staan onder omstandighedendie huilen den invloed van Frankrijk waren. Napoleon verlangde de oprigling van een statcn-verbondterwijl de omstan digheden tot de vorming van een Ilaliaansch koningrijk schenen te leiden. Men begrijpt dat het opnemen van het Fransche gedeelte der Alpen in dit koningrijk moeijelijkheden zoude doen ontstaanen uit dien hoofde werd door Frankrijk de afstand van Savoye voorgesteld. Frankrijk is echter thans bereid deze zaak aan de beslissing der groote mogendheden over te laten, zoodat er geen gevaar voor eenige hotsing bestaat. Later deelt genoemd blad mede dat Frankrijk van de inlijving van Savoye afziet. Onderscheidene kamers van koophandel brengen adressen aan de rege ring in gereedheid, om dank te betuigen voor de bij de begrooting voorge stelde maatregelen in het belang van den vrijen handel. De kamer van koophandel te Manchester heeft de rij dier adressen geopend. In eene dezer dagen gehouden zitting werd besloten den dank der kamer te betuigen aan den heer Cobden voor zijne vroegere aan de handelswetgeving bewezen diensten en voor zijne vrijwillige en vaderlandlievende bemoeijingen voor het thans gesloten handelslractaat met Frankrijk. Dezelfde kamer heeft ook besloten een adres te rigtcn aan het lagerhuis, waarin het geluk ge- wenscht wordt met de thans ingediende bcgrooting, die waarschijnlijk de welvaart en de nijverheid des lands zal bevorderen. - Volgens alhier in omloop zijnde geruchten is besloten lot de uitgifte van vijf millioen Indische banknoten, inwisselbaar bij de verschillende betaalkantoren in Indië. Volgens den Times zal lord Elgin zich andermaal als Brilsch gezant naar China begeven, ten einde zoo mogelijk te bewerken dat de ratificatie van het gesloten tractaat tot stand ltome en de vijandelijkheden gestaakt worden. Deze maatregel moet dienen om een aantal leden van het parle ment te vrede te stellendie onlangs het gedrag van den heer Bruce in China scherp hebben afgekeurd. De regering wil zich zooveel mogelijk van de ondersteuning van het parlement verzekeren. De godsdienstoefening in de kerk van St. Gcorge-in-lhe-East heeft Zondag II. zoo rustig plaats gehad als in geruimen lijd het geval niet is geweest, hetgeen men echter alleenlijk had te danken aan de tegenwoordig heid van niet minder dan 50 policie-dicnaren. Van tijd lot tijd werd wel cenig geschuifel, gehoest en gefluit gehoord, maar dit was van weinig be- tcekenis. Zoodra de dienst geëindigd was deed de policie de kerk ontruimen. Te Kiluierary, in Schotland, is de groote kousenfabriek van de hh. Saton Sons afgebrand. De schade beloopt ruim 10,000 die echter door verzekering gedekt is. Blijkens de berigten uit de Verecnigde Staten is het congres er einde lijk in geslaagd eenen voorzitter te benoemen. De heer Pennington, can- didaat van de republikeinsche partij, is met meerderheid van slechts éénc slem verkozen. FRANKRIJK. PARIJS, 16 Februarij. De Moniteur deelt eene depêche mededie door den minister van bui- tenl. zakenden heer de Thouvenclop den 12<icn Febr. 11. aan den heer de Grammont, Frankrijks vertegenwoordiger te Rome, is gezonden. In dat stuk wordt een overzigt gegeven van de gebeurtenissen, die tot den tegen- woordigen toestand geleid hebben. De minister herinnert aan de gebeur tenissen die, vóór en gedurende den laatsten oorlog, in de Romagna heb ben plaats gegrepenen doet opmerken dat die gebeurtenissen volstrekt onvermijdelijk waren zoodra de Oostenrijkers de Legatiën ontruimd hadden. Rij den aanvang der vijandelijkheden was de onzijdigheid der staten van den H. Stoel erkend geworden; bij gevolg hadden de Oostenrijkers voor de handhaving der openbare orde in de Legatiën kuilden blijven waken, even als Frankrijk zulks in Rome gedaan heeft. Dat de bevolking in opstand geraakt is zoodra de Oostenrijkers zich verwijderd hadden, kan met geene mogelijkheid aan Frankrijk geweten worden. De keizer had bij zijnen brief van 14 Julij aan den Paus den dringenden raad gegeven om gewenschle