leydsche courant. MAANDAG 20 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad AI°. 3. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN. 18 Februarij. De rederijkerskamer Vondel hield eergisteren in de stads-gehoorzaal hare aankondigde vergadering met dames. Behalve lettervruchten van dichters uil onzen lijd werd nog het eerste bedrijf van Vondels's Lucifer voorge dragen. Zoowel door de keus der stukken als door de voordragt gaf de kamer weder blijken van goeden smaak en talent, en heeft zij aan de be minnaars van uiterlijke welsprekendheid eeneu aangenomen avond verschaft. De zaal was zeer goed bezet. Men verneemt, dat dezer dagen door Z. BI. een nieuw tarief van jiistilie-koslen in strafzaken is vastgestelden datten gevolge daarvan het decreet van 1811 is ingetrokken. liet contingent, dat gedurende den loop dezes jaars tot aanvulling van het leger in de overzeeschc gewesten zal worden gezonden, is, zoo men verzekert, vastgesteld op 1600 man. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze wëek dagelijks van 199 lot 225 personen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid- delén over de maand Januarij van 1860, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft ƒ4,424,563.15, zijnde ƒ17,813.52 minder dan in genoemd tijdvak van 1859. Volgens de Arnh. Cour. is men tot het besluit gekomen om het slaan aan boord der oorlogschepen zooveel mogelijk af te schaffen. De matrozen die over den tijd aan wal blijven, zouden in plaats daarvan gestraft worden met cenc korting op hunne gagie, waarvoor aankoop van tabak zou gedaan worden ten behoeve der equipage. De gemeenteraad van Botterdam heeft, op voorstel van den burge meester, besloten eene commissie van vier raadsleden te benoemen, ten einde met burgemeester en wethouders in overleg te treden nopens de mid delen, welke ter gelegener lijd aangewend zouden kunnen worden om de belangen van Rotterdam in de zaak der spoorwegen met klem te ver dedigen. Door ccnige aanzienlijke ingezetenen van Dordrecht is eene inschrijving geopendten einde uit het bedrag daarvan een geschenkals bewijs van erkentelijkheid, aan te bieden aan den heer J. P. Brcdiusvoor zjjnen onvermoeiden ijver in het behartigen der belangen der stad, bij de jongste spoorweg-aangelegenheden. Donderdag avond is er te Haarlem brand ontstaan in een lurfpakhuis, behoorende lot de azijnmakerij van de firma wed. Draveman, aan de Smalle oudc-gracht. Dit perceel is geheel en al een prooi der vlammen geworden. Tc gelijker tijd was ook in de Smedestraat brand ontslaan, die echter spoedig gebluscht was. Uit Arnhem meldt men dat het dep. der maatschappij tot Nut van 't Algemeen aldaar, in overleg met het natuurkundig genootschap tot Nut en Genoegen, besloten heeft lot de oprigling van eene kweekschool voor onderwijzeressen. Te Harderwijk hebben dezer dagen bij herhaling vechtpartijen plaats gehad lusschcn militairenZwitsersBelgen en Hollanders. Dientengevolge zijn drie personen gewond geraaktwaarvan er een is overleden. Uit Delden schrjjft men dat op 13 Febr. de jaarlijksche vergadering is gehouden van aandeelhouders in de Twentsche stoombleekerij te Goor, bij welke gelegenheid van den gunstigen slaat dezer vennootschap bleek, daar het dividend over het boekjaar 1859 niet minder dan bijna 21 pCt. bedroeg. Daarna had ook de algemeenc vergadering plaats van leden der Twentsche vereeniging tot bevordering van nijverheid en handel, waar o. a. weder de quaeslie eener industrie school besproken is en al dadelijk aan vankelijk voor eene som van 8000 a 9000 is ingeschreven, ten einde .met deze zaak een aanvang zou kunnen gemaakt worden. 's GRAVENHAGE18 Februarij. Door Z. BI. is benoemd tot bewaarder der hypothekenenz. te 's Iler- togenbosch, de heer mr. J. W. Keiser, directeur der registratie voor de provinciën Groningen en Drenthe, en tot hoofdinspecteur der directe belas tingen, enz. bij het dep. van finanliën, de heer T. 11. B. Blolké, thans controleur, werkzaam bij genoemd departement. De luit.-kolonel A. Gayct, van het wapen der artillerie bij het Ned. leger, is door Z. BI. den koning der Belgen benoemd tot officier der Leopolds-orde. Daar de verjaardag van Z. M. den koning op Zondag invalt zoo zal alie dag morgen bijzonder in de kerken worden herdacht. In de r. li. kerk ■op het Binnenhof zal bij die gelegenheid eene militaire dienst plaats hebben. Heden werd 's konings feest reeds in de Israëlitische kerken gevierd. Blor- gen middag ten 3 ure zal er bij gunstig weder in dc Maliebaan eene groote parade worden gehouden. Omtrent de ministeriële crisis verneemt men dat thans de zamenstel- ling van een nieuw ministerie is opgedragen aan baron van Hall. Volgens gerucht zou deze spoedig daarmede gereed zjjn. Bleu noemt als ministers: voor biuneul. zaken den heer van Reenenvoor justitie den heer Winlgens, en voor buiten), zaken den heer van Hall. Sommigen der tegenwoordige ministers zouden aanblijven. Een van den gouv.