LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 17 FEBRUARIJ. binnenlandscbe berigten. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 16 Fcbruarij. Bij besluit van 12 dezer heeft Z. M. aan den heer A. C. Oudemans, op zijn verzoek, uit hoofde van verandering van woonplaats, met het einde der maand April aanstaande, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het derde schooldistrict der prov. Zuidholland. ye zitting van den gemeenteraad van heden werd door den voor zitter mededeeling gedaan van een antwoord van Z. E. den minister van oorlog, op het adres van den raad aan Z. M. den koning (waarvan ook een afschrift aan genoemden minister was medegedeeld), ter bekoming van een cavalcrie-garnizocnin geval het reg. rijdende artillerie van hier mogt vertrekken. De minister gaf daarbij te kennen dat er aan eene verplaatsing van dat reg. gedacht werd, omdat de gelegenheid lot oefening in den om trek dezer stad niet gunstig was, maar dat Ilij tevens ter geruststelling daarbij kon voegen, dat hij in dat geval voornemens was een voldoend corps cavalerie aan te wijzen, om alhier in bezetting te komen. Wij zijn weder in staat gesteld om, gelijk vroeger, iels mede te deelen betreffende hel lot van D. de Graaf, cencn onzer jonge stadgenooten sedert eenigén lyd geplaatst te Graad Reinet in de kaap-Kolonie van Zuid- Afrika. Hij schrijft aan zijtic betrekkingen, d. 15 December des vor. jaars. nik leer thans een ambacht, dat van drukker en zetter. Onlangs, op mijn verjaardag, vroeg mijn meester mij, waarin ik meer zin had, boer te worden of de drukkerij te leeren: ik koos het laatsteik dacht een am bacht is altijd hel besteWjj hebben gedurende den winter eene vreeselijke droogte gehadwaardoor duizende en lienduizende van schapen en ossen omgekomen zjjnen waardoor de levensmiddelen tot een' onge looflijken prijs stegen, daar er niets gezaaid of geplant konde worden. Het werd zoo erg dat er door Z. Exc. den luitenant-gouverneur bevel gege ven werd er een biddag voor te houdendoch juist den dag voor dat deze zoude plaats hebbenbegon het door hel gausche Jand overvloedig te rege nenzoodat de biddag in een dankdag veranderd werd (Jesaia LXV24); ook thans valt er nog gedurig regen. Be pokken hebben hier vele slagt offere met zich gesleept, maar thans zijn zij van onze stad geheel geweken, hoewel zij in de bovendistricten nog heerschen. Er worden hier vele nieuwe gebouwen opgezet, en Graaff Reinet begint van dag tot dag te verbeteren. Ook is er een aanvang gemaakt met het bouwen cener nieuwe gevangenis. Er wordt ook veel gesproken over het leggen van eene brug over de Zon dagsrivier, welke juist als een singel om onze stad ligt, en waar men tot op den huidigen dag altijd door moet waden als men geen paard heeft en zich naar buiten wil begeven. liet gaat mij nog even goed als ooit te voren. De behandeling, die ik by mijnen meester ondervind, laat niets te wenschen over Ofschoon wij het er voor houden, dat de Alittheilungen a us Justus Perthes' geographischer Anstall sedert geriiimcn tijd als een voortreffelijk en voor de beoefenaars der aardrijkskunde onmisbaar maandschrift bekend staan, achten wij het niet overbodig de eens begonnen taak voort te zet ten en bij het verschijnen van nieuwe afleveringen daarop steeds de aan- •ilacht onzer lezers te vestigen. De llde aflevering voor 1859 geeft ons een uitvoerig oorspronkelijk berigt van den bekenden Zwitserschen geleerde dr. Heusser omtrent zijne in 1858 volbragte reis in Brazilië; eene korte be schrijving van het weinig of niet bekende tusschen Ab-Dom en Charlura gelegen en door Th. von Heuglin in 1856 bezochte deel der door den Nijl begrensde landstreek Bajudaaan welke beschrijving eene kaartdoor dr. Petermann naar de oorspronkelijke van von Heuglin vervaardigd, is toegevoegd; een verslag van den togt ter opsporing der schepen Erebus en Terror, die onder de leiding van kapitein M'Clintock den lslen Julij 1857 aangevangen en den 21slm Sept. 1859 volbragt werd, met eene kaart, waarop de door John Franklin waarschijnlijk genomen koers, voorts alle puntenwaar sedert 1850 sporen van de op noodlottige wijze geëindigde onderneming gevonden zijn, de nieuwe ontdekkingen van M'Clintock, enz. zijn aangegeven; de eerste uitvoerige beriglen omtrent dr. A. Roscher's reis in de binnenlanden van Afrikacenige mededeelingen van mindere uitge breidheid een kort verslag van vele nieuw verschenen geschriften en kaar ten.De 12de of laatste aflevering voor 1859 bevat, behalve den algenieenen titel en eene inhoudsopgave voor den geheelen jaargangeen opstel over den SanJuan- of llaro-Archipelden twistappel tusschen Groot-Brittaonië en de Vereenigde Staten van Noord-Amerikamet eene uitvoerige gekleurde kaart van dr. Petermann; een vierde stuk over de Engelsche expeditie van Burton on Speke naar liet binnenland van Afrika, bevattende liet verhaal van kapitein Speke's ontdekking van Victoria Nyanza of het meer Ukerewe, insgelijks met eene kaart, welke door dr. Petermann naar Speke's dagboek ontworpen is; verder eenige kleinere bijdragen en een