hervormingen in te voerendie raad was in den wind geslagenRome had elke gelegenheiddie zich aanbood om de bevolking der Legatiën aan zich te verbinden, ongebruikt laten voorbijgaan. De minister vermeldt voorts de veelvuldige bewijzen van gehechtheid aan den Paus, die Frankrijk sedert het jaar 1848 gegeven heeften voegt er bij dat uit dit overzigt kan afge leid worden, hoe gelukkig de regering des keizers zou geweest zijn, en nog zou wezenindien het haar had mogen gelukken eene combinatie te vinden, geschikt om de verlegenheid van den H. Stoel te verminderen. Maar ten deze liep Frankrijks welwillende gezindheid gevaar van op onover komelijke moeijelijkheden schipbreuk te lijden. Het zou toch niet voldoende zijn de Legatiën aan den Pans terug te geven; er moesten ook middelen gevonden worden om hem in het bezit daarvan te handhaven, zonder nieuwe bezetting of tusschcnkomst van vreemden. De gebeurtenissen van den jongsten tijd hebben bewezen, dat deze laatste maatregel geen voldoend geneesmiddel voor het kwaad zou opleveren; bovendien is de overtuiging van Europa daaromtrent gevestigdhet heeftgeleerd door het verle den, het houden van vreemde bezittingen in die gewesten afgekeurd; de vroegere staatkunde te dien aanzien is voor het vervolg onmogelijk gewor den. Het oogenblik was mitsdien gekomen om op andere maatregelen be dacht te zijnen de keizer heeft niet nagelaten den Paus op de noodzake lijkheid daarvan te wijzen en hem zijne raadgevingen mede te deelen. Hij scheen echter opzettelijk de oogen gesloten te hebber, voor den waren aard van den tegenwoordigen staatkundigen toestand. Indien de H. Stoel nog kon besluiten de godsdienstige spheer te verlaten en tot het terrein der we reldlijke belangen, dc eenige die hier in het spel zijn, af te dalen, dan zon hij daardoor, hoewel zeer laat, welligt nog eene gunstige verandering voor zijne zaak kunnen te weeg brengen, en in allen gevalle aan dc rege ring des keizers de gelegenheid verschaffen om aan eene verzoenende en redelijke staatkunde haren steun te verleenen. De heer de Grammont is gemagtigd geworden om deze depêche aan den kardinaal Antonelli mede te deelen. 1 De Moniteur behelst een kciz. hevelschrift, waarhij dc verdere uitgave van het te Saint Brieux verschijnende dagblad la Bretagne verboden wordt. Blijkens hel rapport van den minister van hinnenl. zakenop wiens voorstel deze maatregel is genomenis de aanleiding daartoe te zoeken in de open baarmaking door het dagblad la Bretagne van een adres van drie afgevaar digden aan den keizer, hetwelk eene soort van protest tegen de staatkunde van de regering in dc Romeinsche quaestie bevatte en tevens klagten over de te dien aanzien heersehende onzekerheid, welke, zoo zij langer voortduurde, alle opregle katholieken van den keizer zou vervreemden. Op dat adres, had la Bretagne gezegd, was geen ander antwoord gegeven, dan de schor sing van het dagblad l'Univers. In zijn rapport zegt de minister, dat, indien de bevolking geraadpleegd wierd, zij zich ongetwijfeld aan de zijde des keizers en niet aan die der drie afgevaardigden zou scharendat het onmogelijk geduld kan worden dat men openlijk en als 't ware op officiële wijze de zaden van twcedragl en burgertwist uilslrooije onder de bevolking van Bretagne, die zoo godsdienstig gezind en zoo zeer aan den keizer ge hecht is, en dat men den vorst, die onafgebroken zijne bescherming aan den Heiligen Stoel verleend heeft, aan haar zoeke voor te stellen als den vijand van het wereldlijk gezag des Pausen, misschien wel als vijand van den Paus zeiven. Eerst nn is de gezantschapspost te Konstantinopcl vervuld, door de I benoeming van den heer Lavalette. Deze heer heeft reeds vroeger die be trekking bekleed, en wel tijdens de quaestie over de heilige plaatsen den grond legde voor later gevolgde verwikkelingen. Dingsdag avond 11. heeft in het dusgenaamde huis van Diomedes (het hotel dat prins Napoleon in de Champs Elysées heeft doen bouwen en waarbij hel