Volgens de Arnh. Cour. is baron van Ilall voorzitter van den minis terraad voor een tijdvak van een jaar. Vroeger bekleedde de voorzitter zijne betrekking slechts gedurende eene maand. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De toestand van den minister van koloniënden heer Rochussenis aanmerkelijk verbeterdzoodat er hoop op spoedig herstel bestaat. Te Scheveningen heeft op nieuw een vreeselijk voorval plaats gehad. Een persoon zonder huisvesting, die des zomers in een pink, en des win ters in de visscherswacht den nacht doorbragt, vond men in den vroegen morgen van gisteren met belangrijke brandwonden over het ligchaam be dekt als 't ware zieltogende liggen. Terstond werd aan de politie daarvan kennis gegeven, de lijder naar een zijner bloedverwanten gebragt en genees kundige hulp ingeroepen. Nadat de geneesheer Spille al wat de kunst ver- mogt, had verrigt, is de ongelukkige in een hopeloozen toestand naar het gasthuis overgebragt, en aldaar des avonds na een vreeselijk lijden be zweken. In het visscherswachthuis wordt op de vloer in een zoogenaamde vuisler turf gestookt. Jan Rog, zoo is de naam van den verbrande, bevond zich geheel alleen in het vertrek en moet, rustende met zijne voelen op den rand van de vuisterhebben geslapen, (let vuur heeft zich aan zijne klee deren medegedeelden hij is eerst wakker gewordentoen de vlam zich reeds over zijn gansche ligchaam had verspreid. Er beslaat eenig vermoe den, dat misbruik van sterken drank niet geheel vreemd is aan dit vree selijk voorval. AMSTERDAM, 27 Februarij. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen hield eergisteren eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Vrolik, Elias, Lobatto, van Breda, Blume, Ondemans, van Geuns, Voorhelm Schncevoogt, Stamkart, Buys Ballot, v. Rees, Conrad, Staring, v. Baumhauer, Schroeder v. d. Kolk, Bierens de Haan, van Oordt, v. Kerk wijk, Storm Buysing, Delprat, Harting, Donders, van Hasselt, v. d. Boon Mcsch, v. d. Willigenllalbertsma en Rose, en van de letterk. afd. de heer Koenen. De heer van Beneden, uit Leuven, buitenl. lid dezer afdeeling, woonde ook de vergadering bij. Van den minister van binnen), zaken waren onderscheidene brieven inge komeno. a. een houdende magtiging, om de proefnemingen tot wering van den paalworm voort te zetten en kennis gevendedat de subsidie der akademie tot dal doel voor het jaar 1860 is verhoogd met ƒ1500, en een ten geleide van een brief van den directeur van het hospitaal te Bergen-op- Zoom, kennis gevende, dat hij in 1832, als sergeant der mineurs, te Cu rasao met goed gevolg een middel tegen den paalworm heeft aangewend. Dit middel wordt door hem in den brief medegedeeld De heer Harting bragt, namens de commissie ad hoe, verslag uit over de rapporten van wijlen den bergraad Stifft, over de eilanden Curasao, Bonaire en Aruba, welke, namens den heer Ferguson, door den heer van Hasselt aan de akademie zijn aangeboden. In het rapport zegt de heer Har- ijug, dat in de werken der lste kl. van het voormalig kon. Ncd. instituut eene verhandeling over Aruba voorkomt van den heer Dumontier, welke, op enkele bladzijden na, eene letterlijke vertaling is van de beschrijving van Aruba, voorkomende in de rapporten van wijlen den heer Stifft; en dat wel geene gelukkige vertaling, terwijl hij de bron niet noemt en de verhandeling als eigen werk heeft aangeboden. De commissie stelt voor om al de stukken van den heer Stifft uit te geven, ten einde te protesteren tegen de handelwijze van den heer Dumontier, haren correspondent; wijders om van dien heer, die zich den titel van corresponderend lid van de aka demie door gemelde handelwijze heeft onwaardig gemaakt, geene stukken meer aan te nemen. De voorzitter stelt voor, om alvorens een besluit te nemen, dit rapport mede te deelen aan den heer Dumontier, met uitnoodi- ging om daarop te antwoorden. Op verlangen van den lieer v. d. Boon Mesch, wordt een termijn gesteld voor