bibliographisch ovcr- zigt van de in het derde viereudeeljaars van 1859 in het licht gekomen werken eu kaarten. Verder is ouder den naam van Ergünsuttgs'hcft zu Petermann's G. JU. afzonderlijk verkrijgbaar gesteld eene belangrijke, door den verdienstelijken majoor A. Vibe bewerkte, verhandeling, getiteld Kusten und JUeer Norwegensmet eene kaart van dr. Petermann en twee fraaije in kleurendruk vervaardigde afbeeldingen van het merkwaardige rotseiland Torghatien. Met bijzonder genoegen lazen wij het berigt, dat de uitgever voornemens is van de bij hem inkomende bijdragendie te groot zjjn om in de Alittheilungen te worden opgenomen en evenwel ter algemeene ken nis verdienen gebragt te worden, van tijd tot tijd even als de hier aange kondigde er eene afzonderlijk in het licht te zenden zoodat wij nog meer dergelijke afleveringen mogen te gemoet zien. Wij moeten hier nog me- dedeelen, dal van Mayer's uitmuntenden Atlas der Alpenl&nderdien wij bij de uitgave der eerste aflevering hebben aangekondigd, voor eenigen tijd de tweede aflevering is uitgekomen. Deze aflevering bestaat uit twee kaartenwelke de tweede en vijfde afdeeling uitmakenen van welke de eerste een deel van Zwitserland, Zuid-Beijeren en het noordelijk gedeelte van Tyrol, de laatste het zuidelijk gedeelte van Tyrol, Lombardije, Venetië en een ander deel van Zwitserland omvat. Deze twee kaarten, gedeeltelijk door den heer Mayer zeiven, gedeeltelijk onder zijne leiding geleekend, eu op voortreffelijke wijze in het koper gebragt, staan bjj de vroeger versche- nene niet achter en doen verwachten, dat wij bij de voltooijing van den atlas een uitnemend geheel hebben zullen. Zoo als men weet, schrijft het 's Grav. IVeekbl., ontvangen de ambte narendie per kwartaal hunne bezoldiging uitbetaald krijgen, e'éne maand vooruit, zoodat iemand, op 1 Januarij in dienst tredende, den Ist™ of 2den Maart een kwartaal ontvangt en verder 1 Junij, 1 September en 1 December. De thans afgetreden minister van financiën, de heer van Bosse, moet in den ministerraad voorgesteld hebben, op deze wijze van uitbetaling der tracte- menten terug te komen en de traclemenlen voortaan om de drie maanden te voldoen. Volgens zijn plan zou voor het eerste jaar de uitbetaling plaats gehad hebben op 8 Maart, 15 Junij, 21 of 22 September en dan op 1 Januarij, zoodat de maand vooruitbetaling ingehaald zou zijn door gedurende 4 kwar talen de voldoening 8 dagen uit te stellen. Natuurlijk zou de.ze maatregel niet met 8 Maart e. k. hebben kunnen werken, daar bij alle departementen de mandaten tegen 1 Maart reeds zijn opgemaakt. Welhgl vervalt het ge- lieele voorstel door het aftreden van den heer van Bosse. Te Utrecht werd op den 12dt™ dezer, in eene vergadering van gecom mitteerden der typographisclie vereenigingen van Rotterdam, Arnhem en Utrecht, besloten tot de oprigting eener typographische hoofdvereeniging. Deze hoofdvereeniging stelt zich ten doel ondersteuning te schenken aan iederen nyveren typograaf door het verschaffen van werk en het aar. de hand geven van middelen tot verdere bekwamingliet verschaffen van reis geld, het bevorderen en mededeelen van nieuwe ontdekkingen enz. Tot be stuurders werden gekozen: J. K. de liegt, te Leydenpresident; "F. B. Julio, te Rotterdam, secretaris; en J.C.Paap, te Arnhempenningmeester. Uit Middelburg meldt men dat de commissaris des konings der pro vincie, eenige leden van ged. staten en de hoofdingenieur van den water staat, eene uitnoodiging hebben ontvangen van de gouverneur van West- Vlaanderenom eene soire'e dansante te Brugge bij te wonenen dal het voornemen bestaat, van die uitnoodiging gebruik te maken. Men ziet hierin een bewijs van de goede verstandhouding, welke tegenwoordig tusschen de Belgische en Nederlandsclie autoriteiten beslaat. Zaturdag 11. had in de kazerne te Kampen een ongeluk plaats. Terwijl 2 jongelingen van het inslructie-bataillon zich rug aan rug met de armen vastklemden en elkander beurt om beurt naar de hoogte wierpen, liet een hunner de armen los, met het ongelukkig gevolg, dat de ander met de borst op den kant van de ijzeren krib viel en daardoor zijn borstbeen brak. Deze ongelukkige is onmiddellijk naar de infirmerie gebragt en verkeert niet builen levensgevaar. Uil Odoorn meldt men, dat de gevondene munten en andere voorwer pen op een veenakker onder de gemeente Emmen bij nader onderzoek ge bleken zijn alle uit den Karlovingisclicn tijd afkomstig te zijn. Volgens schrijven van dr. Janssen, uit Leyden, waren ze alle van bijzondere zeld zaamheid, ja zelfs voor zoover men wist, eenig, zooals 1°. De drie zil veren munten (denariussen) van keizer Karei den Groote. (Eenig zoowel van vorm als van muntslag). 2". Eene zilveren munt van koning Lodewijk II van Saksen. (Alleen zou hiervan een slechter exemplaar op de keizer lijke bibliotheek te Parijs gevonden worden). 3°. De ronde zilveren man- telbaak, waarvan het middelste gedeelte bestaat uil eene Arabische munt, van den khalif Allah Almotawakkel Ala Allah, den opvolger van llarun AI

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1