ENGELAND. LONDEN23 Februarij. In liet lagerhuis wordt thans beraadslaagd over het voorstel van den lieer Du Cane, om het huis te doen verklaren dat het de vergrooting van het bestaande tekort in de schatkist door vermindering der inkomsten on raadzaam acht en niet gaarne de verwachting der natie omtrent de afschaf fing der income-tax zou willen teleurstellen. Dit voorstel is tegen de rege ring gerigt, maar waarschijnlijk zal het, zoo de voorsteller het niet in trekt, even als de motie van den heer Disraëli verworpen worden. Tot nu toe hebben de voornaamste woordvoerders van het huis daarover nog niet gesproken. De heer Russell is geïnterpelleerd over het besluit van de koningin van Spanje, waarbij aan den maarschalk O'Donnell de titel is verleend van hertog van Tetuan. Men meende daaruit te moeten opmaken dat Spanje het veroverde grondgebied in bezit zou houden. De heer Russell was van gevoelen dal men uit het verleenen van dien titel eene dergelijke gevolg trekking nog niet kon maken. Volgens de Mom. Post staan Frankrijk en Engeland op het punt eene overeenkomst te sluiten omtrent de verdeeling van de schependie bij de expeditie in China zullen genomen worden. De prins van Oranje is te Liverpool aangekomen. De dagbladen melden dat de kanaalvloot naar Lissabon is vertrokken, en zien daarin eene demonstralie tegen Spanje, ter oorzake van de vredes voorwaarden die het den keizer van Marokko gesteld heeft. Zalurdag II. is de vermaarde hond Bob van het lstc bataillon der Schotsche garde, terwijl hij met de troepen naar de kazerne op marsch wasdoor een wagen overreden en op de plek dood gebleven. In 1854 vertrok deze hond met het regiment naar Malta en bij het uitbarsten van den oorlog met Rusland naar de Krim. Hij was tegenwoordig bjj het ge vecht aan de Alma, waar hij verloren werd en als vermist op de rol werd aangeteekend. Na verloop van drie dagen, terwijl bij Balaklava hevig werd gestredenkwam hij plotseling weder te voorschijn. Ook het gevecht van Inkcrman woonde hij hij en deed dienst in de loopgraven, lot dat hij zijn zegevierenden intogt binnen Sebastopol hield. Na het einde van den oorlog keerde Bob naar Engeland terug en marcheerde aan het hoofd van zijn corps Londen binnen. Voor zijne bewezen diensten was hem eene medaille toegekend, welke hij als gedenkteeken om den hals droeg. Tc New-York woedde den ÏO"1™ een hevige storm, waardoor de beide bruggen naar Jersey, het r. k. weeshuis, eene fabriek en ongeveer 100 andere gebouwen werden vernield; 24 schepen leden meer of minder schade. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Februarij. Het antwoord van Oostenrijk op de bekende voorstellen van Engeland, ter oplossing van de Italiaansche quaestie, is, naar men verzekert thans ontvangen. Het is den 17dcn van Weenen naar Parijs en Londen afgezon den. Omtrent den inhoud wordt het volgende medegedeeld: Oostenrijk kan de voorstellen van Engeland niet aannemen1°. omdat zij verandering bren gen in de grondslagen van het staatkundig evenwigt van Europa, hetwelk bij de verdragen van 1815 is vastgesteld; 2°. omdat zij strijdig zijn met de grondbeginselen waarop de legitimiteit der regeringen in het algemeen en van de Oostcnrijksche monarchie in het bijzonder berust; 3°. omdat de voorstellen van Engeland de regten der Italiaansche vorsten vernietigen; regten welke door Europa gewaarborgd zijn, en welke te beschermen voor Oostenrijk een heilige pligt is. Ofschoon nu Oostenrijk de voorgestelde grondslagen van onderhandeling van de hand moet wijzenverklaart het desniettemin voor het oogenblik geene poging te zullen doen om door ge weld van wapenen legen te houden wat het niet beletten kan maar zich volkomen vrijheid van handelen voor het vervolg voor te behouden. Be treffende het voorgestelde plan tot regeling van Alidden-Italië's gesteldheid meent Oostenrijk