-gen. van Nederl. Indië over Triest per telegraaf ontvangen berigt, gedagteckend Buitenzorg 24 December 1859, meldt: »De zaken in Boni en Bandjermassing gaan goed." Een berigt van denzelfden dag bij de N. R. C. ontvangen meldt.- De strijd tegen de bevolking van Boni zal weldra geëindigd zijnin verschillende gevechten is zij geslagen ge worden en er blijft thans alleen nog overig de koningin gevangen te nemen, welke gevlugt is. Het prov. geregtshof heeft heden P. Pynacker schuldig verklaard aan moordgepleegd op dc huisvrouw van C. Vergeer te Reenwijken hem dienten gevolge veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de stad Gouda. Gisteren is alhier overleden de lieer J. Boeije, hoofdadministrateur b(j het departem. van finanliën, ltommandeur der orde van den Nederl. leeuw, kommandeur ett ridder van een aantal vreemde ordenen staatsraad in buitengewone dienst. Gisteren middag is te Scheveningen eene vrouwdie eenige dagen geleden haar acht en tachtigslen verjaardag had gevierd, en alleen te huis wasin hare woning zoodanig gebrand gevonden dat zij onkenbaar was. Zij klaagde steeds over koude handen en had daarom de gewoonte een stoof met vuur op den schoot te houden om zich te verwarmen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN16 Februarij. Het is nog moeijelijk te bepalen welk lot aan de laatstelijk bij het parlement ingediende regerings-voorstellen zal te beurt vallen. Dc publieke opinie wordt daaromtrent meer gunstig gestemd. Wat hel handels-verdrag betreft kan men thans Engeland vergelijken bij een fabriekant, die van een aanzienlijk huis eene bestelling ontvangt, waarvan de uitvoering hem eer schadelijk dan voordeelig is, maar die hij echter aanneemt, met het oog op meerdere en voordeeliger bestellingen, die hem het eersle verlies honderd voudig kunnen vergoeden. De heer Kinglake heeft in het lagerhuis zijne interpellatie over de zaak van Savoye, op verzoek van lord Palmerston, wel uitgesteld, maar niet langer dan tot den 28slen dezer. Bleu verwacht dat deze interpellatie be langrijk zal zijnomdat men gelooft dat genoemd lid verschillende mede- deelingen zal doen omtrent het geheim verdrag tussehen Frankrijk en Sardinië geslotenvan welks inhoud hij kennis moet dragen. Het is te wenschen dat de regering dan in slaat zal zijn om aan het parledient vol doende ophelderingen te geven. In het lagerhuis heeft lord Russell medegedeeld dat het wels-onlwerp betreffende de herziening van het kiesstelsel op den lslcn Blaart zal inge diend worden. Voorts gaf hij kennis dat hij van de Sardinischc regering de verklaring had ontvangen, dat zij niet geneigd is Savoijc aan Frankrjjk af te staan. Hij verklaarde dat, ingeval die afstand mogt plaats hebben, Engeland de onzijdigheid van Zwitserland zou handhaven. De heer Fitzge rald vroeg daarop of de regering van het kabinet van Turyn hel berigt had ontvangen, dat, ingeval fllidden-Italië met Sardinië vcreenigd wierd liet onmogelijk zoude zijn Savoije aan Frankrijk te onthouden. Lord Russell antwoordde, dat hij geen officieel berigt van dien aard ontvangen had; hij geloofde dat aan Sardinië van wege Frankrijk de inededecling was gedaan, dat, wanneer Sardinië door de inlijving van Bliddcn-Italië zoo aanmerkelijk zou worden vergroot, de grenzen van Frankrijk zonder het bezit van Savoije en Nizza niet meer zeker zouden zijn. Later heeft lord Ilussell te kennen gegeven dal lord Cowley van keizer Napoleon de verzekering heeft ontvangendat hij geen beslissende stappen ten opzigte van Savoye zoude doen, zonder de groote mogendheden dien aangaande te raadplegen en nimmer aan de inlijving van Savoye zonde ge dacht hebben, wanneer de bevolking van dat gewest dit nietgewenschthad. Genoemde minister heeft ook gezegd dat dc Britsche gezant te Weenen hem ingelicht had omtrent den tegenwoordigen toestand vanHongarye, maar dat de mededeeling van bijzonderheden daaromtrent niet raadzaam was. De Mom. Post verwacht dat de quaeslie betreffende den afstand van I Savoye geene oorzaak van moeijelijkhcden zal worden. Die quaeslie is out-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1