LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 27 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zulurdag Avond De Prijs der Courant is f 12 t» het jaar Je afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven 1800. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 25 Februarij. Ilceren directeuren der schilder- en leekeu-akademie aemula Naturae hebben hun voornemen ten uitvoer gebragt en deze week wederom eene kunstbeschouwing gegeven. Ten einde aan velen toegang te kunnen verlee- nenhebben zij de welwillendheid gehad op twee achtereenvolgende avon den, die van "Woensdag en Donderdag, hunnen tijd en hun lokaal beschik baar te stellenzoodat deze voor den eerstengene voor den volgenden avond waren uitgenoodigd. De portefeuille, die thans werd voorgelegd bevatte uitgezochte teekeningen, groolendeels van meesters uil lateral en den Iaatslcn tijd eene verzamelingwaartoe onderscheidene kunstminnaars alhier het hunne hadden bijgedragen. Naar wij hoorenzijn hiermede voor dezen winter de kunstbeschouwingen geëindigd. Wij zijn directeuren van Ars aemula Na turae dank schuldig voor de moeitendie zij zich voor het versterken en opwekken van kunstzin in ons midden wel hebben willen getroostenen hopen dat de goede uitslag der eerste proefnemingen hen zal aanmoedigen het loffelijk begonnen werk in het volgende wintersaizocn met nieuwe kracht weder op te vatten en voort tè zetten. Velen onzer lezers zullen met genoegen vernemen dat de heer J. J. Cremer voornemens is tegen het midden der volgende maand alhier eene lezing te houden, waarvan de opbrengst zal strekken tot bevordering van een philan- thropisch doel. Wij verwachten niet zonder grond dat de gevierde spreker ons publiek dan zal bekend maken met Bruur Jaspik, eene novelle, door hem dezer dagen te Arnhem voorgedragen, en die, naar men uit die stad meldt, alles overtreft wat door dien schrijver tot nu toe is geleverd. Zoo als reeds gemeld is zal het regiment rijdende artillerie met Mei aanst. naar Arnhem vertrekken om aldaar garnizoen te houden. Met dat tijdstip zal alhier een der regimenten dragonders worden gestationeerd. De commissie, belast met het doen eener voordragt voor de benoeming van het personeel van docenten aan het Gymnasium Willem III te Batavia heeft andermaal eene oproeping gerigt tot de doctoren in de faculteit der wis- en natuurkunde, die voor de betrekking van eersten docent in de wis- cn natuurkundige wetenschappen aan gemeld gymnasium mogten wenschen in aanmerking te komen. De eerste docent in de genoemde vakken is bestemd omonder den rector of directeur, het hoofd te zijn van de bij art. 8 van het reglement bedoelde afdeeliug B. Hij zal in het onderwijs worden bijgestaan door een tweeden docent, in welke laatste betrekking reeds door het collegie van curatoren te Batavia een geschikt persoon is aangesteld. De bezoldiging van den eer sten docent in de wis- en natuurkunde is bepaald op ƒ400 's maands, met ccnc verhooging van ƒ100 's maands na 5 jaren, en van een gelijk bedrag na 10 jaren dienst. Hij zal daarenboven, voor zich en zijn gezin, genieten kostelooze geneeskundige behandeling en geneesmiddelenalsmede vrije wo ning in of bij het gymnasium, of, zoo lang daartoe geene geschikte gele genheid mogt aanwezig zijn, eene nader te bepalen schadeloosstelling voor huishuur. Ten aanzien van het weduwen- en weezenfonds, het burgerlijk pensioen, de wachtgelden, verloven enz., zal hij met de gewone ambtenaren worden gelijkgesteld. Nog zijn aan den te benoemen docent de volgende voordeelen verzekerd: 1°. Vrije overtogt voor hem en zijn gezin, als passagier der lstc klasse. 2°. Eene gratificatie van ƒ1000, tot tegemoetkoming in de kosten van uit rusting. 3". Genot van half traclement, te rekenen van den dag van het vertrek uit Nederland tot den dag der aankomst te Batavia, als wanneer hij terstond zal treden in het volle genot der hem toegedachte bezoldiging. De philosophiac naturalis doctores, die geneigd mogten zijn naar deze be trekking mede te dingen, zijn uitgenoodigd, zich vóór of op den 31sten Maart e. k. aan te melden bij den hoogleeraar dr. C. G. Cobel, alhier, die hun alle verder gewenschte inlichtingen zal medcdeelen. Men verneemt, dat de miliciens der ligting van 1859, die zich thans in reserve bevinden, in het laatst der maand April aanst. in active dienst zullen worden opgeroepen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 175 lot 225 personen. Naar aanleiding van de afwijking van den vroegeren regelom bij aanbestedingen van wege de departementen van algemeen bestuur de con currentie te beperken tusschen Nederlandsche induslrieëlenheeft de kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem zich bij adres tot Z. M. den ko ning gewend, met verzoek, om gemelde departementen de verpligting op te leggen, om zich voor hel leger, de vloot, en waar het verder te pas kan komen, te bedienen van Nedcrlandsch fabriekaat, voor zooverre het althans van algemeene bekendheid is, dat die artikelen binnen 's lands kunnen worden verkregen. De bijeenkomst der provinciale staten van Gelderland, tot verkiezing van een lid der eerste kamer van de slalcn-generaalter vervanging van wijlen den heer E. W. van Dam van Isselt, is bepaald op 8 Maart e. k. De Groenlaudsvaarder Dirkje Adama is Woensdag 11. weder van Har- lingen ter robbenvangst vertrokken. De bemanning bestaal uit 50 koppen. De heer T. 11. Koning te Groningen is aannemer geworden van de leverantie van 90 remonte-paardentegen den prijs van ƒ439 het paard. Omtrent het voorvaldat te Ylissingen heeft plaats gehad met liet fre gat Zeeland, wordt thans gemeld dat het is veroorzaakt door dat de werk lieden, inel het opstellen der werktuigen belast, de vocdingskranen niet goed gesloten hadden. De werktuigen in de kruidkamer hebben niets geleden. Te Zierikzee is Dingsdag avond een stoute diefstal gepleegd. Een per soon, met een omslagdoek omhangen en het aangezigt zwart gemaakt, is door een raam in de woning eener winkelierster gedrongen, en heeft haar, die reeds te bed lag, onder bedreiging van moord, gedwongen op te staan, al haar geld 62) af te geven en de deur voor hem te openenopdat hij zich gemakkelijk zou kunnen verwijderen. 's GRAVENUAGE25 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburgreferendaris bij het dep. van Justitie en dr. C. 11. D. Buys Ballot, hoofddirecteur van het kon. Nederl. meteorologisch instituut. De koning-groothertog van Luxemburg heeft benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroonden lieer Ulvelingdirecteur-generaal van financiën in het groothertogdom; tot officiers der orde de hh. Joseph Pes- catore, vice-president van het hof, von Lessing, directeur van de in- en uilgaande regtenDulreuxoud-onlvaiiger-gencraalHeldensteinburge meester van Luxemburg; Muller, rector aan het athenaeum; voorts zijn nog 34 personen lot ridders der orde benoemd. Z. M. heeft goedgevonden de kapiteins P. G. F. Petter en F. II. L. van Glansbeek, van het 3ac reg. veldartillerie, ingevolge hunne aanvrage, op pensioen te stellen, en te benoemen: bij het 2de reg. vesting-artillerie, tot kapitein van de 3de kl. de ls,e luilt. C. J. van Orsoy Veerenvan het reg. rijdende artillerie, en O. W. C. de Brauw, van het reg. veld-artillerie. Z. M. heeft goedgevonden aan den ingenieur van den waterstaat A. B. Mentz, benoemd tot burgemeester van Terschelling, met 1 Maart c. k., te vcrlecnen eervol ontslag uit ecrstgemelde betrekking, en te bevorderen: tot ingenieur van de ls,e kl. den ingenieur van de 2de kl. J. F. W. Conrad; tot ingenieur van de 2de kl. den adsprrant-ingenieur J. van der Vegt, en tol adspirant-ingenieur den surnumerair C. 11. Breuuissen Troost. Z. M. de koning heeft aan den heer J. M. IJserman alhier, voor den tijd van 10 jareneen octrooi verleend op de uitvinding van een brandsignaal. De* gewone audientien van den minister van binnenl. zaken zollen plaats hebben eiken Zaturdag ten 12 ure, te beginnen met Zaturdag den ÏO"1"™ Maart aanst. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De heer Godefroinieuw benoemd minister van justitie, is heden in de residentie aangekomen. De toestand van den heer llochussen is iels gunstiger; die van den heer van Romnnde, afgetreden minister voor de zaken der r. k. eeredienst, die reeds gedurende eenigen tijd ongesteld was, is verergerd. Op Vrijdag, 16 Maart a. s.zullen, aan het locaal van het dep. van binnenl. zaken alhier, worden aanbesteed de werken en leveranliën tot het slichten van een gebouw voor den hoogen raad der Nederlanden aan het Plein, alhier. BUITENLANDSCIIB BER1GTËN. BELGIB. BRUSSEL, 23 Februarij. Gedurende het onweder op Zondag 11. zijn, behalve de vroeger reeds vermelde, nog de kerken van Nazareth en Aerschot getroffen. Van de eerstgenoemdeeen fraai gebouwwaarvan de herstelling eerlang zon aan gevangen worden, is niets dan de muren blijven staan; van de andere is slechts de toren vernield. Volgens een schrijven van dr. Gartlic in de Köln. Zeit. zijn dergelijke onweders in de maanden December, Januarij en Februarij uiterst zeldzaam. Volgens waarnemingen, te Berlijn gedaan van 1701 tot 1787, heeft men in dat tijdsverloop slechts 6 maal in December, 5 maal in Januarij en 8 maal in Februarij dat verschijnsel waargenomen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1