dat antwoord en wel 5 maanden, zoodat de zaak na dien lijd weder in behandeling zal komen. Daarna bragt de heer Vrolik, namens de commissie ad hoe, rapport uil over de geschiedenis der verwoestingen door den paalworm. Uil het rapport blijkt, dat de paalworm zich overal op de kusten van Nederland altijd heeft bevonden, al is het ook afwisselend in meerdere of mindere mate; dat de paalworm niet van Oost- of Wesl-Indië is aangebragt, dat warmte, droogte en verhoogd zoutgehalte van het zeewater bij onze zeeweringen de vermenigvuldiging van den paalworm aanmerkelijk bevorderen. Ten slotte wordt er in het rapport nog mededeeling gedaan van de door haar reeds genomen proeven met middelen tot wering van den paalwormen van de resultaten daarmede verkregen. Dit belangrijke rapport zal afzonderlijk uit gegeven en in den handel gebragt worden. De heer Koenen wenscht, dat dit rapport in vreemde talen worde overgebragt. De heer v. Beneden bood zich aan om het werk in het Fransch te vertalen. Over het al of niet ver talen zal de commissie later beslissen. De heer v. Baumhauer deelde den uilslag mede van zijne jongste proefne mingen tot bepaling van de densiteit van mengsels van alcohol en water, •waarover hij reeds in de vorige vergadering heeft gesproken. Hierover voert de heer van der Boon Mesch hel woord. De heer Storm Buysing heeft daarna eene bijdrage geleverd over den toestand onzer stranden langs de iNoordzec, naar aanleiding van een rap port, uitgebragt op nilnoodiging der staten van Noordholland, ter beant woording der vraag: of het niet doelmatig is over te gaan tot eene kunst matige verdediging van onze strandenIer voorkoming van het afnemen onzer duinen? Als verdedigingsmiddel wordt voorgesteld, op zekere afstan den hoofden aan te leggenten einde daardoor het strand te verhoogen en de vernietiging van het duin te voorkomen. De kosten van den aanleg dier hoofden langs de geheele kust wordt begroot op ƒ400,000. De heer Conrad heeft gesproken over de verzinkingen van het Westerhoofd der nieuwe IJsdijkingen te Amsterdam. De heer Buys Ballot bragt hulde aan de verdiensten van den luit. ter zee Andrau, wegens zijne medegedeelde zcil-a3nwijzigingcnenz., voorkomende in het jongste werk van het meteorologische instituut. Tevens bood hij eene meteorologische verhandeling aan voor de werken der akademie. De heer v. d. Willigen bood eene bijdrage aan over eleclrische ontladin gen in het vacuumen de heer Staring eene bijdrage over de herkomst van het grind onzer rivieren. Daarna is de vergadering gesloten. BU1TENLANDSC11E BER1GTEN. BELGIË. BRUSSEL, 27 Februarij. Het Journ. de Brux. deelt een stuk mede dat bestemd was geweest om overgelegd te worden in het congres, dat naar men gedacht had ter regeling van de ltaliaansche zaken zou gehouden worden. Het is eene verklaring van Duitsche, Engelsche, Belgische, Schotsche, Nederlandsche, Iersche en Zwilsersche bisschoppen, ten gunste van het wereldlijk gezag van den Paus. Het bevat 126 onderteekeningen. Nu er aan het houden van een congres niet meer gedacht wordt, acht genoemd blad zich gelukkig dat stuk te kunnen mededeelenomdat deze verklaring gelijk staat met die van eene algemeene kerkvergadering. In het paleis des konings werd dezer dagen een stoute diefstal gepleegd. De dief heeft in het kabinet des konings weten door te dringen en zich meester gemaakt van twee schilderstukken var. Yerboeckhovendie hij van de lijsten heeft ontdaan. Hij heeft ook eene pendule medegenomen, die de dagen en jaargetijden aanwees, naar men zegt een geschenk van koningin Victoria. De pendule is in de bank van leenir.g terug gevonden, maar van de schilderijen heeft men nog geen spoor ontdekt. De schilderstukken stel len voor, het eene een ram en twee schapen en het andere twee schapen; zij dragen van achteren de nommers 188 en 378. Een dagblad van Hny meldt het volgende voorval uit S'. Geórges. Eene vrouw uit die gemeente had hare woning verlaten om