bekende huis van Diomedes, te Pompeji opgegraven, tot in de geringste bijzonderheden als model is gekozen) het feest plaats gehad door prins Napoleon gegeven ter viering van den verjaardag van zijn huwelijk. Er waren omstreeks 300 gasten genoodigd, waaronder de keizer en de keizerin en eenige leden van het corps diplomatique. Ilet programma van het feest, waarbij eene tooneelvoorslclling plaats had, droeg aan het hoofd deze woorden: »Théótre de Pompe'i, re'ouverture après un reldchc de 1800 ans pour cause de reparations." De schilderijen-verzameling van lord Seymour, 47 teekeningen en 78 schilderijenheeft 223,445 fr. opgebragt. Naar men zegt had die verzame ling den bezitter slechts 60,000 fr. gekost. Dc fabriek van wasdoek van den heer Kuttinger, te Lescure, bij Rouaanis geheel afgebrand. Ondanks de spoedig aangebragte hulp was het onmogelijk de vlammen te stuiten. De schade wordt begroot op 6 a 700,000 fr. De eigendommen en goederen waren verzekerd voor 1,440,000 fr. SPANJE. De bemagtiging van Teluan schijnt eene groote moedeloosheid onder de Marokkanen veroorzaakt te hebbenen de keizer schijnt aan den strijd een einde te willen maken. Op 11 Febr. is bij den maarschalk O'Donnell een parlementair uit het Marokkaansche leger aangekomenom te vragen op welke voorwaarden men vrede zou willen sluiten. De maarschalk heeft daarop geantwoorddat het alleen aan de koningin stond de vredes-voor- waarden op te geven, en dat hij zich omtrent dit punt tot H. M. zou wen den. De maarschalk heeft terstond een officier van zijnen staf naar Madrid gezonden, om van dezen wensch tot vredes-onderhandeling kennis te geven. De generaal Isturitz is op 16 Febr. met het antwoord der koningin naar het hoofdkwartier vertrokken. Men gelooft niet dat de strijd een einde zal nemen. ITALIË. Koning Victor Emmanuel is op den middag van 15 Febr. te Milaan aangekomen en met geestdrift door de bevolking ontvangen. Uit Rome meldt men dat de Pauselijke regering door tusschenkomsl van Belgische huizen eene geldleening heeft gesloten. Men beweerde ook dat Engeland haar het voorstel had gedaan tot oprigling van een vicariaat voor de Legatiënmaar dat dit voorstel van de hand was gewezen. Kardi naal Antonelli zou verklaard hebben dat de Romeinsche quaestie eene quaestie van beginselen was, waaromtrent de Paus niet kon transigeren. Blen verzekert ook dat de Paus besloten heeft, wat er moge gebeuren, den koning van Sardinië niet in den ban te doen. De vijf priesters, die onlangs te Venetië in hechtenis zijn genomen, zijn, ingevolge de bepalingen van het concordaat, in handen gesteld van den patriarch-aartsbisschop van Venetië, die hen in het Capucyner klooster op het eiland Giudecca heeft doen opsluiten. PKIISIEN. BERLIJN, 16 Februarij. Dc prins-regent van Pruissen heeft W. A. J. baron Schimmclpenninck van der Oije, opperhofmaarschalk van 1. M. den koning der Nederlanden, benoemd lot eereridder van de Johanniter orde. Het heerenhuis heeft de regei'ingsvoordragt betreffende de invoering van het burgerlijk huwelijk verworpen. Het huis schijnt dus den prins-regent in zijne meer vrijgevige regeringsbeginselen niet te willen ondersteunen. Naar men verneemt wendt Oostenrijk weder pogingen aan bij de re geringen der Duitsche staten van den tweeden rang tot het sluiten van een of- en defensief verbond, ingeval Venetië mogt worden aangevallen. <SB O S T ÏG KJ 51 EJJ Si. WEENEN, 15 Februarij. De Fransche gezant alhier heeft dezer dagen onzen keizer eene lijst overhandigd van Fransche officieren, die zich bij den jongsten veidtogt in Italië hebben onderscheiden door dc bijzondere zorg, aan gewonde en gevangen Oostenrijksche soldalen verleend. Namens keizer Napoleon wor den zij bij den keizer van Oostenrijk in gunstig aandenken aanbevolen. Op last van den kardinaal-aartsbisschop van Weenen worden in al de kerken collecten gehouden ten behoeve van den Paus. De opbrengst gaat dc verwachting te boven.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2