dal het herstel der omvergeworpen regeringen en de ver wezenlijking van liet Italiaansche eedgenootschap beter zouden strekken om aan Italië eene goede toekomst te verzekeren. Dit antwoord van den heer von Rechberg moet in zeer gematigde woorden en beleefde vormen vervat zijn. Het gerucht omtrent eene toenadering tusschen de hoven van Parijs en Rome moet niet geheel uit de lucht zijn gegrepen. Naar men thans verneemt hebben er werkelijk onderhandelingen plaats gehad; en zoowel de depêches van den lieer de Grammonl als de berigten bij den Pauselijken nuntius alhier ontvangen deden cenen goeden uitslag verwachten. Waar over die onderhandelingen hebben geloopen is onzeker; men gelooft over de instelling van een wereldlijk bestuur in den Kerkdijken Staat onder cenen vicaris en het verzoek van koning Victor Emmanuel om als zoodanig aan gesteld te worden. Zooveel is thans zeker dat de kardinaal Antonelii ons kabinet verwittigd heeft dat de voorstellen verworpen en de onderhande lingen afgebroken waren. Brieven uit Turyn hier ontvangen verzekeren dat Frankrijk en Sar dinië tot overeenstemming waren gekomen omtrent den afstand van Savoye aan Frankrijk en de aanhechting van Midden-Italië aan Sardinië. Van de goed keuring van Engeland rekent men zich zeker, ten minste zoo het minis terie Palmerston aan liet bewind blijft; men hoopte ook deii tegenstand van Rusland en Pruissen te overwinnen, en wat Oosteurijk betrof, indien het meer zou willen doen dan protesteren en eenen nieuwen oorlog beginnen zou men zulks te Turyn gaarne zien, omdat hel eene schoonc gelegenheid zou wezen om Venetië in handen te krijgen en om Italië tot aan de Adrialische zee vrij te maken. De Zwitscrsche regering heeft den heer Luscher herwaarts gezonden, om haren gezant van bijzondere instruetiën te voorzien omtrent de belangen van Zwitserland in betrekking lot den afstand van Savoye. De werkzaamheden in den keizerlijken familie-grafkelder te S'. Denis zijn thans voltooiden naar men verneemt zal den 5den Mei aanst. het lijk van Napoleon I met veel plcgtighcid daarin worden bijgezet. I Het stoomschip Louise, van Livorno naar Marseille via Baslia bestemd, is tegen de buiten-havenhoofden van de laatstgenoemde plaats geloopen en gezonken. De kapitein en 50 personenzoowel passagiers als matrozen, zijn bij dit onheil omgekomen. Er waren 84 passagiers aan boord. Uit Algiers meldt men dat aldaar sneeuw was gevallen. Dit had in de laatste 15 jaren geen plaats gehad. SPANJE. De maarschalk O'Donnell heeft de voorwaardenwaarop de vrede kan gesloten wordenaan de Marokkaansche regering medegedeelden haar tijd van beraad gegeven tot 23 Febr. De hoofdpunten dezer voorwaarden zijn de volgendeafstand van het veroverd terrein met inbegrip van Tetuan en omstrekenschadeloosstelling ten bedrage van 200 milüocn realenen eer biediging van de r. k. eeredienst. Tevens worden daarbij nog eenige voor Spanje voordeelige handclsvoorwaarden bedongen. ITALIË. De geestelijkheid te Milaan heeft besloten twee adressen uit te vaardi gen met betuigingen van gehechtheid aan den koning van Sardinië en aan het gemeenschappelijke vaderland. De koning heeft bij de aanbieding dezer adressen gezegd dat op het oogenblikwaarin de staatkundige partijen het geweten der geloovigen trachten te verontrustenonder voorwendsel dat het wereldlijk gezag des Pausen wordt bedreigd, het hem lief was dit blijk der welwillende gevoelens van de Milanesche geestelijkheid te ontvangen. Hare houding was overeenkomstig met de regtvaardigheid en de voorzigtig- heid. Dat de geestelijkheid in overeenstemming met mij handele, zeide hij, is mijn hartelijke wenschin het vertrouwen dat zij erkennen zal, dat het van het hoogste belang is dat de kerk, dat de geestelijke magt, zich niet met wereldsche staatkunde bemoeije. De Opinione van Turyn is thans van gevoelen