eene boodschap in het dorp te gaan verrigten en den sleutel medenemende, hare vier kinderen, van 2 tot 6 jaren oud, alleen achtergelaten. In hare afwezigheid schij nen de klccderen van een kind en vervolgens ook van de andere kinderen in brand te zijn geraakt, met het noodlottig gevolg, dat, ofschoon de buren op het geschrei ter hulp waren gesneld, de rampzalige moeder bij hare terugkomst drie kinderen dood en het vierde zieltogende vond. ËNGRLAND. LONDEN, 26 Februarij. Het lagerhuis heeft, gelijk gedacht werd, het amendement van den heer Du Cane verworpen, en wel met eene meerderheid van 116 stemmen. Eene zoo sterke meerderheid had men niet durven voorspellen. Het kabinet is dus bevestigd en de gedachte aan eene ministeriële crisis voor eenigen tijd ter zijde gesteld, zoo niet eene nieuwe motie, waarvan sprake is, lord Pal- merston op nieuw in verlegenheid brengt. Naar men zegt is de heer King- lake voornemens het huis uit te noodigen tot het afleggen der verklaring, hetzij bij adres aan de koninginhetzij op eene andere wettige wijzedat de tegenwoordige grenzen van Frankrijk geregeld zijn door overeenkomsten tusschen de Europesche mogendheden; en dat zij niet gewijzigd kunnen worden dan door nieuwe overeenkomsten tusschen dezelfde mogendheden. Het is te begrijpen dat eene zoodanige motie, die de teedere snaar der bui* tenlandsche staatkunde zoo van nabij aanroert, het kabinet in eene moejje- lijke stelling zou plaatsen. De ministeriële bladen zijn over den uitslag der stemming uitermate ver heugd. Die van de oppositie bewaren het stilzwijgenwaarschijnlijk omdat er vele behoudsmannen voor de regering hebben gestemd. Niet minder dan 28 leden van de lory-partij hebben het amendement verworpen, en slechts een vrijzinnig lid, de heer Baring, heeft zich aan hare zijde geschaard. Het dagblad the Times is in de Oostenrijksche staten verboden. Het blad zelf schrijft dien maatregel toe aan den ijver, waarmede het de zaak der ltaliaansche onafhankelijkheid en die der Hongaren wat hunne grie ven tegen het Oostenrijksche regeringsstelsel betreft, verdedigd heeft. Z. K. 11. de prins van Oranje is bij zijne aankomst te Liverpool ont vangen door den heer May, Nederl. consul, en den heer John Laird, den bekenden scheepsbouwmeester. Op nilnoodiging van laatstgenoemden begaf de prins zich naar de werven van dien heer, waar Z. K. H. het in aan bouw zijnde stoomschip Ulster in oogenschouw nam. Aan de overzijde van de Mersey wachtte den prins de equipage van den mayor van Liverpool, welke Z. K. H. naar het Adelphi-hótel bragt. Vrijdag vergezelden de mayor en de heer May Z. K. H. op een bezoek in de docks. Later bezocht de prins de S'. George Hall, waar de heer Best verschillende Nederlandsche mtiziekslukken op het orgel uitvoerde. Na nog andere bezienswaardigheden in oogenschouw genomen te hebben, vertrok de prins naar Manchester. De prins van Wallis zal in het laatst van Mei of het begin van Junij naar Canada vertrekken. De gemeenteraad heeft besloten eene inschrijving te openen, ten be drage van 250,000 ter bestrijding der kosten voor de wereld-tentoonstel ling van 1862. Men berekent dat hier ter slede jaarlijks 50 miilioen aan sterke dranken en bier wordt verbruikt. Jaarlijks worden meer dan 10,000 dronk aards van de straten opgenomen. Uit Shanghai wordt van 7 Dec. gemeld, dat de keizer van China het tonnegeld der schepen van alle natiën had verminderdovereenkomstig het tarief met de regering der Vereenigde Staten vastgesteld. FBANKRI.IK. PARIJS, 26 Februarij. Door een Engelsch dagblad is aangekondigd dat er een verbond was ge sloten tusschen Rusland en Oostenrijk, en hoewel blijkbaar leugenachtig, heeft deze tijding invloed op de beurs gehad. Meer vertrouwen verdient het bc- rigt dat de keizer nieuwe voorstellen aan Sardinië heeft gedaan, namelijk om van de inlijving van Midden-Italië af te zien en van dit land een afzon-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2