engelsche gezanten hebben aan de regering verzocht om den toegang tot Aziatisch Turkye voor de Circassische landverhuizers open te stellen. De ophooping dezer lieden aan de Turksche grenzen kon gevaarlijk worden. Aan de Dardanellen heeft op de plaats, waar de consulaten en han delskantoren zijn gevestigd, op den 10dcn en lldtD Febr. een zware brand plaats gehad, die in het Fransche consulaat-gebouw een aanvang nam. Al de huizen aan de zeezijde zijn vernield. Vijf kinderen zijn bij dezen brand omgekomen. AKADËMIE-NIEIJWI. PROMOTIE AAN DE OTRECHTSCHE HOOtiESCHOOL. Den 24sten Februarij de heer A. J. Roest, van 's Gravenhagein de reg- ten, na verdediging van een akademisch proefschrift, behandelende Art. 40 tot 49 en 198 van de Grondwet. 24ls" Staats-LoterïJ. Trekking der Eerste Klasse. lstc Trekking. N°. 1650 een prijs van ƒ2,000. N°. 11062 een prijs van ƒ1,500. N°. 14613 een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 3811 een prijs van ƒ20,000 (gevallen ten kantore van Mr. C. A. de Vassy, collecteur in het Noordeinde alhier). N°s. 1670, 7864 en 19744 ieder een prijs van ƒ1,000. ADVERTENTIES. Bevallen van eene Dochter A. J. R1JSHOUWER, geliefde Echtge noot van Leider, 23 Februarij 1860. J. A. BOOGAARD. Den 25s,cn Februarij 1860 is te Woubrugge (Z.-Holland) voorspoedig be vallen van een' Zoon JOHANNA MARIA LA LAU, hartelijk geliefde Echtgenoote van Mr. W. var NAUTA LEMKE. Eenige kennisgeving. tot het opnemen der Rekening van Commissarissen, belast met de directie over gezegden Weg en over te gaan tot de uitloting van een aandeel. Namens Commissarissen, A. LIBRECUT LEZWYN, Penningmeester. noon der Heer B. BAMBERG, DEN JONGSTEN ZOON VAN DEN HOFMECHANICUS, aan den Burg, Donderdag avond ten 7 ure. Bevallen van een Zoon M. E. DRAIJER VISSER. Leyder, 27 Februarij 1860. Voor de menigvuldige blijken van belangstelling, ons betoond bij de vol trekking van ons Huwelijk, betuigen wij onzen opregten en welmeenenden dank. Cu. I. var IZENBURG. Leider, 28 Februarij 1860. M. MEIJER. Voor de welwillende betooningen van deelneming, die de Ondergeteekende bij gelegenheid der bevalling zijner Echtgenoote, ontvangen mogt, betuigt hij bij deze zijn welmeenenden dank. Leyder, 28 Februarij 1860. F. C. J. var GOENS. Voor de blijken van deelneming, die wij ontvangen hebben na de ge boorte van ons Kindbeluigen wjjook namens onze oudersonzen op regten dank. Mr. H. P. var KAATHOVEN. Noordwijk, 27 Februarij 1860. H. C. var KAATIIOVEN, Spardaw. De DEELHEBBERS in het Fonds voor den Katwijkschen Straatweg worden uitgenoodigd, om op Woensdag den 14dea Maart 1860, des middags ten 12 ure, te compareren in de Herberg de Zwaan, te Katwijk aan Zee,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3