dat de afstand van Savoye noodzakelijk is. Deze verandering in de denkwijze van genoemd blad, dat met graaf Cavour in betrekking slaat, trekt zeer de aandacht. Uit Modena wordt berigt, dat de vereeniging van Sl. Vinccnlius a Paulo er dezer dagen door de regering opgeheven en vernietigd is, om reden dat zijnaar de bewering der overheideene vereeniging van oproe rige strekking was. Uit Rome wordt van 21 Febr. het volgende gemeld: Zondag 11. is eene buitengewone commissie van 10 kardinalen gevormd om over het op de depêche van den heer Thouvenel te geven antwoord te beraadslagen. Naar men verneemt heeft de Paus een schrijven van den koning van Sar dinië ontvangen, waarin aangetoond werd dal het onmogelijk zou zijn de Marken en Umbrië onder het gezag van den roomschen stoel te houden, met voorstel om over den afstand daarvan onderhandelingen aan te knoopen. De Paus heeft dat voorstel in een zeer nadrukkelijk antwoord afgewezen; hij zegt daarin onder anderen, dat hij liever alles wil lijden en ook op het uiterste voorbereid is. PRUISSEN. BERLIJN, 23 Februarij. Omtrent het onweder, dat Zondag avond woedde, meldt men nog uit Gulik, dat de bliksem gelijktijdig in twee huizen sloeg, de daken zwaar beschadigde en in de bovenverdiepingen groote vernieling aanrigtte. Eene gelukkige bewaring had hierbjj plaats. Ofschoon de bliksem door twee slaapkamers ging, waar verscheidene kinderen sliepen, en in eene daarvan den wand zwart brandde, het behangsel scheurde, de deur uit de hengsels rukte en verscheidene voorwerpen verbrijzelde, bleven al de kleinen onge deerd. Het koperdraad eener schel schijnt tot afleider gestrekt te hebben cn daardoor werd grooler onheil voorgekomen. Te Stuttgart brak in den nacht van 21 Febr. brand uit in het bene denste gedeelte ceuer woning in de Calvverslraat.Een vader met zijne dochter, benevens een arbeider, kwamen daarbij om, terwijl de zoon door een sprong uil een venster zich het leven redde, maar een zijner beenen brak. Ook de overige bewoners van het huis ontkwamen slechts met levensgevaar. Te Wiesbaden heeft men Dingsdag 11. eene aardschudding waargenomen. O O STEN RIJ K. WEENEN23 Februarij. De keizer heeft, uit aanmerking van den dringenden nood in Croalië en Slavonië, tot ondersleuning der noodlijdenden, in een voorschot van 30,000 florijnen bewilligd, dat binnen 6 jaren in termijnen moet worden terugbetaald. OmLrcnt de militaire maatregelen, die van regeringswege worden geno men verneemt men het volgende. De vestingen in het vierkant van den Mincio worden op dit oogenblik van nog meer krijgsbehoeften voorzien dan bij het uitbreken van den oorlog daar voorhanden waren. Aan de werken van Pcschiera wordt, vooral naar den kant van het meer Garda, meerdere uitbreiding gegeven. Ongeveer 20 kanonneerbotennaar de Fransche wijze met ijzeren bedekking ingerigt, worden op dit meer gebouwd. Al de met verlof afwezige officieren cn soldatenbij de regimenten in het Venetiaan- sche in bezctling liggende, zijn onder de wapenen geroepen. De directeur der veld-arlillerie houdt zich ijverig onledig met de verbetering van dat wapen, waarbij hij gebruik maakt van de ondervinding, in den laatstcn vcldtogt verkregen. TURK YE. De regering houdt zich onledig met hel uitvoeren van administrative her vormingenwaarbij de Fransche en Engelsche gezanten dikwijls worden geraadpleegd. Naar men wil, zullen deze hervormingen eerst, bij wjjze van proefneming, in eene digt bij de hoofdstad gelegen provincie ingevoerd worden. Tc Konstantinopel is door de Circassische landverhuizers de typhus overgebragt. Dagelijks worden daardoor een 100-tal slagtoffers ten grave gesleept. In Montenegro is eene zamenzwering tegen vorst Daniëlo ontdekt, ten gevolge waarvan de voornaamste der schuldigen de doodstraf hebben ondergaan.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2