LEYD8CHE COURANT. 18G0. WOENSDAG 22 FEBRUARIJ. A N°. 25. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar .derlijke Hommers worden tegen 10 De Prijs der Courant i; de afzonderlijke Hommers Centen afgegeven. BWNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 21 Februarij. De verjaardag van Z. M. den koning werd eergisteren alhier op de ge bruikelijke wijze gevierd. Van de openbare en van vele bijzondere gebouwen wapperden de vlaggen. Des namiddags ten half drie ure hield de bezetting eenc parade op de Ruïne, waarbij ook de dienstdoende schutterij door het corps officieren en dat der onderofficieren werd vertegenwoordigd. Bij kon. besluit van 20 Febr. zijn benoemd tot gewone hoogleeraren aan de hoogeschool alhier: in de faculteit der godgeleerdheid, de heer W. Moll, theol. doet. en hoogleeraar in de godgeleerdheid aan het athenaeum te Amsterdam, en in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren, met ingang van 1 Julij aanst.de heer II. J. Fruin, doctor in de letteren, prorector aan het stedelijk gymnasium alhier. Bij kon. besluit van den 17dcn dezer is tot tweede luitenant-kwartier meester bij de dienstdoende schutterij alhier benoemd de heer 11. Henkes. Wij maken onze stadgenootenwie tegenwoordig zoo hoogst zeldeu gelegenheid tot het smaken van echt muzikaal genot aangeboden wordt, opmerkzaam op de rondgaande lijsten ter inteekening op een groot vocaal- en instrumentaal concert, te geven op Vrjjdag den 2d,n Maart e. k. in den Schouwburg alhier, door de Vereer.iging van Musici uit het Leydsch orchest, onder begunstiging eener commissie van aanzienlijke ingezetenen, die, daar toe door de Vereeniging aangezocht, zich wel heeft willen belasten met de taak om heeren en dames tot het optreden als koorzangers en zangeressen uit te noodigen. Gelukkig mag het denkbeeld genoemd worden om Haydn's meesterstuk, zijn onvolprezen oratorium de Schepping, op dien avond ten gehoore te brengen. Waren hieraan eigenaardige moeijelijkheden verbonden vooral wegens behoefte aan een vrij talrijk koorpersoneel en bekwame solozangers en zangeressen de heusche wijze, waarop dilettanten van allen rang en stand hunne medewerking hebben toegezegd, deed dit bezwaar spoedig te boven komenzoodat het zich laat aanzien dal de Schepping op eene dit meesterstuk waardige wijze zal worden uitgevoerd. Aan de hoogst verdienstelijke dilettantenwelke zich met solo-partijen hebben willen be lasten, zullen mejufvr. Froschart uit Amsterdam en de heer Krantz uit Utrecht beide uitmuntend voor die taak berekend zich aansluiten. Het koor lelt ongeveer 120 goede zangers en zangeressen; terwijl het ge heel onder de leiding zal staan van onzen geachten en verdienstelijken mu- zick-directeur den heer Wetrens. Men mag vertrouwen, dat hel beschaafd publiek door eene talrijke opkomst zijne belangstelling in deze uilvoering aan den dag zal leggen. Zoo er iels twijfelachtig is, is het alleen dit, of de schouwburgzaal, even als in der lijd bij de uitvoering van de Jaarge tijden, voor dien avond niet te klein zal zijn. Men leest in den Alg. K. en L.-Bode: Wij vernemen met genoegen dat aan de zamenstelling van het Algemeen Nederlandseh Woordenboek waartoe de bouwstof reeds groolendeels bijcengebragt is, eerlang begonnen zal kunnen worden. Het is bekend dal prof. de Vries met het einde van den akademischcn cursus zijn collegie over de geschiedenis des vaderlands aan een andernog te benoemenhoogleeraar zal overdragenen dus meer vrijen tijd bekomen, dien hij grootendeels hoofdzakelijk aan het redigeren van het woordenboek besteden wil. Thans is ook zijn mederedacteur, de heer dr. L. A. Te Winkel, door de vrijgevigheid der regering in staat ge steld voor de postendie hij bij de maatschappij der Nederl. letterkunde en aan het stedelijk gymnasium te Leiden bekleedt, te bedanken, en zich geheel aan de redactie van het woordenboek te wijden. Van de zarnen- werking dezer twee ijverige geleerden mogen wij ons de voltooijing van den veelomvattenden arbeid binnen een niet al te lang tijdsverloop beloven, liet zal de regering lot eer verstrekkenwier ondersteuning hen daartoe in staat stelt. Door de te Noordwijk gevestigde Vereeniging Flora is dezer dagen eene tentoonstelling gehouden van bloeijcnde hyacinthentulpen en andere bolgewassendie door een groot aantal personen is bezocht. Bij die gele genheid zijn door hh. beoordeelaars prijzen toegekend aan de lib. J. J. Grnlleman, A. Grulleman, C. Grullcman en Zonen, M. C. Alkemade. W. lloog, J. Everwijn, J. van Houten, M. Paardckooper en P. Alkemade Wz. De inspecteurs der geneeskundige dienst, zoowel die der land- als der zcemagl, hebben ter kennis gebragt van de ouders of voogden die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekcling bij 's rijks kweek school voor militaire geneeskundigen mogten verlangendat op den 4d™ Julij 18G0 een vergelijkend examen over de adspiranlen zal worden gehou den, en dal vóór den lsten Mei 18G0 een daartoe strekkend verzoekschrift aan hen inspecteurs zal moeten worden ingezonden. De commissie die op voorstel van den directeur der kon. academie te Delft door den minister van binnenl. zaken benoemd is, om te onderzoe ken welke hervormingen wenschelijk zijn bij de akademieis zamengesteld uit de hh. Camp, architect van Z. M.van Oordt, directeur van het établissement op Fijenoord, Storm Buysing, hoogleeraar bij de akademie, Bogaert, ingenieur der mijnen en van het stoomwezen, en Grothe, direc teur van de technische school te Utrecht. De bevolking van Delft bedroeg op 1 Januarij 1860, blijkens de gedane telling20,331 zielen. Ingevolge art. 4 der gemeentewet zal alsnute gele gener lijd, het aantal leden van den raad aldaar met twee moeten worden vermeerderd. Te Schiedam zijn Zondag morgen in eene branderij van den heer J. S. M. de Groot, in een grondvat bestemd tot berging van jenever, de lijken gevonden van 2 knechts, in die branderij werkzaam. De aanleiding lot dit ongeluk is nog niet geblekenwant het andere werkvolk was afwezig. Te Rotterdam ontstond er Zaturdag avond II. tusschen vroeger te zamen gewoond hebbende, doch sedert vijf dagen in oneenigheid van elkan der verwjjderde varensgezel en vrouw, twist in eenc tapperij. De varens gezel drong op hereeniging aan, hetgeen door de vrouw werd geweigerd. Eerstgenoemde geraakte daarop zoozeer in drift, dat hij de hem ontvlugle en in de deur der tapperij staande vrouw met een pistool voor het hoofd schoot; de kogel, die op zijde in den hals gedrongen is, heeft echter geen dadeljjken dood veroorzaakt. De dader wilde daarop den tweeden loop van het pistool afvurendoch het schot weigerde. Een paar toegesnelde vrouwen hielden hem daarop aan en gaven hem dadelijk aan een agent van politie over. De vrouw is, hoewel niet doodeljjk gewond, in eenigzins zorgelijken toestand. Op voordragt van de daartoe benoemde eommissie, is de heer dr. S. A. Naber, rector van het stedelijk gymnasium te Haarlem, door den minister van koloniën ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, ter benoeming tot rector van het te Batavia opgerigte gymnasium Willem III. Voor het zoölogisch genootschap Nalura Arlis Magistra te Amsterdam zijn te Bronswijk twee aldaar aangebragle nijlpaarden aangekocht. In den avond van 17 dezer bevond zich in eene herberg te S'. Oedcn- rode een beestenkooper, die zich, opgewonden door den drank, zoodanig aanstelde, dat de vcldwacht zich verpligt rekende hem in den kelder onder het raadhuis in verzekerde bewaring te brengen. Men weet niet hoe, doch het blijkt dat ccnig in dien kelder aanwezig stroo heeft vuur gevat en aan het smeulen is geraakt; 's morgens vond men het lijk van den ongelukkige hij was gestikt. De heer P. llegout, oud lid van de eerste kamer der stalen-generaal heeft thans eene Fransche vertaling doen drukken van zijn ten vorigen jare uitgegeven geschrift over den staat der waterwegen in Limburg en Noord- Brabant. Ilij voldoet door deze Fransche uitgave aan de wenschen zijner vrienden buiten 's lands, die pogingen aanwenden om den handel en dc nijverheid door nieuwe middelen van gemeenschap te bevorderen. 'sGRAVENHAGE, 21 Februarij. Z. M. heeft bevorderd lot ridder-grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw, jh'. F. H. W. von Seherff, gevolmagtigd minister van het Ned. hof bij den Duitschen Bond, en lot kommandenr der orde van den Nederl. Leeuw, den heer staatsraad mr. G. Groen van Prinsterer; en benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, jhr. mr. J. P. P. baron van Znylen van Nyevelt, lid van de tweede kamer, den heer ridder de Kerautem, laatst eersten secre taris van het Belgische gezantschap alhier, en den heer dr. C. C. van Hees, lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Amsterdam. Naar men verneemt heeft Z. M. tot officier van de orde van de Eiken kroon benoemd den heer R. W. Eysendooren kapitein, en tot ridder van die orde den heer P. van Dragt, ls,en luit.-adjudant bij de schutterij te Amsterdam. Aan den dirigerenden officier van gezondheid 2de kl. van het leger in Ned. Indië, P. Bleeker, is vergunning verleend tot het aannemen der ondcr- scheidingsteeken van kommandeur 2dc kl. der orde van Frederik, hem door den koning van Wurtemberg geschonken. Tot burgemeester der gemeente Schoonhoven is benoemd de heer J. J. Groeneveldt, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Schalkwijk c. a.en lot ontvanger der directe belastingen te Haarlemmer meer de heer F. E. van Praag, meter en taxateur van den turf te Gramsbergen. Bij kon. besluit van 19 dezer is de benaming van onderwijzer bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord veranderd in die van leeraar, en zijn de tijdelijke ouderwijzers bij dat instituut: W. van Gigch, cand. phil. B. L. Vries; J. G. 11. Vos, en J. van Haltem J. Jz. met 1 April aanst. benoemd lot leeraars bij die instelling.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1